С какво ви дразнят свекървите- 27

  • 79 580
  • 753
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 5 173
Благодаря за новата тема.
Аз от свекърва нямам мн да се оплаквам, от свекър имам, но нали темата е за свекърви, ще си трая.

# 2
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292
А, що, бе?! Тъкмо ще разнообразиш малко, че аман от женски номера  Mr. Green

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Благодаря за новата тема   bouquet

Бабата на мъжа на Belle Etoile всъщност не си иска имота обратно, а си търси болногледач и компания за гледане/обсъждане на турските сериали  Laughing

# 4
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Благодаря за новата тема.
Аз, откакто оставих съпруга да се разбира с майка си, проблеми нямам  Peace Стоя си от страни и си наблюдавам тихо ...

# 5
  • Мнения: 2 681
Благодаря за новата тема.
Аз от свекърва нямам мн да се оплаквам, от свекър имам, но нали темата е за свекърви, ще си трая.

Ами аз пpедлагам да пpекpъстим темата на "С какво ме дpазнят свекъpите" за да могат всички да споделят.

# 6
  • София
  • Мнения: 8 932
Цитат
Никакво значение няма къде живее. А според решение на ВКС пенсията (по-скоро доходът й) трябва да е над средната работна заплата за страната за да се приеме, че тя има нужда от издръжка. Горе е пейстнато. Така че хич не е трудно и се случва постоянно.

Иначе да, всичко е въпрос на съдебно решение.
Check Please, това означава ли, че всеки пенсионер (защото на повечето доходите са под средната заплата), който си е дарил имота, може лесно да се сдобие със СР за получаване на издръжка?
Еми тогава разбирам, защо някои толкова се натискат да дарят имот.

# 7
  • До морето :)
  • Мнения: 328
И мен ме е жал за жената. Вярно, че нахалничка, има си собствен дом където да живее, но се възползва от това, че е прехвърлила имотите си (най-вероятно и с такава цел го е направила), за да има при кой да отиде.
Иначе и друго ми прави впечатление - прехвърлила е апартамент на внука си, а на сестра му - нищо. Това не е никак честно.
Ако бях в такава ситуация щях да кажа на бабето да избира - или ни оставя на мира, или идва да си живее в апартамента, като разваля дарението и плаща ремонта.

Иначе баба ми (по майчина линия) прехвърли нейния апартамент на леля ми, с право на ползване и гледане. Леля ми имат голяма, 3-етажна къща и постоянно ѝ предлагат да иде, да живее при тях, за да освободи апартамента за братовчед ми (като последното не ѝ го казват директно), а тя всеки път ми се хвали колко много я искали и затова я канели да живее при тях. ама тя така и не отива, пък те си седят и я чакат.
Ама сега пък баба ми като ми звънне да ида, да ѝ помогна нещо - не ходя. Ходя веднъж в годината, колкото да не си забравим физиономиите, тя да ми помрънка и аз да ѝ се сопна. Ама след като мисли само за едните си внуци - нейна си работа. Да не се оплаква после, че не ѝ обръщаме внимание.

# 8
  • Мнения: 62
Като толкова ви е жал за бабето, дето никой не ще да му прави компания или по-скоро дето не е доволно от компанията, защо не си го вземете вкъщи  Mr. Green

П.п ако има повече желаещи - предлагам и моето бабе /свекървище/ - ще го даря безвъзмезно. Но дарение не развалям, да знаете  Mr. Green

# 9
  • Мнения: X
Цитат
Никакво значение няма къде живее. А според решение на ВКС пенсията (по-скоро доходът й) трябва да е над средната работна заплата за страната за да се приеме, че тя има нужда от издръжка. Горе е пейстнато. Така че хич не е трудно и се случва постоянно.

Иначе да, всичко е въпрос на съдебно решение.
Check Please, това означава ли, че всеки пенсионер (защото на повечето доходите са под средната заплата), който си е дарил имота, може лесно да се сдобие със СР за получаване на издръжка?
Еми тогава разбирам, защо някои толкова се натискат да дарят имот.

Нищо не съм казала за СР за издръжка, а за СР за отмяна на дарение поради неплащане на издръжка, от която дарителят се нуждае и я е поискал. За това беше разговорът.  Peace Да, който докаже горното може да отмени дарението. Винаги може да има и съдия с различно мнение, но в крайна сметка инстанциите са три. Нетът е пълен с нагледни примери.
https://www.google.bg/webhp?source=search_app&gws_rd=cr#bav= … D0%BD%D0%B8%D0%B5

# 10
  • До морето :)
  • Мнения: 328
Mamam-am, дарила им е апартамент и те сега даже и на ѝ отварят вратата. Не казвам, че бабето е права, тя си е правила нейните сметки, като прехвърля апартамента. Ама и те да са го имали предвид, като са го получавали, че ще ги има тези моменти.

Добре, няма ли го това като закон, че при възможност на детето и желание на родителя - детето след 18-тата си година може да е задължено да плаща издръжка на родителя? Нещо такова ми се върти в главата, че примерно майка ми или баща ми сега мога да ме съдят, да им плащам издръжка.

# 11
  • Мнения: X

Добре, няма ли го това като закон, че при възможност на детето и желание на родителя - детето след 18-тата си година може да е задължено да плаща издръжка на родителя? Нещо такова ми се върти в главата, че примерно майка ми или баща ми сега мога да ме съдят, да им плащам издръжка.

