Проблеми при изплащането на болнични листове от НОИ - 4

  • 96 939
  • 759
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 2 200
Здравейте  bouquet
Имам проблем и се надявам някой да може да ми даде отговор,защото телефоните на НОИ никой не ги вдига,а в града ми няма тяхно управление и не мога да отида в рамките на тази седмица в предвид,че съм с новородено бебче.
Та...получих писмо с Разпореждане-откават ми болничен на основание чл.40,ал.3 от КСО и чл.31 ал1 от Нар.за изчислявани.Мотив "лицето няма дванадесет месеца осигурителен стаж,съгласно чл.48А от КСО"
До тук добре като се има в предвид,че този болничен е за 2 дни преносване на бебето. Не мога да разбера как ми изплащат болничния за 45 дни преди раждане,болничния от болницата след раждане, а този междинния от двата дни ми го отказват.Не съм за тези пари,просто не разбирам ако нямам 12 м. стаж как са ми изплатили двата болнични ,в които вече се водя в майчинство? newsm78  За стажа имам такъв.От 09.2011 до 08.2012 са ме водили на 4 часа - за този период се смятат 6м стаж ако правилно изчислявам–взимам два месеца за един.От 09.2012 вече ме осигуряват на 8 часа.От 20.04.2013 излизам в болничен по майчинство.
Офф...дано да обясних разбираемо,че нещо съвсем се сдухах.
Може и работодателя да е объркал и да е писал, че нямаш стаж и за това да е отказан. Както е писала Елфита, пиши по ел. поща. По принцип са длъжни да ти отговорят в 7-дневен срок.

# 361
  • Мнения: 321
Благодаря и момичета!  bouquet Точно това е станало-объркано е в Декларация 15 ,вместо да се отметне едната точка е отметната друга-че нямам стаж. Сега как да се поправи това? На ново ли ще трябва да подавам болничния,защото те не ми го върнаха с писмото? Дори и да отида на място да коригирам грешката ще има ли нужда от печат на фирмата и подпис от управителя,защото това малко трудно ще стане  newsm78 А ако не го коригирам това ще се отрази ли по някакъв начин на следващия момент,когато подаваме за остатъка от 135-410 дни. Все пак тези два дни влизат в периода на 135 дни болнични  Thinking

# 362
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Боби,ти не може да коригираш Д 1.Носиш болничния във фирмата и им казваш да направят корекция на Д1.Ще я оправят и всичко ще е ОК

# 363
  • Мнения: 321
А къде да го търся болничния?Те не ми го пратиха,а аз не знам кой го е обработил в НОИ.

# 364
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
А къде да го търся болничния?Те не ми го пратиха,а аз не знам кой го е обработил в НОИ.

Останах с впечатление,че са го върнали на теб.Предполагам си е в НОИ и трябва счетоводителят само да направи корекция на Д1

Сега прочетох,че си писала-те НЕ ми го върнаха,а аз съм прочела,че са ти го върнали.И се учудих,защото не го връщат на служителя.Ако има нужда от корекция,го връщат на фирмата.В твоя случай болничния няма нужда от корекция,а само Д1.Затова той си е в НОИ според мен.Счети да направи корекция на декларация и всичко ще се оправи

# 365
  • Мнения: 321
♥Elfita♥  Много благодаря   bouquet Имам само още един въпрос. Blush Бях излязла в болничен за следене на бременността преди болничния по майчинство.В този случай периода ,който съм била в болничен брои ли се за стаж?

# 366
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
този случай периода ,който съм била в болничен брои ли се за стаж?

Да,разбира се,че се зачита за стаж.И осигурителен и трудов

# 367
  • Мнения: 321
♥Elfita♥ още веднъж ти благодаря най сърдечно   bouquet
Радвам се ,че има хора като теб,да помагате на незнаещите като мен. Simple Smile

# 368
  • Мнения: 2 200
Благодаря и момичета!  bouquet Точно това е станало-объркано е в Декларация 15 ,вместо да се отметне едната точка е отметната друга-че нямам стаж. Сега как да се поправи това? На ново ли ще трябва да подавам болничния,защото те не ми го върнаха с писмото? Дори и да отида на място да коригирам грешката ще има ли нужда от печат на фирмата и подпис от управителя,защото това малко трудно ще стане  newsm78 А ако не го коригирам това ще се отрази ли по някакъв начин на следващия момент,когато подаваме за остатъка от 135-410 дни. Все пак тези два дни влизат в периода на 135 дни болнични  Thinking
Щом е отказ, болничния не се връща. Работодателят да занесе ново приложение 15 / с вярна информация/и заявление свободен текст в НОИ и да си опише грешката с молба да се отмени отказа. Ще ти се забави плащането.

# 369
  • София
  • Мнения: 272
Здравейте момичета.
Моля ако можете да ми дадете съвет за следната ситуация:
Моя близка претърпя операция и от 14,01 до 13,06 е в болничен( от болница + от ЛКК). Насочена е към ТЕЛК за още болнични, и трябва да се яви в края на месеца, но междувременно на 16,06 е приета в болница и претърпя нова операция (с друга диагноза) - и от тук почват въпросите?

