Безплатните закуски в училище

  • 10 237
  • 101
  •   1
Отговори
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Здравейте мамчета,

не съм сигурна, дали тук е най-правилното място да поствам тази тема, но имам следният въпрос и моля за помощ от ваша страна:

От тази година имам първокласничка и от началото на месец Октомври в училище започна така наречената програма "Безплатна закуска" за всички деца о първите класове. В след като измина 1 седмица обаче равносметката е следната: на децата сутрин дават основно или малко грозде, или по 1 или 2 сливи и един път филийка с шунка... до колкото съм чела би трябвало закуската да включва топло мляко или чай и нещо ако мога да го нарека "по-съществено"...

Моля ви, споделете ми вашият опит...редно ли е да е така?

# 1
  • Мнения: 6
Здравейте и от мен,

Моят син е във втори клас и в  училището им дават основно пакетче солети или ябълка и той редовно си ги носи в къщи. Много рядко им дават плодово кисело мляко, но за топла напитка като мляко, чай - само в мечтите ни. Иначе много приказват - как "те" за децата давали всичко - да, да ама не. Това е нашето бъдеще и прочие - това сме го чували всички, но... да сме живи и здрави и да имаме възможност да им слагаме храна от къщи - иначе лошо. Тъпчат се с боклуци - които уж бяха забранени и това си е.

Споделете как е при вашите деца, ако може да разберем дали само при нас е така.

Поздрави
Ariiv

# 2
  • Мнения: 19
Привет!
Ще ти споделя като майка на четвъртокласник. Храната е далеч от разнообразието. Веднъж или два пъти седмично има сандвич, с шунка или сирене, понякога с кашкавал върху филийката. В един от дните предлагат сок, в друг - плод или зеленчук. За петия ден не се сещам, но понякога е вафла или меденка, някакви тестени изделия от време на време. Между сроковете или след ваканция, се случва да забравят за закуски - предполагам, че се случва когато сменят изпълнители, не зная каква е причината, но е факт. Има случаи, в които децата остават без закуска, защото учителката, която трябва да ги придружи, за да бъде разпределена храната в нейно присъствие, не е намерила време. Става въпрос за това, че в рамките на междучасието тя трябва да се прехвърли от един клас в друг, да вземе дневници и прочее, не обвинявам конкретно учителите, а схемата на раздаване на закуски. Не е еднократно, случвало се е синът ми да сподели, че сандвичите са свършили точно преди да дойде техният ред, друг път са получавали допълнително. Голямата веселба беше миналата година по това време, когато по програмата с плодовете, получиха домати. Много приятни червени петна по бялата риза от униформата и мнооого домати Рома в кошчетата Laughing
Аз лично купувам малки шишета вода, сокчета, кексчета, крекери, солети и други дребни неща и той си преценява какво би искал да си вземе. Отделно, от страх, че ще вземе да прояде, а аз не съм се погрижила, му давам и джобни. Харчи ги за глупости, естествено, но понякога си купува закуска от лавката.

# 3
  • Мнения: 40
Здравейте!
И аз да се включа от Русе. На моята първокласничка и дават закуска през ден - понеделник, сряда и петък. Закуската е кроасан с различен пълнеж - с мед и орехи, със салам, с кашкавал, тя ги носи половината у дома. Топла напитка няма. Но аз обичам да се шегувам, че според управниците децата закусват само три пъти в седмицата  Grinning.
От Русе закусваме само три дни в седмицата.  Wink
Успешен ден!

# 4
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Олеле майчице...да ви кажа честно отчайвам се момичета! Класната на дъщеря ми ни обясняваше на родителската среща как видите ли след 1,10,2012 няма нужда да правим на децата сандвичи за закуска, защото такава ще им бъде осигурена + топла напитка?? А сега се чудя дали аз съм недоразбралата...според вас има ли смисъл да пишем до Министерството на образованието?

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Топлите напитки  ги даваха преди няколко години. Вече отпаднаха. Сега мисля, че наблягат на плодовете, за да се хранят здравословно децата:)

# 6
  • Мнения: 109
Да се включа и аз, много хубаво, че вече има тема. Вчера пратих сигнал на един сайт във  връзка с тези закуски /нещо беше агенция по безопасност на храните или нещо такова/. Става въпрос за сиренето, което беше сложено в сандвича на дъщеря ми - не беше сирене, а нещо, което не мога да оприлича на нищо...Много ме хвана яд - ами поне само с долнопробния маргарин да го бяха оставили. Не съм виждала саламите, защото ги изяждала...Защо трябва изобщо да има такива закуски, ако ще тъпчат децата с боклуци, не знам - може би е по-добре само плодове да има.
Чакам следващото сирене и мисля да го пратя някъде за изследване. Ако някой има информация къде може да стане това, моля да  ме ориентира.

