За половата култура и връзката деца- родители.

  • 5 424
  • 68
  •   1
Отговори
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Трудно ми е да приема някои факти и отварям тази тема.
Снощи 14г.ми племенница неволно сподели,че има проблем с цикъла.На въпроса ми какъв отговори,че и закъснява и се тревожи,тъй като е имала полов контакт с приятеля си без предпазни средства.........
Малко е да се каже,че изпаднах в шок:на тази възраст секс и то без да се застрахова струва ми се меко казано стресиращо  Confused
Опитах да завъртя разговора в друга посока;инцидентно ли е било;по-нейно желание при което установих,че не и е за първи път и то по този начин.При това ми го каза с най-спокоен тон.
Предложих да сподели с майка си и да посетят  лекар за да е спокойна.Отказа ми,имала доверие в партньора си,заедно били вече 9мес./младежа е на същата възраст като нея/
 Не бих искала да се меся в техните взаимоотношения,но търся начин да говоря  и обясня спокойно на родителите.
Имам син на същата възраст,от доста отдавна и аз и баща му споделяме и подготвяме за тези неща от живота.Винаги сме били добронамерени помежду си и той също към нас.За сега винаги има отзив на разбиране  от негова страна.Надявам се и за в бъдеще да продължи тази връзка.

Говорите ли с порасналите си  деца за полова култура,успявате ли да обясните важните неща от процеса на тяхното израстване,срещате ли разбиране?
Може и да ме обвините в предразсъдъци и остарели морални виждания,но не мисля ,че е нормално едно 14г.момиче да има полов живот.
А вашите мнения ?

Последна редакция: вт, 20 ное 2012, 10:21 от devi4ca

# 1
  • Мнения: 40 944
Не е нормално, ама за съжаление не е и необичайно.
Нямам да вземам отношение по специфичната случка - каса семейството ви, но защо не и каза да си купи тест за бременност от аптеката? Това или ще свали притесненията или ще ги засили до степен да се прежали да каже на майка си НАВРЕМЕ.

# 2
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Въобще не се сетих за това ....беше късно снощи когато я изпращах.
Но не мога да се надявам  и само на това,би могла да не се съгласи  Confused

# 3
  • Мнения: 2 681
Е как няма да се съгласи за тест от аптеката?
Всеки ден минавам покрай 2 у-ща - в храстите е пълно с кутийки от тестове.

# 4
  • Мнения: 1 252
Да, говоря, непрекъснато,. И не спирам, макар, че вече са големи. да , шокиращо е на 14 да води полов живот, но вече много деца го правят за жалост. В училище ако споделиш, че си девствена едва ли не другите те приемат като задръстенячка. Това го знам от чуто от децата.
Не знам какво ще стане ако пред съучениците си лъжат, че са го правили? Само и само да не са категорията на задръстените. Ако имах момиче това бих я посъветвала...

Иначе момичето да говори с майка си. Дано не е бременна, но трябва да си поговорят.

# 5
  • Мнения: 14 830
И аз съм говорила с дъщеря ми
И на мен на 14 г секс ми се струва прекалено рано и за двамата
А това че момичето било сигурно  партньора си /също 14 годишен/ ми говори колко зле могат да бъдат нещата
Тя ти е племенница -по каква линия.Сестри ли сте с майка и

# 6
  • Мнения: 2 124
За да не се обърне към майка си, явно има причина - най-вероятно липса на доверие; ако до този момент не са се случвали подобни разговори между тях, едва ли точно сега ще се получи, само защото е наложително. И все пак е потърсила съвет от възрастен...

На въпроса дали говорим по тези теми (безопасен секс, ранно забременяване) - ДА, говорим, въпреки че дъщеря ми е малка (последна група в ДГ), защото ако отложа този тип разговори за времето, когато стане на 10-12г., влакът ще бъде отдавна изтърван.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Моят син още не е толкова голям, но се старая отсега да си говорим спокойно и свободно за всичко ...
Конкретно за случая - да, рано е, но вече е май по-голяма рядкост ако не правят секс на тази възраст, а не ако правят.

