НЕ НА НАСИЛИЕТО ВЪРХУ НАШИТЕ ДЕЦА В ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ

  • 3 677
  • 23
  •   1
Отговори
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
НЕ НА НАСИЛИЕТО ВЪРХУ НАШИТЕ ДЕЦА В ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ
Аз казвам НЕ на това което се показва като отношение спрямо нашите деца в детските градини и с описаният случай по-долу ви давам възможността за осмисляне и коментиране на това което се нарича насилие и се моля да не се случва на вашите деца.
Синът ми,който е на 3г. и 5м. беше приет преди месец в ОДЗ(няма да давам гласност на имена заради провеждащата се проверка по случая) в 1група.Естествено като всяко зпочващо дете да посещава детска градина беше на принципа-една седмица там и две в къщи по белест.Първата седмица ми се случи да го взема целият подут от плачене и една сининка на нослето.Естествено веднага си помислих че се е получил нормалният сблъсък с друго дете при деленето на играчки.Попитах учителката какво точно се е случило и ми се отговори че е нормално защото е нов и че си е поплакал за мен но нищо конкректно за сбиване или нещо подобно.След две седмици по болест отново го пускам на градина и един ден си го прибирам в същото състояние но този път синините бяха малко по-големи и носът по-сериозно ударен.
Отново попитах какво се е случило и ми отговориха че тази учителка която ми предаде детето била само заместничка и не знаела нищо.Казах и че би трябвало при такива сисини да е плакал и как никой не е забелязал а ми отговориха че не са го били чули да плаче.На другата сутрин мъжът ми отиде да го заведе защото сутринта беше неговата учителка от предният ден и се е опитал да говори с нея при което се е започнало едно обяснение как групата била от 30 деца как не можело да се обърне внимание на всички и той определено не е плакал и дал сигнал че нещо не е наред.
И така на 19.11.2012г аз отивам,след поредният престой в къщи по болест(детето ми има астма и се лекуваме малко по-дълго от необходимото),да си взема синът и ме посрещат с думите как колежката от първата смяна и била предала че съм дължала 7лв за консумативи и аз започвам да си бъркам в чантата за да ги платя.В същото време са извикали детето и той се хвърля отгоре ми за да го прегърна и целуна и аз виждам нещо потресаващо(в момента вече рева докато ви описвам).Виждам подутите и насинени очи на моята рожба със силни травми по носа и под едното око.Меко казано е че светът ми се стовари с всичка сила.Изправих се шокирана и попитах какво става и какво е това.Тонът и поведението ми бяха на силно уплашена жена но в никакъв случай нямаше агресия защото все още не осъзнавах какво виждам върху лицето на детето ми.
Отсрещната страна започва едно многословие от рода на:нищо не знам,аз сум втора смяна,ри мен нищо не се е случило и т.н. прерастващо в почти истерично поведение.И докато аз прегръщам и оглеждам детето си чувам как вече всъщност ми се крещи,цитирам:Вие какво искате,да се пребият и другите деца ли?"
Каквото и да опиша и кажа ще е доста слабо с всичко това което премина през мен като емоция в резултат на това поведение в отговор на единственият ми въпрос-Какво е станало?.
Аз вече бях в доста изплашено състояние и заявих че няма да напусна градината докато не ми дадат отговор какво и как е причинило тези удари върху детето ми.Учителката взе да влиза и излиза крещейки и аз я попитах вече с истеричен тон да не би да иска от мен да бъда овикана и да и се извиня накрая.Имаше майки които в този момент си взимаха децата и бяха силно потресени от вида на моето дете но учудващо всички бяха пасивни.Поисках да извикат директор или заместник и медицинско лице но ми казаха че няма такова.Взех си детето и питайки друга учителка от друга група която ни видя по пътя какво мога да направя тя ми отговори че е най-добре да го снимам с телефонът си и на сутринта да дойда при директорката.
Това ме озадачи силно и веднага отидох до педиатърката му.Тя му издаде документ за сустоянието но ме посъветва че е за съдебна медицина.От там отидохме до съдебна медицина и му издадоха документ как и по какув евентуално начих са нанесени удари по лицето на детето.След това отидохме до районното и подадох жалба срещу градината описвайки случаят.
На тези места всички бяха потресени от случилото се и най-вече от видът и състоянието на синът ми.На следващият ден отидох и подадох жалба до Агенция за закрила на детето и сега ми предстои да подам в РИО и общината.Смятам да се обърна и към "Анимус".
Също така ми се иска да дам гласност на нашият случай по медиите но още не мога да се ориентирам къде и как да се обърна.
Много ви моля,родители преживели или не такива ситуации,да се обединим и да предприемем действия срещу това нехуманно и противозаконно отношение към нашите деца.
Очаквам вашите мнения и съвети защото съм доста емоционалнно потресена все още.
А относно състоянието на детето-той е по-затворен в себе си от обикновенно и обясненията които даваше на нас и на съответните инстанции(защото и те го разпитват)са различни и объркващи.

