За консервирането...или как да си приготвим зимнина! 3-та Тема

  • 96 103
  • 721
  •   1
Отговори
  • DE
  • Мнения: 971
                                

                 За тогава когато на вън е студено...запечатали аромата и цветовете на изминалото лято!


                                


                                   1-ва Тема, 2-ра Тема


Последна редакция: нд, 23 сеп 2012, 01:27 от matze

# 1
  • DE
  • Мнения: 971
Заповядайте в новата тема!

Постовете от последната страница на предната тема

Последна редакция: сб, 22 сеп 2012, 21:33 от matze

# 2
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Благодарско за новата темичка   bouquet

Здравейте момичета!
Днес направих една туршийка с фикс на Йоткер. Направих 32 буркана с 6 опаковки фикс, обаче си забравих затварачката за буркани в града и затварях със старата. В резултат доста буркани не са много добре затворени - капачките се въртят леко и ако се наклони буркана капе. Дали ще се развалят? Мога примерно другата седмица да ги дозапечатам с хубавата затварачка  newsm78
Мини ги с ножа ако ме разбираш
Разбирам те, но според мен няма да мине номера само с ножа... Въпроса е дали ще се развалят до другата седмица примерно, мога да ги презапечатам? Иначе лекото прокапване хич не ме притеснява, няма да ходят на околосветско  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 5 001
По въпроса за стерилизирането на лютеница да кажа....

У нас не се стерилизира лютеницата.Пълни се гореща в сухи буркани, и обръщам.Като изстине щом капачката е хлътнала няма проблем.Не сме имали издънка досега.



matze Мерси за новата темичка!   bouquet

# 4
  • Мнения: 169
И аз за варенето на лютеницата:

Според мен се вари само за капачката! Нали лютеницата е готова, за какво да я варим 20 мин, не че нещо ще й стане,де! т.е няма проблем да я вариш повече, но защо е нужно?
Както някои споделят,даже може да я насипеш гореща в буркани.Лично аз не рискувам по този начин,защото обикновено правя голямо количество и ако няма кой да помага,докато напълня първите,сместа за последните изстинала./пълним във възможно най-малки бурканчета/.
 

# 5
  • Мнения: 478
Тази туршийка със 100-те печени чушки, моркови и чесън много ми допадна. Мислех, че вече съм приключила със зимнината, но май ще направя от нея. Май още не са поскъпнали чушките  newsm78

# 6
  • Мнения: 1 269
Мерси за новата тема!   bouquet

Туршията ми в бидонче е следната:

Слагам зеле, много кервиз, моркови и карфиол. Всичко нарязано и леко посмачкано с малко сол предварително. Правя си много лесна и изпитана заливка- мярката ми е на един буркан тип Омния (800 мл) слагам 1 супена лъжица сол с връх, разбърквам и заливам. Така, докато се покрият зеленчуците. Претака се през ден в продължение на 10-на дни. Ако през тези дни саламурата е намаляла добавям още солен разтвор. Най-отгоре притискам с лозов венец или с клонки от вишна. С вишна става много ароматно!

# 7
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Благодаря за новата тема, гледам и снимката на туршийката ми е уважена.  bouquet

# 8
  • Мнения: 5 001
..... ако няма кой да помага,докато напълня първите,сместа за последните изстинала./пълним във възможно най-малки бурканчета/.
 

Слагаш да се сгорещи наново и пак си пълниш.....И при мен няма помощници...Сама си пълня,затварям и обръщам.

# 9
  • Мнения: 331
Добре, че е темата, та да ме подсетите. Толкова се бях отвеяла, изобщо забравих, че трябва да сложа и домашен кетчуп, пък покрай него хайде и малко нещо като готов миш-маш, ама не баш нашия, а малко по-различен (от немец ми е рецептата и естествено не е за буркани Joy, а за консумация веднага, но много ни харесва на нас като гарнитура или дори като ястие със сиренце и не се стърпях). Хайде и малко чушки за пълнене във фризера. И то от това уж малко, от онова малко, мъжо днес цял ден в мазето командирован-прави си вино, накрая пак напълнихме рафтовете, а се бях заканила съвсем малко неща да слагам тази година. Ама сега наистина остана само любимата туршийка да сложа и закривам фабриката.

Джемма, туршията ти изглежда страхотно!

# 10
  • Germany
  • Мнения: 1 581
Аз направих днес шипковия мармалад и смятам с това да приключа със зимнината Simple Smile
Направих за проба чорбаджийски чушки по рецептата за кисели краставички и се оказа нашата рецепта, така сме ги натиснали, че май няма да остане нищо за следващия месец hahaha

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Благодаря за новата тема.

# 12
  • DE
  • Мнения: 971
Здравейте!
За колажа в началото на темата си позволих да използвам ваши снимки.
На Avocett, Джемма, TheNMaster , Pep-4о и Esen.
Надявам се "кражбата" е в рамките на допустимото Hug

Сега пак към лютеницата...за мен, това което написа Мастерчето, за консервирането на лютеница без заваряване на бурканите е мноооого примамлива алтернатива.
Значи и аз с градина, огън мога да паля, но нямам такава посуда която да използвам като казан и т.н.
На керамичен котлон в тенжера с по 4 буркана. Легнали, на ляво, на криво, не знам на къде си и цял ден...пфуйййй.

Имам още домати и ще пробвам тези дни с няколко буркана, да видя до кога ще издържат.
Само олиото ме притеснява да не почне да гранясва newsm78



# 13
  • Мнения: 478
Добре, че е темата, та да ме подсетите. Толкова се бях отвеяла, изобщо забравих, че трябва да сложа и домашен кетчуп, пък покрай него хайде и малко нещо като готов миш-маш, ама не баш нашия, а малко по-различен (от немец ми е рецептата и естествено не е за буркани Joy, а за консумация веднага, но много ни харесва на нас като гарнитура или дори като ястие със сиренце и не се стърпях). Хайде и малко чушки за пълнене във фризера. И то от това уж малко, от онова малко, мъжо днес цял ден в мазето командирован-прави си вино, накрая пак напълнихме рафтовете, а се бях заканила съвсем малко неща да слагам тази година. Ама сега наистина остана само любимата туршийка да сложа и закривам фабриката.

Джемма, туршията ти изглежда страхотно!

Сподели и с нас рецептата за  немския миш маш. Мъжът ми не яде такива неща, ма със синчето много уважаваме. А той освен за моментна употреба, става ли напр. за замразяване?

# 14
  • Мнения: 2 068
Ето и суровата туршия която обещах вчера.

1 кромид лук
чесън
1 ябълка
1 дюля
кервиз
клонче вишна
клонче дюля
чушки
зелени домати
зеле
карфиол
моркови
чорбаджийски чушки

Марината: 1 чаша сол, 200мл. оцет, 1 ч.л. захар, вода. Когато заври маринатата се добавя още вода.

След като се наредят всички зеленчуци и плодове се заливат с маринатата. Притискат се. Претаква се 3 пъти през 10 дни.

Ако не се лъжа това беше дозата за 20л бидон.

Общи условия

Активация на акаунт