Пости 2013

  • 80 611
  • 752
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 832
Здравейте, дами!

От сърце ви благодаря за темата! За първа година ще постя и ще ми е полезно всичко в темата. Благодаря ви още веднъж, ще следя с интерес. За сега си разпечатах календара и ще чета за изповедта. Simple Smile

Вярваща и силно духовна съм, просто...до сега не съм имала установени порядки и обичаи. За това ще се радвам на вашата помощ, съвети и идеи предвид...незнанието ми за ритуалите, което искам да променя. Бог е с мен и в мен, не ме оставя и искам...да започна, лека по лека, да му отдавам и аз заслуженото, един вид да засвидетелствам признателността и благодарността си като навляза и в ритуалната част на дховното.

Благодаря и още веднъж, ще следя темата с огромен интерес!   bouquet

# 151
  • Мнения: 2 545
Добре дошла, канаbouquet

Тук си споделяме предимно интересни постни рецепти, но не забравяме и духовната част на поста. Във всеки случай, опитваме се да правим баланс между двете неща, защото все пак постът не е просто диета, а и начин на живот.

Като за начало можеш да споделиш твоите любими постни рецепти Hug.

# 152
  • Мнения: 832
Благодаря за посрещането, Simpatikonia !  Hug

Моето словоизлияние беше лирично отклонение, типично в мой стил.  Blush

Иначе за рецепти, ами... На мен ми е много лесно, защото ние у дома по принцип не сме много месоядни. В смисъл готвя постни неща по принцип, а когато ни се дояде месце - правя пържолки или пилешка супа, печено пиле, мусака, пълнени чушки. Но това е по-рядко. А синът ми (на 4.5 годинки) сам се направи вегетарианец преди година и половина и оттогава категорично отказва месо...Така че според него се храним и ние, не ни липсва месото... Blush

За рецепти (вкусни и бързи) на първо време се сещам за тези любими наши:

1. Постен гювеч
2. Картофена яхния
3. Яхнийка картофи с бамя
4. Яхния грах (правя много често и комбинацията картофи с грах яхния)
5. Червена леща
6. Боб
7. Ориз с домати
8. Пълнени тиквички с гъби
9. Пържен патладжан с доматен сос
10. Супа от гъби с овесени ядки
11. Зелен фасул
12. Лапад с картофи
13. Булгур с грах и тиквички
14. Ориз с тиквички и домати
15. Постен ориз
16. Боб с ориз на фурна
17. Доматена крем супа
18. Картофена крем супа (но в нея има мляко и масло)
19. Спаначена супа
20. Спанак с ориз

Вероятно ще се сетя и за други. Повечето от по-горните гозби са ви сигурно ясни, но ако искате рецепта за някои от тях, веднага давам! Simple Smile

Лека вечер на всички!   bouquet

# 153
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Кана, хубаво е, че се срещаме и в тази тема Hug
Извинете за спама Peace

# 154
  • Мнения: 1 110
Привет и от мен, кана Grinning!
Моето момченце също рядко яде месо, но таткото ни е "вълк" Laughing. Спасяваме положението като много наши приятели - постната храна е гарнитура към вълчата част от менюто.
Може ли да попитам как приготвяш лапад с картофи и доматената крем супа?

# 155
  • София
  • Мнения: 864
кана и на мене ми е интерсно как приготвяш тиквичките пълнени с гъби и доматената крем супа:)

# 156
  • Мнения: X
Привет и от мен!    Hug
Писала съм в стари теми за пости как съм се опитвала да постя и ....не съм успявала да стигна до края.   Sad
Но миналата година, като че ли нещо ми "даде сила".....и тотално отказах месото.Почти и млечните...
Има доста неща още, които не знам за християнството, но чета....

