Великденски пости - 2012

  • 61 078
  • 675
  •   2
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 456
 Благодаря ти, Краси...* за рецептата   bouquet  Да, много е лесна, попитах, защото не обичам пържено и си помислих, че имаш някоя завъртяна твоя интерпретация  Wink

# 46
  • Мнения: 1
Извинете за глупавия въпрос, ама наистина много се чудя - скаридите спадат ли към безгръбначните, т.е. спадат ли към постните храни като октоподите, мидите и охлювите?

# 47
  • Мнения: 107
Аз направих сладкиш с ябълки http://www.menumag.bg/recepta/yabylkov-sladkish-za-posti, че имахме едни дребни душици, само ги подмятахме. Сега почти не останаха... и тъй като взех грис за сладкиша, мъжо се нареди за грис с мляко...  Hug Сега две сладки неща, само да се оплачат...

Краси, а аз не успях да намеря пълнените тиквички с червената леща и просото?!? Sad

# 48
  • София
  • Мнения: 13
Запис и от мен. Ще постя за трети път и винаги в края се чуствам много добре. Няма да повярвате, но последните седмици на поста, като минавам покрай някоя скара, ми се повдига! Но досега храната ми е съдържала олио, така че очаквам съпорт за тези дни. Който не се ориентира в дните, да ползва линка на Lenny_Pld.  http://dreamland-bg.com/index.php?topic=2545.0
Lenny_Pld, благодаря ти много за систематизирането!  bouquet
Друго в което се убедих, е че ако си намислите едно желание в началото на поста, то се сбъдва след него. Това не е само личен опит, но и на приятелките ми. Нищо не ви пречи да пробвате.

# 49
  • Мнения: X
Краси, а аз не успях да намеря пълнените тиквички с червената леща и просото?!? Sad
Ами , и тях ги няма, щото сега се пекат във фурната...   Laughing
Надявам се да останат една-две до утре , да ги снимам и ще ги кача.
А се приготвят така:

Три тиквички се режат наполовина като лодки и сърцевината им се издълбава.Нарязва се на ситно.
1/3 стрък праз се нарязва и се запържва за 2-3 минути в кокосово масло, може в зехтин, олио, каквото използвате.Добавя се вътрешността на тиквичките,разбърква се и се добавя около 100 гр измито просо, и около 50-60 гр измита червена леща.Разбърква се и се налива 600-700 мл вода.Задушават се до поемане на всичката вода.
Подправят се на вкус със сол, черен пипер, копър, магданоз, червен пипер....подправките са по желание и каквито всеки предпочита.
Пълнят се тиквичките, редят се в тавичка, налива се вода до средата им и се пекат на фурна до извиране на водата.
С чесново кисело мляко са чуд
есни.
Пълнила съм по този начин и с амарант , и с булгур, всякакви зърнени стават.

# 50
  • София
  • Мнения: 864
здравейте,
записвам се да следя темата.
Успех на всички които са замислили да постят.

# 51
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 734
само запис Hug аз след коледните пости започнах житния режим,а сега вече ... ами да, дошло време за Великденски пости Grinning

# 52
  • Мнения: 99
Здравейте!
И аз се записвам при вас, реших тази година да спазвам целия пост. Преди години постих, но само двете седмици преди Великден. Надявам се, че ще се справя и често ще ви чета за идеи за постно меню. Ще ми е трудно сигурно, защото вкъщи само аз ще постя, но поне докато съм на работа няма да имам изкушения и се надявам да устоя.
Пожелавам на всички ви лек и спасителен пост и нека го спазваме не само с хранене, а и с мисли и деяния!

"Преди всичко примири се с врага си, като му простиш от сърце;
 
като видиш беден не се отвръщай от него, но му помогни с каквото можеш;
не завиждай никому;
не осъждай никого;
не поглеждай с пожелание;
не протягай ръце към онова, което не ти принадлежи;
не подавай ухо на клевети и лъжливи сведения за ближния си;
нека устата ти да са затворени за всичко лошо за твоя ближен;
пости с очи и уши, с ръце и нозе, с ум и сърце!
 