# 7
  • Мнения: 19
Правилно си се насочила към Агенцията по храните. Що се отнася до плодовете, положението също не е розово. Вкиснали домати за консервиране или загнили ябълки, много полезно, няма що. По-добре да не ги раздават, подигравка е с децата. Особено като се има предвид, че някой усвоява някакви средства за тази цел.

# 8
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
няма да забравя детето като ми каза...мамо, слива ама тя беше гадна Sad

# 9
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
В училището на сина ми в понеделник, сряда и петък дават плодове, вторник и четвъртък - тестена закуска, обикновено е кифла. До сега са има давали нектарини и ябълки, хубави, здрави и големи.
И кифлите според сина ми били хубави.

 

# 10
  • Мнения: 142
Качеството и вида на закуската зависи от това, с кого е сключило училището договор за доставката им. Парите, полагащи се на едно дете са едни и същи, но разликите в качеството драстични - лично впечатление от три софийски училища през последните 5 години.

# 11
  • София
  • Мнения: 15 251
Доколкото разбрах, на дете се падат по 90ст. на ден за финансиране на безплатната закуска. В училището на моя син е взето решение безплатна закуска да не се дава всеки ден, за да може парите да се събират и в дните, в които се дава закуска, тя да е нещо "по-съществено".
Миналата учебна година закуска имаше 3 пъти седмично. Тази година ще има 2 пъти.
Освен по програмата за безплатна закуска, в нашето училище в 2 от дните децата получават безплатен плод, който пък е осигурен по линия на Министерството на земеделието и храните, по друга програма, но не мога да кажа повече подробности за това.
Така се получават 2 дни със закуска и 2 дни с плод.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
При нас тази закуска е тестена-козуначе,курабийки,баничка.....

# 13
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
И аз четох някъде, че за дете се плаща около 0,90лв, но не могат да ме убедят в училище момичета, че 1 или 2 сливи или пък една част от чепка грозде струва 0,90лв ....

# 14
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
В училището на детето дават 2 дни плод-нектарина и ябълка беше тая седмица,и 3 пъти нещо тестено-кексче,баничка/колкото кутрето ми/ и в петък някакъв кроасан/който е забранен от държавата да се продава в у-щните лавки/.
Според мен тия пари,които държавата отпуска е по-добре да отидат като детски надбавки,отколкото да се дават боклуци на децата.

# 15
  • Мнения: 2 681
Явно и тази инициатива се сведе до "Да усвоим там едни паpи...."
А вие защо pазчитате дъpжавата да ви хpани децата? Давайте  им каквото пpецените, че обичат да  хапват.

# 16
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826

А вие защо pазчитате дъpжавата да ви хpани децата? Давайте  им каквото пpецените, че обичат да  хапват.
Едва ли повечето майки разчитат на това.Обсъждаме поредния прах в очите ни.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 9 733
Това положение не е от вчера.
Парите се отпускат по някакви проекти и не могат да се харчат за друго, освен за плод или закуска.
При нас даваха плодове, от време на време кроасан, в първи клас имаше разни сандвичи.
Не бяха много зле, но имаше още какво да се желае. Лошото е, че у нас всяка добра идея се превръща в далавера за някого, най-вече за доставчика, който обикновено е "наш човек".

Никой не разчита държавата да храни децата. Жалкото е, че толкова пари отиват реално в кошчетата за смет /в големите градове поне е така/.

# 18
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
От някъде подочух тезата, че едва ли не нашите деца трябвало да бъдат благодарни на циганчетата за тези "закуски", защото идеята била по този начин да се опитат да върнат ромчетата в училище???

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
И моят син е първокласник - дават им основно филии /с пастет, салам, кашкавал и чубрица и др подобни/, които той в повечето случаи не яде. Много рядко козуначе някакво или рогче. Веднъж в седмицата има някаква ябълка, която също не става много за ядене. И това е.

# 20
  • Мнения: 3 447
При нас безплатните закуски ще се раздават от 15.10 и ще бъдат в 3 от дните плод, а в другите 2 - кроасан и шоколад (може би за да не стане прекалено здравословно  Mr. Green). Аз бих предпочела да са само плодове, сандвичи така или иначе му давам от вкъщи.

# 21
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Ето вчера поредният пример - прибирам се вечерта, а хлапето пак: Мамо, пак ни дадоха по 1 слива ама от май-малките, добре че аз си нося от в къщи.....

започвам да се чудя дали има смисъл да говоря с Класната или пък направо при директорката???

# 22
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
започвам да се чудя дали има смисъл да говоря с Класната или пък направо при директорката???

Не вярвам класната да може да ти обясни нещо и да помогне. Договорите ги сключва директорката, така че право при нея.