# 1
  • Мнения: 15 379
Искам да те поздравя за правилните действия!
Искам да изразя и огромното си съчувствие към теб и твоето момче!
Ще следя темата.

Помня, че имаше дебат дали в детските заведения да не бъдат поставени камери, за да се следи постоянно какво се случва.

При една и съща госпожа ли е ставало насилието?

# 2
  • Мнения: 338
потресена съм също като теб! мисля, че си постъпила правилно, продължавай да пускаш жалби, осъди ги! преди време аз давах гласност на събития в детската градина на моята дъщеря, но не беше нещо особено и хората ми се смееха, че се лигавя. но проблемът за мен не е в събитията, които се случват, а в отношението - защото от отношението тръгва всичко - ето замазали са ти очите веднъж, втори път, трети път и детето вижда, че ти не реагираш, значи това е нормално! и съответно ситуацията остава скрита. аз съм твърдо ЗА да се сложат камери и то публично достъпни. всеки родител би трябвало да има достъп до камерите или до записите от тях. хубаво е, че сте го хванали за 2 месеца. при нас случая беше разкрит в четвъртата година!!! а съответната лелка е била прикривана повече от 8 години от директорката, която без капка свян си го призна и заяви "Какво мога да направя аз?" Шокиращо е безочието им, наглостта им и нагласата, че могат да си позволяват такова поведение. аз няма да си мълча и ще кажа, че говоря за 120-то в София. за съжаление има болшинство от такива преподаватели, възпитатели и лелки не само в детските градини и ясли, а и в училищата. системата е тотална бъгната и не знам дали има някой, който да има поне идея как да я поправи. затова твърдо те подкрепям и ако мога да бъда полезна с нещо, бих ти услужила.
Не знам дали е възможно, но понеже всички ще искат да разпитват детето, а смятам, че това е травмиращо, ми се струва добра идея да отидеш с детето на психолог, който да си напише бележката и с тази бележка да ходиш по институциите, а не всеки да го разпитва. психоложката на форума е много отзивчива и смятам, че може да ти помогне. тя има опит и с институциите, така че посъветвай се с нея.

# 3
  • Мнения: 21 453
  Ужасно... поздравявам те и аз за това, че си предприела действия. За съжаление в детските градини е много лесно да се упражнява насилие върху детето - не е нужно дори да е бито, достатъчно е да е неглижирано, пренебрегвано, осмивано, или подтискано. Учителките веднага заемат отбранителна позиция, в която са направо безогледни, така че много добре разбирам какво си преживяла.
 Пожелавам ти успех, премести детето в друга група.

# 4
  • Мнения: 1 404
 Cry силно се разтроих като четох поста ти и те поздравявам за действията, които си предприела.
Докато си траем и мълчим като мишки, ще ни третират като такива!
Надявам се да има адекватни действия от когото трябва и това нещо да не остане ненаказано!

# 5
  • Мнения: 931
Горкото дете. Съжалявам за това, което сте преживели, и ти, и детето. От все сърце ти пожелавам малкото да забрави бързо и най-вече да бъдат разкрити и наказани виновниците за случилото се.

# 6
  • Мнения: 28
Аз не разбрах кой е насилил детето?
Да, много неприятно, наистина, според мен е причинено от друго дете, а учителката със сигурност не е видяла.
Може да е била в тоалета с някое дете, знам ли. Ама не ги защитавам, просто не е нормално 30 тригодишни деца с един учител  през целия ден. Само когато спят, сигурно, е тихо и мирно. Laughing
Моето човече не се спира на едно място в къщи, едва успявам да го предпазя от сериозни наранявания.

# 7
  • Мнения: 338
не мога да защитя възпитателките, дори и да не са те причинителите - работата с деца е специфична и изисква не просто подготовка, а желание! повечето от лелките не са за там, но само там са си намерили работа. аз лично работя с деца от 15 годишна и знам, че това е моето призвание. мога сама да се справя с 10 деца. с повече е по-трудно, но не е невъзможно - изисква се организираност и дисциплина, които щом се научат от децата е много лесно. изисква се креативност да създадеш интерес на децата, да ги мотивираш да те слушат. има хиляди начини за това, стига да има желание.
искам да кажа, че поводът аз да вдигна шум, беше пак споделено от друга майка тук приключение с нейното дете. тя се беше ровила из законите и беше открила, че никой нищо няма да направи колкото и шум да се вдига. но може да се повлияе на следващите деца като се пускат жалби при директора на заведението. всяка жалба се завежда с номер и по този начин не може да изчезне. и при последваща проверка, тази жалба ще бъде видяна. затова не си мълчете, пускайте жалби с входящи номера. колкото повече шум вдигаме, толкова повече хора ще вдигат шум и някой ден може и да се промени нещо.

