Отговори
# 570
  • Мнения: 441
Аз не бих пипала нито пъпчето, нито пениса.

# 571
  • Мнения: 24
Здравейте мамчета Simple Smile
2 в 1 не се притеснявай за пъпчето и бъди по смела почиствай го с спирт и памуче сутрин и вечер целта е да няма засъхнала кръв и така докато зарасне, дори и да има малко кръв няма страшно Simple Smile
Ние вече сме на 22 дни, а от 10 ден сме на терасата да дишаме чист въздух само да е хубаво времето, нали сега зимата е по чист въздуха, само един сняг ни трябва на нас в Пловдив Simple Smile

# 572
  • гр. София
  • Мнения: 2 535
А на момченцата кога се започва да се забелва чурката  Embarassed?[/b]

На Самуил от самото начало при всяко миене опъвам леко кожичката доколкото е възможно БЕЗ да дърпам, за да почистя в гънката. Колкото самата кожичка позволи да се дръпне, толкова. До този момент почти му е забелена.
Реших аз да свърша тая работа, че лекарите така рязко дърпат... Не искам да причиняват болка на детето ми за нещо, което аз мога да направя постепенно и безболезнено.


ПП: не се изненадвайте, ако видите, че момченцата ви получават ерекция, нормално е. Случва се и без да ги пипате.

Последна редакция: нд, 13 яну 2013, 19:24 от Зимна роза

# 573
  • Мнения: 129
пъпчето при всяка смяна на памперса го почиствах със 70% спирт и го завъртах леко и  така падна на 7 ден и зарастна,а беше много изскочил,но се по прибра.
А на момченцата кога се започва да се забелва чурката  Embarassed?[/b]

На Самуил от самото начало при всяко миене опъвам леко кожичката доколкото е възможно БЕЗ да дърпам, за да почистя в гънката. Колкото самата кожичка позволи да се дръпне, толкова. До този момент почти му е забелена.
Реших аз да свърша тая работа, че лекарите така рязко дърпат... Не искам да причиняват болка на детето ми за нещо, което аз мога да направя постепенно и безболезнено.

ПП: не се изненадвайте, ако видите, че момченцата ви получават ерекция, нормално е. Случва се и без да ги пипате.
и аз съм на това мнение,че на големия син се наложи намеса на хирург и извърши манипулацията с един инструмент и много го болеше,после 3 дни като пишкаше пищеше от болка.

# 574
  • Мнения: 8
Аз съм решила да не забелвам и бих ви попитала вие защо го правите?  Whistling Поствам ви една статия по въпроса, сигурна съм, че ще ви е полезна.  Peace

Скрит текст:
Фимоза или забелване на пишлето при момченцата
Автор: Нели Василева-Стефановa 31/05/2012 10:55