# 23
  • Мнения: 133
Ще ви споделя и моето впечатление. Дъщеря ми вече е по- голямка 8 клас. Но в началото на тази инициатива си  беше в начален курс. В самото начало наистина започнаха със "здравословен" сандвич и топло мляко(топлото мляко беше сухо разтворено в топла вода). Но това не продължи дълго разбира се. След това замениха сандвича сутрин с изгнили плодове които детето ми в началото си носеше вкъщи да ги хвърлим, а след това не си ги взимаше изобщо. Незнам и аз как да коментирам, може би наистина е поредната програма за усвояване на средства.

# 24
  • Мнения: 133
Явно и тази инициатива се сведе до "Да усвоим там едни паpи...."
А вие защо pазчитате дъpжавата да ви хpани децата? Давайте  им каквото пpецените, че обичат да  хапват.
Струва ми се, че нито една майка от този форум и не само, не разчита държавата да и храни детето. Напротив. Държавата  прави инвестиции в "малцинствените" групи, дава им детски, помощи и т.н.

# 25
  • Мнения: 131
В нашето училище в Шумен е същото положението, дават на децата само тестени  закуски като кифла с липсващ мармалад,и едни кроасани с локум/локума е ужасен/,плод тази година не са им давали,иначе за миналата година веднъж в седмицата имаха сандвич със шунка,краставичка и беше вкусен ,по някой друг плод / забележете портокал,който трябва да белят сами/  и това беше
моята госпожица ядеше само сандвичите и кифлите,другите въобще не ги взимаше, или ако ги пребере ги хвърляхме в къщи в коша за боклук
В училищния павилион положението е още по трагично/а уж имало забрана да не се продават нездравословни храни/
-всякакви боклуци от рода на вафли,кроасани, зрънчовци и последната мода сред децата са някакви спагети,ама как точно се предлагат не знам , и на фона на тези пакетирани боклуци отпред сложили една чепка банани да замажат очите че предлагат и плодове Rolling Eyes
Затова правя сандвичи от вкъщи и слагам в кутия,също така слагами любим плод
Кой следи дали се спазват тези забрани за продажба на нездравословни храни в лафките?

# 26
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
В нашето училище в Шумен е същото положението, дават на децата само тестени  закуски като кифла с липсващ мармалад,и едни кроасани с локум/локума е ужасен/,плод тази година не са им давали,иначе за миналата година веднъж в седмицата имаха сандвич със шунка,краставичка и беше вкусен ,по някой друг плод / забележете портокал,който трябва да белят сами/  и това беше
моята госпожица ядеше само сандвичите и кифлите,другите въобще не ги взимаше, или ако ги пребере ги хвърляхме в къщи в коша за боклук
В училищния павилион положението е още по трагично/а уж имало забрана да не се продават нездравословни храни/
-всякакви боклуци от рода на вафли,кроасани, зрънчовци и последната мода сред децата са някакви спагети,ама как точно се предлагат не знам , и на фона на тези пакетирани боклуци отпред сложили една чепка банани да замажат очите че предлагат и плодове Rolling Eyes
Затова правя сандвичи от вкъщи и слагам в кутия,също така слагами любим плод
Кой следи дали се спазват тези забрани за продажба на нездравословни храни в лафките?

Явно никой, не ги следи, защото коментара от класната на детето беше: ами за сега се опитайте да ги ограничите да си купуват разни неща от лавката като все още не им давате джобни?? Добре де всъщност контрол някакъв от някого изобщо упражнява ли се???

# 27
  • София
  • Мнения: 60
При нас, директорката каза, че за да стигнат парите за нормална горе долу закуска, ще дават закуски: ноември, декември, януари, февруари и евентуално - март. Иначе, нямало смисъл, защото парите не стигали. Каза го на родителската среща преди започване на учебната година и никой родител не възрази. Явно бюджета им е малък и не успяват да сключат договор за прилични закуски.

# 28
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
При нас, директорката каза, че за да стигнат парите за нормална горе долу закуска, ще дават закуски: ноември, декември, януари, февруари и евентуално - март. Иначе, нямало смисъл, защото парите не стигали. Каза го на родителската среща преди започване на учебната година и никой родител не възрази. Явно бюджета им е малък и не успяват да сключат договор за прилични закуски.


И това пак е вариант Sad де да знам, вместо някакви скапани сливи дето отиват в боклука...

# 29
  • Мнения: 4 970
В дните, в които дават плодове, обикновено те не стават за ядене - скапани кайсии напоследък, сливи, миналата година дори бях снимала един портокал, който беше половината с мухъл. Синът ми обожава плодове и само това би ял. Обикновено ябълките стават и той си ги хапва с удоволствие, дори яде и тази на приятеля си, ако той не я иска.
Миналата година се е случвало да дават краставица или домат. Rolling Eyes

# 30
  • София
  • Мнения: 60
Ами именно, това си е отбиване на номера. По-добре само петък детето да обядва в стола безплатно или да се търси друг вариант, вместо да се дава скапана храна. Така не се помага и на малцинствените групи, които уж разчитат на тази храна. Не искам да оспамвам темата, ама едно куче в приют, май има по-голям бюджет за храна от децата.