В СК пише кой има право на издръжка, ред на получаването й, както и от кого може да се иска. При отмяна на даренията обаче това не е важно. Достатъчно е само да се докаже, че на дарителя не е давана издръжка, а той се е нуждаел от нея. В линка, който сложих преди малко видях едно решение на варненския апелативен съд, в който пише, че надареният не е дал подслон на дарителката си, а тя се е нуждаела от него, поради което е непризнателен и т.н. и дарението се отменя. Тук въпросът е по-скоро морален. Това все пак е едностранен договор.

Скрит текст:
Право на издръжка

Чл. 139. Право на издръжка има лице, което е неработоспособно и не може да се издържа от имуществото си.

 
Ред на лицата, които дължат издръжка

Чл. 140. (1) Лицето, което има право на издръжка, може да я търси в следния ред от:
1. деца и съпруг;
2. родители;
3. бивш съпруг;
4. внуци и правнуци;
5. братя и сестри;
6. дядо и баба и от възходящи от по-горна степен.
(2) Ако лицата от предходен ред нямат възможност да дават издръжка, дължат издръжка лицата от следващия ред.
(3) Когато няколко лица от един и същи ред дължат издръжка, задълженията между тях се разпределят съобразно възможностите им. Ако издръжката е давана от едно от тях, то може да търси от останалите това, което те са били длъжни да дават, заедно със законната лихва.


Ред на лицата, които имат право на издръжка

Чл. 141. Задълженият към няколко лица с право на издръжка е длъжен да я дава в следния ред:
1. деца и съпруг;
2. родители;
3. бивш съпруг;
4. внуци и правнуци;
5. братя и сестри;
6. дядо и баба и на възходящи от по-горна степен.

 
Размер на издръжката

Чл. 142. (1) Размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи.
(2) Минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата.

Това определение на ВКС е интересно, защото в него се предлага на ОС на гражданската колегия на ВКС да постанови решение, с което да уеднакви практиката в случаите, когато надареният не е в състояние да плаща издръжка, поради липса на достатъчно средства да издържа себе си и лицата, които е длъжен да издържа по закон.
http://www.vks.bg/Dela/2013-01-%D0%93%D0%9A-%20%D0%9E%D0%BF%D1%8 … 0%D0%BD%D0%B5.pdf
Само че това е от миналата година и не знам дали има издадено такова тълкувателно решение.

Последна редакция: пт, 16 авг 2013, 16:09 от Анонимен

# 12
  • Мнения: 2 439
По казуса с проблемното бабе предлагам следното решение - родителите нямат брак, доколкото разбрах и затова съвсем спокойно майката  може да купи в полза на дъщеря си въпросния апартамент от таткото.

# 13
  • Мнения: 62
Mamam-am, дарила им е апартамент и те сега даже и на ѝ отварят вратата. Не казвам, че бабето е права, тя си е правила нейните сметки, като прехвърля апартамента. Ама и те да са го имали предвид, като са го получавали, че ще ги има тези моменти.
Има и един друг момент - когато правиш нещо за децата си, го правиш от любов към тях, а не защото си знаеш каква непоносима личност си и смяташ, че да дадеш нещо материално е единствения начин да получиш нещо морално, каквито са подкрепата и любовта. Ако се отнасяш човешки с някого, той ще ти отвърне със същото и без да му даваш имоти и пари. А ако не ти отвърне на доброто с добро, значи че каквото и да направиш за него все ще е безсмислено, т.е пак няма защо да чакаш нещо от него.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Цитат
Никакво значение няма къде живее. А според решение на ВКС пенсията (по-скоро доходът й) трябва да е над средната работна заплата за страната за да се приеме, че тя има нужда от издръжка. Горе е пейстнато. Така че хич не е трудно и се случва постоянно.

Иначе да, всичко е въпрос на съдебно решение.
Check Please, това означава ли, че всеки пенсионер (защото на повечето доходите са под средната заплата), който си е дарил имота, може лесно да се сдобие със СР за получаване на издръжка?
Еми тогава разбирам, защо някои толкова се натискат да дарят имот.

Нищо не съм казала за СР за издръжка, а за СР за отмяна на дарение поради неплащане на издръжка, от която дарителят се нуждае и я е поискал. За това беше разговорът.  Peace Да, който докаже горното може да отмени дарението. Винаги може да има и съдия с различно мнение, но в крайна сметка инстанциите са три.

Много ми е интересно как съдът ще отсъди в нейна полза като тя си има апартамент на нейно име /който може да дава под наем, тъй като не живее в него/ и пенсия. На всичкото отгоре при три дарени имота, тя иска издръжка от младо семейство с бебе. Защо не поиска издръжка и от останалите "ползватели" на имотите й. Според мен съдията би я отрязал, особено като я чуе и види, че не знае какво иска и от кой го иска.
И хубаво ще развали дарението спрямо внука си, ама с какво ще му плати разноските за подобренията на имота, които внук й 100% ще претендира, ако се стигне до съдилища и отмяна на дарения.
Редно е възрастните /в случая свекърите/ да поемат грижите за бабата и да не й позволяват да ходи да тормози младите. В крайна сметка бабата е техен родител и внук й не е длъжен да я гледа при живи и здрави родители. Това, че на бабата й е скимнало, че ще й е много гот при млади хора, си е неин проблем. Очевидно не иска имоти и пари, а просто приятна компания.
Според мен като й се обясни на бабето, че единствения начин да си влезе в апартамента е след като те се изнесат /т.е ще живее сама/ и след като им плати няколко хилядарки, бабата много бързо ще се откаже от плановете си  Peace

Общи условия

Активация на акаунт