Великденски пости - 2012

  • 61 106
  • 675
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 1 559
Тази седмица нали е строг пост и не се консумира олио,или пак нещо съм объркала? newsm78
Вчера бях на булгур със спанак(за обяд),и вечеря картофена крем супа с морковче .Към 8 като ми се прияде сладко (исках да се нахвърля на тахана с мед и орех,но успях да се залъжа с ) сурови бадеми и фурми. Laughing
Сутрин винаги хапвам-трици,1 лъжица тахан,мед и соево мляко,и някой и друг плод между другото разбира се. Wink

# 331
  • Мнения: 50
Здравейте на всички постещи,

Аз не постя, т.е. постих само два дена и се отказах, защото имах стомашни проблеми. А много исках да постя.
Предлам ви една постна баница:



На 3-4 кори се поръсва малко олио, натрошава се малко тофу и се напръсква с вода. Когато корите свършат се прави заливка от една чаша вода, 2-3 супени лъжици соево брашно и сол (съвсем малко).
Аз слагах всичко на око, затова не мога да дам по-точни мерки, но тя е елементарна и става много вкусна.

# 332
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Тази седмица нали е строг пост и не се консумира олио,или пак нещо съм объркала? newsm78

Тази седмица не е строг пост.Виж таблицата на първа страница.Строг пост беше първата седмица от постите и след това 9-11.Април. Peace

# 333
  • Мнения: 1
Здравейте и от мен, през почивните дни за мое щастие помена на баба ми беше съобразен с мен и имаше постни ястия като зеле на фурна и бобена яхния, а за салата печени чушки и домашна туршия.Вчера си направих моята любима чушчена манджа, а утре мисля да хапна грах яхния. За закуска обикновено хапвам филийка намазана например с мед, филийка с домашно сладко(например от ябълки) или с домашна лютеница и пия чай, а за обед предимно салата например: залена, картофена, витаминозна, краставички и т.н. или плодове.
ЕВА много се радвам че хлябът ти е харесал Simple Smile

# 334
  • София
  • Мнения: 1 456
 Днес сме на пълнени гъбки и печени картофки с подправки и маргарин. За плънка на гъбките ще използвам запържените им пънчета и соев кашкавал.
 Палачинките станаха много вкусни, затова пак пиша рецептата:
2 чаша брашно
200 мл. вода и 300 мл. кокосово мляко
5 с.л. олио
1 – 2 ч.л. захар
1 щ. сол
1 щ. сода бикарбонат
Понеже домочадието иска пак палачинки довечера ще правя, но ще сменя кокосовото мляко със соево. Ще пиша как са станали.

# 335
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Ева, моля те сподели резултата за палачинките, че и на мен са ми се прияли а имам соево мляко, соев кашкавал не можах да намеря в нашите магазини и тофу също, убих се да ги търся но тц...пазаря в Кауфланд в Германия, ако някой знае да ми свирка как изглеждат..

Вчера постен бобец, днес за десерт направих желе, а за вечеря мисля да са спагети с доматки и маслини.

# 336
  • Мнения: 796
Следя темата с голям интерес,защото тази година за първи път постя и черпя идеи от темата за ястия.
Бях чела някъде,че соята е генно модифицирана и винаги съм се въздържала да ползвам соеви продукти,вие какво мислите по въпроса?
А кокосовото мляко от къде се купува,никога не съм ползвала,има ли го в големите  хранителни магазини или в био магазини да го търся?

# 337
  • София
  • Мнения: 7 874
Следя темата с голям интерес,защото тази година за първи път постя и черпя идеи от темата за ястия.
Бях чела някъде,че соята е генно модифицирана и винаги съм се въздържала да ползвам соеви продукти,вие какво мислите по въпроса?
А кокосовото мляко от къде се купува,никога не съм ползвала,има ли го в големите  хранителни магазини или в био магазини да го търся?

Въпросът със соята сме го коментирали отдавна.
Не е важно какво, а колко.
Освен това няма как пък всичката соя в целия свят да е генно модифицирана.
Лично аз съм намирал на пазара и нашенска родна соя.

Ева, моля те сподели резултата за палачинките, че и на мен са ми се прияли а имам соево мляко, соев кашкавал не можах да намеря в нашите магазини и тофу също, убих се да ги търся но тц...пазаря в Кауфланд в Германия, ако някой знае да ми свирка как изглеждат..

.....

Не знам в германия как изглежда тофуто. Щом разполагате със соево мляко какъв е проблема да си направите собствено тофу ?