# 31
  • Мнения: 142
Аз, като се замисля делово, за 90 стотинки бих сътворявала доста прилична закуска, без да използвам продукти купени с отстъпки за "на едро". Някъде има, меко казано, шмекерия и  тя е за сметка на децата

# 32
  • София
  • Мнения: 60
Без да претендирам за точност: Парите са малко над 60лв. за година, като се махнат ваканциите и празниците, ще останат около 35 стотинки на дете. При цени на едро, пак може да се получи 1 банан, ябълка или круша на дете- без претенции за био, но все пак нормален плод.  

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Програмите за закуски са две "Чаша топло мляко" (с това име стартира преди 7 години) и "Училищен плод". На различни министерства. Тъй като парите не са много при нас се взе решение по програмата "Чаша топло мляко" да се дава закуска три пъти седмично, а "Училищен плод" си е два пъти. Така всеки ден има нещо безплатно. Досега е имало сиренка, кроасан, кисело мляко с коринфлейкс, кисело плодово мляко, баничка, кексче, банан, кашкавалка и почти винаги айрян.

Относно качеството - миналата година родителите се бяха оплакали, че се дават храни с почти изтекъл срок. Директорът говори сериозно с фирмата и нещата се подобриха. Така че ако имате оплаквания -  говорете с директора, той е човекът, който може да поправи нещата.

Имайте предвид все пак, че училището не пазарува само продуктите и не работи с цени на едро. То сключва договор с фирма, която ги доставя. И съвсем естествено е фирмата да не работи за черните очи на никого, а си слага печалба. Така че не изчислявайте колко струва един банан на цени на едро, никой няма да  го достави на тази цена в училище.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 6 335
Не искам да оспамвам темата, ама едно куче в приют, май има по-голям бюджет за храна от децата.
Като не искаш, що го правиш!

При нас 4 години имаше плод или сандвич, или кифла, мляко.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 2 768
В дните, в които дават плодове, обикновено те не стават за ядене - скапани кайсии напоследък, сливи, миналата година дори бях снимала един портокал, който беше половината с мухъл. Синът ми обожава плодове и само това би ял. Обикновено ябълките стават и той си ги хапва с удоволствие, дори яде и тази на приятеля си, ако той не я иска.
Миналата година се е случвало да дават краставица или домат. Rolling Eyes
всяко дете е различно. моето пък плодове почти не яде. ако има краставици и домати обаче, ще яде и ушите му ще плющят.
не може на всички да се угоди. Mr. Green

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Така си е.Ябълката е много полезна,даже бих казала най-полезния плод,обаче как да я яде дъщеря ми ,като няма зъби отпред.Носи ми ги леко нагризани като от мишка.Няма угодия ей! Twisted Evil

# 37
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Като чета, всичко е в ръцете на училищната администрация и от вас зависи нещата да се подобрят. Говорете, предявявайте претенции за качеството на безплатните закуски. Сигурна съм, че ще има резултат.

По отношение на безплатните закуски в училището на сина ми забележки нямам, както писах по-горе.



# 38
  • Мнения: 2 441
В нашето училище безплатната закуска  е чай или мляко с какао с кифла или сандвич и един път в седмицата плод или зеленчук

# 39
  • Мнения: 182
В нашето училище директорът каза, че тези безплатни закуски ще започнат от 1.10 . Вече 2 седмици минаха, а няма нищо за децата. Rolling Eyes

# 40
  • Мнения: 6
Не знам какъв е бюджета им за закуски, но поне половината " се усвоява" от "доставчика и директора" - като далавера. Както чета тук, че има 90ст/дете - ами като се замислиш една баничка е 1лв на дребно - би трябвало за количествата които поръчва училището цената да падне на 0,60 - 0,70 ст. и да остане и за слива или някакъв евтин плод - като се има в предвид каква е големината на ябълките в училище (като шикълки) - даже и да не е всеки ден - трябва да има плод поне 3 пъти и закуска или сандвич всеки ден.
Държавата ни е уникална - няма друга такава, с толкова "усвоени" средства - от деца, старци, болни ...

# 41
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Момичета вчера за втори път в училището е имало нещо по-различно от 1 слива или малко грозде - имало е филийка със сирене и детето си я е изяло....опитах се да говоря с класната, която ни беше казала, че ще имат закуска + топла напитка от 1,10.2012г. - попитах я какъв е случаят, че това не се случва, а тя ми отговоря явно не съм разбрала съвсем... та сега планирам следващата седмица да намеря пролука в работата и да се опитам да посетя директора, пък да видим.....

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Момичета вчера за втори път в училището е имало нещо по-различно от 1 слива или малко грозде - имало е филийка със сирене и детето си я е изяло....опитах се да говоря с класната, която ни беше казала, че ще имат закуска + топла напитка от 1,10.2012г. - попитах я какъв е случаят, че това не се случва, а тя ми отговоря явно не съм разбрала съвсем... та сега планирам следващата седмица да намеря пролука в работата и да се опитам да посетя директора, пък да видим.....

Ако се намерят и други родители ще е по-добре. В смисъл няколко човека все пак правят по-голямо впечатление от един.

# 43
  • Мнения: 6
И аз мисля, че е по-добре да отидете няколко човека при директора - за да не може много лесно да ви "отсвири". Ако имате и от различни класове е още по-добре. Иначе винаги ще кажат - тук на някава си майка не можем да угодим, ама масата като мълчат - значи всичко е наред. Кучето си лае, керванът си върви...
Можеш да пуснеш и подписка - най-добре е от името на родителският актив да излезе питането до всички - ако трябва им разпечатай листчета. Аз миналата година бях в родителският актив и събрах е-мейлите на всички родители и сега комуникацията е много лесна - тези които са в родителския актив - изпращат до всички предложенията и така работим. Не че със закуските сме го докарали до някъде, но бяхме правили подписка за друго и имаше успех, макар и не най-добрия, но все пак имаше напредък.

# 44
  • Мнения: 320
 Да се запиша и аз.При нас например се говори , че ще има мляко-  в опаковка. Значи ще бъде студено мляко.То ще  кажете , че все съм от недоволните , но студено мляко за деца?......А за закуските да не говоря-тестени - сирене не можеш да намериш!

# 45
  • Мнения: 91
Не съм доволна от закуските в у-ще,но това е само единият ни проблем.Не зная дали този пост е за тук,но ДЕЦАТА МИ СТАВАТ В 6.00Ч,А ВРЕМЕТО НЕ ИМ ДОСТИГА ЗА ЗАКУСКА,СУТРЕШЕН ТОАЛЕТ,ФИЗИОЛОГИЧНИ НУЖДИ,И ОБЛИЧАНЕ.Излизат в 6.30ч,а рейсчето им е в 6.40 защото учат в съседно населено място при липса на училище при нас.Това нормално ли е

# 46
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Момичета, от както говорихме по темата с учителката и директора, като че ли има лека промяна в ситуацията...ама да видим до кога...За сега закуските им не се изчерпват с по 1-2 сливи, вчера и днес децата са имали филийка с маргарин и шунка или сиренце  newsm78

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 4 730
Аз бих предпочела 2 сливи или чепчица грозде пред филия с маргарин. Знам и как изглеждат тия филии...
И все пак бих предпочела филията с маргарин пред това, което тези дни даваха в нашето училище, а именно - бисквитка с нещо като твърда пяна отгоре и захарни пръчици с огромното тегло от 15 гр. и вкус на тоалетна хартия. За щастие не всеки ден е такава гадория, през ден имат банан/ябълка. Но миналата година бяха по-читави закуските, имаха кифли, гевреци и гореспоменатите сандвичи и понякога шоколадчета (против които не съм, стига да е наистина шоколад).

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
При нас както се оказа има определено меню. В понеделник кексче или кроасан с айрян. В сряда кисело мляко с корнлейкс. В петък - банички - изпечени в училище отново с айрян. Цялото училище от сутринта мирише на пресни банички, направо ужас за тези, които са на диети  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Училищният плод ще е  вторник и четвъртък, но все още не са отпуснали парите от Министерството.

# 49
  • София
  • Мнения: 399
 При нас закуските си бяха добри и разнообразни- два пъти седмично плод, обикновено ябълка, а през останалото време "нещо по-съществено". Но от вчера са спряни без да ни предупредят или информират! А аз пращам детето без да закусва предварително и без да носи пари, тоест до обяд е стояла гладна. Днес разбрах случайно от другите майки, но и тук не виждам коментари или има отделна тема?

# 50
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
При нас закуските си бяха добри и разнообразни- два пъти седмично плод, обикновено ябълка, а през останалото време "нещо по-съществено". Но от вчера са спряни без да ни предупредят или информират! А аз пращам детето без да закусва предварително и без да носи пари, тоест до обяд е стояла гладна. Днес разбрах случайно от другите майки, но и тук не виждам коментари или има отделна тема?

Говорете с учителката ако ли не с Директора, не би трябвало да ги спрат просто ей така без предупреждение???

# 51
  • sofia
  • Мнения: 708
При нас закуските са същите, по-лошото е, че обяда за който плащаме по 2,20 лв. на ден не съава за нищо.Вчера например детето ми е яло само леща, второто не можа да ми го опише, не е виждало такава манджа, а все пак е на девет години не е толкова малък.Та така-трагедия .

