Великденски пости - 2012

  • 61 071
  • 675
  •   1
Отговори
# 525
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
При мен няма такъв ефект - отслабване, но и не държа на него де.

# 526
  • Мнения: 508
Здравейте!
Вчера правих ашуре с кокосово мляко стана много вкусно. Сварих житото в кокосовото мляко, доста пъти доливах вода, защото в крайна сметка исках да остане по-редичко, а не да е стегнато и гъсто. Докато житото се вареше прибавих нарязани сушени кайсии, стафиди и бадеми. Сложих и 1 супена лъжица маргарин. Накрая подсладих на вкус и добавих 1 ванилия. У дома много го харесаха.

# 527
  • Мнения: 1
Аз не мисля, че съм отслабнала, но близките ми казват, че има разлика. За мен е най-важно, че сега ми е някак по-леко, чувствам се наистина пречистена от тежката храна през зимата.
А сега нека и аз ви споделя какво приготвях през изминалата седмица. Правих крем-супа от моркови, а другата гъбена, много харесваното от мен гуакамоле, в събота един ориз със моркови, грах, царевица, и гъби. В неделя за закуска постни палачинки с мед, за обед замесих тесто за пърленка и едни печени картофи по селски на фурна, а за вечеря от останалото тесто още една пърленка(много им хареса вкъщи), зелена салата и кьопоолу. Simple Smile

# 528
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Аз правих днес гъби с ориз, ето и рецептата, по която го приготвих:

Гъби с ориз

1 малко пачетче масло ( използвах соево)
1 глава лук
500 гр. пресни печурки
2 кафени чашки ориз
6 кафени чаши вода
копър, сол, черен пипер

Лука се запържва в разтопеното масло, след което се прибавят гъбите, нарязани на ситно с малко водичка да се задушат и омекнат, след като това стане се прибавя измития ориз и водата, посолява се и се вари на слаб огън, докато ориза поеме водата, след което се добавя черен пипер и се поръсва с копър.
Добър апетит!

# 529
  • София
  • Мнения: 1 456
 Понеже вчера не ми се готвеше особено си направих много лесна манджичка с подръчни продукти- постно зеле.
Продукти:
1 малка зелка
1 с.л. червен пипер
1/2 шише доматен сок
сол
черен пипер
зеленчуков бульон
олио
лук и морков/ аз нямах и не сложих/
 Загрях олио в тенджерка и добавих червения пипер, разбърках и сложих тънките лентички/ жулиени  Mr. Green/ зеле. Бърках докато омекне. Добавих 1/2 ч.ч. вода и захлупих. Намалих котлона. Вари се около 30 мин., сложих сол, черен пипер и зеленчуков бульон и доматения сок. Изключих котлона и оставих ястието под капак още 10-ина минути. Много вкусно стана. Мисля другия път да добавя и ориз и да доготвя във фурната.

# 530
  • Мнения: 784
И ние бяхме на пърленки и гуакамоле. В къщи гуакамолето, а и въобще всякакви салати с авокадо, са на такава почит, че скоро купих на едро цяло кашонче с авокадо. А пърленките ги правих с готовото замразено тесто за пици и мекици на Фамилия - страхотно е, доста по-вкусно от другите готови теста, които съм пробвала! Какво ли не правих с него последните дни - мекици, пърленки на тиган, пърленки на фурна, но най-сполучливи станаха малките калцоне, които направих с плънка от картофено пюре, запържен лук и чубрица.
И още една идея от мен - винен кебап с гъби. Прави се също като този с месо, само че се слагат гъби. Задушавам в олио и 1/2 чаша вода 2-3 глави лук, моркови и няколко скилидки чесън. Като остане само на мазнина, добавям 2-3 с.л. брашно и разбърквам 2-3 мин. Отнемам от котлона и добавям 2 с.л. червен пипер, разбърквам и добавям 1 ч.ч. вино, после пак връщам на котлона. След това се добавя вода, да се направи на необходимата гъстота и се оставя да заври. Може да се сложи и 1 дафинов лист, може и черен пипер. Добавят се нарязаните гъби и се оставят да се сварят.
Отделно сварявам ориз - 4-5 ч.ч. вода с малко сол се слагат да заврат. След това изсипвам във врящата вода 2 ч.ч.ориз, намалям котлона на слаб огън оставям да къкри, докато се изпари водата. Много е важно ориза да не се разбърква, защото загаря и се кашва.
При сервиране в средата на чинията слагам по една голяма купчинка ориз и заливам с винения сос с гъбите.


