Студенти в чужбина - 3

  • 66 838
  • 804
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 0
Имам въпрос, пратих мейл до консулството, но те нещо не отговарят.. Thinking
Така, ако трябва да се сложи апостил на студентско уверение от Англия, то това може ли да се направи през консулството, МОН или друг орган или трябва да се отиде на място в съответната държава?

# 376
  • Варна
  • Мнения: 3 359
Имам въпрос, пратих мейл до консулството, но те нещо не отговарят.. Thinking
Така, ако трябва да се сложи апостил на студентско уверение от Англия, то това може ли да се направи през консулството, МОН или друг орган или трябва да се отиде на място в съответната държава?


Имаше подобен въпрос преди време. Виж питането на "Афганска хрътка" на 25 страница от Студенти в чужбина -2 .  / Да не помислите ,че помня всичко наизуст  Wink - Гугъл ми даде инфото / . Помня, че съфорумката ни пита за апостил ,но не знам какво успяха да направят. Може да и пишеш на лични да попиташ, като че ли  скоро не е писала тук  Peace

# 377
  • Мнения: 35
Сребърна паричка, ти си една от най- активните тук, знаем, че знаеш всичко.... Grinning нали затова постоянно те питаме...

Само да споделя, днес малкият ми син, който е в четвърти клас си получи бележника и грамота от директорката за отличен успех. Направихме страхотен прощален празник за сбогуване с учителката. Плакаха всички - и тя, и децата, и майките, че даже и един татко. Почерпката беше чудесна - торта, шампанско, снимки. Толкова бяха сладки децата и толкова им беше мъчно, че се разделят с любимата учителка... А на мен и още една майка ми костваше много усилия и нерви да ги организирам, да избера подарък, цветя, почерпка и т.н. Повечето родители нямаха никакво желание да се включат, а някои даже не дадоха и пари. Но празника беше чудесен и децата доволни! Учителката беше трогната от вниманието и много изненадана. Така, че аз спокойно ще си почивам.

# 378
  • Мнения: 35
И студентът приключи с изпитите днес. Довечера купон, а другата седмица се връща. Ще ми се напълни къщата отново и всички нямаме търпение.... Само ще трябва да почакаме за оценките...той се надява да са добри, а аз вярвам, че са такива.

# 379
  • Мнения: 525
RSGeorgieva  и ние имахме същите вълнения днес, дъщеря ми е  четвъртокласничка.
А новото при сина е,че вчера  започна кандидатстването за общежитията.

# 380
  • Мнения: 5 873
И моето малко момиче завърши 4-ти клас днес.С много сълзи и вълнение се раздели с любимата учителка.  Heart Eyes
Да са живи и здрави дечицата ни,много успехи им пожелавам. Simple Smile  Hug

# 381
  • София
  • Мнения: 4 349
Винаги ми се е искало  Hug

# 382
  • Мнения: 35
Поздравления за вашите четвъртокласнички! Пожелавам им едно чудесно лято, изпълнено с много игри!
И успех с настаняването в общежитието. Ще чакаме новини. Ако се случи да няма места към тези на университета, разгледайте тези на UNITE. Има ги в повечето градове в Англия и Шотландия. Може би са малко по-скъпи, но са хубави, чисти и много топли.

# 383
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Имам въпрос, пратих мейл до консулството, но те нещо не отговарят.. Thinking
Така, ако трябва да се сложи апостил на студентско уверение от Англия, то това може ли да се направи през консулството, МОН или друг орган или трябва да се отиде на място в съответната държава?


Имаше подобен въпрос преди време. Виж питането на "Афганска хрътка" на 25 страница от Студенти в чужбина -2 .  / Да не помислите ,че помня всичко наизуст  Wink - Гугъл ми даде инфото / . Помня, че съфорумката ни пита за апостил ,но не знам какво успяха да направят. Може да и пишеш на лични да попиташ, като че ли  скоро не е писала тук  Peace
преди ден два обявиха, че с уверения, дипломи и т.н. вече ще се занимава само МОН, не консулски отдел на МВнР. Това в БГ.  Peace

# 384
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
Имам въпрос, пратих мейл до консулството, но те нещо не отговарят.. Thinking
Така, ако трябва да се сложи апостил на студентско уверение от Англия, то това може ли да се направи през консулството, МОН или друг орган или трябва да се отиде на място в съответната държава?