# 52
  • Мнения: 217
В училището на дъщеря ми миналата година безплатните закуски бяха основно плодове, и то разнообразни - ябълки, сливи, круши, мандарини, грейпфрут, портокал, банан.... Тя си ги хапваше с удоволствие, бяха съвсем прилични, не се е случвало да има развалени.
Тази година на родителската среща класната каза, че два пъти в седмицата ще имат кроасан или нещо тестено, два пъти плод и един път шоколад. Миналогодишния вариант много повече ми харесваше, но поне и сега плодовете са читави - круша, ябълка и банан основно за сега.
За храната на обяд в стола не ми се говори - Ели все още страда и въздиша по вкусната храна в детската градина. На училище яде много малко, супите каза, че са отврат, основното също не й харесва особено, разни полуфабрикати, "гадни манджи", десертите поне са плодове от време на време...

# 53
  • София
  • Мнения: 2 768
искам да ви питам дали във всяко училище дават такива закуски или не? В нашето няма закуска  newsm78

# 54
  • sofia
  • Мнения: 708
Как така няма,сигурна ли си? И никога ли не е имало? Едва ли има такова училище, мисля, че навсякъде дават закуска.

# 55
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
искам да ви питам дали във всяко училище дават такива закуски или не? В нашето няма закуска  newsm78

Би трябвало във всяко да има!

# 56
  • София
  • Мнения: 2 768
Как така няма,сигурна ли си? И никога ли не е имало? Едва ли има такова училище, мисля, че навсякъде дават закуска.
ами детето ми казва че нямат закуски, няколко пъти в различни дни съм я питала.. newsm78
или отива в нечии джоб, директорския, най-вече, или пък наистина не са всички училища обхванати от системата.
Довечера има родителска среща и ще разпитам другите родители.

# 57
  • Мнения: 1 733
Няма система, училището трябва да е кандидаствало за съответна програма, за да има закуска или плод, или и двете.

# 58
  • Мнения: 5 160
Няма система, училището трябва да е кандидаствало за съответна програма, за да има закуска или плод, или и двете.

Е не де:)
Цитат
"отива в нечии джоб"
Не разбирам защо директно се пише тук как детето казва - няма,
а не се провери при класен ръководител напр.,
и ще се разпитват други родители, а не който трябва.

# 59
  • София
  • Мнения: 2 768
Няма система, училището трябва да е кандидаствало за съответна програма, за да има закуска или плод, или и двете.

Е не де:)
Цитат
"отива в нечии джоб"
Не разбирам защо директно се пише тук как детето казва - няма,
а не се провери при класен ръководител напр.,
и ще се разпитват други родители, а не който трябва.
знаеш ли  защо не разпитвам "който трябва"-защото не ми е чак толкова важно да го поставям на въпрос. Просто се информирах дали всяко училище има или не, за да си направя съответните изводи за нашето Peace

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Няма система, училището трябва да е кандидаствало за съответна програма, за да има закуска или плод, или и двете.

 Peace

При нас от тази седмица дават вече и училищния плод. Засега е много добре - във вторник имаха по една голяма жълта круша, а днес едно едро жълто грозде в тарелка. Дано и занапред са все такива хубави плодовете.

# 61
  • София
  • Мнения: 399
 Явно закуските са спрени за някои училища, на мен ми отговориха, че са спрени от общината и самите учители не са били предупредени за това. Някои от майките коментираха, че било заради увеличението на пенсиите, но не намирам никъде информация по въпроса.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 768
Явно закуските са спрени за някои училища, на мен ми отговориха, че са спрени от общината и самите учители не са били предупредени за това. Някои от майките коментираха, че било заради увеличението на пенсиите, но не намирам никъде информация по въпроса.
няма логика заради увеличението на пенсиите да са спрени само в някои училища, а не във всички  newsm78

# 63
  • sofia
  • Мнения: 708
 Joyпенсионерите изядоха филиите на децата, знаех си...

# 64
  • Мнения: 1 733
За нашето училище закуските си започнаха всеки ден от самото начало, тази седмица започнаха и плодовете, до тук бяха ябълка и грозде. Още на родителската среща през септември бяхме подробно информирани за тези неща.

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
И при нас започнаха от самото начало,а от 2 дни са закуска+плод.

# 66
  • Мнения: 6
Joyпенсионерите изядоха филиите на децата, знаех си...

Не се бойте, от Новата Година ще вземат за пенсионерите от данъка върху лихвите и би трябвало да върнат закуските на децата  Joy
Пък те децата нали са издръжливи миличките ще устискат до Новата Година.

# 67
  • София
  • Мнения: 384
В 105 СОЪ  София спират безплатните закуски от този четвъртък.
не са ни давали обяснение-защо?

# 68
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Вчера например детето ми е яло само леща, второто не можа да ми го опише, не е виждало такава манджа, а все пак е на девет години не е толкова малък.Та така-трагедия .
това, е не е виждало манджата по-скоро го спряло да я яде. Това не значи, че яденето е лошо все пак.