# 531
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 734
Да допълня разсъжденията на Дядо Хаджия Blush.
Може би и малко олио освен содата в сместа за панировката или да се напръскат с пулверизатор Peace.
HugБлагодаря и на двете! Тази вечер ще пробвам и ще докладвам!
Изобщо не ми тежи постенето и се чувствам добре и вътрешно и външно Mr. Green

# 532
  • Мнения: X
Научих и приложих следната рецепта, хареса ми и я споделям:
1 картоф, 1ч.ч. овесени ядки, 1 голяма глава лук.
Овесените ядки се накисват в топла вода за около 1/2 час. Лукът се нарязва, картофът се настъргва. Всичко си смесва и пасира. Прави се на шницелчета и в намазнена тавичка се пече на 200 градуса.


Тази рецепта я пробвах вчера, много ми хареса. Най-вече, защото става за минути, докато си готвех нещо друго, а малката си умря от кеф, че може да бърка с вилицата сместа /даже не пасирах/ . Добавих и зехтин, както и повечко подправки. Благодаря за рецептата!   bouquet

# 533
  • Мнения: 204
Малко мишленце, радвам се за вас, особено за малката   jumpuu

# 534
  • София
  • Мнения: 1 456
 Ами това са овесените кюфтенца на Лабрекс, има ги на първа страница, у дома също много се харесват   Peace
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.msg14422451#msg14422451
 Днес ще сме на печени картофки и любимата ми последните дни салатка- домати със сусам. Пиша я пак  Grinning
Продукти:
 Доматки
 Печени червени чушки/ може и без тях/
 Може да добавите други зеленчуци, маслини ....
 Тофу
 Сусам
 Зехтин
 Сол
Нарязах на дребни кубчета зеленчуците и тофуто. Добавих зехтин и сол на вкус. Разбърках, оставих няколко минутки да се омешат вкусовете и поръсих със сусама.

Последна редакция: вт, 03 апр 2012, 10:13 от Ева на третия етаж

# 535
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 734
Привет мривет на всички! Влизам с взлом и само за да ви поздравя,че напоследък се поизгубих!
Пробвах поничките-ябълки печени и станаха страхотни  chef Направих панировката по-гъстичка и добавих захар,кафява, после потопих кръгчетата в сместта, в галета,сладка после пак в сместта и изпекох. Стават доста бързо!
 Нану Hug Дядо Хаджи Hug, благодаря за ценните съвети Simple Smile

# 536
  • София
  • Мнения: 478
Здравейте Hug

Не съм чела какво сте писали, но довечера ще наваксам Grinning

При нас тези дни много празници, много нещо, а Цветница още не е минала Crazy Бях и малко в провинцията. Изпробвах различни празнични рецепти, но дано да успея преди края на поста да ги споделя Laughing Тези дни мисля да правя и постния козунак на дядо хаджия Grinning

Хубав ден ви желая Hug

# 537
  • София
  • Мнения: 7 874
На стената ми във фейсбука днес ми изскочи тази интересна рецепта.
Подходяща е и за цветница наистина.

http://sladkoisoleno.blogspot.com/2012/04/blog-post_04.html

# 538
  • Мнения: 508
здравейте! Аз вчера реших най-сетне да направя кюфтенцата с овесени ядки. На мен лично много ми харесаха, но мъжа ми не ги хареса, каза, че са му мазни. Иначе почти цяла седмица сме на леща. Та това е не мога да кажа, че много сме се разнообразявали

# 539
  • София
  • Мнения: 1 456
katelinka, сигурно са мазни за мъжа ти, защото си ги пържила? Аз винаги ги пека върху хартия и стават много вкусни.

Общи условия

Активация на акаунт