РЕЖИСЬОРСКА ТЕМА (първа) - абе, трябва си такава в КиТ ;)

  • 20 251
  • 212
  •   1
Отговори
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 507

Движещият се кон на Майбридж



Отдавна ми се искаше да има такава тема в КиТ.
А днес си е моят ден... и е хубаво нещата, които искам, да се случват.  Wink

Ще се опитам да съм кратка в този "увод" (въпреки че няма да ми е лесно).
А най-краткото начало за такава тема е това:

Без режисьор всъщност няма и да има филм.  Grinning
Като започнем от първите хора, които са решили да покажат "движещите се картинки" пред широка публика, най-важният човек за седмото изкуство е човекът зад камерата.
Този, на когото му е хрумнало да снима пристигащия влак под такъв ъгъл, та зрителят да се уплаши, че локомотивът го връхлита. (Което уж е градска легенда, ама го повтарят всеки път, като се говори за първите години на киното.)
Този, който се е сетил да разлюлее лампата.
Този, който ни е показал, как брезичките танцуват, когато героят умира.
Този, който ни накара не само да чуем, но и да видим, как свистят куршумите.

Не че не се говори/пише за режисьори в различни други теми в КиТ.
Но понякога се усеща, че в по-общите теми става досадно, ако дискусията се завърти около "дългите кадри" на Макуин и Ханеке  Mr. Green
Затова ви предлагам място, на което можем дълго и напоително да "дъвчем" смисъла на някоя муха на прозореца. Или за ...айсти път да се връщаме към темата за червата и кървищата във филмите на Тарантино. Или да оплюем на воля красивите, но "безсмислени" последни филми на Малик. Или да зададем отново въпроса, колко точно луд е Ларс фон Трир.

Макар че аз лично ще се радвам, ако тук се говори по-малко за "обичайните заподозрени". Вместо това предпочитам да обръщаме повече внимание на нови имена. Или на по-малко познати имена.
На мен в момента са ми по-интересни тези режисьори, които имат по два-три-пет филма. Е, има такива с по петнайсе филма, които също са ми интересни, де.  Flutter

Кажете на вас кои са ви интересни  newsm53

# 1
  • Мнения: 1 993
Време беше за режисьорска, да!   bouquet

От тези с по многото филми са ми интересни Тарантино, братя Коен, Уди Алън, Ларс фон Трир, Малик, Анг Ли, Нолан, много станаха, но и със сигурност пропускам...

От тези с малкото филми, обаче, много харесвам Рефн, Дерек Кианфранс, Джо Райт. Добавям Сам Мендес, Мартин МакДона.

Рефн - много провокативен, много насилие, кръв, неприятни за гледане сцени, въпреки това филмите му успяват по някакъв начин да ме спечелят. Героите му, писала съм, всички са с някакъв проблем в главата, но носят доброта и човечност в себе, която показват по най-неочакван начин.

Дерек Кианфранс ме спечели с Blue Valentine, с The Place Beyond The Pines, затвърди доброто ми мнение за него. След филмите му ми трябва известно време да се възстановя психически.

Джо Райт снима изключително красиво, всеки кадър може да се сложи в рамка.

Последна редакция: ср, 19 юни 2013, 12:25 от Криста

# 2
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 507
Криста,  Hug

Мога да се подпиша под твоя списък, май (с известни резерви към Ларс фон Трир - не че не ми е интересен, но не го познавам добре, спряла съм нейде на ниво "Догвил").
В Малик се влюбих буквално през последните две години, откакто водих спорове за "Дървото на живота", пък и по стечение на обстоятелствата доста отблизо следя работата по двата му нови филма.
Нолън го забелязах като режисьор с "Генезис" и после се задълбах.
Анг Ли е чудесен наистина!
Тарантино, Уди и братята са вече институции. Може да ги харесвамe, или не, но без тях е трудно да си представим съвременното кино.