# 69
  • Мнения: X
При нас има закуски, но с точност какви са, защото дъщеря ми никога не си е вземала от тях. Каза че били банички, кифли или плодове. Купува си от училищното барче солети или кексче със сок и това закусва. Тя ако не е на училище въобще не закусва.

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Нашите вчера за пръв път имаха филия с пастет.Досега беше опакована закуска с изтичащ срок на годност на следващия или по-следващия ден.

# 71
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Да споделя как стоят нещата при нас, "на село". Няколко години имаше договор със фирма, която ежедневно доставяше тестени закуски (банички, кифли.... от този род). Да, обаче децата редовно ги изхвърляха и си купуват каквото си знаят. Директорката сключи друг договор. Със доставчик и сега закуската е в стола. Макарони, сандвич и чай, мляко и топъл сандвич..... децата сядат на масата на топло и закусват съвсем нормално. И 90 ст са напълно достатъчни.

# 72
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Ами аз знам каква е закуската,защото е все още малка и не се сеща ,че може да я изхвърли в коша.Не ги яде,но и аз не я карам да го прави-предвид качеството им.Закуска в стола с мляко,чай,сандвич звучи много добре.Браво!

# 73
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Да споделя как стоят нещата при нас, "на село". Няколко години имаше договор със фирма, която ежедневно доставяше тестени закуски (банички, кифли.... от този род). Да, обаче децата редовно ги изхвърляха и си купуват каквото си знаят. Директорката сключи друг договор. Със доставчик и сега закуската е в стола. Макарони, сандвич и чай, мляко и топъл сандвич..... децата сядат на масата на топло и закусват съвсем нормално. И 90 ст са напълно достатъчни.

Не зная за къде е това, но вярвате ли ми, че ми звучи като Утопия  Sad

# 74
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
Това е направо страхотно.Браво на директорката ви.

# 75
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Това е направо страхотно.Браво на директорката ви.
Определено заслужава и не само за това начинание. Но то никак не е сложно, особено ако децата в началния курс са до към 150 и училището разполага със стол. Пример ще ви дам. Един пакет макарони е около 50 ст. при доставчик. С него можете да нахраните спокойно 5 деца. Имате достатъчно средства и за сиренето, и за чая, и за допълнителното заплащане на труда на готвачките в стола. Всичко е проста калкулация. При нас беше идея на директорката и колежките начален курс, но нищо не пречи и родителите да подхвърлят или наложат подобен начин на изхранване. Трудно би се получило обаче в голямо училище.

# 76
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Момичета, от януари 2013г. децата ви получават ли закуски?

# 77
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Да,при нас не са спрени.

# 78
  • София
  • Мнения: 60
Да спрени са в 19то - но при нас започнаха да ги дават чак декември и вече пак няма.

# 79
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Момичета, от януари 2013г. децата ви получават ли закуски?
Да, получават си.

# 80
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
да и в 28 соу си получават закуската

# 81
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Ето сега прибирам детето, днес пак не е имало нищо Sad Утре ще имат родителска среща и ще опитам да разнищя въпроса Sad дано да е само временно Sad

# 82
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Момичета, от януари 2013г. децата ви получават ли закуски?

Да, получава.

# 83
  • София
  • Мнения: 15 251
И при нас има закуски. 2 от дните - плод, два от дните - нещо друго, в петък - без закуска. Както си е от началото на годината.

# 84
  • Мнения: 705
Момичета, от януари 2013г. децата ви получават ли закуски?

Да, получава.
и моето получава закуска безплатна, като 2 дни е някакъв плод

# 85
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Момичета, от януари 2013г. децата ви получават ли закуски?
Да, получават си.
Да, и при нас си получават, всеки ден + плод в два от дните.

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Получаваме. Понеделник, сряда и петък - закуска. Вторник и четвъртък - плод.

# 87
  • София
  • Мнения: 2 768
Ние закуска не сме видяли, откакто сме започнали училище...

# 88
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Добре де, закуските не се ли финансират от някое от министерствата? Ако е така, трябва да има за всички училища в страната. А, то пълна каша. Може пък да се дължи на лоша организация в училищата  newsm78.

В училището на сина ми има закуски от първата седмица. Понеделник, сряда и петък е плод, вторник и четвъртък - тестена закуска. Без пропуск.