Трябва да се сложи апостил в Англия, доколкото си спомням, пращат се някъде си, като се попълва някакъв формуляр и се изпраща по пощата, съответно имаше и такса. Сега не мога да се сетя за сайта, най-добре питай мамите в англ. тема, те ще ти дадат по-подробна информация, защото аз лично се отказах, реших че по-евтино ще е да глобят дъщерята за загубата на личната карта, отколкото да легализирам бележката от полицията.
Сребърна паричка правилно те е насочила към Афганска хрътка, може и нея да питаш и на нея май трябваше апостил на студентско уверение, мисля че успешно се беше справила с документите.



преди ден два обявиха, че с уверения, дипломи и т.н. вече ще се занимава само МОН, не консулски отдел на МВнР. Това в БГ.  Peace
То и преди две години имаше репортаж, че всичко вече ставало на едно гише в МОН и от там служебно ги носели във външно, е познайте, дали беше така...

# 385
  • Варна
  • Мнения: 3 359
Ето от официалната страница на МОН http://www.mon.bg/news-home/2013/13-05-31_apostille.html

Цитирам :

"НОВА АДМИНИСТРАТИВНА УСЛУГА НА  МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
31 май 2013 г.

Считано от 1 юни 2013 г. дейностите по издаване на удостоверение APOSTILLE на образователни и удостоверителни документи, издавани от висшите училища, от институциите в системата на народната просвета и от Министерството на образованието и науката и неговите звена ще се извършват от Министерството на образованието и науката (МОН).

До момента тези дейности се извършваха от Министерството на външните работи (МВнР), като МОН участваше в процедурата чрез заверка на документите преди поставяне на апостила в МВнР.

Тъй като новата услуга, която МОН ще извършва, е административна по своя характер, със заповед на министъра на образованието и науката бе определена комисия, която в съответствие със Закона за държавните такси и приложимото национално законодателство да определи размера на таксата за издаване на удостоверение APOSTILLE.

Определеният от Комисията размер на таксата за предоставяне на административна услуга по издаване на удостоверение APOSTILLE е 15 лв. (петнадесет лева).

Промените са във връзка с Постановление на Министерския съвет  № 126 от 23 май 2013 г. (обн., ДВ, бр.48 от 31.05.2013 г.).
"





# 386
  • Мнения: 1 959
Трябва да се сложи апостил в Англия, доколкото си спомням, пращат се някъде си, като се попълва някакъв формуляр и се изпраща по пощата, съответно имаше и такса...

Ето тук е обяснено как се слагат апостили в Англия.
Принтира се формата. Он лайн или с чек се плащат към £30 и се пращат по пощата.
Става до седмица. Мисля спокойно може да се прати и от БГ щом става въпрос за английски документ.

https://www.gov.uk/get-document-legalised

# 387
  • Мнения: 0
Благодаря ви много за отговорите! Simple Smile
Само да уточним, новото решение важи за документи, издадени в България.

Ние сега отиваме до консулството, пък да видим какво ще стане.
Писах  и на Афганска хрътка, благодаря!  Peace

# 388
  • Варна
  • Мнения: 3 359
Благодаря ви много за отговорите! Simple Smile
Само да уточним, новото решение важи за документи, издадени в България.

Ние сега отиваме до консулството, пък да видим какво ще стане.
Писах  и на Афганска хрътка, благодаря!  Peace

Ако може после да споделиш каква е процедурата ,може още на някой да му се наложи да си слага апостил Peace

# 389
  • Мнения: 330
Да ви попитам, понеже днес ме пита една приятелка, пък и септември и мен ме чака същия казус. В НАП заради здравните усигуровки на студентите трябва да се занесе уверение, че студентът е записан в универсисет в чужбина. Това уверение трябва ли да се преведе на български и завери съответно в Консулството ни или някъде другаде в чужбина. Изобщо как решихте въпроса със здравните осигуровки?

Общи условия

Активация на акаунт