Тук нейде се чудя напоследък какво ми е точно отношението към Александър Пейн. И той не е много продуктивен като Малик, но пък снима отдавна. Тъй че мога да го сложа нейде по средата с 4+1 по-значими заглавия.
Също някъде по средата от гледна точка на бройката слагам Джейсън Райтмън също ги изброих 4+1 по-значимите заглавия - май единственият наистина млад, от поколението на 30-годишните.

Към твоите трима "нови" бих добавила Дарън Аронофски (4+), Стив Макуин (2+1), едно младо канадче Ксавие Долан (на 24 години е, а вече има три филма и почва четвърти).
Сигурно и още ще се сетя...

Последна редакция: ср, 19 юни 2013, 12:46 от мячик

# 3
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Ау, колко дълго е стояла незабелязана тази тема Shocked.

Идвам и аз с моите двама ултимативни фаворита. Първият го знаете, дудна за него в N теми вече Laughing. Може би е ред и да обясня защо точно той спечели вечната ми любов, в лека съпоставка с някои от изброените по-горе. Той умее да снима красиво, но не го прави заради самата красота (прощавай, Терънс Малик Crazy); той умее да е провокативен, но не с водещата цел да шокира (сори, чичо Ларс Mr. Green); той разказва грабващи душата и ума истории, а това че ги разказва красиво и провокативно, е просто изящен бонус; той е европейски творец в най-чист вид. Затова и сред многото режисьори, които харесвам, той винаги ще е Първият.
Другият ми най-любим човек зад камерата ни напусна вече, и това е Антъни Мингела. Това е режисьорът, който успя да ме накара да заобичам епичните филми, и режисьорът на най-любимият ми филм въобще. И единственият съвременен класик (в моето разбиране за това понятие)- като размах, като стилистика, и като идеи.

Сред тези, които харесвам, ще наредя и Оливър Стоун (винаги в сърцето ми с виетнамската си трилогия); Мартин Скорсезе (ахх, "Невинни години" Heart Eyes); Анг Ли (още един, който твори чиста красота); Джо Райт (винаги оригинален, с много характерен почерк); Михаел Хенеке (на мен не ми е муден и скучен Blush); Копола (тривиално, но всички знаем защо); Уон Кар Вай (по-скоро като атмосфера и визия, иначе азиатското му светоусещане ми е леко чуждо); Бертолучи (гений на елегантната провокация); Аранофески и Нолан (и двамата модерни по много приятен начин).
Стига толкова, ако няма да ми се сърдите, след малко мога да кажа и кой не ми харесва Whistling Whistling Whistling

# 4
  • Мнения: 1 993
Скорсезе и Оливър Стоун ги броя към класиците, то без тях накъде. Мингела - да! Ханеке, Аронофски също са "мои". От азиатските съм гледала един или два филма на Ким Ки Дук, красиво-безмълвни.

Уон Кар Вай (по-скоро като атмосфера и визия, иначе азиатското му светоусещане ми е леко чуждо);

Дай линк!

# 5
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 507
Стига толкова, ако няма да ми се сърдите, след малко мога да кажа и кой не ми харесва Whistling Whistling Whistling

Че що да се сърдим?
Мога даже залагане да обявя  Mr. Green - дали ще почнеш с Тарантино  Whistling

# 6
  • Мнения: 9 273
Нали може и аз да се включа?
Питам,защото щом видях темата изкачаха имена,но нито един от режисьорите не твори англоезична страна.

# 7
  • Мнения: 1 993
Туон, добре дошла!
Какво питаш не разбрах, но направо започвай да пишеш за любимите ти режисьори. Не се ограничаваме по англоезичност.

# 8
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Уон Кар Вай (по-скоро като атмосфера и визия, иначе азиатското му светоусещане ми е леко чуждо);
Дай линк!
Тези са ми фаворитите:
http://www.imdb.com/title/tt0212712/
http://www.imdb.com/title/tt0096461/
http://www.imdb.com/title/tt0118694/?ref_=fn_al_tt_1
http://www.imdb.com/title/tt0109424/
И съм сигурна, че си гледала негов филм- My Blueberry Nights
Ако имаш затруднения с намирането, имам налични 2046 и "В настроение за любов". Ще разгледам по дисковете и за "Експреса", може да съм о съхранила нейде.