Когато се роди моето момченце, педиатърът ни започна при всяка консултация да забелва кожичката на пишлето на юнака, а на нас обясни да правим същата процедура и у дома при всяко къпане. Наблюденията ми сочат, че по този начин постъпват всички или почти всички педиатри в България. Нямах никакво отношение към въпросната процедура и я приех за нормална, докато синът ми стана на 8 месеца и педиатърът ни обясни, че понеже кожичката не се е забелила изцяло, детето има фимоза и трябва да отидем при уролог, който да цепне кожичната (на медицински език препуциум) на пишлето, защото сама няма да може да се забели. Да цепим насилствено жива тъкан при това на най-чувствителното място ми се видя опасна и доста болезнена интервенция, при това на живо без упойка или обезболяващо и реших да се информирам повече по въпроса. Така разбрах, че провежданата в България масова практика по забелване на пишлетата на малките момченца е отдавна отречена в доста западни страни и в Америка, тъй като крие рискове от усложнения, инфекции, а и има доста съмнителен успех. Информирах се за това каква е ролята на тази кожичка и разбрах, че всъщност бебето се ражда със слепнат препуциум от хигиенна гледна точка и най-доброто, което родителят може да направи е да не пипа тази кожичка и да не я забелва, защото тя е там, за да пази най-чувствителния орган от замърсяване и инфекции. Разбрах също, че освен риск от травми, насилственото забелване често е нетрайно, защото кожичката, която по природа е създадена да не се отделя в ранна възраст може отново да прилепне и всъщност напразно детето е подлагано на болезнени манипулации. Разпитах майките около мен относно забелването и някои от тях споеделиха, че лесно и безпроблемно са забелили пишлето на наследника си у дома, но някои споделиха доста травмиращи истории за това как след забелването мястото е било толкова болезнено, че при всяко пишкане детето е пищяло и е започнало да стиска и да не иска да пишка от уплаха. Тези истории ме стреснаха и реших, че само в наистина краен случай, ще подложа детето си на такъв стрес. Тогава попаднах на една статия, писана от доц. д-р Огнян Бранков, завеждащ детска хирургия в Пирогов. Уговорих си и консултация с доц. Бранков и след като видя детето, той потвърди, че пишлето му е точно такова, каквото би трябвало да бъде на тази възраст и насилственото забелване крие риск от много усложнения и най-добре да оставим нещата такива, каквито природата ги е създала да бъдат. Обясни, че с времето препуциумът сам ще се отдели, а насилственото отделяне на препуциумът в ранна възраст понякога води до сериозни травми на нежните тъкани на пениса и много дечица се е наложило да бъдат обрязани след подобни интервенции при уролог, тъй като кожичката на пениса им е била толкова наранена, че не може да бъде спасена. Цялата информация, която бях изчела, както и мнението на доц. Бранков ме убедиха да откажа посещението при уролога и да оставя синът ми да се развива така, както природата е отредила да се случи.

Ако имате малко синче или Ви предстои да родите момченце, предлагам на Вашето внимание много подробна и изчерпателна статия по темата, която смятам ще отговори на всичките Ви въпроси:

Измислената диагноза фимоза
Автор: д-р Дженифър Коиас

Пиша тази статия, тъй като това е вероятно една от заблудите, които срещам най-често. Излиза, че всеки е чувал за дете или мъж, който е „трябвало“ да бъде обрязан заради стегнат препуциум, известен още като фимоза. Чувайки тези истории, повечето хора не поставят под въпрос истинността на диагнозата и начина на справяне с нея и просто я приемат като „нещо, което е трябвало да се направи“. Възможно ли е наистина толкова много мъже да са били създадени с такъв дефект или това е просто епидемия от погрешни диагнози, които дължим на масово невежество сред медицинските специалисти по въпросите на препуциума?

В тази статия ще направя общ преглед на развитието на „недокоснатия” мъж и ще обясня, защо диагностицирането с фимоза на деца и тийнейджъри е изцяло измислено. В допълнение, ще очертая какво представлява истинската фимоза, правилното й лечение и ще обясня защо лекарите ни са толкова объркани.

Развитие на препуциума (кожичка на главичката на пениса при мъжете/„качулка“ при жените):
По време на детството препуциума е здраво сраснал към гланса (главичката) на пениса. На тази възраст, самата тъкан е плътна и стегната, тъй като се състои от плетеница от мускулни фибри. Отворът на препуциума играе ролята на сфинктер и се отпуска само, за да позволи на урината да премине. Това устройство служи на няколко основни функции:

