НМУ Л. Пипков

  • 10 774
  • 82
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27
Здравейте, необходимо ми е мнение за музикалното училище в София. Става въпрос за първокласник с желание да свири на пиано? Преподавателите, при които свири са на мнение, че трябва да опитаме и да отидем на изпита, но ние още мислим дали на всяка цена или да си ходи на уроци и ако е много талантлив да кандидатства в 4-ти или 5-ти клас? Мнения на родители музикани вече получих, но там амбициите са големи, а мнения на родители не музиканти?

# 1
  • Мнения: 819
Най-доброто е да си учи детето в обикновено училище и допълнително да ходи на уроци по пиано,а вече като порасне и реши,че това е неговото призвание,да кандидатства след 7 клас или направо в Музикалната академия!
Всъщност зависи какви са ви целите-някои предпочитат музикалното заради отбраната среда и малкият брой ученици в клас.Други вече са решили,че ще стават музиканти и ще "бродят" из Европа!Във всеки случай едно е сигурно-не очаквайте детето да излезне със солидни познания по основните предмети.
Успех каквото и да решите!

# 2
  • Мнения: 28
Прекрасни учители,чудесно училище.Синът ми е от 1 кл там,сега вече 11кл.Много съм доволна,духът и начина на поведение на тези деца е друг.Подготовката им не е по-различна от другите училища.
Учителките в начален курс са взискателни и много догре се справят с дисциплината на децата.Само ще споделя че подготовката по инструмент е различна когато си в училището и когато ходиш само в школата.Просто децата в начален курс изграждат оня дух,който при много други липсва.Аз съм За НМУ и начален курс.Факт е че когато сина ми започна бяха 1 кл с 18 деца,а сега има 8 или 9 паралелки в начален курс,това според мен е показателно че хората си вършат работата

# 3
  • София
  • Мнения: 3 824
Здравейте, необходимо ми е мнение за музикалното училище в София. Става въпрос за първокласник с желание да свири на пиано? Преподавателите, при които свири са на мнение, че трябва да опитаме и да отидем на изпита, но ние още мислим дали на всяка цена или да си ходи на уроци и ако е много талантлив да кандидатства в 4-ти или 5-ти клас? Мнения на родители музикани вече получих, но там амбициите са големи, а мнения на родители не музиканти?

Според няма какво да се колебаеш - щом казват, че има талант, опитайте. По-добре сега отколкото след 4-5 клас. Така детето ще е наясно след 4-5-6 години дали иска да се занимава с музика и ще можете да се преориентирате навреме, преди кандидатстването след 7 клас.
Това е моят съвет с уговорката, че почти нямам представа как се учи в СМУ. Но все пак до 4-5 клас едва ли обучението по общообразователните предмети е по-зле отколкото в други училища. Доколкото знам там се учи целодневно и музикалната подготовка не е за сметка на общообразователните предмети, а с уроци по пиано едва ли ще може да научи толкова, колкото в МУ за тези години.

# 4
  • Мнения: 27
Благодаря на всички, ами ще се яви на изпит и после ще го мисля. Аз малко съм на принципа, че ако ти е писано да станеш лекар, няма да станеш художник, така че ще видим.....

# 5
  • София
  • Мнения: 3 824
Все пак недей да мислиш, че едва ли не предопределяш живота на детето като го запишеш в МУ в първи клас. Не е така - до 4 клас няма никакво значение къде учи - няма да остане неграмотен, едва  след това започва сериозното учене.

# 6
  • Мнения: 27
Честно казано и аз така мисля, че до 4-ти клас е важно госпожата при която ще попаднеш и дали ще придобиеш навици за учене, дали ще си в добра среда и добър колектив. Ако не иска да е музикант, не мисля, че ако го преместя в 5-ти клас много ще го травмирам.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 824
След 4 клас обикновено децата се местят най-малко в различна паралелка. В повечето случаи класовете се разпадат и се преразпределят в паралелки с различен СИП (eзик или друг предмет). Някои от децата се преместват в други училища. Където и да учи, след 4 клас ще има някаква промяна. Моят младеж е в 4 клас сега и имам наблюдения Simple Smile

# 8
  • Мнения: 27
И какво излиза, отиваме на изпит и после каквото сабя покаже.... Четох едни мнения от 2009 във форума и бяха доста противоречиви, та доста се притесних. Проблема ми е точно това, че не искам аз да казвам той какво да прави, но от друга страна, за да разбера какво той иска е добре да му дам всички възможности.

