НВ-ВМХ, част 75

  • 34 571
  • 731
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 69 274
Грийн, добре дошла...

Ако искаш да четеш за режима - на първа страница има доста инфо.. Peace

# 301
  • Мнения: 6 347
GreenP, по начало е по-добре въглехидратите ти да идват от зеленчуци, отколкото от овесени ядки и хляб. На първата страница пише много неща, има и линкове. Прочети, обмисли ги внимателно, планирай си меню за няколко дни поне и започни. Яж месо, яйца, сирене, зеленчуци, масло, зехтин - това са основните храни, а те подлежат на комбиниране по много начини. Освен това умерено, в малки количества, може да се консумират ядки (най-вече бадеми, лешници, орехи), тахан, тъмен шоколад, сметана, някой плод. Киселото мляко също може да се консумира, но да е пълномаслено.

В темата с рецептите може да си харесаш ястия, но не наблягай на десертите, а гледай готвени ястия. И не се ограничавай само с тези рецепти, а си развихри фантазията. Най-простата и базова комбинация е месо и зеленчуци:
- Днес може да е пържола плюс задушено зеле.
- Утре - пилешко бутче плюс печени тиквички.
- Вдругиден - свински черен дроб плюс задушени гъби и моркови.
- Четвъртия ден - ребра плюс зелена салата.
- Петия ден - кюфтета (няма да слагаш хляб, но може каймата да се сгъсти с яйце) плюс салата домати и краставици или пък шопска.
- Шестия ден може пилешки сърца плюс карфиол с масло (или карфиол на пюре - може да се сгъсти със сирене или настърган кашкавал).
- Седмия ден - паниран с яйце и сусам кашкавал плюс печени чушки на салата.
- Осмия ден - мусака със зеленчуци (кайма плюс тиквички, моркови, гъби, чушки или пък друга комбинация от зеленчуци плюс заливка).
- Деветия ден - скумрия на скара плюс броколи с масло.

И така нататък - до второ пришествие Crazy

Разбира се, гарнитурите могат да бъдат и от повече от един зеленчук. Също можеш да включваш и повече сирене, може да се правят огретени от зеленчуци със сметана и/или яйце и сирене/кашкавал, може да се правят супи (зеленчукови и/или с месо), таратор (със зехтин вместо олио). Някой ден може да се кара само на яйца, млечни и зеленчуци, без месо - например мишмашът отговаря на това определение. Въобще, не си слагай пречки пред фантазията.

Предишната тема се намира лесно, ако се върнеш 1-2 страници назад във форума, или пък с търсачката.

# 302
  • Мнения: 69 274
Абе Шоки, аз уж съм стар кадър тука, година и кусур на режима, ама взех че си принтирах предложенията ти от последният ти пост Joy....за менюто говоря....

Много мразя да мисля какво да готвя, пък ти идеално си синтезирала, и то разнообразни предложения....Открадвам си ги пък Mr. Green

# 303
  • Мнения: 6 347
Ами, аз не знам какво толкова му е сложното да се прочетат правилата, да се осмислят и да се помисли какво означава това откъм меню. Ако досега сте готвили само свинско с картофи или пиле с ориз, дори тогава е достатъчно да се заменят картофите и оризът със зеленчуци. И всичко останало може или да се адаптира, или да се измислят различни нови варианти. Затова казвам - ако сами не си слагаме спънки на въображението, става много по-лесно. Wink

# 304
  • Мнения: 69 274
Не е сложно,  просто ми хареса, че е събрано на едно място и си го принтирах...

# 305
  • UK
  • Мнения: 2 881
 О , леле. Понеже досега приспивах детето и четох от телефона , въобще не ми се е отворило инфото от първата страница . Видях само хранителната пирамида и си викам тези момичето , неможе някъде да не са събрали информация  newsm78. Сега от лаптопа се вижда. Благодаря !  bouquet
  Много ще ми е трудно отказването от ориз и картофи , вие как се справихте ? Малко ще ми е трудно с мъжът ми , той много обича картофи , но се надявам да се справим.
  А , при вас това е начин на хранене , нали , а не просто режим за определено време? Аз така го разбирам.
 

# 306
  • Мнения: 6 347
Ох, извинявам се, не исках да прозвучи като смъмряне Hug Понеже много пъти е имало питане за примерни менюта, а на мен ми се струва, че като са ти посочени храните, които се консумират, вече е лесно да си измислиш меню, затова реагирах така.