Предпазва развиващият се пенис от изпражнения, бактерии и други вредни патогени. Това е особено важно в годините, през които се носи пелена, когато през повечето време бебето е в контакт със собствените си фекалии (ешерихия коли и други вредни бактерии/вируси);
То играе защитна роля за развиващия се гланс и предпазва от обезчувствяване и кератинизиране (загрубяване на кожата);
Предпазва от инфекции на уринарния тракт.
В процеса на растеж на детето, кожичката ще се отдели от главичката. Това, за някои момчета, може да отнеме много години, а за други сякаш ще стане отведнъж. По време или след отделителния процес може да има изхвърляне на мъртви кожни клетки под формата на смегма (обърнете внимание, че жените и момичетата също имат смегма). Това секретиране има спомагателна функция по време на отделянето, тъй като съдейства за отлепването на препуциума от гланса. Няма нужда да се опитваме да изчистваме смегмата от вътрешната страна на детския препуциум. Тя сама ще си проправи път през тесния отвор. Това, че детския препуциум е напълно отлепен от гланса не е индикация, че отдръпването на кожичката над главичката на пениса е възможно.

Отдръпването е отделна функция, която е предназначена единствено за полов акт и мастурбация. То позволява на препуциума да се плъзга плавно над главичката на пениса. Това плъзгане стимулира нервните окончания, както в препуциума, така и в главичката. За да се осъществи отдръпването, препуциума трябва да се е отделил от гланса и отвора на кожичката трябва да се е разширил, за да й позволи да се върне обратно над главичката. Как се разширява отвора на препуциума? През детството и юношеството се отделят хормони. При повишаването на нивата им, фибресто-наситената тъкан на препуциума бива заместена от по-еластична тъкан. Момчето започва да изследва своите гениталии едновременно с порастването си и докато времето минава, еластичната тъкан ще позволи на отвора на кожичката на главичката да се разшири. Това може да се случи на всяка една възраст, но не е често срещано при малките момчета. В действителност само при 50% от момчетата се наблюдава отдръпване на десетгодишна възраст. Другите 50% обикновено могат да отдръпват кожичката си между десет години и приключването на пубертета.

Защо тогава се вдига толкова шум за отдръпването?! Защото много родители се страхуват, че, ако момчето не може да отдръпва кожичката, ще получава инфекции. Този страх, вероятно извира преди всичко от погрешната информация, подавана им от техните доктори и собствените им страхове от липсата на хигиена. Първо, родителите трябва да знаят, че няма абсолютно никаква нужда да се чисти под детския препуциум. Както споменахме по-горе, смегмата произвеждана от момчето е само отделяне на мъртви кожни клетки. Тя не е вредна и не е огнище на бактерии. Опитите да се почисти под кожичката на невлязло в пубертета момче се равнява на опит да се измие момичешката вагина. Това е напълно ненужно и всъщност, е вредно. Ненавременното забелване привнася вредни патогени, нарушава естествената флора, обезобразява тъканта, уврежда сложни структури и може да доведе до дългосрочни усложнения. Освен това, родителите трябва да знаят, че отдръпване на кожичката не е необходима функция през детството. Отдръпването е създадено специално за сексуални отношения. Единствената функция, която детския пенис трябва да изпълнява през детството е уринирането. С други думи, ако едно момче може да уринира, то пенисът му прави точно това, което се иска от него.

Погрешната диагноза фимоза:
Когато един доктор диагностицира дете с фимоза, това е защото той/тя не разбира нормалното развитие на препуциума. Първо, за да се постави диагноза за това състояние, докторът би трябвало или да се е опитал да отдръпне кожичката, или да насърчи момчето да опита да отдръпне препуциума. На това ние казваме едно огромно „не, не“, заради гореизброените причини. Второ, няма краен срок за развиването на отдръпващия се препуциум. За всяко момче е индивидуално кога ще са завършени процесите на отделяне и разширение. Както всяко момиче ще получи по различно време своята менструация, така всяко момче ще изживее отдръпването когато му дойде времето. Тъй като хормоните играят важна роля в изменението на композицията на тъканта на препуциума, не е абнормно, ако процесът не е завършен до края на пубертета. Щом веднъж препуциума на юношата се отдръпне, той може лесно да го издърпва докато е под душа, да се изплаква с вода и да връща кожичката отново над главичката на пениса. Повечето мъже правят това естествено по време на нормалната манипулация на гениталиите по време на къпане. За момчето няма нужда да чисти под препуциума си, в случай, че може да го отдръпва преди да е навлязло в пубертета, освен ако то самото не реши. Ако юношата не може да отдръпва кожичката, това още не означава, че трябва да се притеснява за почистването под препуциума. Запомнете, не е ненормално отдръпването да се случи до края на пубертета.