Жалко е, че в случая явно детето предполага, че няма да бъде разбрано и подкрепено вкъщи и търси помощ другаде ...

# 8
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Трудно би говорила с майка си,и двамата родители имат нови семейства с деца.Почти няма комуникация с майка си,баща ѝ е този който се грижи за нея.Той е брат на съпруга ми и поддържаме добра връзка двете семейства.Но явно някъде нещо се е пропукало в отношенията баща-дъщеря.

А споделянето с мен бе спонтанно,може би е имала за цел и да ме провокира знам ли.И все пак довечера ще споделя с баща ѝ това което ме тревожи.Лошото е,че той  дълго не се задържа в къщи,пътува и отсъства от дома за определен период от време.Може и това да е оказало влияние.
Много ми е трудно,но смятам за редно да говоря с близките ѝ хора с риск да се отдръпне от мен.Не ми се мисли ако е вече късно.... Praynig

Благодаря за споделеното от вас,ще пиша по-късно как ще премине ситуацията.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Така тя ще се почувства "предадена" и от теб...
Помогни ѝ, купете тест, направете го, ако трябва я заведи на АГ и я поощри да се опита да намери път за разговори с баща си.

# 10
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Осъзнавам, че скоро и моята дъщеря ще е на 14. И хич не ми се иска да води полов живот на такава възраст...
Говоря, говорим, тя ми споделя душевните си трепети, разпитва за неща, свързани с връзката между мъж и жена, които я интересуват на този етап. Още е твърде рано да говоря за секс в прав текст, още повече за използването на презервативи и пр. Но от друга страна тя съвсем добре знае какво е презерватив и за какво се използва( за секс  Laughing) ...
Нещата със сигурност са комплексни и наистина е много важна връзката родител- дете.

# 11
  • Мнения: 14 830
Така тя ще се почувства "предадена" и от теб...
Помогни ѝ, купете тест, направете го, ако трябва я заведи на АГ и я поощри да се опита да намери път за разговори с баща си.
Аз пък мисля ,че трябва да говори с бащата.Все пак става дума за малолетно дете
Ако не дай си боже е бременна тогава какво
Дори и да се почувства " предадена" ,мисля че най правилното е да се говори с родителя

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Приятелка така навремето ходеше да говори за мен зад гърба ми с майка ми и последствията не бяха добри за никой.
Детето има нужда от помощ сега, обърнало се е към нея, хубаво е да му бъде помогнато. Без никой да му чете лекции, да го обвинява и да вдига скандали. Малко родители съумяват да го направят и нещата стават още по-зле.
За оправяне на пропукалите се отношения идва ред след това.

Мое мнение, базирано и на личен опит, не говоря само наизуст и по принцип.

Аз не казвам да се крие от родителя, а първо да се помогне и после да се оправят тези отношения.

# 13
  • Мнения: 81
Според мен споделянето не е било неволно.Момичето е търсело помощ.
Така ,че още днес купи тест и изчакай да видиш резултата.Ако трябва заведи я на гинеколог.
Ако е бременна ,тогава си длъжна да кажеш на родителите.Те може да не й позволят да направи аборт,а да приемат да отгледат детето.
Ако не е бременна,купи презервативи и обясни как да се предпазва.
Да я укоряваш,че прави секс е безсмислено.Тя вече е започнала.Някои деца узряват по рано.
Няма как трябва да поемеш отговорност.Тя ти е гласувала доверие.Нормално е да се срамува от родителите си.И ние така сме били.Търсили сме помощта на приятели.

# 14
  • София
  • Мнения: 62 595
Според мен на 13 години дори вече е късно да се говори с децата за секс, презервативи, половопредавани болести, разликите между морала и действителността и т.н. Така, както ги учим да си мият зъбите и ръцете, така трябва да ги научим и да ползват презервативи. Като цяло нашето поколение живееше като в турски сериал, с редки изключения родителите си мълчаха, все едно ние сме се родили в зелка или ни е донесъл щъркелът.

Общи условия

Активация на акаунт