Великденски пости - 2012

  • 61 066
  • 675
  •   1
Отговори
# 360
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Леле, Нану ама аз явно съм голям недоскив Simple Smile  Днес пак бях на пазар, пулих се пулих при сирената, ама освен френските и гръцките, други не видях. И в Нетото ходих миналата седмица, пак не го намерих, но сега си взех соев маргарин да си задушавам зеленчуци.
Вечеряхме пържени картофки с панирани калмари, доматки, рукола,репички и краставички. Десерт плодове.

# 361
  • София
  • Мнения: 7 874
...
Дядо Хаджия, би ли споделил как приготвяш тофу-то? ( пък може и да се пробвам)


Ами аз го пресичам (коагулирам) с лимонтозу точно както се прави българския кашкавал. Когато имам възможност го правя със сока на един лимон. Конкретна рецепта няма да давам защото в интернета ича много, а в ютубето даже и много клипове, където нагледно се показва как се прави. Да напомня обаче за подправките и овкусителите.

# 362
  • София
  • Мнения: 1 456
Дядо Хаджия, грях ми е, че постя, а ми е толкова блажно да те чета Grinning.
Много си готин Party!
 Много точно казано. Благодарение на съветите на дядо хаджия преоткрих месенето, сега домашните всеки ден искат домашно хлебче, аз също. Огромно благодаря за напътствията   bouquet

 Аз да споделя, че тортилата стана много вкусна. Рецептата е на Бон Апети. Ето как я направих:
210 г брашно тип „00”
50 г маргарин, разтопен
1 щипка бакпулвер
120 мл вода
5 г сол
 Омесих меко тесто, оставих го 10 мин. да почине. Разделих го на 6 топки, разточих ги на тънки тортили. Изпичат се в сух тиган с незалепващо покритие. Готовите се завиват, за да не станат сухи. Наредих върху едната половина нарязан на ситно домат и настърган соев кашкавал, поръсих с шарена сол и прегънах на две, притиснах хубаво.
Загрях маргарин и олио в тигана, сложих за 2-3 мин. от двете страни тортилите. Отвън бяха много хрупкави, а вътре меки, заради кашкавала. Много вкусни и бързо свършващи. Със сигурност ще ги правя пак, тогава ще експериментирам с подправки и други зеленчуци за пълнеж, но като за първи път искаш да е точно по рецептата.



  

# 363
  • София
  • Мнения: 282
Здравейте, искам да споделя с вас една баница с лозови листа, ако се каните да правите лозови сърмички, може да изпробвате тази рецепта. За първи път я направих за една бъдни вечер, беше ми се паднало да правя лозови сърмички, но бяха много жилави листата и аз спасих положението като ги смлях и направих баница от тях.

# 364
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Десертче - грис крем с редуване на сладко от ягодки, чудно Simple Smile

# 365
  • София
  • Мнения: 282
Постна баница с лозови листа

- 1 буркан лозови листа, ползвам и сока
- 1 чаша ориз
- 1 глава лук наситно нарязана
- 1-2 стъка пресен лук
- 2-3 скилидки чесън наситнени
- джоджен
- 1 пакет кори за баница
- олио

Задушавам стария лук и чесъна в мазнина, добавям ориза да стане стъклен и заливам с 3 чаши вода. Добавям лозовите листа накълцани надребно или смлени.  Задушавам докато ориза поеме цялата вода. Махам от котлона да изстине. Прибавям зеления лук и джоджена. Намазвам една кора със сока от лозовите листа и поръсвам с мазнина. Покривам я с втора кора и върху половината от нея разстилам от плънката, завивам на руло и така с всичките кори. Намазвам отгоре с останалия сок или водичка и мазнина и пека.

# 366
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 734
Постна баница с лозови листахаресва ми идеята! Ще пробвам!Много ми липсват идеи за основни ястия и тук ми е спасението! Напоследък съм се запалила по палачинки от елдово брашно, но смесено с брашно от нахут,правя солена торта с кремчета от разни неща- като млени маслини, млян стар фасул и други такива,или майонеза,в стил-опразни хладилника
 Mr. GreenНа мен много ми допадна и сладкишът с грис и мармелад!Аз слагам настъргана ябълка, стафиди,канела и мед! Луда съм за щрудел и този вариант има аромат на щрудел!

# 367
  • София
  • Мнения: 792
 danilu, моля за точна рецепта за палачинките:)
 По време на този пост не готвя много, ям салатки, зеленчуци, хляб.

# 368
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 294
Сусамови сладки, със здравословни съставки. Страхотни!:

Продукти:

200 гр. сусамов тахан
250 гр. мед
1 ч. лъж. ванилова есенция
1 ч. лъж. канела
60 гр. стафиди
200 гр. овесени ядки
100 гр. смлени орехови ядки
Фурната се нагрява на 180°C.

Стафидите се накисват в малко ром или коняк за 30 минути. Отцеждат се добре.В купа се смесват сусамовият тахан, медът, ванилията, канелата и отцедените стафиди.Добавят се ореховите и овесените ядки. Всичко се смесва много добре.От тестото с влажни длани се оформят топки, колкото голям орех.Подреждат се в тава, покрита с хартия за печене и се притискат леко.