GreenP, отказването от картофите и ориза не е никак трудно, но зависи каква ти е мотивацията Wink Освен това имаш избор между 2 варианта:
1) да започнеш максимално стриктно от самото начало - тогава наистина спираш картофи, ориз, хляб и т.н. за по-дълго време, поне докато имаш достатъчни резултати, а после може да започнеш да ги въвеждаш отново и да видиш дали няма да си върнеш пак теглото
2) да започнеш да намаляваш въглехидратните храни постепенно, например ако досега си яла по 2 филии хляб всеки ден, първата седмица ги намаляваш първо на една на ден, втората - на една през ден и така продължаваш да намаляваш; ако си готвила картофи 2 пъти в седмицата и ориз 2 пъти, сега готвиш по 1 път картофи и ориз, другото са зеленчуци. По този начин резултатите ще дойдат по-бавно, но пък ще ти бъде по-малко стресово.

# 307
  • Мнения: 69 274
Шоки, всичко е наред, няма за какво да се извиняваш...  bouquet

Аз да споделя - освен другите неприятни "ефекти" от консумирането на въглехидрати като подуване, тежест и т.н...,вчера  забелязах, че ми става вече и адски неприятно в устата като вкус, непосредствено след употребата им - едно лепкаво, слюнчесто Sick, с две думи - гадно ми става на устата..

Понеже вчера хапнах от пържените картофки на малкия, и още едно друго нещо въглехидратно  Mr. Green, и констатирах това...

А като си хапвам от режимните нещица, всичко си е ок - още една причина за мен да се храня така и доказателство, че съм на прав път..

# 308
  • София
  • Мнения: 2 995
Аз днес ядох ориз за пръв път от ... не помня кога и ... ох, ами беше ми кисело  Rolling Eyes

GreenP, аз се храня от 2007 по този начин, а има и момичета, които са по-дълго на режима. Не е никакъв проблем.

Шоки, хубаво меню. И аз си го копнах  Mr. Green

# 309
  • Мнения: 9 035
Асос, и аз вчера хапнах ориз от доста време насам.
Реших да направя малко такъв към чили пилешкото със зеленчуци и кълнове. Обаче не успях да изям повече от две лъжици  Laughing Направо ми стана тежко

Принципно картофи предпочитам повече, но и при тях не мога да ям повече от 1 брой, най-много два, ако са по-малки  Mr. Green

# 310
  • Мнения: 82
Здравейте, момичета! Simple Smile Прочетох няколко статиики в нета, както и няколко теми тук във форума и доста ми харесва идеята на този начин на хранене! Изглежда доста лесно и определено вкусно! А и видях, че имате пусната тема с рецепти и още повече ме впечатлихте!
Записвам се да следя темата и мисля от тези дни да започна да се храна така и изобщо да променя навиците си, защото имам да свалям доста килца и смятам, че това е един наистина доста здравословен начин това да се случи! Simple Smile
Вероятно ще изникнат доста въпроси сега като започна и моля да ме извините, ако ви стана досадна!

Поздрави на всички и браво на вас!

