Да защитим програмата Здраве чрез движение сред природата в ЦДГ 85 Родина

  • 6 242
  • 48
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 17
Отварям тази тема защото съм наистина възмутена от начина по който някои хора се опитват да забранят тази програма.До скоро програмата работеше в тази детска градина, но след намесата на Вероизповеданието е спряна.На 28.02.2013г имаше среща на родители които са доволни от тази програма с г-жа Фандъкова.Аз също реших да отида, но тряваше да го направя със сина си и закъснях с около минута т.к. той заспа на ръцете ми.Въпреки това влизам в Столична Община и казвам на жената която стои в приемната че трябва да има група майки, които са дошли да защитят горепосочената програма от ЦДГ 85.Жената много любезна се обажда по телефона за да съобщи за мен аз чувам само: ама тя е с малко дете, което спи после пак това го повтори като вече каза, че детето е бебе.....след малко ми се съобщава че няма такава среща че госпожа Фандъкова не е в БГ.В себе си нямах телефона на организаторката на срещата за да и званна а пък и въобще не ми беше удобно да си търся телефона т.к. синът ми изобщо не е бебе и много ми тежеше.Истината е, че срещата се е състояла и то точно по времето когато и аз бях там, но просто някои хора не са имали интерес програмата да бъде защитена от още един човек.Не знам защо в нашата мила държавица когато нещо работи в положителна насоко все ще се намери някой да го спре.

# 1
# 2
  • Мнения: 6
Здравейте! Казвам се Калина и съм майка на момченце на 2 години и половина. Реших да споделя в този форум невероятните резултати, които постигнахме, приятелството, което създадохме и подкрепата, която си оказваме в нашата ГРУПА- МАЙКИ. Идеята за създаването на такава група е свързана с трудният период на отглеждане на малкото дете. Социалната изолация и настъпващите депресия, понижена самооценка, самочувствие, често и влошаване на семейните взаимоотношения. Завърших в СУ "Климент Охридски" следдипломна квалификация на тема" Арт-терапевтична социално- педагогическа работа с емоционално- поведенчески проблеми", с една от основните дисциплини-  музикално- танцова терапия чрез Паневритмия. От позицията на майка, която отглежда детето си вкъщи и преживявайки трудните моменти на периодът, решихме заедно с още една майка да съберем група майки и да направим експеримент - да се проследи въздействието на музикално - танцова терапия чрез Паневритмия. Резултатите се оказаха невероятни, въздействието дълбоко и комплексно - на емоционално, психологическо и физическо равнище. А купонът е голям - един ден от седмицата по един час само за мама! Изумена съм от възможностите на Паневритмията, но погледнато през очите науката! Повече от 12 години сериозна работа са посветени за дълбокото изследване на Паневритмията и създаването на действащ модел. Програмата е разработена и утвърдена от ИНСТИТУТ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ И ПРИЛАГАНЕ НА ПАНЕВРИТМИЯТА. Интересното е, че изследванията са дали своите добри резултатите при деца в предучилищна, начална- училищна и училищна възраст. Програмата "Здраве чрез движение сред природата" е добре работеща педагогическа практика на територията на училища и детски градини в цяла България. http://www.panevritmiyabg.org/workingpractics.php
Виждайки промяната и резултатите в нашата група, бих искала и детето ми да участва в тази програма, която работи за цялостното изграждане и развитие на личността.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 719
Паневритмията представлява съществена част от окултното учение на “Бялото братство”
http://mitropolia-varna.org/index.php?option=com_content&tas … 281&Itemid=68

# 4
  • София
  • Мнения: 17
Паневритмията представлява съществена част от окултното учение на “Бялото братство”
http://mitropolia-varna.org/index.php?option=com_content&tas … 281&Itemid=68
Първо от думата окултно вече започва да ми писва.Имам едни приятели, на които синът им през месец пие Антибиотик, А през останалото време постоянно кашля.Аз им предложих да го заведат на хомеопат т.к. лично съм виждла как Хомеопатията от често боледуващи деца кто това ги превръща в абсолютно здрави.Отговорът на моето предложение беше, че те не искат хомепаия т.к. същата имала окултен характер.
   Единственото нещо което Църквата е направила с човечеството е да властва над него.Ако на църката пак се даде същата власт като през Средновековието човечството ще спре развтието си ЗАВИНАГИ.Всяко ново нещо, което е полезно за здравето на хората без  същевременно с  това да им вреди е окултно за църквата.Танцувайки Паневритмя хората стават по-спокойни по добри и по-здрави,говоря от личен опит и не виждам нищо не християнско в това.Аз също вярвам и обичам Христос.Нека да бъдем толерантни един към друг и да обичаме ближните си.