Истинската фимоза:
Истинска фимоза има, когато излязъл от юношеството мъж не може да отдръпне кожичката си или вече не може да отдръпва препуциума си и чувства неудобство по време на сексуален акт. Малък процент от мъжете (и жените) имат препуциум, който никога не се отдръпва. Това може да бъде нормална вариация, доколкото не възпрепятства сексуалната активност. Ако обаче я възпрепятства, тогава мъжът трябва да потърси консервативно лечение. 90% от мъжете с това рядко състояние могат да поправят проблема с прилагането на стероиден крем и упражнения за разтягане. Стероидния крем имитира ефекта от хормоните през пубертета и позволява кожата да стане по-еластична. Мъжът обикновено нанася крема няколко пъти дневно и използва мануални упражнения за разтягане докато се къпе. Мъжете трябва да бъдат предпазливи към всеки доктор, който препоръчва обрязване преди да е опитал по-консервативно лечение.

Объркани/невежи доктори:
Защо тогава повечето от докторите ни са объркани или невежи по отношение на нормалното развитие на препуциума? Този въпрос има няколко отговора. Първо, ако вземем предвид препоръките на ААП (Американската академия по педиатрия), чак в началото на 90-те години ААП най-накрая започва да предупреждава за вредите от насилственото отдръпване и очертава развитието на кожичката на главичката на пениса при „недокоснатото момче”. Преди това предупреждение от ААП е било широко разпространено схващането, че родителите трябва да отдръпват кожичката на недокоснатите си синове с цел „почистване“. Както можете да си представите, това доведе до много усложнения за тези момченца и резултира в много, иначе ненужни, обрязвания. На второ място, беше проведено предварително изследване, обхващащо около 300 момчета, с цел да се определи средната възраст, на която препуциума започва да се отдръпва свободно. Това проучване е заключило, че на три години при повечето момчета започва да се наблюдава отдръпване на препуциума. Това неактуално изследване постави краен срок за отдръпването в умовете на медицинските професионалисти. Последващо изследване на хиляди момчета заключи, че всъщност, само 50% от момчетата могат да отдръпват препуциума си до навършване на десетгодишна възраст. Много лекари, незапознати с най-новото проучване, все още оперират водени от погрешната информация от предходното изследване. Трето, развитието на препуциума не се преподава в медицинските учебни заведения. Не се води дискусия за това как е структуриран препуциума, как се изменя по време на детството и за това какви са неговите предпазни и сензорни функции. По същество, единственото нещо, което учат студентите по медицина е как да ампутират препуциум. Някои студенти по медицина може и да научат за състоянието фимоза, но те не са информирани, че това се отнася само за възрастни мъже, тъй като детския препуциум е създаден да бъде стегнат. Факт е, че американската медицинска професия е отрязала толкова препуциуми през последното столетие, че докторите рядко, ако изобщо някога, са виждали недокоснато момче и са загубили основата на познанието за диагностицирането и лечението. Сега специалистите оперират в информационен вакуум или дори по-зле, в среда на погрешна информираност. И докато нивата на обрязване на национално равнище са спаднали драстично, недокоснатите момчета навсякъде страдат от последиците от широко разпространеното незнание относно препуциума сред лицата, които практикуват медицинската професия. Всяка година хиляди недокоснати момчета между две и повече години ненужно се обрязват от ръцете на погрешно информирани здравни специалисти. Образованието на родители, лекари и бъдещи медици е съществена стъпка към поправянето на този проблем.

