Безплатните закуски в училище

  • 10 235
  • 101
  •   1
Отговори
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Здравейте мамчета,

не съм сигурна, дали тук е най-правилното място да поствам тази тема, но имам следният въпрос и моля за помощ от ваша страна:

От тази година имам първокласничка и от началото на месец Октомври в училище започна така наречената програма "Безплатна закуска" за всички деца о първите класове. В след като измина 1 седмица обаче равносметката е следната: на децата сутрин дават основно или малко грозде, или по 1 или 2 сливи и един път филийка с шунка... до колкото съм чела би трябвало закуската да включва топло мляко или чай и нещо ако мога да го нарека "по-съществено"...

Моля ви, споделете ми вашият опит...редно ли е да е така?

# 1
  • Мнения: 6
Здравейте и от мен,

Моят син е във втори клас и в  училището им дават основно пакетче солети или ябълка и той редовно си ги носи в къщи. Много рядко им дават плодово кисело мляко, но за топла напитка като мляко, чай - само в мечтите ни. Иначе много приказват - как "те" за децата давали всичко - да, да ама не. Това е нашето бъдеще и прочие - това сме го чували всички, но... да сме живи и здрави и да имаме възможност да им слагаме храна от къщи - иначе лошо. Тъпчат се с боклуци - които уж бяха забранени и това си е.

Споделете как е при вашите деца, ако може да разберем дали само при нас е така.

Поздрави
Ariiv

# 2
  • Мнения: 19
Привет!
Ще ти споделя като майка на четвъртокласник. Храната е далеч от разнообразието. Веднъж или два пъти седмично има сандвич, с шунка или сирене, понякога с кашкавал върху филийката. В един от дните предлагат сок, в друг - плод или зеленчук. За петия ден не се сещам, но понякога е вафла или меденка, някакви тестени изделия от време на време. Между сроковете или след ваканция, се случва да забравят за закуски - предполагам, че се случва когато сменят изпълнители, не зная каква е причината, но е факт. Има случаи, в които децата остават без закуска, защото учителката, която трябва да ги придружи, за да бъде разпределена храната в нейно присъствие, не е намерила време. Става въпрос за това, че в рамките на междучасието тя трябва да се прехвърли от един клас в друг, да вземе дневници и прочее, не обвинявам конкретно учителите, а схемата на раздаване на закуски. Не е еднократно, случвало се е синът ми да сподели, че сандвичите са свършили точно преди да дойде техният ред, друг път са получавали допълнително. Голямата веселба беше миналата година по това време, когато по програмата с плодовете, получиха домати. Много приятни червени петна по бялата риза от униформата и мнооого домати Рома в кошчетата Laughing
Аз лично купувам малки шишета вода, сокчета, кексчета, крекери, солети и други дребни неща и той си преценява какво би искал да си вземе. Отделно, от страх, че ще вземе да прояде, а аз не съм се погрижила, му давам и джобни. Харчи ги за глупости, естествено, но понякога си купува закуска от лавката.

# 3
  • Мнения: 40
Здравейте!
И аз да се включа от Русе. На моята първокласничка и дават закуска през ден - понеделник, сряда и петък. Закуската е кроасан с различен пълнеж - с мед и орехи, със салам, с кашкавал, тя ги носи половината у дома. Топла напитка няма. Но аз обичам да се шегувам, че според управниците децата закусват само три пъти в седмицата  Grinning.
От Русе закусваме само три дни в седмицата.  Wink
Успешен ден!

# 4
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Олеле майчице...да ви кажа честно отчайвам се момичета! Класната на дъщеря ми ни обясняваше на родителската среща как видите ли след 1,10,2012 няма нужда да правим на децата сандвичи за закуска, защото такава ще им бъде осигурена + топла напитка?? А сега се чудя дали аз съм недоразбралата...според вас има ли смисъл да пишем до Министерството на образованието?

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Топлите напитки  ги даваха преди няколко години. Вече отпаднаха. Сега мисля, че наблягат на плодовете, за да се хранят здравословно децата:)

# 6
  • Мнения: 109
Да се включа и аз, много хубаво, че вече има тема. Вчера пратих сигнал на един сайт във  връзка с тези закуски /нещо беше агенция по безопасност на храните или нещо такова/. Става въпрос за сиренето, което беше сложено в сандвича на дъщеря ми - не беше сирене, а нещо, което не мога да оприлича на нищо...Много ме хвана яд - ами поне само с долнопробния маргарин да го бяха оставили. Не съм виждала саламите, защото ги изяждала...Защо трябва изобщо да има такива закуски, ако ще тъпчат децата с боклуци, не знам - може би е по-добре само плодове да има.
Чакам следващото сирене и мисля да го пратя някъде за изследване. Ако някой има информация къде може да стане това, моля да  ме ориентира.

# 7
  • Мнения: 19
Правилно си се насочила към Агенцията по храните. Що се отнася до плодовете, положението също не е розово. Вкиснали домати за консервиране или загнили ябълки, много полезно, няма що. По-добре да не ги раздават, подигравка е с децата. Особено като се има предвид, че някой усвоява някакви средства за тази цел.

# 8
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
няма да забравя детето като ми каза...мамо, слива ама тя беше гадна Sad

# 9
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
В училището на сина ми в понеделник, сряда и петък дават плодове, вторник и четвъртък - тестена закуска, обикновено е кифла. До сега са има давали нектарини и ябълки, хубави, здрави и големи.
И кифлите според сина ми били хубави.

 

# 10
  • Мнения: 142
Качеството и вида на закуската зависи от това, с кого е сключило училището договор за доставката им. Парите, полагащи се на едно дете са едни и същи, но разликите в качеството драстични - лично впечатление от три софийски училища през последните 5 години.

# 11
  • София
  • Мнения: 15 222
Доколкото разбрах, на дете се падат по 90ст. на ден за финансиране на безплатната закуска. В училището на моя син е взето решение безплатна закуска да не се дава всеки ден, за да може парите да се събират и в дните, в които се дава закуска, тя да е нещо "по-съществено".
Миналата учебна година закуска имаше 3 пъти седмично. Тази година ще има 2 пъти.
Освен по програмата за безплатна закуска, в нашето училище в 2 от дните децата получават безплатен плод, който пък е осигурен по линия на Министерството на земеделието и храните, по друга програма, но не мога да кажа повече подробности за това.
Така се получават 2 дни със закуска и 2 дни с плод.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
При нас тази закуска е тестена-козуначе,курабийки,баничка.....

# 13
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
И аз четох някъде, че за дете се плаща около 0,90лв, но не могат да ме убедят в училище момичета, че 1 или 2 сливи или пък една част от чепка грозде струва 0,90лв ....

# 14
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
В училището на детето дават 2 дни плод-нектарина и ябълка беше тая седмица,и 3 пъти нещо тестено-кексче,баничка/колкото кутрето ми/ и в петък някакъв кроасан/който е забранен от държавата да се продава в у-щните лавки/.
Според мен тия пари,които държавата отпуска е по-добре да отидат като детски надбавки,отколкото да се дават боклуци на децата.

Общи условия

Активация на акаунт