# 5
  • Мнения: 10
Отварям тази тема защото съм наистина възмутена от начина по който някои хора се опитват да забранят тази програма.До скоро програмата работеше в тази детска градина, но след намесата на Вероизповеданието е спряна.На 28.02.2013г имаше среща на родители които са доволни от тази програма с г-жа Фандъкова.Аз също реших да отида, но тряваше да го направя със сина си и закъснях с около минута т.к. той заспа на ръцете ми.Въпреки това влизам в Столична Община и казвам на жената която стои в приемната че трябва да има група майки, които са дошли да защитят горепосочената програма от ЦДГ 85.Жената много любезна се обажда по телефона за да съобщи за мен аз чувам само: ама тя е с малко дете, което спи после пак това го повтори като вече каза, че детето е бебе.....след малко ми се съобщава че няма такава среща че госпожа Фандъкова не е в БГ.В себе си нямах телефона на организаторката на срещата за да и званна а пък и въобще не ми беше удобно да си търся телефона т.к. синът ми изобщо не е бебе и много ми тежеше.Истината е, че срещата се е състояла и то точно по времето когато и аз бях там, но просто някои хора не са имали интерес програмата да бъде защитена от още един човек.Не знам защо в нашата мила държавица когато нещо работи в положителна насоко все ще се намери някой да го спре.
Съжалявам, за това което Ви се е случило. Аз присътвах на срещата. Нищо не изгубихте, защото тя не беше с г-жа Фандъкова, а с ресорния зам. кмет Тодор Чобанов, но той на свое място не дойде лично, а с нас се срещна експерт от Столична Община, който работи по преписката.
Случилото се, което описвате в приемната не ме учудва. Самите ние, още когато внасяхме своето писмо в Общината (подписано от близо 30 родители на деца, които посещават програмата в нашата градина в София) в подкрепа на Програмата „Здраве чрез движение сред природата”, не бяхме приети особено добре от деловодителките. Те, освен че им отне повече от час да заведат писмото, си позволиха да правят и коментари по отношение на детската градина, какво се преподава в нея и същността на самата програма Shocked В деня на срещата отидохме 5 родителя и отново служителките бяха впечатлени, този път от числеността ни, разсъждаваха дали е "етично" или не да сме толква на брой и се суетиха, в кое помещение да ни приемат...Предполагам Вие и спящото Ви дете им се е сторило твърде неуместно да вземете участие в срещата.
Проведена на ниво експерт от Общината, срещата естествено не ни позволи да поставим нашите искания по отношение на образованието и грижата за децата ни. По-скоро беше информативна и очакваме произнасяне по преписката за Програмата до 2-3 седмици. До този момент, както и от самото начало, откакто се предлага Програмата в детските градини и училищата в страната, всички сезирани институции естествено имат положително отношение към нея.
П.П. Не мога да се въздържа, но това за окултния характер на хомеопатията искрено ме развесели Joy Joy

