Пости 2013 - 2 тема

  • 66 219
  • 740
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 2 603
От снощи приготвих салатата със сурови тиквички, за тази вечер, препоръчвам ви я, наистина е страхотна. Хапнах и малко гъбки със зехтин на тиган. А да, и да не забравя домашна лимонада - моя импровизация от мед, лимони- 2 обикновени, 1 лайм, прясна мента, вода и много лед. Утре ще го повторя задължително.

# 601
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Каква беше рецептата за салатата от сурови тиквички? Загубих я някъде Embarassed

# 602
# 603
  • Мнения: 1 110
Тази салата от тиквички така и не я пробвах. Simple Smile

За чипса от арабски питки влизам да напиша - няма такава вкусотия! Страхотно мезенце и за вино и за бира. Леко, хрупкаво, а и не товари стомаха с химикали. brazilka, благодаря за идеята! Официално е обявен за домашна "хрупка"! Най-бързо става на вентилатор, ако имате конвектор във фурната. Снощи посрещах гости с Баба гануш, лютеница и чипс. То и друго имаше на масата, но това се излапа най-бързо Laughing.

# 604
  • София
  • Мнения: 565
 *Звездичката*, твоята лимонада много добре ми звучи, особено в тази жега Crazy
 Жени, много го обичам Баба Гануша, ама и с този чипс... много добре ми звучи. Ще взема да се разровя в блога на Бразилка.
 Аз днес мисля да импровизирам с булгура. Ще направя него кюфтета с малко тиквичка, патладжан, сусамов тахан и подправки. Може би копър, чесън, магданоз и черен пипер newsm78. Ще ги овалям в галета, ще им капна по малко зехтинче и после- във фурната Grinning

# 605
  • Мнения: 2 126
Сусамовият тахан - в какво го слагате? Все се каня да купя и се чудя как да го използвам.Знам за вълшебните му свойства,но май само с мед забъркан ми е ясно как да го приготвя.Какво ще кажете?Може ли тахана да замести примерно маргарин или масло в дадена рецепта?Интересно ми е всичко което ще споделите.Иначе, пак казвам, чела съм много за това за какво е полезен....

# 606
  • София
  • Мнения: 565
 Дес, сусамов тахан се слага в хумуса, коментирания тук Баба Гануш, сос тахини... Аз го добавям, когато правя постни зеленчукови кюфтета за един вид спойка. Може да се сложи по 1-2 с.л. в манджата вместо мазнина, но не може да замести маслото и маргарина за намазване защото има специфичен вкус и обикновено леко нагарча. Хубаво е да бъде студено пресован, от непечен сусам. Аз съм открила на нашия пазар едно павилионче, където сусамовият тахан е точно такъв, какъвто обичам- светъл, не прекалено гъст и не придава горчив вкус на ястията. Понякога го хапвам и така, с лъжичка.

# 607
  • Мнения: 2 545
Аз реших да оставя нахута за другата седмица и по-строгия пост.
А сега ще измайсторя любимата ми баница със спанак и праз.
Тъкмо ще има какво да хапвам утре на работа Hug

Ако някой се интересува от рецептата, ще я публикувам по-късно.

# 608
  • София
  • Мнения: 565
simpatikonia, интересуваме се, интересуваме се  Grinning И също така, може ли да се замени праза?

# 609
  • Мнения: 2 545
simpatikonia, интересуваме се, интересуваме се  Grinning И също така, може ли да се замени праза?

Принципно може, но не препоръчвам. Не се получава добър резултат с лук. Пробвала съм.

Днес се опитах да си набавя всички продукти и ура... след много обикаляне по магазините най-после намерих праз лук, но в последствие се оказа, че липсва замразен спанак в най-близките магазини. Така идеята ми за баница ще се осъществи... ама друг път hahaha (както казваше главният герой в един детски БГ филм - "Татко обеща да ми купи колело, ама друг път!"Simple Smile

Разбира се ще ви споделя рецептата.
Ще я намерите публикувана в някоя от предните теми на "Пости", но за по-лесно ще я повторя и тук:

Баница с праз, спанак и ориз:
Скрит текст:
Продукти: 1 пакет кори (за предпочитане ръчно точени - най-добре става с "Ориент" или "Одрински" (кръгли) - истината е, че качеството на корите е много важно за крайния резултат; 1 пакет замразен спанак и равно количество праз лук; 1 средна чаена чаша ориз; 1-2 настъргани моркова (може и без тях); сол, 1 суп. лъж. червен пипер, черен пипер (малко се поръсва с мелничката), доста джоджен (приблизително 2 суп. лъжици); олио 1 1/2 кафени чашки общо (не пестете олиото, ако искате да стане вкусно); галета за поръсване върху плънката (също не е задължителна);

