Великденски пости - 2012

  • 61 066
  • 675
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 545
Малко съм позакъсняла, но се включвам и аз. Hug
За мен Сирната седмица минава леко. Е, внимавам повечко, че понякога стават грешки.

Замислям се вече за първата седмица. Засега съм решила да приготвя хумус (ще спестя обаче сусамовия тахан, че има мазнина в него). Интересна ми е и салатата Табуле (ще я направя без зехтин). Тя определено може да замести и едно основно ястие. Някакви други идеи да дадете за вкусни и питателни ястия без олио?

# 76
  • Мнения: 15
Здравейте,
ние също започнахме поста,да споделя и нашето меню-баница със лапад и сирене.
За днес съм замислила алабаш с моркови и грах на фурна.

# 77
  • Мнения: 621
Аз да се похваля...Цяла нощ танци на редбулче само. И си имам енергия Simple Smile А до 7 сутринта не се спрях Simple Smile

# 78
  • Мнения: X
Краси, днес ни е ден за фалафели и бих се радвала да споделиш твоята рецепта  Simple Smile
Сигурно късно се включвам...    Embarassed
Нахут, накиснат за 24 часа.После в робота, заедно с 3-4 скилидки чесън, 1 гл лук, 3-4 с л брашно (аз използвах нахутено),подправки-кимион,черен пипер, кориандър, сол, червен пипер, 3-4 стръка зелен лук (като нямам,не слагам), 1 ч л сода бикарбонат, магданоз.Всичко се прави на пюре и се оставя за час да отлежи, да поеме подправките.После се оформят топчета и се пържат.Аз ги оформях направо в тава, в ринг, да станат еднакви и ги пекох на фурна.Но така стават по-сухички.

# 79
  • София
  • Мнения: 1 456
 Краси...*, не, не е късно, днес ще излизаме и няма да готвя, така че ще правя кюфтенцата друг ден.
Записвам си рецептата и много ти благодаря   bouquet

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
В сместа за фалафели аз слагам и 1-2л. мазнина /зехтин, олио.../.
Стават по-мекички, нищо че са в тава печени, и вкусът се доближава повече до пържените.
Хлапетата така ги харесват повече... Wink

# 81
  • София
  • Мнения: 7 874
Като говорим за фалафели, защо не пробвате да добавите в сместа един сварен картоф. Той омекотява консистенцията фалафелите не стоят така сухи като традиционните.

# 82
  • Мнения: 0
Краси, днес ни е ден за фалафели и бих се радвала да споделиш твоята рецепта  Simple Smile
Сигурно късно се включвам...    Embarassed
Нахут, накиснат за 24 часа.После в робота, заедно с 3-4 скилидки чесън, 1 гл лук, 3-4 с л брашно (аз използвах нахутено),подправки-кимион,черен пипер, кориандър, сол, червен пипер, 3-4 стръка зелен лук (като нямам,не слагам), 1 ч л сода бикарбонат, магданоз.Всичко се прави на пюре и се оставя за час да отлежи, да поеме подправките.После се оформят топчета и се пържат.Аз ги оформях направо в тава, в ринг, да станат еднакви и ги пекох на фурна.Но така стават по-сухички.


А вода поне малко не слагаш ли? как го правиш тоз нахут на пюре? Питам, защото веднъж правих хумус и просто се измъчих с нахута.. накиснах го за 24 часа, после го варих даже към 5-6 часа и пак като че ли не беше набъбнал достатъчно. И не му паднаха люспите. една по една съм ги махала, преди да сложа всички съставки в блендера. А с блендера колко мъка беше докато стане хомогенна смес.

много ми се ще да ги пробвам тез фалафелчета, но само като си спомня за нахутения кошмар, който преживях, лошо ми става и доста се замислям  Laughing

# 83
  • Sofia
  • Мнения: 45
Може ли рецепта за хумус? Видях го в магазина и си спомням, че съм яла и беше много вкусно, но бих искала аз да си го направя.

# 84
  • Мнения: 1 934
Здравейте и от мен.

Решил съм през великите пости да ви запознавам с моите различните тестени импровизации на плоча (включително и такива само от царевица или само от картофи), с медения чай с карамфил и канела, с постните зеленчукови супи и така нататък. Абе с една дума и аз съм се подготвил.

