На море в Гърция - 8

  • 154 240
  • 733
  •   1
Отговори
# 510
  • софия
  • Мнения: 25 459
А това знаеш ли къде е регламентирано? Аз се рових да намеря нещо наредбица или поне инструкция до граничните служители, но не успях. А ме гложди, защото според мен не е законно, след като давам паспорт, да ми искат и акт за раждане/ не че са ми искали де, но професионалната ми деформация все да ровя закона е виновна Laughing/.
Актът се представя в копие и оригинал при ваденето на паспорта. Отговорност на служителите от паспортна служба е да извършат съответните проверки - кой баща, коя майка, с какви фамилии. След като там веднъж е проверено и в резултат детето е снабдено с паспорт, за какъв дявол им е на границата копие от акта newsm78 Това малко като със зелената карта - абе то не трябва, ама за всеки случай...Моля, ако някой знае къде е регламентацията на това нещо с акта за раждане, да пише. Да го прочета и да мирясам Laughing
И аз никъде не съм го прочела черно на бяло. Може да се обадиш в МВР да ги запиташ.
Правят го, защото в паспорта на детето никъде не пише имената на родителите, нито в лк на родителите - имената на децата. И, както ги мързи да проверяват в системата, без акт за раждане, може да се отвличат деца (да пази Господ Praynig)
Иначе, принципно си абсолютно права. Да не говорим, че имат достъп до ГРАО и могат да проверят не само кои са родителите, но и баба, и дядо, и т.н. Но, предполагам, така ги мързи, че чак ги боли. Иначе това гарантира, все пак, някаква сигурност.

# 511
  • Мнения: 856
Малко инфо на тема депозити, преводи и т.н.
Тази година за първи път резервирах предварително, за да ми е по-спокойно заради детето. Напрвих превода през ОББ, защото там имам еврова сметка, а и тази на студиата в Гърция беше към тяхната Национална банка, т.е. с ОББ са в една група. Превода ми струваше само 6 лв. и по инфо от кол центъра на банката трябваше да стане в рамките на същия ден, според служителката в банковия клон, където отидох, трябваше да го напарвят за 2 дни, а реално им отне цели 5 дни  ooooh! Леко се издразних от тази дезинформация, но цената на превода беше водеща.
Да си метна тук цитат за банковите преводи от миналата тема.

За границата и пътуването с дете - за първи път излизаме с нашето и аз също се изненадах колко нехайно мина проверката.

# 512
  • Sofia
  • Мнения: 754


katerinia през 2009 пътувахме с моя приятелка със служебна кола до Атина за концерта на ACDC и си спомням, че правихме пълномощно с нотариална заверка в тази връзка. Ако е лизингова колата, също имаше мисля някакви изисквания, но тук вече не съм много веща, но ще поразровя за инфо и ще пиша.
Правихте ли превод и легализация за пьлномощното или е важно поне да го има.Че се отчаях вече като видях и цените за 7дни по 40-50лв за да го преведат и легализират.Не че са много но като сложим и нотариуса и таксите и ето едне 80-100лв който не сьм ги предвиждала Sad
А на мен от студиото ми казаха че до 3дни трябва да е пристигнал....и кво ако закьснее с ощи ден два на трани ли да седя че не пристигнало навреме newsm78

# 513
  • София
  • Мнения: 3 581
На Кулата всеки път проверяват децата. Когато са с двамата си родители, не искат нищо. Когато детето е само с единия родител се иска нотариално заверено пълномощно, че другия родител е съгласен, като задължително си носете копие, че то остава за тях. Когато единия родител е починал, трябва да се носи оригинала на смърния акт. Когато детето излиза с единия родител, или с друг човек, различен от двамата родители, трябва оригинала на акта за раждане, заедно с др. документ ( пълномощното).
За колата не трябват никакви документи - нито провряват на кой е, нито искат застраховки

# 514
  • софия
  • Мнения: 25 459
А на нас на излизане от Бг винаги ни искат акт за раждане. С различни фамилии сме.

# 515
  • София
  • Мнения: 12 374

Zvanche, и ние сме с различни фамилии, моята си я запазих. Досега с детето извън БГ не сме излизали и като ви чета взех да се притеснявам..
Може ли да се носи само копие на акта за раждане - хич не ми се иска да мъкна с нас оригинала, но пък още по-малко ми се иска да се връщаме обратно до София ако не ни пуснат  Thinking

# 516
  • София
  • Мнения: 3 581

Може ли да се носи само копие на акта за раждане - хич не ми се иска да мъкна с нас оригинала, но пък още по-малко ми се иска да се връщаме обратно до София ако не ни пуснат  Thinking
На нас са ни искали винаги оригинал, не знам за копието - нека някой друг да се включи Peace

# 517
  • Мнения: 11 089
Писах и по-горе - винаги, на всички граници сме били с ксерокопие, нотариално заверено на гърба (не съм сигурна дали изобщо гледат там). Никога не съм носила оригинала.