# 89
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Оххх и на мен ми стана много объкрано вече, би трябвало да има за всички училища - ама е факт, че това не се случва...да не говорим за качеството на храната, едно ни говорят - друго правят. по едно време моето хлапе директно изхвърляше плодовете, след разговори с директора нещата се бяха пооправили, докато сега тотално ги спряха, а аз тъпо и упорито всеки ден я питам дали са им давали закуска - било то тестена, било то плод. С нетърпение очаквам днешната родителска среща да видим какво ще се случи. newsm78

# 90
  • Мнения: 705
Оххх и на мен ми стана много объкрано вече, би трябвало да има за всички училища - ама е факт, че това не се случва...да не говорим за качеството на храната, едно ни говорят - друго правят. по едно време моето хлапе директно изхвърляше плодовете, след разговори с директора нещата се бяха пооправили, докато сега тотално ги спряха, а аз тъпо и упорито всеки ден я питам дали са им давали закуска - било то тестена, било то плод. С нетърпение очаквам днешната родителска среща да видим какво ще се случи. newsm78
Успех  Simple Smile

# 91
  • В свой си свят :))))
  • Мнения: 542
Момичета, да рапортувам:

В много училища били спрени заради смяна на доставчиците и подписване на нови договори - от вторият срок трябва да възобновят доставката на закуски за децата.

Остава само да чакаме да видим.

# 92
  • Мнения: 9 894
аз какво да кажа, като на моя племенник вчера му дадоха закуска с изтекъл срок
мляко няма

# 93
  • София
  • Мнения: 60
Кажете го, сигнализирайте!
Занесете закуската на директорката и я помолете да я изяде.
Майка ми така беше направила в предишното училище, с един чисто черен банан, който бяха дали на детето... е  ефекта беше, че просто спряха закуските на децата.
Не трябва да си мълчим

# 94
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
А при дъщеря ми закуските изтичат на следващия ден.Тя почти не ги яде,но когато се случи да не я даде на някое дете я оставя в раницата.Трябва да пробвам и аз да се оплача,обаче веднага ще ми скочат,че все още са в срок.

# 95
  • Мнения: 9 894
margo** , вчерашната закуска изтича днес.

но, тъй като това което му викат "закуска" не става за ядене - аз подозирам, че ги преопаковат.

Едва ли е толкова трудно да махнат старите найлончета и да сложат нови, с нова дата на етикета. По този начин няма да личи, че са твърде стари или негодни.

сестра ми занесла в училище закуската, от фирмата производител били съобщили, че ставало дума за техническа грешка -залепили по погрешка стари етикетчета, но никоя от майките не вярва.


за оплакване не знам какъв е редът, но ако няма съществена промяна мисля да посъветвам сестра ми първо - да подаде молба до директора. После ако нищо не стане, до общината. После до Господари на ефира.

това на нищо не прилича. #2gunfire

# 96
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Не,вчерашната закуска не изтича днес,защото е имало и закуски с дата една седмица напред и си личи че са пресни.Но пресните закуски бяха в първи клас,рядко във втори а в трети сега май не се е случвало.

# 97
  • Мнения: 9 894
извинявай,
имах предвид - че при този нашият конкретен случай,
- закуската която е получило детето на дата 08,10,2014 е със срок на годност 09,10,2014. това имах предвид.

миналата година беше първолак и си изяждаше всички тестени закуски, от зеленчуците само настърганите моркови не яде. За тази година плодове не са давани, само тестени закуски с постоянно лошо качество.

# 98
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Да,разбрах. Peace
Миналата година на няколко пъти в раницата имаше парче от мнооооооого дебел морков.Дъщеря ми обича моркови,но това "нещо" трудно се яде. Grinning

# 99
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Ето един репортаж за безплатните закуски http://bnt.bg/part-of-show/nekachestveni-zakuski-v-uchilishtata-v-plovdiv

От тук започна:
Скрит текст:

Да се отчета за резултата - залепено етикетче на торбичката, която не е запечатана. Съдържанието - маааалко по-голямо кашкавалче. 30ст. за 2 филии, торба и салфетка.
Ами спестете си едната гола филия и салфетката бе хора! Още едно прозрачно кръгче салам сложете!

Последна редакция: пт, 31 окт 2014, 12:57 от Ljuboznatelna

# 100
  • София
  • Мнения: 5 201
Безплатните закуски ме потрисат с грамадните опаковки от нещо като твърд полиетилен и вътре се мъдри едно мъничко парченце сирене. Или почти прозрачно парче кашкавал.
Качеството на самите продукти е много високо, маслени са, вкусни, не са втвърдени неестествено, пише, че е по БДС,..., но кой болен мозък измисли да се хаби толкова пластмаса за буквално хапка и половина!
Пише, че кашкавалчето нетно е 30г.
Утре ще премеря и теглото на опаковката....

# 101
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 308
Нашите закуски не са лоши
Сандвич с пилешко филе и кашкавал
Сандвич със свинско филе и краставица

Банан,две круши ,ябълка
Три пъти в седмицата -малка кофичка прясно или кисело мляко.
Това е от миналата седмица.

Вчера-Закуска със сирене
Днес-сандвич с пилешко.

Дъщеря ми сутрин става рано,закусва вкъщи ,но понякога яде и в училище,ако и хареса закуската.

Общи условия

Активация на акаунт