Практикуващи педагогическо захранване (част 8)

  • 6 061
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 731
Добре дошли в новата тема  Simple Smile

Стари теми:
Практикуващи педагогическо захранване - част 1
Практикуващи педагогическо захранване - част 2
Практикуващи педагогическо захранване - част 3
Практикуващи педагогическо захранване - част 4
Практикуващи педагогическо захранване - част 5
Практикуващи педагогическо захранване - част 6
Практикуващи педагогическо захранване - част 7

ПЗ на практика (рецепти и менюта):
В кухнята на педагогически захранващите - част 1
В кухнята на педагогически захранващите - част 2
В кухнята на педагогически захранващите - част 3

Статии:
Естествено въвеждане на твърди храни
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Захранване на кърмачето - педагогическо захранване
Хранене на деца с нарушен хранителен интерес
Как не трябва да храним детето си
Пюретата са неестествени и ненужни за бебетата
Как да научим детето да се храни само - програма за педагогическо захранване
Педагогическо захранване 1
Педагогическо захранване 2

Други теми, засягащи ПЗ:
Тотално обърках захранването! Има ли шанс ПЗ?!
Късно захранване по схема или педагогическо захранване?

Още един вид захранване
Захранване водено от бебето

# 1
  • София
  • Мнения: 2 348
Явно ще си седя в тази тема поне още година Simple Smile

# 2
  • Мнения: 395
Здравейте, записвам се в темичката   bouquet

Тепърва започвам да се информирам относно захранването и от друг сайт ме препратиха към тази тема, зачетох се доста и ми се струва доста интересен метод на захранване, ще я следя и моля мамите - ветерани в този вид захранване да продължават да се включват, ще ви бъда благодарна  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 395
И като за начало, тъй като тепърва ще се връщам назад да чета старите темички, искам преди всико да попитам нещо просто - няма ли опасност бебчето да се задави? Още на 20дена Петър много лошо се задави  , докато го хранех от шише, така се уплаших, че спрях употребата им. Притеснява ме да не вземе да се задави с някое малко късче  Thinking

# 4
  • София
  • Мнения: 2 348
Нормално е на 20 дена бебе да може да се задави от всико, което не е гърда (че и от гърдата дори, ако има обилно мляко). За това захранването се препоръчва да започне тогава, когато бебето е демонстрирало, че е готово(около 6 месеца). Не е невъзможно да се задави въпреки това, но за това се оставя да се храни на спокойствие, а не да" му се броят залците" в стремеж да му се вкара повече храна в устата. Сравнено  с каша/пюрирана храна се смята за доста по-безопасен метод по отношение на задавяне.

# 5
  • Мнения: 1 691
Може би обяснението защо не се давят е точно в това, което е казала и skrech - ако детето е спокойно, шансът да се задави е съвсем минимален. И двете ми деца са захранени по ПЗ, като нито веднъж не са се задавили. Малката беше по-лакома и любопитна от брат си, затова 2 или 3 пъти е отхапвала по-голямо парче ябълка например, но всеки път успяваше да го изплюе сама. Единствените случаи, когато съм се притеснявала, бяха когато баба им се е опитвала да им дръпне храната ("Олеле, ще се задави!") и съответно реакцията на детето е било да си натъпче по-бързо каквото държи в ръката, за да не му го вземат. Или по същата причина да хукне да бяга към другата стая с пълна уста.

# 6
  • Мнения: 452
Благодаря за новата тема!  bouquet
Имаме кърмаче на почти 4 месеца, засега само се информирам за метода и все още нямам въпроси  Embarassed. Ще следя!

# 7
  • Мнения: 5 173
И аз благодаря, двуумя се между този начин и ЗВБ.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 348
Аз ги смесвах двата Simple Smile

# 9
  • Мнения: 485
Здравейте! Аз имам кърмаче на 5 месеца и един месец, напоследък бебето проявява завиден интерес и ме следи с поглед как взимам нещо от чинията и си го слагам в устата. Още обаче не може да стои седнал, опитва да си поднася неща към устата, но не е особено уверен, може би трябва да почакам още две-три седмици. Макар че днес не се стърпях и му дадох картофено пюре колкото зърно от леща и той се облиза и се усмихна, миналата седмица му дадох да близне от едно парче банан, не го е ял, само го опита с език. Постоянно му давам да мирише храната, която готвя и ядем. Любопитно му е. Засега не мисля да му давам още микродози и аз също се колебая между ЗВБ и педагогическото захранване, понеже информацията за пюретата никак не ми вдъхва доверие, а и не ми допада да правя циркове, за да се нахрани.

# 10
  • Мнения: 5
Здравейте, имам кърмаче на 4.5 месеца. Интересувам се от ПЗ и ЗВБ, ще следя с интерес темата.
Знам, че е още рано, но взимам Мая с мен по време на ядене понякога.
Проявява завиден интерес към краставици и преди няколко дни ѝ дадох да смуче едно дълго парче. Смука го доста, а когато реших че ѝ стига, се разплака като го взех. По принцип е спокойно дете и не ми се е разплаквала като ѝ взема нещо досега.
Чудя се дали ѝ хареса, защото е храна, или просто я ползва за чесалка на венците. Смятам скоро да не и давам пак...
Имам един въпрос към ПЗ-практикуващите - давахте ли сурови плодове/зеленчуци още в началото?

# 11
  • София
  • Мнения: 2 348
Да, това е в основата на ПЗ - детето яде каквото и родителите му. Сурови плодове и зеленчуци също. Но за това е много важна частта с микродозите.
 На тази възраст е възможно детето да има интерес към храната, но моториката му да не е напълно готова и да не успява да контролира хапките в устата си (и да се задави). Обикновено и храносмилателната система не е готова.

Общи условия

Активация на акаунт