Пекат се 12-15 минути, докато краищата им започнат леко да покафеняват. След като се извадят от фурната се оставят за 2-3 минути в тавата. Подреждат се върху решетка, докато изстинат напълно.

Тук е източника със снимки:

http://www.kulinarno-joana.com/2009/04/tahini-cookies/

# 369
  • София
  • Мнения: 1 456
 Днес сме на  боб чорба с тези хлебчета http://thegingercookies.blogspot.com/2010/06/blog-post_11.html.

# 370
  • Мнения: X
Тъй като все повече откривам вкуса и очарованието на простите и лесни манджи, ето една мързелива постна супа, в стил "изпразни хладилника". Специално за всички мързеливки като мен.  Laughing

Постна супа
2 картофа, 1 глава лук, 1 морков, 1 чушка се задушават в малко зехтин или олио.
Заливат се с вода, малко доматена салца, слагат се подправки - малко целина, сол, черен, червен пипер и се оставя да ври до омекване на картофите. Накрая се добавя шепа фиде и, когато се свари, е готово. Накрая ръснах пресен магданоз.


Не е връх на кулинарията, обаче става за нула време, особено, ако вадиш зеленчуците нарязани от фризера. Предполагам, че може да има и друг ред на добавяне на подправките - кулинарите знаят по-добре, но като за мързелани е екстра - вкусът накрая е много добър. Снощи си бих рекорда - 5 минути приготовление и докато гледах ТВ, супата се свари сама.    Mr. Green

# 371
  • Мнения: 508
Чета ви най-редовно, но нещо този пост не съм много активна в писането и готвенето. Като чета рецептите всичките ми харесват, копирам си ги, но после решавам, че ще караме с каквото съм сготвила и така не правя нищо ново. Имам чувството, че докато ви чета и вече съм се наситила с тези хубави гозби. Приятно е да следя това, което споделяте. Hug

# 372
  • София
  • Мнения: 7 874
...Много вкусни и бързо свършващи. Със сигурност ще ги правя пак, тогава ще експериментирам с подправки и други зеленчуци за пълнеж, но като за първи път искаш да е точно по рецептата.
 

Значи в моето семейство само аз и внучката не ядем лютоооо. И ... като се почне нали готвенето се правят там едни деления па добавяния па да не ти казвам още какво. Та иначе тия тортии ние ги правим и с лют червен пипер ... индийско орехче (преди да ме освиркате пробвайте) и ... бахар и джинджифил (тея двете в много малко количество за загатване). Инак да не забравиш нали там риган, мащерка, босилек, джоджен и т.н. в равни количества сухи смляни и тем ми ти подобни.

Аз специално изсипвам един бюлюк подправки в олио. Оставям минимум няколко дни да престои та да може олиото да поеме ароматите. После като разточа корите намазвам с олио от двете страни и тогава печа.

# 373
  • София
  • Мнения: 478
Здравейте Grinning

katelinka, радвам се че пишеш, обозначавай се по - често, дори и да не е с манджи и рецепти Hug

дядо хаджия, наистина много хубави идеи и рецепти ни предлагаш  chef Аз исках да попитам за пълнената чушка, която си обелил предварително с каква цел е - избягване на стомашно проблеми от люспата или по - бързо технологично време за готвене newsm78 Страхотна идея да се обели с белачка, ще го приложа при приготвянето на яденето за детето Peace

ginger tea, много хубава идея за баницата с лозови листа, ще я опитам Peace

Извинявам се на другите, но прочетох малко диагонално какво сте изписали, утре ще вляза да дочета Hug

От мен през последните дни:

Crazy Chocolate Cake



Баница с кисело зеле



Картофена чорбичка



Боб с ориз на фурна



Пролетна салата със скариди



Бързи и лесни постни соленки



# 374
  • Мнения: 1 263
Картофи с грах и артишок
500гр.артишок(пресен или замразен)
500гр. грах
2 големи моркова
2 средни картофа
1 стар лук
1/2 ч.ч. олио/зехтин
1/2 връзка копър
сол, ч.пипер
сока на 1 лимон
1-2ч.ч.вода
Затопляме олиото, задушаваме нарязаният лук, прибавяме копъра, нарязаните на кръгчета моркови и и на кубчета картофите, слагаме водата и варим 10-15мин. След това прибавяме граха и артишока  и варим още 15 мин. След като е готово ястието прибавяме солта, ч.пипер и лимоновият сок.

Източник

Гръцки лозови сърми и пълнени цветове на тиквички
    1/2кг ориз
    1/2кг настъргани на ренде домати
    1/2ч.ч. зехтин
    1 голям лук
    1/2 ч.ч. пресен джожен нарязан на ситно
    1ч.ч. пресен копър нарязан на ситно
    1ч.ч. пресен магданоз нарязан на ситно
    сол. ч.пипер
Затопляме зехтина, прибавяме ориза и разбъркваме. Слагаме доматите, копъра, джожена и магданоза, солта и ч.пипер, варим до полусваряване. Оформяме сърмите с лозовите листа, в Гърция пълнят и цветовете на тичквичките с такава смес. И се варят в тенджера до готовност.
При сервиране се заливат с лимонов сок.

Източник

Общи условия

Активация на акаунт