# 6
  • Мнения: 1
Паневритмията представлява съществена част от окултното учение на “Бялото братство”
http://mitropolia-varna.org/index.php?option=com_content&tas … 281&Itemid=68
milka22, Вашето включване в темата ме върна в 2006 год., тъй като това, което посочвате не е от днес. Майка съм на две деца. От Димитровград съм. Голямата ми дъщеря 3 години беше в програмата „Здраве чрез движение сред природата”, която от 5 години работеше в града ни и всички родители следяха нейните прояви в месната преса. Детето на местния свещеник също участваше в програмата 4 години. Цялото ми семейство се включваше във всички допълнителните дейности по Програмата, защото бяха много интересни.
Но „загрижени” родители пуснаха жалба против Програмата. Становището на Варненска метрополия, което цитирате, се появи веднага след пускането на жалбата. За нас родителите беше ясно, кой е поръчителя на цялата фиеста, която се разигра в града ни. Не съм запозната със случая в ЦДГ №85, но несъмнено отново религиозен е характера на проверката.
С учителката по паневритмия на дъщеря ми отидохме в редакцията на една от медиите в Хасково, която беше обслужила жалбата и ни дадоха имената на жалващите. Сред тях бяха две съпруги на чиновници в Общината, директора на Хеброс банк и служителки на същата банка. Чрез лостовете на общинската власт беше оказан натиск върху директорите, с което 450 деца бяха лишени от участие в Програмата. Майки създадохме „Обществен съвет на родителите”, за да защитим децата си. Заявихме позицията си в МОН, която беше подписана от 150 родители. Местната преса публикува писмото от Народното събрание, в което се настоява за бързото възстановяване на Програмата, но Общината не го допусна.
В края на учебната 2006/2007год. от Обществения съвет направихме проучване в детските градини и училищата към тях. Попитахме учителите какво наблюдават през последните години при децата. Чухме какви ли не чудесии, за които ние родителите дори и не подозираме. Очертаха се тревожни тенденции, за които медиите не говорят. Всички майки, участвали в проучването, сме категорични: Трябва да подкрепим учителите, защото те са важен фактор в развитието на децата ни. Затова изнесохме резултатите на среща с кандидат - кметовете на Димитровград на тема: „Перспективи за образованието на Димитровград и тенденции в детското развитие”. В изказванията на 8 – те кандидати за кмет от всички широкопредставени партии перспективите за образованието бяха свързани само със сградния фонд и разходите по тях. Никой не спомена децата, учителите и родителите.
Затова не се учудвам за случилото се в Столична Община. Ако през 2006 год. Народното събрание защити децата, учителите и родителите в Програмата,то 7 години по-късно вече децата, родителите и учителите не са във фокуса на политиците.
Уважаеми майки от ЦДГ №85 „Родина”, не се отказвайте, защото през годините в които моето семейство не може да участва в Програмата „Здраве чрез движение сред природата” разбрахме защо тя не е се нрави някому. Програмата създаде критерии за успешна услуга в детската градина и началното училище. В нея детските учителки, класните ръководители, родители и учителите – сътрудници на Института по паневритмия, като неправителствена организация, са партньори в създаването на условия за пълноценно развитие на детето в учебното заведение. Такива практики трябва да се подкрепят.


# 7
  • София
  • Мнения: 17
Паневритмията представлява съществена част от окултното учение на “Бялото братство”
http://mitropolia-varna.org/index.php?option=com_content&tas … 281&Itemid=68
milka22, Вашето включване в темата ме върна в 2006 год., тъй като това, което посочвате не е от днес. Майка съм на две деца. От Димитровград съм. Голямата ми дъщеря 3 години беше в програмата „Здраве чрез движение сред природата”, която от 5 години работеше в града ни и всички родители следяха нейните прояви в месната преса. Детето на местния свещеник също участваше в програмата 4 години. Цялото ми семейство се включваше във всички допълнителните дейности по Програмата, защото бяха много интересни.
Но „загрижени” родители пуснаха жалба против Програмата. Становището на Варненска метрополия, което цитирате, се появи веднага след пускането на жалбата. За нас родителите беше ясно, кой е поръчителя на цялата фиеста, която се разигра в града ни. Не съм запозната със случая в ЦДГ №85, но несъмнено отново религиозен е характера на проверката.
С учителката по паневритмия на дъщеря ми отидохме в редакцията на една от медиите в Хасково, която беше обслужила жалбата и ни дадоха имената на жалващите. Сред тях бяха две съпруги на чиновници в Общината, директора на Хеброс банк и служителки на същата банка. Чрез лостовете на общинската власт беше оказан натиск върху директорите, с което 450 деца бяха лишени от участие в Програмата. Майки създадохме „Обществен съвет на родителите”, за да защитим децата си. Заявихме позицията си в МОН, която беше подписана от 150 родители. Местната преса публикува писмото от Народното събрание, в което се настоява за бързото възстановяване на Програмата, но Общината не го допусна.
В края на учебната 2006/2007год. от Обществения съвет направихме проучване в детските градини и училищата към тях. Попитахме учителите какво наблюдават през последните години при децата. Чухме какви ли не чудесии, за които ние родителите дори и не подозираме. Очертаха се тревожни тенденции, за които медиите не говорят. Всички майки, участвали в проучването, сме категорични: Трябва да подкрепим учителите, защото те са важен фактор в развитието на децата ни. Затова изнесохме резултатите на среща с кандидат - кметовете на Димитровград на тема: „Перспективи за образованието на Димитровград и тенденции в детското развитие”. В изказванията на 8 – те кандидати за кмет от всички широкопредставени партии перспективите за образованието бяха свързани само със сградния фонд и разходите по тях. Никой не спомена децата, учителите и родителите.
Затова не се учудвам за случилото се в Столична Община. Ако през 2006 год. Народното събрание защити децата, учителите и родителите в Програмата,то 7 години по-късно вече децата, родителите и учителите не са във фокуса на политиците.
Уважаеми майки от ЦДГ №85 „Родина”, не се отказвайте, защото през годините в които моето семейство не може да участва в Програмата „Здраве чрез движение сред природата” разбрахме защо тя не е се нрави някому. Програмата създаде критерии за успешна услуга в детската градина и началното училище. В нея детските учителки, класните ръководители, родители и учителите – сътрудници на Института по паневритмия, като неправителствена организация, са партньори в създаването на условия за пълноценно развитие на детето в учебното заведение. Такива практики трябва да се подкрепят.