Относно храната...Любими рецепти нямам, или поне не се сещам сега.Обичам да експериментирам.
Давам линк към веганските

http://hihonas.blogspot.com/search/label/%D0%92%D0%95%D0%93%D0%9 … D0%9F%D0%A2%D0%98

и вегетарианските ми рецепти.

http://hihonas.blogspot.com/search/label/%D0%92%D0%95%D0%93%D0%9 … D0%A2%D0%92%D0%9E

# 157
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Здравейте,
Аз имам доста дълъг стаж в постенето, защото съм попска внучка и в къщи винаги се е постело. за мен никога не се е правило изключение:) В къщи по време но постите готвя изцяло постна храна. Мъжо пости само преди причастие една седмица, а през останалото време яде каквото реши, но само извън вкъщи Mr. Green Децата ми не обичат много, много месо и готвя сравнително рядко, но не мога да кажа, че не го обичам. Просто мога и без него. Сега постите са далеч по - леки от преди защото е пълно с имитиращи продукти и така приготвянето на храната  много по - лесно, а и става по- вкусна. Ползвам соев кашкавал, соеви хапки, кайма. Растителна сметана понякога, но рядко, защото като и прочета съдържанието, ми се вижда по - скоро продукт на родната химия Rolling Eyes
Правя много постни сладкиши, защото обичам сладко и постепенно ще ви кажа рецептите.
В една от рецептите на Катарин видях соев кренвирш. От къде мога да си купя, а същоне откривам соево мляко.

Любими бутер баклавички - постни:)

# 158
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Да добавя само за любителите на сладкото и постни пастички с обикновени бисквити Peace

# 159
  • Мнения: X
Соеви кренвирши съм взимала от Пикадили, и от здравословните магазини.
Също и соево мляко.

# 160
  • Мнения: 1 110
Момичета, извинете ме за непоисканият съвет  Confused, но ако храните и децата си със соеви продукти, правете нужното да се уверите, че са от биологична соя (да не е генномодифицирана). ГМО е с високо съдържание на естрогени и влияе на хормоналният баланс на дечицата. Ако са момченца, редовният прием на такива продукти може да доведе (да не дава Господ!!!) до сериозни последици.
Надявам се да не съм обидила никого  Hug.

# 161
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Момичета, извинете ме за непоисканият съвет  Confused, но ако храните и децата си със соеви продукти, правете нужното да се уверите, че са от биологична соя (да не е генномодифицирана). ГМО е с високо съдържание на естрогени и влияе на хормоналният баланс на дечицата. Ако са момченца, редовният прием на такива продукти може да доведе (да не дава Господ!!!) до сериозни последици.
Надявам се да не съм обидила никого  Hug.
Никого не си обидила, НО... newsm78
Как по - точно да разберем каква е соята? Това ми се струва кауза пердута, освен ако не съм си я отгледала в двора...Обърквам се вече! ooooh!

# 162
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
В подкрепа на казаното от Вихронрав- не купувам соеви продукти. Само едни път примрях за канелони по време на пост и купих соево мляко от Карфур, на което имаше отбелязване, че не е от ГМО.

Подхванали сте "зелената" тема. Много ми е любима и на супа и на ядене и на баница.

Което ми напомня една различна рецепта, която в никакъв случай не е моя- преди време доста често се хранех на обяд в един гръцки ресторант, в който винаги имаше постна храна и който сега за съжаление не ми е наблизо. Та там имаше следното ястие: булгур, гъби, печен пипер, спанак, морков, мааалко домат, и това запечено в тава. Изключително вкусно ястие.
Както и пак там сервираха спанак с ориз и маслини, но запечено и мноого джоджен, което пък винаги ми е правило асоциация за дроб- сърма (тя гладната кокошка по време на пост.....)

И сега съм с идиотско питане- не мога да направя боб чорба, все става една такава гъста, яхниеста, а искам вкус като от кръчма. Вероятно отговора е по- малко боб, но пък може и да има друга тайна!

# 163
  • Мнения: 363
tais  hahaha аз пък все искам яхния и става супа  hahaha Мога да те поканя на обяд имам боб който пак стана на супа к'т от кръчмите  #Crazy повечко водичка, на бавен огън и подправки джоджън и каквото ти хареса Simple Smile

# 164
  • Мнения: 1 110
milmich, в биомагазините има, на високи цени са, но ако севярва (изобщо!?) на етикетите, храната е отглеждана с биопродукти и не е ГМО. Аз съм Тома Неверни в това отношение, не мога да кажа изобщо, но много, много рядко купувам соеви.

tais, моята баба (Бог да я прости!) вареше боба до готовност само с лук, пипер (цялата чушка) и морков. След това вадеше част от него за яхния (запръжки, подправки, както си му е реда), а останалото оставаше за чорбицата. Чорбата подправеше с по-леки подправки като целина, копър и магданоз (чорба по манастирски). И така си имаше две гозбички. Винаги в петък у дома имаше боб чорба и яхния Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт