За консервирането...или как да си приготвим зимнина! 3-та Тема

  • 96 102
  • 721
  •   1
Отговори
# 675
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Ние сме прибирали панирани тиквички, ами като се размразят и панировката става една кашава.
Много вкусен става патладжана /или тиквички/ , нарязан по дължина по-дебело, с олио и сол, във фурната. Хубаво се изпича и като изстине - в кутийки във фризера. Зимата с цедено мляко, сирене, извара или други подобни и чесън става уникално  Peace

# 676
  • DE
  • Мнения: 971
Да, точно такива Mr. Green
Само че при мен без аспирин.
Пеп-4о, благодаря Ти!
Само че като са без аспирин и без заваряване, ще издържат ли дълго... до зимата?

# 677
  • Мнения: 9 108
ако са на студено място - да.

# 678
  • Мнения: 0
Здравейте!
Моля за рецепта за кисели малки чушлета(рибки).
Знам, че имаше някъде назад из темата, но не ми се обръщат 40 страници да търся Embarassed
Ако някой от вас ми помогне с нещо лесничко, ще съм много благодарна Hug

От 10 години ги правя така:
  Цепвам връхчетата на чушлетата.
Натъпквам ги плътно в буркани.
Между чушките редя нарязан чесън./може и без него/
На компотен буркан /омния 8 / слагам 1 равна с.л. сол+ 1 свръх с.л. захар, на по малките буркани -съответно по 1 ч.л.
   Напълвам бурканите до половината с оцет , останалата половина с вода до горе,изчаквам поне 1 час да навлезе течността в чушките , допълвам с вода ако трябва и затварям бурканите.
    Една седмица ги държа пред очите си и всеки  ден ги разклащам поне по 1 път-колкото повече ,толкова по добре.
   След това прибирам на хладно.
По същия начин правя и пукани чушлета.
  Понякога остават за следващата година ,като не ги изядем тази , нищо им няма-вкуса не се променя.
Дано да съм полезна , опитайте ,много са вкусни , хрупкави , а чорбата за фасулче е разкош .
  
 


Последна редакция: сб, 27 юли 2013, 14:58 от boneti

# 679
  • DE
  • Мнения: 971
boneti , така ще ги направя и аз Hug
Мислех си и за пукани чушлета...благодаря за споделеното!

# 680
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Не ги ли надупчваш преди да ги сложиш в бурканите? Аз винаги си играя да ги дупча и ми отнема много време. Ако става без тази процедура, би спестило много време.

# 681
  • Мнения: 1 883
Сигурно сте коментрали но не мога ди ви изчета, имам два въпроса:
1. Тези чушки на / чорбаджийките/ дали могат да се консервират  за зимата?

http://pep-4o.blogspot.com/2011/07/blog-post_20.html

Трябва ли да изварявм бурканите, или както са си в марината затварям и готово?Искам да са си в марната от олио, оцет, чесън, захар, сол и подправките.
2. Стъклените шишета от сокчетата Сонда и на Тети, дали стават за консервиране на доматен сок, могат ли да се изваряват?

Последна редакция: пн, 29 юли 2013, 10:44 от vela

# 682
  • Варна
  • Мнения: 154
Момичета първо да се похваля: Вчера със сестра ми направихме общо 90 бурканчета с домати и 12 с конфитюр от сливи.

2. Стъклените шишета от сокчетата Сонда и на Тети, дали стават за консервиране на доматен сок, могат ли да се изваряват?
На "Теди" и на "Ганчев" стават. На "Сонда" не знам, не съм купувала.

# 683
  • Мнения: 9 108
Сигурно сте коментрали но не мога ди ви изчета, имам два въпроса:
1. Тези чушки на / чорбаджийките/ дали могат да се консервират  за зимата?

http://pep-4o.blogspot.com/2011/07/blog-post_20.html

Трябва ли да изварявм бурканите, или както са си в марината затварям и готово?Искам да са си в марната от олио, оцет, чесън, захар, сол и подправките.
2. Стъклените шишета от сокчетата Сонда и на Тети, дали стават за консервиране на доматен сок, могат ли да се изваряват?

пържените - не съм пробвала, трябва им консервант - ако заваря - ще омекнат още; с аспирин или н.бензоат не съм пробвала.
Пуканите - стават,  те са си зимнина, в марината са си.

2. Оли ти е писала, но всички бутилки, които се затварят добре, без да превърти капачето  - става. И подправка (варена) мама прави в тях, а аз влача  Laughing

Валя, не ги дупча. Направо така ги слагам. Хубаво тъпча бурканчетата, защото най-горните 2-3 чушлета ми остават без сок (долните попиват) и потъмняват - изхвърлям ги.

# 684
  • Мнения: 1 110
Момичета, искам да ви попитам дали сте консервирали месо в буркани? Тоест, питането ми е малко по-различно. Спомням си, че баба ми подбираше пържоли, които без никаква термична обработка съхраняваше в големи буркани с олио. След приготвяне във фурната бяха невероятно крехки и вкусни. Имате ли идея, как точно се приготвят за съхранение.

# 685
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Валя, не ги дупча. Направо така ги слагам. Хубаво тъпча бурканчетата, защото най-горните 2-3 чушлета ми остават без сок (долните попиват) и потъмняват - изхвърлям ги.
Вече и аз няма да ги дупча. Винаги това дупчене ми е било най-неприятната част от правенето на туршии (особено като правя люти чушлета от онези най-мъничките - 2 х 0,5 см  ooooh!). Много благодаря, че ме светна   bouquet

# 686
  • Мнения: 9 108
аз и там ти отговорих  Grinning

Момичета, искам да ви попитам дали сте консервирали месо в буркани? Тоест, питането ми е малко по-различно. Спомням си, че баба ми подбираше пържоли, които без никаква термична обработка съхраняваше в големи буркани с олио. След приготвяне във фурната бяха невероятно крехки и вкусни. Имате ли идея, как точно се приготвят за съхранение.

да, такива и аз обожавам и си правя http://pep-4o.blogspot.com/2011/02/blog-post_12.html  но само зимата, след "прибиране на прасето. До 3-4 седмици  съхранени месото е много добро. То и после е добро, защото е залято с олио, което не му позволява да поеме въздух, но пак  прихваща един по-различен аромат и вкус. А сега пък в топлото време съвсем не ез анего.

# 687
  • Мнения: 1 110

пеп-4o благодаря   bouquet да, разбира се, че зимата е по-удачно приготвянето им. Ще покажа линка на майка ми, макар и с купено месо искам да си припомня вкуса на тези пържолки.   Hug

# 688
  • Мнения: 9 108
щом ти харесва - купете месо и си направи 1-2 буркана така. За 10-на дни все ще ги изпечете пържолите  Peace

# 689
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Вчера се знаимавах с доматен сок и рязани  домати за готвене. Много съм доволна от новата си приставка за доматен сок- доста добър беше рандеманът.

Общи условия

Активация на акаунт