# 8
  • Мнения: 15 379
...че никой нищо няма да направи колкото и шум да се вдига.

Няма такова нещо!
Редът е:
- Разговор с госпожата
- Разговор с директора
- Депозиране на жалба с входящ номер при директора
- Депозиране на жалба в Районен инспекторат
- При такъв брутален случай направо се сезира и ОЗД.

Когато аз бях дете уволниха една госпожа, защото ни биеше до кръвоизливи по ноктите с една дървена лъжица. Дисциплинарно дори я уволниха.
След двукратно насилие над моето дете, госпожата, която беше упражнила насилието бе предупредена с дисциплинарно уволнение, ако има още едно оплакване от нея.
Просто трябва да се търсят правата на децата и да се защитават. Спотайването от страх, че детето ще бъде нарочено не само че не е основателен, но е и много погрешен и затваря кръга.

# 9
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Мили майки,изключително съм ви благодарна за отношението по темата и съветите както и безучастността която показваме като родители  Hug.
Моята история има интересни обрати и нововъведения които ще опиша отново без конкретни имена-но това ще разглася в момента в който се задейства необходимото разследване.
Днес по обяд имахме среща и разговор с директорката на съответната градина и се получи едно до уточнение по случая.
Аз отидох да си подам жалбата с приложените документи и входящи номера от подадените от мен жалби.Тя започна с разтреперен глас как не била уведомена защото имала лични проблеми с болните си родители и едва ли не се разплака.Ние с мъжът ми отклонихме темата тактично и започнахме обяснения от наша гледна точка какво се е случило.Директорката извика всичкия персонал а именно-учителката която ми беше предала детето,учителката от другата група която беше свидетел,и лелката от нашата група.Извърши се така наречената очна ставка между нас и се развихри едно оправдаване,отново нападение към мен(че съм била отишла видимо настроена за скандали) и оправдаване на работещият персонал че не е имало нищо сериозно.Накрая се оказа че всички са видели синините по лицето на синът ми но никой не е сигнализирал.
Понеже аз съм направила съдебна експертиза за състоянието и там се разсъждаваше върху вероятността това да е от хващане за носът и одраскване или от някакъв предмет който се слага на носът,тотално отпадна да е от дете защото това е трети такъв случай с почти еднакви рани и белези които няма как да се повтарят от друго 3годишно дете.
За съжаление аз нямам доказателства от предните два пъти на тези рани защото бяха по-малки и допуснахме че е в процес на игра.
Отделно се разпита и треньорът му по футбол и се установи че са имали тренировка преди обед и той го е взел забелязвайки тези синини и белези по носът.Допълнително учителката която е била първа смяна изведнъж се е обадила че излиза в болничен за артрит на челюстта което е учудило и директорката.
В момента съм почти срината емоционално и психически защото майчинското ми чувство ме водеше от първия път че нещо не е наред и ми се струваха странни раните.Допълнително и поведението на детето не ми е съвсем нормално но мъжът ми ме караше да не се филмирам излишно.
Призовавам ви да бъдете изключително бдителни към децата и да не се поддавате че въпросните преподаватели са в крайно неблагоприятни условия на труд.
Не знам какво ще се докаже на 100% в нашият случай но аз съвсем отговорно заявявам че върху детето ми има физическо насилие но не от друго дете!!!
Някой по-горе беше писал за детски психолог и аз искам да се свържа с такъв но понеже съм в изключително голям стрес и ако е удобно за по-конкретни данни и как да се свържа ако може и на лични.

# 10
# 11
  • Мнения: 21 453
  Мисля, че трябва да направиш всичко възможно да се успокоиш вече, и така ще повлияеш благотворно и на детето.
 Направила си всичко необходимо, и двамата с мъжът ти, ще си проследите жалбата и последиците.
  Хубаво, че ще потърсите помощ от психолог, просто стресът ти си личи, той е съвсем обясним, но дай възможност и на детето да забрави, още толкова години ще има да ходи на градина и в училище, където за съжаление нещата хич не са блестящи Sad

# 12
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Благодаря на всички за окуражителните думи  Hug.
Единственото място е този форум където си позволявам изблик на чувства и емоции защото пред детето и мъжът ми запазвам самообладание.
В понеделник отново го пускам на градина но вече в друга група и се надявам да няма последици защото ще е прекалено.
 Praynig

# 13
# 14
  • Мнения: 857
Това, което е описано тук е ужасно  ooooh!.
Но какво казва детето в цялата ситуация - все пак то не е бебе, може да говори....
При всичките ми наблюдения над нашите учителки - и в яслата, и градината - мога да заявя, че са чудесни.
Жалко, че сте попаднали на такива екземпляри  Tired, има ли и други случаи в тази група? Как може другите родители да са безучастни в такъв момент  ooooh!. Дано сега след като сте сменили групата нещата се оправят  Hug. И виновните да получат подобаващо наказание.

Общи условия

Активация на акаунт