Мяч, Тарантино може и да не е първи, но със сигурност ще се вмести в челната тройка Mr. Green.

# 9
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 507
Нали може и аз да се включа?
Питам,защото щом видях темата изкачаха имена,но нито един от режисьорите не твори англоезична страна.

Туон, давай смело!  Grinning
Ако са европейци, все ще се намери още някой да ги харесва.
Ако са руснаци (не че те не са европейци  Wink), аз ще съм първа писта да се присъединя с някои мои си имена.
Ако са азиатци, ще чета с интерес, щото на мен цялото азиатско кино ми е пълна мъгла... тъкмо ще ми давате насоки, откъде да го подхвана.



Мяч, Тарантино може и да не е първи, но със сигурност ще се вмести в челната тройка Mr. Green.

Е, ти пък - можеше поне да ми направиш удоволствието да спечеля залагането с/у мене си.  Mr. Green

Последна редакция: ср, 19 юни 2013, 15:02 от мячик

# 10
  • Мнения: 1 993
Да, знам го, Джой, но не се справих с изписването на името. My Blueberry Nights не съм гледала още, но съм гледала In The Mood For Love, великолепен филм, с участието на Шигеро Умебаяши в саундтрака, гениален композитор, който забелязах в A Single Man. И сега като споменах последния, да отбележа съжалението си, че не може да включим Том Форд в тази тема, той би попаднал при онези, с малкото филми.

# 11
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Ааа, сори, не те разбрах. И аз не се оправям с името, затова го търся по заглавие на филм. Иначе щом си харесала този филм, най-вероятно ще ти допадне много и 2046 Peace.
Не си гледала ултимативния секси филм на Джуди, лелеееее Shocked?

# 12
  • Мнения: 1 993
Не, абсолютно правилно си ме разбрала. Аз щях да си го намеря сама ако знаех как се пише, не се сетих за филм, затова помолих за помощ.

Не си гледала ултимативния секси филм на Джуди, лелеееее Shocked?

Възможно ли е да съм го гледала и да съм го забравила? Blush

# 13
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 507
Ми на мен пък не ми беше чак толкоз ултимативно секси  ooooh!
Тва сега трябва ли да го придружавам с изчервяване... или ще мине.

Но тук въпросът не е в Джуди.
А режисьорски... не го помня филма. Може би трябва да го гледам пак.



И сега като споменах последния, да отбележа съжалението си, че не може да включим Том Форд в тази тема, той би попаднал при онези, с малкото филми.

Що да не може?
Аз примерно много харесах и The Perks of Being a Wallflower... пък той си е режисиран от автора на книгата. И му е пръв такъв опит.

Защо да няма място и за такива "единични опити" тук...

Последна редакция: ср, 19 юни 2013, 15:13 от мячик

# 14
  • Мнения: 2 040
Като гледам Криста е изброила по-горе повечето режисьори, които харесвам.  HugЩе се въздържа само за Трир и Малик. На Трир така и не съм гледала нищо, а двата които съм гледала на Малик ми хресаха, но чак любим не ми е. Аз съм от тези, на които Ханеке им е муден.  Grinning
Сред тази високоинтелектуална компания обаче ще изпляскам Робърт Родригез.  Mr. Green Филмите му са абсолютни простотии, на които страшно се кефя.
От по-късно разцъфтелите режисьори ще посоча Клинт Истууд. Като актьор никога не ми е бил любим, но харесвам доста от филмите, които е режисирал. Най-вече любимият ми за всички времена Midnight in the Garden of Good and Evil.

За момента не се сещам за други, за които да пиша. То аз и без това предимно ще чета в тази тема.

ПП: Как можах да забравя Гай Ричи!  ooooh! О-би-чам го!  Heart Eyes

Последна редакция: ср, 19 юни 2013, 15:29 от Злата с метлата

Общи условия

Активация на акаунт