Приготвяне на плънката:
Плънката се приготвя в по-дълбок съд, може и тиган с капак. В загрятото олио - 1 1/2 каф. чашка, леко се запържва ситно нарязаният праз лук с 1 супена лъжица червен пипер, преди да прегори пиперът се долива малко вода и се задушава под капак. Добавя се морков (ако решите да сложите). След това се размразява спанакът и се добавя при праз лука, като предварително се изцежда от излишната вода. Добавя се най-важната продправка – джодженът. Изчакваме известно време и спанакът да поомекне. Тук някъде ястието може да се посоли (приблизително се слага 1 равна супена лъжица сол). Чак тогава прибавяме ориза, като от време на време доливаме гореща вода, за да може оризът да я поема на порции. Плънката е готова, когато ароматът стане като на готово ястие и оризът почти се свари. Не трябва да се допуска плънката да бъде много течна, в противен случай ще се наложи да корегираме плътността й с галета. Много воднистата плънка прави баницата клисава, което е много неприятно и не трябва да се допуска.

Подреждане на баницата:
Тази баница изисква максимално широка тава, особено ако ползвате корите, които посочих. Те са доста големи и без това, затова се налага да се подреждат на парчета. Тавата се намазва отдолу с повечко олио (изобщо олиото не трябва да се пести) и се слага първата кора. Плънката се намазва върху нея - трябва да се получи много тънък пласт. Корите не се мажат допълнително с мазнина, защото самата плънката доста мазна (който е пестил олиото в плънката ще трябва да намаже корите обилно). Така редим - ред кори, ред плънка, като завършваме с последната кора. Баницата се нарязва на правоъгълници, като внимаваме да не я сплескваме с ножа. И като пестеливи домакини изплакваме добре с малко вода съда, в който сме приготвили плънката (все има останал материал по него) и с получената ценна течност поливаме равномерно баницата отгоре. Целта е да се намокри горната кора и да не остане прекалено суха. Ако водата е била повечко и плънката е по-течна, поръсваме върху всеки ред плънка и по малко галета. Аз лично винаги поръсвам отгоре баницата с галета - за да се получи по-хрупкава коричка.

Печене:
Фурната трябва да е подгрята на 200 градуса, като после намаляваме на 180 градуса.
Печем докато се изпече и замирише на готово ястие (това е и най-верният ориентир). Обикновено става готова след 40-50 минути. Горната кора трябва приятно да се зачерви.

# 610
  • Мнения: 9 991
Сусамовият тахан - в какво го слагате? Все се каня да купя и се чудя как да го използвам.Знам за вълшебните му свойства,но май само с мед забъркан ми е ясно как да го приготвя.Какво ще кажете?Може ли тахана да замести примерно маргарин или масло в дадена рецепта?Интересно ми е всичко което ще споделите.Иначе, пак казвам, чела съм много за това за какво е полезен....

Това е рецепта със сусамов тахан . Вземай натурален тъмен . http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%B1%D0%B0_%D0%B3%D0% … D0%BD%D1%83%D1%88 . още една : http://gotvach.bg/n7-28789-%D0%A5%D1%83%D0%BC%D1%83%D1%81

Можеш да пасираш с вода и плодове, става като с мляко на шейк . Или само с банан , става като кремче . Сусамово мляко може и само със сусамови семена да приготвиш. http://www.zemianazaem.com/archives/90

# 611
  • Мнения: 508
Аз си вземам тахан на фирма "5+" от Женския пазар. Вземам от светлия и го обичам и с мед, и само така да го хапвам. Мои близки споделиха, че ставало много хубаво мляко с ориз със сусамовия тахан, когато се разреди във вода.

# 612
  • на пистата
  • Мнения: 5 840
Момичета,15 август влиза ли в поста или постите сасамо до 14.благодаря предварително

# 613
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Абсолютно същото обсъждах преди малко със сестра ми  newsm78

Четох, че на 15-ти на масата трябвало да присъства еди-какво си, еди какво си и пиле. Аз не ям месо, но ми стана интересно.

# 614
  • Мнения: 508
Цитат
nameika-31
Момичета,15 август влиза ли в поста или постите са само до 14.благодаря предварително
Цитат
~Миа~
Абсолютно същото обсъждах преди малко със сестра ми  newsm78
Четох, че на 15-ти на масата трябвало да присъства еди-какво си, еди какво си и пиле. Аз не ям месо, но ми стана интересно.
15-ти не е постен ден. Постите са до 14-ти включително. Миналата година обаче 15-ти беше в сряда и затова и той беше постен ден. Иначе тази година на 15-ти си се блажи и всеки яде каквото иска. Това, че се слагат определени храни е или традиция или суеверие, но в никакъв случай Църквата не го налага.

Общи условия

Активация на акаунт