1.Имат ли право от болницата да й издадат първичен болничен след болнични от ЛКК, при положение, че са над 180 дни за тази година и съответно ще ги платят ли от НОИ?
2.При това положение дните 14 и 15,06 водят ли се прекъсване и какво се случва с 15,06 при положение, че е понеделник, но тя не е ходила на работа?
3. А какво се случва с явяването пред ТЕЛК - за продължение на болничните по първата диагноза?
4.Правилно ли разбирам , че има два варианта за действие и ако е така кой е по-удачният в случая?

Надявам се да съм била изчерпателна в дадената информация и Благодаря предварително, ако някой може да ми отговори.

# 370
  • Мнения: 2 200
Здравейте момичета.
Моля ако можете да ми дадете съвет за следната ситуация:
Моя близка претърпя операция и от 14,01 до 13,06 е в болничен( от болница + от ЛКК). Насочена е към ТЕЛК за още болнични, и трябва да се яви в края на месеца, но междувременно на 16,06 е приета в болница и претърпя нова операция (с друга диагноза) - и от тук почват въпросите?

1.Имат ли право от болницата да й издадат първичен болничен след болнични от ЛКК, при положение, че са над 180 дни за тази година и съответно ще ги платят ли от НОИ?
2.При това положение дните 14 и 15,06 водят ли се прекъсване и какво се случва с 15,06 при положение, че е понеделник, но тя не е ходила на работа?
3. А какво се случва с явяването пред ТЕЛК - за продължение на болничните по първата диагноза?
4.Правилно ли разбирам , че има два варианта за действие и ако е така кой е по-удачният в случая?

Надявам се да съм била изчерпателна в дадената информация и Благодаря предварително, ако някой може да ми отговори.
Най-добре всички тези въпроси директно в НОИ. Там трябва да дадат най-точен отговор.

# 371
  • Мнения: 187
КАзусът е следния:  Имам издаден болничен лист от работодателя за времето от 03.06. 2013 г. до 07.06.2013 г..поради заболяване.   На 10. 06. 2013 г. постъпих в болница поради влошаване на състоянието ми. След  лечение  в болницата ми издадоха болничен от 10.06.2013 г. до 14.06.2013 г. със диагноза като на първия.  Изплатен беше само първият болничен - 3 дни от работодателя и 2 от НОИ. Вторият болничен не е изплатен поради факта, че е с еднаква диагноза с първия.  И трябвало да имам болничен и за 08.06 и 09.06.2013 г.    Личния лекар категорично отказва  да ми издаде със задна дата такъв документ. От болницата също отказват, защото реално при тях съм постъпила на 10. 06. и

Въртя се в омагьосан кръг и не знам повече към кого да се обърна, за да ми бъде изплатен болничния лист.

# 372
  • Мнения: 2 200
КАзусът е следния:  Имам издаден болничен лист от работодателя за времето от 03.06. 2013 г. до 07.06.2013 г..поради заболяване.   На 10. 06. 2013 г. постъпих в болница поради влошаване на състоянието ми. След  лечение  в болницата ми издадоха болничен от 10.06.2013 г. до 14.06.2013 г. със диагноза като на първия.  Изплатен беше само първият болничен - 3 дни от работодателя и 2 от НОИ. Вторият болничен не е изплатен поради факта, че е с еднаква диагноза с първия.  И трябвало да имам болничен и за 08.06 и 09.06.2013 г.    Личния лекар категорично отказва  да ми издаде със задна дата такъв документ. От болницата също отказват, защото реално при тях съм постъпила на 10. 06. и

Въртя се в омагьосан кръг и не знам повече към кого да се обърна, за да ми бъде изплатен болничния лист.

Нямат основание да искат болничен за 8ми и 9ти. ЛЛ е преценил, че си се възстановила. Приемането в болница от понеделник е обостряне. Не можеш да предвиждаш бъдещето. Просто болничният от болница пак е първичен и има 3 раб. дни за работодател. Нека го откажат. Като получиш разпореждане за отказ ще обжалваш до дупка.

# 373
  • СОФИЯ
  • Мнения: 179
Привет,искам да попитам следното: Приятелят ми иска да ползва 15 дни отпуск по бащинството за раждането на детето ни. Бихте ли ми казали какви документи са необходими да представи на работодателя? И счетоводителят на фирмата ли носи документите в НОИ, т.е. приятелят ми не е необходимо да носи нищо в НОИ? предварително благодаря и се извинявам ако вече е коментирано.

# 374
  • Мнения: 2 200
Привет,искам да попитам следното: Приятелят ми иска да ползва 15 дни отпуск по бащинството за раждането на детето ни. Бихте ли ми казали какви документи са необходими да представи на работодателя? И счетоводителят на фирмата ли носи документите в НОИ, т.е. приятелят ми не е необходимо да носи нищо в НОИ? предварително благодаря и се извинявам ако вече е коментирано.
1.Бележка от болницата са дата на изписване.
2.Копие на акт за раждане.
3.Молба свободен текст за отпуск по чл. 163 от КТ.
4.Това ЗД:http://www.nssi.bg/images/bg/users/forms/benefits/Pril13_2013.doc.

Това всичко във фирмата и те го носят в НОИ.

Общи условия

Активация на акаунт