Да ви върнат до София - едва ли, както вече се писа, имат връзка с ГРАО и веднъж минахме на летището без акта. Но ще се ядосат, че им създавате работа, така че препоръчвам да си го носите Grinning

# 518
  • Мнения: 790
По отношение на банките - на мен ми се наложи да превеждам сума в сметка в Пиреус банк. Затова проверих условията, да пусна парите от български клон на същата банка.  
Има възможност за трансфери между банките, които се реализират същия ден.
Откриването на сметка в евро е 2 лв, без такси обслужване, без необходима минимална наличност.
Сумата за трасфер е 10 евро. ( За сравнение - в Устърн Юниън излизаше 15 евро таксата).
За нас това беше оптимален вариант.
Така че, проверявайте също към коя банка пращате, ако има клонове тук, дали има добри условия за вътребанкови трансфери. Надявам се , да съм обяснила добре.

# 519
  • Sofia
  • Мнения: 754
А пьлномощното за кола задьлжително ли и превод и легализация че разходите ми стават двойни тройни ужас.Колата е на свекьр ми кара мьжо те са с еднакви имена 2от 3както пише та дори и адреса е един ии сьщи по ЛК шофиорска кнежка и талона на колата.

# 520
  • София
  • Мнения: 3 581
А пьлномощното за кола задьлжително ли и превод и легализация че разходите ми стават двойни тройни ужас.Колата е на свекьр ми кара мьжо те са с еднакви имена 2от 3както пише та дори и адреса е един ии сьщи по ЛК шофиорска кнежка и талона на колата.
На границата не проверяват нищо на колата. Сега ако ви спрат полицаите или стане не дай си боже инцидент, не знам какво ще искат, но мен ако питаш въобще не ти трябва да се набутваш. Карайте си внимателно, спазвайте си ограниченията и едва ли ще имате проблеми

# 521
  • Мнения: 934

Zvanche, и ние сме с различни фамилии, моята си я запазих. Досега с детето извън БГ не сме излизали и като ви чета взех да се притеснявам..
Може ли да се носи само копие на акта за раждане - хич не ми се иска да мъкна с нас оригинала, но пък още по-малко ми се иска да се връщаме обратно до София ако не ни пуснат  Thinking

И аз си запазих фамилията, затова всеки път Актове, отбиване, проверки и на Кулата и на летище София.
Миналият месец за първи път само ни попитаха "Вие ли сте родителите?" и изобщо не погледнаха копията на актовете. Често съм забравяла и копията  Laughing, тогава правят проверка по телефона.

# 522
  • Sofia
  • Мнения: 754
А пьлномощното за кола задьлжително ли и превод и легализация че разходите ми стават двойни тройни ужас.Колата е на свекьр ми кара мьжо те са с еднакви имена 2от 3както пише та дори и адреса е един ии сьщи по ЛК шофиорска кнежка и талона на колата.
На границата не проверяват нищо на колата. Сега ако ви спрат полицаите или стане не дай си боже инцидент, не знам какво ще искат, но мен ако питаш въобще не ти трябва да се набутваш. Карайте си внимателно, спазвайте си ограниченията и едва ли ще имате проблеми
И аз на това разчитам може би ще дам 20лв за пьлномощно но другите неща ми идат в повече

# 523
  • Мнения: 514
Относно плащането на капаро-ние сме превеждали през  Емпорики банк-таксата беше 3-4 лв,без да откривам сметка там,но сметката на хазаите беше в Емпорики.

# 524
  • софия
  • Мнения: 25 459

Zvanche, и ние сме с различни фамилии, моята си я запазих. Досега с детето извън БГ не сме излизали и като ви чета взех да се притеснявам..
Може ли да се носи само копие на акта за раждане - хич не ми се иска да мъкна с нас оригинала, но пък още по-малко ми се иска да се връщаме обратно до София ако не ни пуснат  Thinking
Няма какво да те притеснява. Нали си имате акт за раждане.

Писах и по-горе - винаги, на всички граници сме били с ксерокопие, нотариално заверено на гърба (не съм сигурна дали изобщо гледат там). Никога не съм носила оригинала.
Аз като ахмак нося и оригинал и копие  ooooh!. Ще взема да отида да заверя едно копие да не го мисля.

Общи условия

Активация на акаунт