Da naistina tyjno....ne moga da razbera zashto Veroizpovedanieto ne si napravi i to nqkakva programa i da vleze v detskite gradini i uchilishtata i da vidim koia ot dvete programi raboti po dobre,a ne crez vlast da se svaliat dobre raboteshti programi.Vobshte ne im pravi chest na Veroizpovedanieto da nalagat po tozi nachin mnenieto si na horata.

# 8
  • Мнения: 1
За образователната програма „Здраве чрез движение сред природата” с обучение по паневритмия научих случайно от приятелка. По нейна покана през 2007г. аз и синът ми гостувахме в лятното училище на планина, проведено в Семково. Това беше вълнуващо преживяване за двама ни, споделено с деца, родители и учители от цялата страна. Не вярвах, че в днешно време е възможно подобно съвместно мероприятие, защото до този момент не знаех нищо за паневритмията. Тя се оказа посредникът между мен и детето ми, между нас и природата. Без никакво колебание се включихме в експедициите „По следите на траките” през 2008г. и „В защитените територии на източните Родопи” през 2009г. Считам, че никой друг в съвременните обществени условия не е успял да намери по-удачна форма за обществена грижа към децата на България, затова когато дъщеря ми постъпи в детска градина, веднага я записах в групата по паневритмия. Вече с двете ми деца участвахме в лятното училище на море в „Златни пясъци” през 2010 г. и в лятното училище на планина в Рила през 2011 г. Уникалното в организираните от програмата мероприятия е, че ми позволи да бъда по-уверена като родител, защото в лицето на паневритмията намерих помощник, който  работи заедно с мен за двигателната, здравната, естетическата и социалната култура на децата ми. Сега вече знам, че паневритмията не е само двигателна активност сред природата, тя е много повече-тя е средство за хармонично физическо и психическо развитие на човека, което по уникален начин съчетава полезното с приятното.

# 9
  • Мнения: 1
  Майка съм на дете във втори клас. Не виждам нищо окултно в това детето ми да танцува Паневритмия и да посещава мероприятията по програмата "Здраве чрез движение сред природата".
  Участвах заедно със сина си в три летни училища:2010-на море в "Златни пясъци",2011-на планина в Рила и 2012-на планина в Родопите. На тези училища видях детето си в съвсем друга светлина.Сякаш той се преобразяваше. Децата играеха,рисуваха и всичко беше невероятно.Благодаря на организаторите и ръководителите на програмата за прекрасните моменти,невероятните изживявания и полезните съвети.С тази програма аз преоткрих детето си,научих се как да бъда по-полезна на детето си и на себе си. Децата се учат да общуват по между си,с околните,с природата без гняв и агресия,а това е много важно в съвременното ни общество.
  Не съм съгласна да бъде премахната програмата "Здраве чрез движение сред природата",защото смятам,че това би ощетило децата ни.

# 10
  • Мнения: 1
Здравейте! Аз също съм възмутена от клеветата, отправена по посока на Паневритмията. Студентка съм и практикувам програмата от години. Мога да споделя, че съм изключително доволна, тъй като бях много болнаво дете и непрекъснато тичах по болници. Паневритмията е нещо уникално, което не само те прави физически по-здрав, но те настройва към положително мислене, дава възможност за постигането на хармония между теб и природата около теб. Програмата е нещо много ценно, което няма нищо общо с религия, още по-малко окултни дейности. Практикуването й е въпрос на избор. Никой никого не задължава, но мисля, че не е редно да бъде премахната, а дори и клеветена.