# 338
  • Мнения: 796
Не съм попадала на коментарите ви,затова сега питам Simple Smile
Не съм много убедена,че в България също не е ГМ,както и царевицата и рапицата примерно.

# 339
  • София
  • Мнения: 7 874
Не съм попадала на коментарите ви,затова сега питам Simple Smile
Не съм много убедена,че в България също не е ГМ,както и царевицата и рапицата примерно.

Значи по логиката на убежденията и публикациите в различните медии според мен трябва да спрем да ядем въобще.

Да напомня максимата на здравословното хранене - НЕ Е ВАЖНО КАКВО, А КОЛКО !

И после мляко и сирене може да правите и от нахут и от бадем и така нататък от всякакви пълномаслени ядки като соята.

# 340
  • Мнения: 796
Естествено,че няма как да спрем да ядем,попитах само за мнението ви са соевото мляко като заместител на нормалното  мляко в различните рецепти.
Аз не съм кой знае каква кулинарка в интерес на истината и никога не съм се хващала да правя мляко и сирене ,пък да не говорим да е от нахут или ядки ,но никога не е късно  Simple Smile

# 341
  • Мнения: 1 263
zhabche, благодаря че си сложила рецептите на първа страница, голямо улеснение е! newsm10 newsm51
Кекс с мармалад
1 буркан мармалад (няма значение от какъв плод е)
1 чаша вода
1/2 ч.чаша захар
1/2 ч.чаша олио/зехтин
3 ч.чаши брашно
1 суп. лъж. сода бикарбонат погасена с малко оцет
Разбъркваме добре с миксер мармалада, водата, захарта и зехтина. Прибавяме погасената сода и след това малко по малко брашното.
Изсипваме в намаслена и набрашнена тавичика за кекс  и печем на затоплена фурна на 180 градуса 30-35 минути.

Бакла
1/2 κг. бакла
2-3 скилидки чесън нарязани на ситно
2 лука нарязани на ситно
1 чаена чаша зехтин
сол, черен пипер,риган или чубрица, лимонов сок

Накисваме баклата за 24 часа, отрязваме черната част, слагаме да се свари и прецеждаме.  Добавяме зехтина, чесъна, лука, сол и лимонов сок на вкус, и накрая риган или чубрица. Ето как би трябвало да изглежда като готово ястие -цък.
ПП. Аз лично я правя без лук и чесън, за да не ми дразни стомаха. 
В Гърция е много популярна комбинацията от бакла с варени треви от сорта на спанака или копривата (към които също е прибавен зехтин, сол и лимонов сок) .


Задушено червено зеле с ябълки
1 кг. червена зелка
1 голяма глава лук
1 ябълка
30 гр. масло
200 ml вода
2 ч. л. сол
4 дафинови листа
1/2 ч. л. чер пипер (млян)
1/2 ч. л. кимион

Приготвяне и сервиране:
Лукът се нарязва на ситно и се запържва в маслото, докато стане прозрачен. Зелето се нарязва на дебели резени и се добавя към лука. Задушава се 5 - 7 мин., като се разбърква. Ябълката се обелва, настъргва се на ренде и се добавя заедно с виното. Добавя се водата, дафиновият лист, солта, пиперът и кимионът. Разбърква се, за да се разпределят съставките равномерно. Вари се на средна температура около 30 мин.
Източник

# 342
  • София
  • Мнения: 1 456
  Палачинките станаха много вкусни, но и сладки, защото соевото мляко беше с ванилия. Станаха доста плътни, в сравнение с кокосовите, затова добавих още вода и сол.  Определено ще ги правя пак, домочадието много ги хареса. Картофките също станаха много вкусни, макар че са с маргарин. Днес ще правя лозови сърмички. Замислила съм и една баница със спанак и ориз.
Та бих казала, че продуктите за соеви палачинки са:
2 чаша брашно
300 мл. вода и 200 мл. соево мляко/ моето беше с ванилия/ или 250 на 250 мл.
5 с.л. олио
2 щ. сол
1 щ. сода бикарбонат

# 343
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Ева, благодаря, ще ги пробвам и аз.
Дядо хаджия, не съм яла никога тофу и понеже незнам дали ще ми хареса вобще като вкус, търсих по супермаркетите, за да го пробвам. Идея си нямам как се приготвя от соево мляко, даже и соевото мляко още не съм пробвала, но си купих едно да имам.

# 344
  • София
  • Мнения: 1 456
 У дома тофуто не се хареса от никой, така че е добре наистина първо да купиш малко за проба  Peace Соевата майонеза и кашкавал обаче ни допаднаха.
Може би на немски трябва да е Sojakäse  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт