Отговори
# 720
  • Мнения: 295
Да ви питам и аз нещо. Има ли някоя майка като мен, която все още приспива на ръце мъничето си? Ако има и някоя мама успяла без кардиналното оставяне да плаче детето с часове докато не заспи в кошарата, моля да сподели опит. Аз не искам да спи в кошарата си, а да не заспива на ръце, моля помогнете, че кръста ми е много зле
Аз приспивах Мишо на ръце до преди около месец. Гушкахме се, люшкахме се на ръце, мислех че ще го приспивам така до 1ви клас, защото в момента в който го оставях в кошарата започваше да реве с цяло гърло и спането съвсем отиваше. На годинката обаче, когато отбих малкия и той започна да пие АМ без възмущение, започнах да му давам АМ докато е легнал в кошарата. После като си изпие млякото люлея кошарата и пея тихичко. В началото отнемаше 15-20 мин заспиването, сега ако му се спи си пие млякото, обръща се на другата страна и заспива за минутка.
За четката за зъби, аз смених силиконовия накрайник с четка с мек косъм. Мишо не харесваше силиконовия пръст в устата си Simple Smile Сега мия зъбите без проблем по време на баня преди последното мляко.
За "другите" храни. Варен белтък още не съм давала. Гъби аз не ям, (ще мра от удар  Mr. Green ) така че и малкия не е ял и скоро няма и да опита. Салами и др. колбаси също не се ядат вкъщи. Дори на мен ми се струва че 4 дни в седмицата с месни манджички са много. Затова събота и неделя му давам само постно ядене. Карантии аз никога в живота си не съм яла, опитвала съм само пилешки дробчета, така че Мишо като порасне сам ще прецени дали иска да яде и дали му харесва.

# 721
  • Мнения: 12
Здравейте  wavey wavey wavey ,нямам време да пиша понеже седна ли на компа Еми започва да плаче ,да изключва компютъра и какво ли още не  Mr. Green
На мен ми е все още гадно за вчера ,и се чудя да я водя ли на преглед  newsm78 понеже я бях оставила на комшийката да я гледа за половин час и тя взела че паднала на един ръб и си сцепила горната устна....  Confused ТА СЕ чудя да я заведа ли или ще мине скоро ,защото доста подуто ми се стори  Confused Вие как мислите ?  newsm78
По-късно ще гледам да се включа по темите Simple Smile Лек ден   bouquet

# 722
  • София
  • Мнения: 3 789
Рени, разбира се, че можеш да продължаваш с накрайника  Peace Ако искаш, в един момент го нахлузи върху дръжката на четката за зъби и опитай така, може да мине номерът  Simple Smile

Джъст, на нашите пише: 1 четка - над 7 месеца, 2 четка - над 11 месеца, 3 четка - деца с всички млечни зъби. Тези, които показваш, ми изглеждат много удобни заради извитите дръжки, тук май не съм виждала такива.

Наде, много неприятно  Tired Можеш и да я заведеш - ще погледнат дали не е се прехапала със зъбките от вътрешната страна на устничките, но ако яде и пие нормално - всичко е ОК и не я травмирай излишно.

Момичета, препоръчвам да си купите хомеопатичния "Траумил С" - той е точно за натъртвания и удари, действа безотказно.

# 723
  • Мнения: 1 359
 Аз няма как да не се включа като "вещо лице"  Twisted Evil  Взех си Ацербин спрей за повърхностни наранявания, ожулвания, порязвания, всяко леко нараняване на кожата.   Peace Нали съм от смахнатите майки, нося си го в чантата на количката винаги  Peace

# 724
  • Мнения: 12
скрита фуста пратих ти снимките Simple Smile за колажа   bouquet Благодаря Simple Smile

# 725
  • Мнения: 168
И аз пратих снимки за колажа, дано не съм закъсняла!
Моето човече не иска пък тези АМ, пробвах какво ли не, знам че е полезно, ама като не ще, какво да я правя. Кърмата ми също е много намаляла и повече се успокоява на гърдите ми отколкото да суче, но докато има ще давам. На обед й давам шишенце с кисело мляко, а понякога, ако не го е пила, давам и за следобедна закуска, само че добавям към него бисквита и го яде с лъжица.
Сирене яде всеки ден с попара или кус-кус. А за кашкавал да не ви говоря - трепери като види, че го вадя от хладилника. Хапва суров на парченца или на филийка запечена. Много обича.
Аз зъбите още не ги мия изобщо, защото до преди няклок дни имахме само 2, сега току що пробиха 3 наведнъж отгоре. Но моята лекарка каза, че не бива да се бърза, за да не се разраняват и без това надутите и наранени венци.
Гърнето също не бързам да ползвам за пишкане, но сутрин я слагам след закуска и тя ака в него.
За ударено да препоръчам и аз - ако не е рана, а само натъртено, подуто, синьо се слага лед и след това се маже с най-обикновено олио. Невероятен е ефекта. Може изобщо да не се подуе.
Белтък съм въвела с детската кухня, в София го слагат настърган в супите. Та вече съм го въвела и варен, и в питка или филийка с яйце и сирене.
Шоколад, колбаси и вътрешности не мисля да давам скоро. Бях се замислила за меда и цитрусовите плодове. Вие давате ли вече?

# 726
  • Мнения: 800
Здравейте, времето се развали и ей ни на - три страници за един ден.
Мина още е на пет хранения, като в 6 ч. сутринта и в 21 ч. пие мляко, а останалите са в 10 ч. попара, в 13.30 ч. и 18 ч. домашни манджички и плод или йогурт за десерт. Два пъти в седмицата правим рохко яйце, надробено с хлебче. Карантии не е опитвала. Понякога й даваме по резен луканка или суджук, с които си чеше зъбите и в крайна сметка след старателно одъвкване - изплюва. Шоколад и купешки сладории съм забранила, защото Бобо рано ги прояде и отърване няма до ден днешен. А виновинкът за това беше дядо му. Сега се възползвам от липсата на уйдисващи роднини и не разрешавам на Мина такива неща. Иначе домашен кекс или някакъв сладкиш разрешавам да хапне. Все пак и растат интензивно, не бива съвсем без никакви бързи въглехидрати да бъде менюто. Иначе кремове и нишестета тя самата не харесва.Вода пие доволно. Има си нормален апетит и засега така я караме.
Зъби не мия. За мен това упражнение е излишно на този етап. Гледам храненето да завършва с пиене на вода, за да се изплакне устата без излишни илюзии, че така я дезинфекцирам. Но да тръгна сега с разни накрайници да я мъча, хич и не опитвам. Като почне да й идва акъла, ще се научи. Борис след втората година почна да си мие зъбите с моя помощ и вече има добре утвърден навик.
На гърне понякога не иска да сяда, най-вече защото е станала много любопитна и предпочита в банята да разглежда и прави други неща. Но като й дам нещо интересно в ръцете, сяда без проблем.
От няколко дни храни играчките си с купичка и лъжичка и ги прегръща като истинска майка. Много е сладка. Има си любими песни на компютъра. А при приспиване аз също й пея едни и същи две-три песнички - така че като ги чуе, значи е време за сън. Все по-често, когато е уморена, ме хваща за ръка и ме води към спалнята. С всеки ден обогатяваме речника - мама, тате, уа (ура), баво (браво) и разни други обръщения. Определено мога да кажа, че откак проходи, Мина започна по-бързо да напредва във всяко отношение. Заиграва се много и когато е в настроение, никакви проблеми не създава.

# 727
  • Бургас
  • Мнения: 152
Добър ден, момичета Simple Smile
Днес времето е  smile3549 , но това не ни попречи за една безкрайна разходка. Ивайло спа, а аз подгизнах  #Cussing out
Та след малко ще се приспиваме в леглото  #Crazy
Поли, защо рохки яйца? Аз покрай моите 100 алергии съм много наплашена на тема яйца, какао и т.н.
Довечера пак ще ви чета   Hug

# 728
  • Мнения: 100
късметче , аз съм давала мандарини. Много се харесаха. Simple Smile Зимата ще наблегна на тях и на портокалите. За меда, педиатър ми беше казал, че след годинката можело вече, но аз няма да бързам.

# 729
  • Мнения: 168
късметче , аз съм давала мандарини. Много се харесаха. Simple Smile Зимата ще наблегна на тях и на портокалите. За меда, педиатър ми беше казал, че след годинката можело вече, но аз няма да бързам.
И аз съм купила мандарини за каката и точно за това се чудех дали да дам и на малкото или д я карам да се крие като яде. Сиана само да види, че кака й яде нещо започва да виси на краката й и да крещи "Ам-ам". Така се захрани със сладолед, филийка с кашкавал, с яйце и сирене и разни други подобни нещица. Та сега май и мандаринки ще яде  Joy

# 730
  • Мнения: 800
Нелитка, давам рохко яйце, защото лесно се раздробява с хляб. Аз нямам притеснение за хранителни алергии, а и яйцата, които ползвам, са със сигурно качество. Затова не е проблем. Ако яйцето е твърдо сварено, Мина не го харесва, но като има течен жълтък не го отказва.

# 731
  • Мнения: 12
здравейте момичета, днес времето беше супер, само за разходки

За ударено аз налагам от кафявата магазинерска хартия намазана с олио. Обаче сега като ви чета, още утре ще взема някакъв спрей или друго.

Дайте ми съвет: каквито и пантофки за вкъщи да му взема на дребчо, краката му все са изпотени. Кажете вие какви използвате и дали сте доволни. newsm78

# 732
  • Мнения: 1 006
В нас се разкарва със сандалски на К и К или по чорапи и е ОК; пантофите запарват или поне тези, които ние имаме.

# 733
  • София
  • Мнения: 1 966
Аз съм фен на Зетпол, но при нас не се задържат много на краката, дори и тези с металната катарамка  hahaha Техните за по-големи деца са с едни дупки по подметката, точно за да не спарват, но с такива подметки са от 25-ти номер нагоре, принципно всичките им се водят "дишащи" и  при малкото им носене не съм забелязала да спарват. Ето като тези са нашите, само дето са с феичка, а не с конче:

# 734
  • София
  • Мнения: 3 789
Момичета, ето по това се ръководя аз при приучаване към гърнето.

Скрит текст:
От момента на раждането – и това е очевиден факт – процесите на уриниране и дефекация не се контролират от детето. Т.е., тези процеси се подчиняват на безусловни рефлекси – действия, не изискващи участие на кората на главния мозък. Елементарната задача на привикване към гърнето в превод на умна терминология означава даденият от природата безусловен рефлекс да се превърне в условен. Успешността се определя от три фактора.
1.   Състоянието (развитието) на органите, непосредствено участващи в процеса на уриниране и дефекация.
2.   Състоянието (развитието) на нервната система.
3.   Интензивността на външни въздействия, или по-просто казано – педагогическата активност на родителите.

Трите изброени съставни са тясно свързани, но дори на този етап могат да се направят много съществени изводи, които са съвсем очевидни:
Колкото по-рано започнете процеса на привикване към гърнето, толкова повече усилия ще ви коства.
Приучването към гърнето е толкова по-безболезнено и просто, колкото е по-високо нивото на физиологичното развитие на детето.
Някои търпеливи и активни родители успяват да постигнат прекрасни резултати още през първата година на детето. Често звучат горди изказвания, че детето на 10, 9, 8 и дори 7 месеца изпразва пикочния мехур след команда „пиш-пиш” и ака изключително след „аки”. В това няма нищо чудно. Чрез многократни повторения на тези звуци не е сложно да се постигне възникването на условен рефлекс. Само че този рефлекс не този, който ни трябва. Защо? Ами защото това е връзка между процеса на изпразване на пикочния мехур и звука „пиш-пиш”. И ако този звук се произнася често и продължително време, и ако така или иначе няма да те оставят на мира докато не се изпишкаш, тази връзка рано или късно се установява.
Но веригата трябва да е друга: не „пиш-пиш” – пълнене на мехура – уриниране, а пълнене на мехура – гърне – уриниране. Т.е., подбудителният мотив трябва да стане физиологичният процес (пълнене на мехура), а не звуковият дразнител („пиш-пиш”).
Разплатата за ранните успехи идва през втората година на детето. Способното и развитото дете, което от 9 месеца ходи на гърне, изведнъж, по някакви „непонятни” съображения, престава да го прави и активно воюва за свободата си. А съображенията всъщност са много ясни – настъпва време за формиране на онзи най-нормален, естествен контрол над изхожданията, за който говорихме. Пикочният мехур е празен, а те продължават с това „пиш-пиш”.
Колкото и поразителни успехи да постигнете, до 1,5 години тези успехи ще са временни, а изпусканията – чести. Няма нищо лошо в това, че ще икономисате някакъв брой памперси и ще запознаете детето с такова интересно нещо като гърнето. Но това запознанство от гледна точка на медицинската наука ще е повърхностно, а придобитите навици – неустойчиви.
Между другото, сроковете на формиране на рефлексите са индивидуални, осъзнатото общуване с гърнето може да настъпи на едногодишна възраст, но ситуацията, когато детето не може да се справи и на 3 години също не е рядка.
В това се крие сериозен проблем. Загрижени, че не се получава, родителите се опитват активно да влияят върху процеса. Възможните въздействия задължително включват елементи на насилие – принудително слагане, забрана да се става от гърнето, наказание за локва в коридора и като следствие – истерии, антипатия на детето към процеса като цяло, към гърнето и родителите в частност.
Оттук следва важно правило: ако не се получава – изчакайте. Закрийте темата за 1-2 месеца, върнете се към привичните за семейството памперси и не насилвайте излишно своята и детската психика.

Съществуват установени от специалистите физиологични норми.
Естественият преход към контрол върху изхождането започна след 1 годинка и активно „съзрява” през втората година на детето. Средната възраст за придобиване на повече или по-малко устойчиви навици се колебае между 22 и 30 месеца. Устойчиви условни рефлекси се формират към 3-годишна възраст.

Всичко гореизложено е теория, предшестваща на практическите препоръки. Но преди да преминем към конкретни съвети, още веднъж искам да подчертая: опитите да приучите детето към гърне на възраст до 1 година могат да доведат само до икономия на памперси (което не е маловажно), но няма никакво отношение към формирането на осъзнат контрол върху функциите на уриниране и дефекация.
Излиза, че препоръчваното време за приучаване на детето към гърне се колебаят в достатъчно широк възрастов диапазон – от 1 до 3 години.

За да премине процесът максимално гладко, трябва да се знаят няколко признака, свидетелстващи за психическата и физиологичната готовност на организма на детето. Към тях се отнасят следните:
-   установен повече или по-малко стабилен режим на дефекация.
-   способност да не се изхожда в памперса 1,5-2 часа.
-   познаването на частите на тялото и предметите от облеклото.
-   познаване или разбиране на думите „пишкам” и „акам”.
-   демонстриране на отрицателни емоции като следствие на пребиваване в мръсни (мокри) памперси.
-   стремеж (умение) да се съблича самостоятелно.
-   стремеж (умение) самостоятелно да влиза-излиза от тоалетната.
И накрая – най-достоверният признак: способността по какъвто и да е начин – с дума, пози, конкретни звуци да предаде на родителите „искам до тоалетна”.


И така, всички предварителни условия са налице. Имаме желание. Започваме.
1. Освен готовността на детето трябва да са готови и възрастните. Очевидно е, че на етапа на преминаване от памперс към гърне времето за непосредствено общуване с детето значително се увеличава. Не трябва да изграждате навици само вечер или през почивните дни.
2. Детето, както и всеки възрастен човек, е склонен към промяна в настоението. Ранният етап на приучаването към гърнето е по-добре да  започне когато всички членове на семейството са здрави и спокойни.
3. Най-доброто време е лятото. По-лесно е да съблечете детето, по-малко са дрехите, подлежащи на пране в случай на изпускане.
4. Запознаваме се с гърнето. Предлагаме го на детето тогава, когато вероятността от „процеса” е максимална – след сън, след ядене, когато по поведението разбирате, че е време.
5. В случай на успех проявяваме голяма радост. В случай на неуспех се стараем да не покажем разочарованието си.
6. Фиксираме вниманието не само върху самото гърне, но и върху действията, непосредствено предшестващи общуването и разделянето с него: как да извадим гърнето, как да го отворим, как да свалим гащите, как да ги облечем, как и къде ще излеем съдържанието на гърнето, как да го измием, как да го затворим и сложим на мястото му. Реализирането на всичко изброено с лекота се превръща в интересна игра. Не забравяме похвалите при успех.
7. Постепенно организираме срещи с гърнето не само тогава, когато на детето му е време, а тогава, когато го изисква графикът на деня. Примерно, задължително го слагаме на гърнето преди лягане, преди разходка.
8. Не бива да се разделяте с памперсите окончателно и завинаги. Те ще свършат добра работа при пътуване, през нощта, на разходка през студеното време на годината, отначало и по време на дневния сън.
9. Формата на гърнето и количеството екстри (музикален съпровод, свалящи се части, нарисувани очи и стърчащи уши) нямат принципно значение. Важно е обаче гърнето да се възприема не като играчка, а като предмет с точно определено предназначение. И в тази връзка не бива да се поощряват игрите с гърнето. „Това е стол. Върху него се седи” – и по аналогия – „Това е гърне. В него се пишка и ака”. Желателно е гърнето да е направено от екологично чиста пластмаса, да е удобно – размерите да съответстват на дупето, да не е студено. Наличието на гръбче (гърне във вид на кресло) няма да навреди.
10. Няма значение дали ще се спрете на гърне или тоалетна чиния (подразбира се наличието на специална детска седалка). Само отчитайте това, че особено на първо време процесът може да е по-продължителен и гърнето е значително по-удобно, защото общуването с него в стаята е по-приятно, отколкото в тясното пространство на тоалетната. Съвместяването на гърнето с тоалетната чиния е съвсем приемлив вариант, особено за момчетата. Специално столче в тоалетната и пишкането от него в чинията – това е удоволствие и осъзнато приобщаване към света на възрастните. Хубаво е таткото да покаже как се прави.

Д-р Комаровски

Общи условия

Активация на акаунт