# 11
  • Мнения: 1
Здравейте,
Аз съм майка на 6 год. дете.Искам да ви споделя, че съм щастлива , че  моето дете може да се изучава и развива чрез Паневритмията-"Здраве чрез  движение сред природата".Той сега е в предучилищна в ОДЗ "Снежанка "-гр.Плевен. Посещава Паневритмията от 3 год. Роден е по-рано преждевременно, като всичко ни е наред , като изключим  че беше по-хиперактивен. Трудно се задържаше на една място.Благодарение на груповата работа, на музиката, на това че са сред  природата той се чувстваше по-добре. Аз лично като чуя музиката нещо в мене се променя-нахлуват чисти и топли чувства на доброта , нежност и  спокойствие, а от скоро моето дете ми пее  всеки ден песните.Искам да продължи и  по-нататък да са занимава с това.
Лятото ходихме на Зелено училище. Там всички бяхме еднакви и много задружни.Това преживяване няма да го забравим. Бяхме заредени с  много позитивизъм. Благодаря ви че ви има !

# 12
  • Мнения: 1
Здравейте!:)Подкрепям ви напълно,моето дете също посещава Паневритмия-Здраве чрез движение сред природата в ОДЗ Снежанка-гр.Плевен,чувства се прекрасно и ходи с огромно желание,развива се умствено и физически ,зарежда се с положителни емоции.Ходехме на Родопите това лято,беше неповторимо изживяване,страхотни са всички ръководители,организацията беше много добра!Поздравявам Ви!Благодаря за всичко,Вие сте най-добрите,ОБИЧАМЕ ВИ Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 1
Здравейте! Казвам се Даниела Дочева. Дъщеря ми Божидара от 3-годишна се обучава по програма „Здраве чрез движение сред природата” с изучаване на Паневритмия в ОДЗ №19”Яница” в гр. Плевен. С огромно удоволствие вече над 3 години тя продължава заниманията си. Участвала е в почти всички организирани мероприятия сред природата, както и аз.
Програмата е уникална – типично българско явление, което има само позитивни резултати върху практикуващите го. Институтът за изследване и прилагане на Паневритмията отдавна доказа с научни експерименти как въздейства Паневритмията върху децата – снижава нивата на стрес и агресия, благоприятства хармоничното им развитие, учи ги на толерантност, взаимопомощ, себеизява, съдейства за правилното им физическо и психическо развитие и т. н.
В условията на тотално объркване на ценностите в обществото ни и повсеместна духовна криза подобни инициативи, доказали себе си във времето, трябва да бъдат подкрепяни категорично! В забързаното ни ежедневие, в което много родители нямат достатъчно време да контактуват с децата си сред природата (аз не съм от тях!), Програмата е единственият шанс да прекарат незабравими дни на чист въздух с детето си. Всички състояли се до момента експедиции в различни прелестни кътчета на страната ни са донесли само позитивни преживявания на родители и деца. Обогатили са познанията им един за друг, дали са им възможност да научат много интересни и нови неща за резервати, археологически обекти, планини, флора, фауна, минерали и т. н. Да участват за пръв път в живота си в скално катерене или рафтинг, например. Родителите могат да видят как детето им комуникира с връстниците си, как се интегрира в група и какви умения е формирало благодарение на това взаимодействие.
Фактите в подкрепа на Програмата са толкова многобройни, че дори е несериозно да се коментира заслужава ли тя бъдеще. Отговорът е категорично ДА! Защото децата ни заслужават безброй позитивни инициативи, които да ги съхранят като психика, емоционалност и интелект. Да им съдействат да запазят баланса в себе си и да им дадат възможност да развият и изявят потенциала си. В тази връзка Програмата е без алтернатива в детските градини и училищата и трябва да бъде съхранена и надграждана! Затова е НЕМОРАЛНО И НЕОБОСНОВАНО държавни институции или Българската православна църква, която има НУЛЕВ принос за възпитанието на духовни ценности у подрастващите, да се опитват да елиминират Програмата от ежедневието на децата ни! 

# 14
  • София
  • Мнения: 2 719
Безплатно ли е участието на децата в програмата?

Общи условия

Активация на акаунт