Бъди благоговеен във всичко, – бъди всякога смирен и кротък.
Защото каква полза, ако измъчваш тялото си с неядене,
а душата ти се надува от гордост?
Каква полза имаме от това да бледнеем от пост, когато побледняваме от завист?
Що за добродетел е да не пием вино, а да се опиваме от омраза?
Или да не ядем риба и месо, а да изяждаме братята си с клевети?
 
И така, като постим телесно, нека постим и духовно;
като очистваме тялото с въздържание от храна и питие,
нека очистваме душите си от суетни и нечисти мисли;
нека се украсяваме с милосърдие, кротост, смирение, примиряване с враговете,
с милост към всички наши ближни.
 
Това е пост, приятен на Бога и спасителен за нас.
 
Постихме с пост благоприятен, благоугоден на Господа.
Пост на отричане от злото, въздържане на езика, въздържание от гняв, отлъчване от похотите, злословието, лъжите и клетвите.
Постът, през който липсват тези прегрешения, е истински и благоприятен".

# 53
  • София
  • Мнения: 10 864
Ето две рецепти за риба:

ЗАДУШЕНО ФИЛЕ ОТ АКУЛА С РИГАН

1,5 кг филе от акула
3 с.л. олио
2 лимона
1/2 глава чесън
1-2 ч.л. риган
сол и черен пипер

Филето се нарязва на филии с дебелина 1 см. Измиват се и се подправят със сол и черен пипер. Поставят се в съд и се заливат обилно със сока от лимоните. Оставят се да престоят около 1 час. В тенджера се изсипва рибата със собствения и сос и подправки. Прибавят се олиото, риганът и обеленият и нарязан чесън. Ако е необходимо се залива с малко вода да се покрие. Задушава се на бавен огън, докато стане на мазнина.

ЗАДУШЕНА СКУМРИЯ С МЛЕЧЕН СОС

1 кг скумрия
300 г пресни гъби
200 г масло
100 мл бяло вино
1 лимон
1 вр. магданоз
1 коф. кисело мляко
4 яйца
1 кубче зеленчуков бульон
сол и черен пипер

Почистената скумрия се задушава в разтворения във вода бульон, към който са добавени подправките и гъбите. След като всичко се свари се изважда и от млякото и яйцата се приготвя млечен сос, който се смесва с бульона. Посолява се и се слага черен пипер. Сосът се оставя да кипне. Прецежда се и се подправя с маслото. Скумрията се поднася, полята със соса.

Последна редакция: пн, 20 фев 2012, 19:45 от Vanja77

# 54
# 55
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 734
Elinor,благодаря и за духовната част на постаНе че не съм запозната, но ежедневието често ни отдалечава от добрите мисли Blush
Успешни посто на всички! засега нямам нищо за споделяне,но следя редовно

# 56
  • София
  • Мнения: 1 456
 Днес ще вечеряме салатка от зеле и моркови и ето тези кюфтенца http://ilrai.blogspot.com/2011/01/blog-post_15.html.

# 57
  • Мнения: 1 484
Запис и от мен до сега не съм постила.Искам да попитам спиратели кафето и цигарите както пише за алкохола няма да имам проблем но кафенцето newsm78

# 58
  • София
  • Мнения: 1 456
 Аз пия сутрин по едно кафе, не пуша.

# 59
  • Мнения: 621
Здравейте,
И аз се включвам тук. Тази година ще постя както трябва.Имам нужда от пречистване на душата и на тялото и имам нужда да намеря себе си и да преоткрия истинските неща.

Успех на всички и ще ви следя за подкрепа Simple Smile
За мен май частта с олиото ще е доста трудна. И частта с алкохола до някъде,но вярвам,че е за добро.

Вчера по малко прегреших и с двете. За олиото си пържих риба. За алкохола пих няколко глътки,защото бях навън през нощта и ми трябваше буквално нещо да се стопля.
Но ще опитам да е до тук.

Общи условия

Активация на акаунт