# 575
  • Мнения: 29
Започнахме вече еспумизана, но като свърши ще го сменя.
За пъпчето ми казаха да го мажа на всяка смяна на памперс, отделно го пръскам след къпането и мазането със спирт с оксикорт. Много е важно пъпчето да се маже със спирт от долната страна, че там повече се задържа вода. Нашето падна на 8-ия ден, но продължавам да го обработвам.
Ние сменихме позата за кърмене и сме малко по-спокойни - кърмя го на конче и не го вдигам да оригне, а чакам да оригне така. Надявам се да има успех.

# 576
  • Мнения: 24
Момичета, вчера гледах в "Такъв е живота" повдигнаха темата за къпането на бебчето с сол вие на какво мнение сте? Аз не съм осолявала и не мисля и да го правя особено след видяното и чутото вчера. Вие как мислите?

# 577
  • Мнения: 751
Това с пишката ми е много сложно! Признавам, че и аз се колебая дали да го пипам!
Зълва ми живее във Франция и там категорично НЕ забелват! Тя съответно отглеждайки там детето си, също не пипа.  Честно казано мен ме е страх да пипам там, все имам чувството, че го боли или, че аз ще объркам нещо.  newsm78

Dessyto и аз го гледах и се сетих, че някой тук беше споменал за това. Никога не бях чувала за това преди и определено не бих го практикувала  Naughty

# 578
  • Мнения: 1 402
Големият е забелен, сега започнах да забелвам по малко и малкия. Чела съм доста статии против забелването и съм съгласна с тях, но имам познати и роднини, които не са забелвали изобщо и се е стигнало до хирургическа намеса понеже се е получила инфекция, за това все още не мога да се убедя да не забелвам.
А относно слагането на сол, захар, яйца и всякакви други щуротии във водата за къпане, според мен е меко казано откачено.  Crazy

# 579
  • Мнения: 1 498
Момичета тези от Вас които дават вода на бебетата каква вода давате? На мен педиатърката ми каза преварена, но незнам на колко време трябва да преварям.
Не слагам във водата за къпане сол или други подправки и продукти  Peace Crazy

# 580
  • Мнения: 1 111
Аз давам вода като иска, преварявам по няколко минути изворна вода. Не давам половин час преди и след хранене, иначе веднъж на ден може би се случва да пийне по малко. Гледам винаги колко е изпил - повече от 10мл мноооого рядко, а обикновено само си плакне устата. Не мисля, че му вреди с нещо Simple Smile
За пишката още се чудя и аз. Страх не е и от двата варианта... май ще говоря пак с педи и ще опитвам по малко да забелвам.
Моя младеж днес става на цял месец, а снощи след като се събуди за папане в 12 без 20 е спал до 4, за пръв път ми дава такава огромна почивка Simple Smile Иначе след повече от седмица затишие коликите се завърнаха, но са малко по-слабички, плаче по час може би, не 3-4 като преди. Да ми е жив и здрав  Hug
Въпрос към ЛЛЛ: Писах преди, но нещо така и не си отговорих на въпроса. Става въпрос за цеденето. По принцип не се цедя. Досега съм го правила 3 пъти - единия път цедих и от двете гърди, събрах около 100мл през няколко часа и замразих. След това ми се струваше, че малкия е гладен и не му стига, много се уплаших и не посмях повече. Втория път реших да пробвам пак като цедя само от гърдата, от която е сукал току що. Пак събрах 100мл за няколко часа и замразих. След това обаче пак ми се стори, че не стига кърмата от една гърда и пак се уплаших и отказах. От вчера обаче започнаха да ми се напрягат много гърдите, особено едната, боли, напряга се и става на твърди участъци. Като сложа малкия да суче поомеква, но не напълно. Реших да цедя пак... И вечерта пак голямо чудене падна дали му стига яденето Sad А май просто има колики детето и затова се свива и дърпа така гърдата, просто се успокоява на нея, а не да е гладен, но като не съм сигурна се притеснявам. От друга страна ми се иска да имам малко замразена кърма за черни дни и си мисля, че ако цедя по-редовно ще се събира повече, но пък не ми се цеди след всяко ядене. Изобщо не мога да се ориентирам как да действам. Посъветвайте ме мога ли да цедя от време на време и как да разбера дали му стига яденето на малкия? Може ли да остава гладен или гърдите си синтезират мляко като има търсене?

# 581
  • Мнения: 8
Manhamanha, мери го преди и след хранене да видиш по колко яде, така ще знаеш дали му стига.  Peace


Честита месечинка  Hug

# 582
  • Мнения: 24
Niq_23 аз водата я сварявам сутринта ( 5 мин да ври) сипвам си я в един термос и до следващата сутрин си имам топла преварена водичка, а ако мислиш да я подслаждаш на 100мл вода слагаш една чаена лъжичка захар. Аз лично я подслаждам, защото преварената вода е още по безвкусна, а и с захар била по полезна за изчистване на жълтеницата, пък и малката много си я пие. А сега взех да давам и чай за кърмачета на ХИП.  Peace

# 583
  • Мнения: 1 402
Manhamanha, добра идея е да го теглиш преди и след хранене, както е казала _Cinderella, за да си спокойна, че си хапва добре. Аз също имах един период, в който се чудех дали се наяжда добре, защото се насукваше прекалено бързо и заспиваше и си мислех, че не се наяжда достатъчно като заспива толкова бързо. Имам една кухненска везна, пригодих я да тегля малкия на нея, като слагам една табла отгоре и постилам нещо мекичко и така го тегля  Grinning - оказа се че си хапва достатъчно и всеки път различно количество. За това е добре ако се захванеш да го теглиш преди и след кърмене, го направи няколко пъти през деня за да добиеш обща представа колко изяжда, ако го изтеглиш само един път, точно тогава може да е хапнал малко и да се уплашиш, че не яде достатъчно. Значи аз един ден го теглих 4 пъти - първия път изяде 40гр., втория - 70, третия - 117, четвъртия - 60гр., това беше преди седмица - две. Между другото и ние правим днес един месец, снощи го претеглих гол и се оказа, че е наддал един килограм и съм много доволна.  Grinning
Вода давам преварена без захар след кърмене, но той пийва най-много глътка две.

# 584
  • София
  • Мнения: 512
Предлагам вода, ама не ми се приема, не се притеснявам, защото и баткото не пиеше почти до 6 месеца. А захар въобще не мисля, че е добра идея, да се дава на бебето, но това си е мое мнение.
Manhamanha, за въпросите ти свързани с цеденето и аз съм така, даже преди време исках да си увелича кърмата, четох че трябва цедене след кърмене, но имах усещането, че не се събира след това достатъчно в тази гърда. Спрях цеденото, но и на мен ми се иска, да имам за 4-5 хранения кърма, защото ни се иска, да покараме ски и през това време баба му да има с какво да го храни. Трябва и на зъболекар да ида, посъветваха ме да пропусна 1 хранене след това. Но и ние се храним на поискване, понякога яде на всеки час, друг път на 3 часа, ами ако изцедя и той ревнв след 1 час гладен, не знам и аз, как да си изстискам и да си имам заваксана кърма. А и вече мисля, че кърмата се регулира, нямам напрежение, т.е. Излишество  Wink
А за пишката на малкия, аз също четох разни статии, но мисля, че съм по склонна малко по малко да я забелвам. На баткото я забелвах, но като стана на една година и каквото беше останало му го забели доктор, но после до болеше 2-3 дни, иска ми се на Марти аз да се справя, не можат някак да се убедя че природата сама ще се справи, а като порасне ще му е по- голяма травма, ако се намеси хирург. Пак мое мнение  Peace

Общи условия

Активация на акаунт