# 9
  • Мнения: 28
И какво излиза, отиваме на изпит и после каквото сабя покаже.... Четох едни мнения от 2009 във форума и бяха доста противоречиви, та доста се притесних. Проблема ми е точно това, че не искам аз да казвам той какво да прави, но от друга страна, за да разбера какво той иска е добре да му дам всички възможности.

Само да ти кажа,че средата е друга,потребностите на тези деца в Музикалното стават други,ако искаш мога да попитам сина ми да провери кои ще са учителките тази година за Първи клас,но знам че имат и в момента доста деца в Предучилищните класове. Скандалите в 2009 бяха пълна глупост,но това си е моето мнение.

# 10
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 915
Най-доброто е да си учи детето в обикновено училище и допълнително да ходи на уроци по пиано,а вече като порасне и реши,че това е неговото призвание,да кандидатства след 7 клас или направо в Музикалната академия!
Всъщност зависи какви са ви целите-някои предпочитат музикалното заради отбраната среда и малкият брой ученици в клас.Други вече са решили,че ще стават музиканти и ще "бродят" из Европа!Във всеки случай едно е сигурно-не очаквайте детето да излезне със солидни познания по основните предмети.
Успех каквото и да решите!

Подкрепям на 100% процента това мнение!  Peace Най-точното дотук в тази тема.
Най-добре е детето да учи в нормално училище и ако реши наистина музиката да бъде негова професия да кандидатства директно в Музикалната академия. Музикалното училище в момента е далеч от онова, което беше в миналото. Останала му е едната слава само.
Но ако твърдо сте решили детето да учи там - успех.

# 11
  • Мнения: 27
[Само да ти кажа,че средата е друга,потребностите на тези деца в Музикалното стават други,ако искаш мога да попитам сина ми да провери кои ще са учителките тази година за Първи клас,но знам че имат и в момента доста деца в Предучилищните класове.

Ще съм благодарна за мнения и имена на преподаватели!

# 12
  • София
  • Мнения: 3 824
Най-доброто е да си учи детето в обикновено училище и допълнително да ходи на уроци по пиано,а вече като порасне и реши,че това е неговото призвание,да кандидатства след 7 клас или направо в Музикалната академия!
Всъщност зависи какви са ви целите-някои предпочитат музикалното заради отбраната среда и малкият брой ученици в клас.Други вече са решили,че ще стават музиканти и ще "бродят" из Европа!Във всеки случай едно е сигурно-не очаквайте детето да излезне със солидни познания по основните предмети.
Успех каквото и да решите!
Подкрепям на 100% процента това мнение!  Peace Най-точното дотук в тази тема.
Най-добре е детето да учи в нормално училище и ако реши наистина музиката да бъде негова професия да кандидатства директно в Музикалната академия. Музикалното училище в момента е далеч от онова, което беше в миналото. Останала му е едната слава само.
Но ако твърдо сте решили детето да учи там - успех.
Напишете нещо конкретно. С какво обикновеното училище е по-добро от музикалното? Какво ще загуби детето ако учи от 1 до 4 клас в музикалното? Просто ми е любопитно, наистина нямам поглед върху това училище, обаче си мислех, че то има предимства пред обикновеното училище за децата, които и без това ходят на уроци по някакъв инструмент. Основният позитив е, че уроците по инструмент и солфеж са в училището (няма нужда децата да се водят и взимат от някъде другада), а освен това обучението е безплатно.

