Пости 2013

  • 80 593
  • 752
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 565
Сетих се за две много любими за мен постни неща. За закуска много обичам да си направя запечена филийка с домат (пресен или от консерва), отгоре маслини, поръсена с риган и зехтин.
 
Другото е:
Спагети със зеленчуци и хрупкава поръска

2 моркова
2 тиквички
2 червени чушки
1/2 ч.л. млян джинджифил
1 щипка чесън на гранули
соев сос
черен пипер

за поръската:
2-3 филии хляб
1-2 с.л. сусам
1 шепа белени слънчогледови семки
зехтин
щипка сол или универсална подправка

Спагетите се сваряват и се отцеждат. Зеленчуците се настъргват на лентички с белачка за картофи и се задушават в 2-3 с.л. зехтин така, че да останат леко хрупкави. Овкусяват се с подправките и се смесват със спагетите. За поръската - хляба се натрошава в тавичка, добавят се семките, сусама, сол или малко универсална подправка. Всичко се разбърква , добавя се зехтина и се пече в слаба фурна, докато трохите станат хрупкави и леко зачервени.

Става наистина много вкусно. В непостно време бих добавила в поръската и пармезан или друг вид  твърдо сирене. Идеята взех от едно списание, но добавих сусам и семки към поръската и се получи супер

# 61
  • Мнения: 115
Здравейте  bouquet!
Да се присъединя и аз към вас в тази темичка.
Благодаря за чудесната тема.
Моите любими постни ястия са : ориз с праз и маслини, картофи с гъби, лук и домати и ето тази рецепта ми е любима от години:
http://www.menumag.bg/recepta/orizova-korona-sys-zelenchukov-tartar

# 62
  • The point of no return
  • Мнения: 822
Привет, дружина!

Искам да споделя един чуден пречистващ сок изключително подходящ за пости, а и по принцип. За целта ви трябва машина за сок и
3-4 зелени ябълки
3-8 стръка целина

Ако не обичате целина, може да сложите 2-3 стръка само, аз лично съм в горната граница понеже обожавам целина. Също може да добавите по желание моркови или магданоз. Мястото няма да ми стигне да изброя в детайли колко полезен е този сок, само ще добавя, че е богат на витамини и действа изключително добре на целия организъм.  Peace

# 63
  • Мнения: 1 418
Тези дни спретнах един лещен крамбъл и на всички ни стана любим.

Френска черна леща крамбъл

# 64
  • София
  • Мнения: 565
BiankaD, изглежда и звучи страхотно. Ще потърся такава леща и ще го направя. А с тази хрупкава смес може да се приготвят и  други ястия. Благодаря за рецептата!

# 65
  • Мнения: 115
Здравейте  bouquet!
Искам да ви попитам. Виждам, че  в календара на първа страница днешният ден  е отбелязан със син квадрат, означаващ пост с олио и риба. Та въпроса ми е, когато е празник като днес Атанасов ден поста пак ли се спазва? Прочетох, че на този ден се приготвя пиле с ориз и се месят питки за здраве.
Извинявам се, ако въпроса ми се стори доста елементарен и предварително благодаря за отговорите.

# 66
  • Мнения: 1 110
Ms Dedlock, така е, днес се пости с олио и риба. Извън период на пости средите и петъците са с такъв режим на хранене.
Няма елементарни въпроси Simple Smile. По-добре да се пита и да се знае  Hug.

Аз днес доволно си похапнах маринована риба. Изобщо не е хубаво, но пусто ми се приядоха шпроти.

# 67
  • Мнения: 1 418
BiankaD, изглежда и звучи страхотно. Ще потърся такава леща и ще го направя. А с тази хрупкава смес може да се приготвят и  други ястия. Благодаря за рецептата!
Благодаря, Наде, надявам се да ти допадне.На нас ни беше много вкусна.
Roya у дома с дъщеря ми закусваме с подобни сокове и са наистина чудесни!

# 68
  • Мнения: 115
Благодаря  Вихронрав  bouquet!
Постя от Петровите пости и много неща не са ми ясни. Тук винаги намирам конкретни отговори за липсващата ми информация.  Благодаря!
Ето супата, която приготвих миналата сряда, на мен лично много ми допадна.
http://bonapeti.bg/collection/?receipt=7335

# 69
  • USA
  • Мнения: 5
Запис и при вас-много вкусна темичка  bouquet

# 70
  • Мнения: 1 110
От тази вечер за утре смятам да наготвя едно постно зеленце. Нямам сложено кисело и се чудя ще стане ли прясното с ориз или боб? Някой пробвал ли е, и ако да, да даде технология, моля, че да не храня кварталните котки с постна храница  Laughing.

# 71
  • София
  • Мнения: 478
От тази вечер за утре смятам да наготвя едно постно зеленце. Нямам сложено кисело и се чудя ще стане ли прясното с ориз или боб? Някой пробвал ли е, и ако да, да даде технология, моля, че да не храня кварталните котки с постна храница  Laughing.


Аз правя редовно прясното зеле с ориз и много ми харесва Grinning След малко ще едитна тук и с рецепта.


Миналата седмица не съм писала, че бяхме на гости при свекъреите. В сряда свекървата ми беше направила от любимата исменка (праз с картофи) Crazy, а в петък леща и сандвичи с авокадо и сьомга.

За утре все още не съм планирала нищо. Имам няколко пакета фава, та може с нея нещо да измисля  newsm78

# 72
  • Мнения: 1 110
brazilka, с тая исменка ме разколеба  Laughing.
Едното ще е за утре, другото за петък.
Зелето по-бавно става, така че май него за петък ще оставя.

# 73
  • Мнения: 280

Аз нещо се излагам тази година с постите  Embarassed все си намирам някакво оправдание за петъците - я гости,  я нещо друго......ама дано се стегна  Mr. Green

Но ви хвърлям по едно око и се възползвам от някой предложения и в не постните дни  Hug

# 74
  • София
  • Мнения: 7 876
От тази вечер за утре смятам да наготвя едно постно зеленце. Нямам сложено кисело и се чудя ще стане ли прясното с ориз или боб? Някой пробвал ли е, и ако да, да даде технология, моля, че да не храня кварталните котки с постна храница  Laughing.


Котките точно със постно зеле малко трудно ще излъжеш, ама пробвай все пак.

Технологията ... нарязваш зелето и ... го подваряваш с вода сол и на 2 литра вода 1 лъжица оцет и олио. После като се задуши и омекне (ама не много, а демек да стои като кисело зеле) продължаваш да готвиш по традиционния начин. ЗАПОМНИ ЛИ ? Тая операция само подготвя зелето за готвене, а не го готви, та демек от тук нататък готвиш.

Общи условия

Активация на акаунт