Започва един от най-плодотворните ми периоди. Бог да ни благослови за един лек и спасителен пост !

Дядо Хаджия, ще чакам с интерес рецептите ти и чалъмите ти Simple SmileОсобено ме заинтригува с постните супи и се сетих за една твоя постна яхния, която изглеждаше фантастично  Peace

Апропо, каква е тази плоча? Явно е станала модерна във форума за печене на хляб, ама не съм следила редовно и не знам подробности  Thinking

И аз да помоля, ако е възможно да се сложат линковете към рецептите на първата страница, както при предишните теми!

# 85
  • Мнения: X
candy.princess ,
не сложих вода.Рецептата е от една книга "Арабска кухня", няма вода в нея.Но понеже нахутът е накиснат, е поел доста течност, а и когато го измих и изцедих, останаха може би 1-2 с л вода ....
А мазнина също няма в рецептата и понеже исках да са максимално полезни, също не сложих.
Затова и писах, че си стават сухички.Но у дома такива харесват.....
В рецептата има и 200 гр бакла, също накисната, която аз не сложих.Но не мисля, че би ги направила по-сочни....
А хумус обикновено правя с нахут от консерва.Става си идеално на пюре.
Мисля, че имах две рецепти в блога си.....

# 86
  • София
  • Мнения: 7 874
...
Дядо Хаджия, ще чакам с интерес рецептите ти и чалъмите ти Simple SmileОсобено ме заинтригува с постните супи и се сетих за една твоя постна яхния, която изглеждаше фантастично  Peace

Апропо, каква е тази плоча? Явно е станала модерна във форума за печене на хляб, ама не съм следила редовно и не знам подробности  Thinking
...

Всъщност аз обичам да импровизирам на тема сварени и пасирани зеленчуци. Значи преди няколко дни бях се залетял да правя каша, после викам чакай имам праз, той пък не обича да го пасирам, затова ще го задуша. И останалите сварени зеленчуци първоначално ги пасирах с идеята да стане крем супа. Добре де ама синът ми опита праза и вика „Мммммм да не си го пипнал така е добре“ и аз какво какво от супа айде на сос за канапе на задушения праз.

Значи във форума за хлебопекарната нямам представа дали са обсъждали някакви плочи. Аз тука имам един глинен сач, който нагрявам във фурната и мятам отгоре разни тестени импровизации. Сега обаче намерих аз по удобен начин и това е един уред за палачинки. То е нещо като един огромен тефлонов котлон и сега развивам разни теории там. Онези които имат профили във фейсбука са разбрали, че дори и кори за баница правя там, а пък за царевичните тортиии и картофените палачинки ще говорим отделно.

# 87
  • Мнения: 1 934
Хехехе, аз с моето развинтено въображение си представих една тикла във фурната  Wink

# 88
  • Мнения: 0
Може ли рецепта за хумус? Видях го в магазина и си спомням, че съм яла и беше много вкусно, но бих искала аз да си го направя.

http://www.bbc.co.uk/food/recipes/quickhummousandolive_71473

аз правя двойни дози, не остава никога излишен тъй или иначе  Laughing. Купувам сух нахут, защото консервите са вредни и гледам да ги избягвам. Ако има въпросчета питай, макар че аз веднъж правих, и много се измъчих. Явно не беше достатъчно дребен нахута, който купих.

# 89
  • София
  • Мнения: 7 874
Ето ви две идеи подходящи за тази седмица от постите (до сирни заговезни):

Първата е козе сирене на фурна с дресдинг от фурми, босилек и чесън, върху канапе от царевично оризова питка, печен домат и печен кромид лук:


Втората идея е кекс приготвен изцяло от царевично и оризово брашно (без грам пшеничено) със сладко от фурми:


Този кекс е подходящ и за децата и възрастните, които имат непоносимост към глутен.

И тъй като двете предложения са изцяло току що направени импровизации, рецепти няма да ви предлагам, освен при и аз не знам каква наложителна причина.
--------------------------------

И тъй като никой още не е писал, да взема да допълня импровизациите със царевично-оризовите хлебчета. Ето например едни петифури със синьо сирене и кашкавал на фурна:


Последна редакция: сб, 25 фев 2012, 14:29 от дядо хаджия

Общи условия

Активация на акаунт