# 13
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 915
Ето малко конкретика. Предварително се извинявам, че ще е дълго.
1. На 7 години детето едва ли все още може категорично да заяви своята бъдеща професия. Музикалното училище е профилирано. След завършването му, едва ли детето може да работи нещо друго освен музикант, няма какво да се лъжем. Понякога успява, но по-често си остава само музикант. А си представете, че то иска да бъде математик, физик, историк или нещо друго. Обучението в музикалното е насочено и концентрирано върху музиката, останалите предмети се преподават просто, защото трябва да ги има. Между другото това е мнение и на преподаватели от самото училище. Никой не отрича този факт.  Naughty Направено е така, за да не се натоварват децата, тъй като те имат много да свирят. По същия начин е и в хореографското, където повече танцуват, отколкото да учат. Така че ако детето иска да стане нещо по-различно от музикант, в един период ще трябва да заляга яко и с частни уроци по основните предмети, за да успее да настигне връстниците си от нормалните училища и да бъде равностойно на приемните изпити. Не че учейки в нормално училище няма да се наложи да взема такива уроци. Но ако е в музикалното, където по принцип натоварването е много голямо по специалните предмети (инструменти), ще му се съберат изведнъж страшно много часове извънредна работа. Имайте предвид, че за да стане добър музикант, то трябва да свири минимум, ама наистина минимум 6-7 часа дневно, а когато има конкурс, часовете могат да достигнат и до 12. Говоря за добрите музиканти, които имат успешна кариера и извън България. Ако е готово да си остане среден музикант, може да мине и с по-малко свирене на ден - например 1-2 часа. Но ако има амбиции и иска да постигне нещо, трябва да свири. И то не после, а именно в този начален период на своето обучение. После може да свири и по-малко. Това после обаче е след 20-години кариера, след като вече има рутината.
2. Ако детето учи в нормално училище, но има музикални заложби, то винаги може да взема уроци и по музика. При това не при преподавателите, които му дава училището, а при педагози, които то само избира. Съответно може да избере да учи при много големи имена. И на 18 години, ако наистина смята да стане музикант (тогава то ще решава да става музикант, а не родителите му) спокойно може да кандидатства в Музикалната академия или пък в чужбина. Между другото няма гаранция, че ако детето е учило в музикалното училище, автоматически ще бъде прието и в академията. В повечето случаи най-добре подготвените кандидати за академията са деца, учили в нормални училища, а не тези от музикалното.
3. В музикалното училище за съжаление, не останаха добри преподаватели. Има, но се броят на пръстите на едната ръка. Така че трябва мнооого да се внимава и мнооого да се проучва преди това. Най-добре е да се пита специалист дали този и този преподавател струват като педагози или ще бъде загуба на време. Учениците от по-горните класове не са все още онзи капацитет, който може да определи нивото на един преподавател. Те могат да кажат дали стават като хора, но не и като специалисти. По някои инструменти преподавателите изобщо не стават. Има и случаи на педагози, които обичат да стресират децата, да ги обиждат, да ги смачкват максимално като личности. Няма да пиша за кои предмети става дума, но не са тези по пиано.
С две думи - специализираното училище е нож с две остриета в тази възраст, и поне аз мисля, че не е разумно да се избира. От 7-8 клас евентуално би могло, защото тогава децата вече започват да се ориентират за своето бъдеще. Но в първи клас... за мен това са си чисти родителски напъни, които могат и да обрекат детето в област, каквато то след време няма да желае.
Бях много подробна, но понеже казахте конкретика...

# 14
  • София
  • Мнения: 3 824
Благодаря за конкретиеката, така е по-добре Simple Smile Общо взето и аз съм на това мнение за горния курс, но аз питах за предимствата на обучението до 4 клас в обикновено. На 7 години детето не е наясно какво иска и кое му се отдава, но учейки в МУ, от първи клас, има шанса и времето да разбере, дали това е за него. Аз съм виждала другия случай - кандидатства след 7 клас, после решава, че музиката вече не е за него и иска да се развива с математика, но е късно. Много трудно се наваксва изпуснатото в гимназията. И ти самата твърдиш това. Ако има талант няма лошо детето да опита, само от полза ще му е.

Общи условия

Активация на акаунт