# 311
  • София
  • Мнения: 10 858
Успех и добре дошла!  bouquet

# 312
  • Мнения: 216
Здравейте,момичета  Hug
Срещали ли сте информация как влияе режима при анорексия?
  bouquet

# 313
  • Мнения: 6 347
lolipop1, добре дошла! Успех и на теб, и на GreenP!

ioioto0, по отношение на анорексията мога да ти разкажа какво прочетох преди няколко дни в блога на Андреас Енфелт. Според мен връзката не е пряка, но все пак си заслужава да се прочете. Историята разказва самото момиче, което е страдало от анорексия - на 15 години е била, когато развива анорексия, а сега е на 21. За това време се е лекувала, разбира се, но със стандартните методи, които се използват. Впечатляващото в разказа й за мен беше, че в дома, където се лекували такива момичета (за Швеция става въпрос, така че предполагам, че се прилага най-доброто и съвременно лечение, което е известно), ги хранели по много пъти на ден (7 хранения) с изключително богата на захар и рафинирани въглехидрати храна, минимално количество протеин и много растителни мазнини. Тя изрежда, че основните храни били подсладено кисело мляко, кифли, макарони, ориз, бял хляб, маргарин, плодови фрешове и компоти. Всеки ден им давали сладолед и сладкиши. Момичето получавало болки и други стомашни оплаквания след тези хранения и освен това непрекъснато огладнявала, и то глад за сладко. Когато се оплаквала, не й обръщали внимание, защото в крайна сметка тя е пациентка с хранително разстройство, така че се смята за нормално да има изкривена прадстава за храната и действието й върху тялото. Казвали, че най-важно е да се приемат въглехидрати - над 60% за деня. Освен това им давали и специални захранващи напитки с много захар. Да, но на момичето му писнало да кара така, защото не се чувствала добре и не смятала това за нормално. Така че на своя глава спряла захарта, високовъглехидратните храни, растителните мазнини, започнала да чете и да се храни по НВ-ВМХ и сега не просто се чувства вече добре (и е завършила курс за консултант по храненето), но и е преодоляла хипотиреоидизма, който била развила в хода на лечението. Така че изводът от това за мен е, че при лечението на анорексията трябва да се внимава да не се изпадне в тази крайност. На практика персоналът на това лечебно заведение, с неправилно подбраното захранване, е тикал пациентките към инсулинова резистентност. Вярно, че високовъглехидратното хранене е най-добрият начин за напълняване, но след като има и стомашни проблеми, и непрекъснат глад за сладко, това вече показва, че е налице проблем, а тогава не трябва да се продължава така. И при всички положения храната е правилно да е качествена - масло, а не олио, бавни въглехидрати, а не захар и бяло брашно. Много белтъчини също трябва да има според мен, все пак трябва да се изграждат и мускули, а ако се пестят белтъчините, а се набляга на въглехидрати, се напълнява на мазнини, което в дългосрочен план не е решение на проблема с ниското тегло.

А на мен в книгата на Волек и Фини ми направи впечатление едно тяхно наблюдение: че ако човек приема до 60% мазнини и над 20-25% въглехидрати, тогава всъщност се залъгва, че се храни високомазнинно и нисковъглехидратно, но всъщност само си задълбочава инсулиновата резистентност (ако има ИР). Но ако вдигне мазнините над 60% (те посочват диапазон 65-85%), поддържа белтъчините в диапазона 15-20%, а другите проценти остави за въглехидратите, тогава наистина вече се получава правилно формулирано нисковъглехидратно и високомазнинно хранене, което коригира инс. резистентност. Но за съжаление има много проучвания, при които мазнините са били не повече от 60%, а въглехидратите - 25% или дори повече проценти и които са обявени за проучвания на НВ-ВМХ, но реално не са такива. И резултатите им не са били толкова добри, колкото биха могли да бъдат при корекция на процентите. Но на базата на такива неправилно формулирани проучвания се правят изводи в ущърб на НВ-ВМХ, а не се съобразява, че самата диета е била подбрана неправилно.

И още нещо припомнят Волек и Фини - за резултатите от проучването на Гарднър за 4 диети - Аткинс, Орниш (краен вариант на високовъглехидратна и нискомазнинна диета, с голямо количество бавни въглехидрати и минимум мазнини), Зоната и още една високовъглехидратна и нискомазнинна диета, но по-умерена откъм въглехидрати (55-60%). Участниците били възрастни жени. Групата по Аткинс постигнала най-добри резултати и откъм отслабване, и откъм подобряване на рисковите фактори за ССЗ. След това се наредила групата по Зоната, а после двете високовъглехидратни. Но още по-поразителна била разликата, когато анализирали резултатите спрямо първоначалните стойности на инсулина при различните жени. Оказало се, че жените без ИР постигнали сходни резултати независимо от диетата - и с Аткинс, и с ВВ-НМХ свалили почти еднакъв брой килограми. Обаче жените с ИР свалили много повече с Аткинс, отколкото с ВВ-НМХ. Така че това е потвърждение, че при ИР няма смисъл човек да се мъчи с ВВ-НМХ, а трябва направо да си мине на НВ-ВМХ, защото тялото не реагира добре на висока консумация на въглехидрати. И всъщност като се отстранят по-голямата част от въглехидратите, се отстранява и проблемът, с който тялото се опитва и не успява да се пребори, затова и после този организъм започва да работи нормално.

Последна редакция: ср, 26 мар 2014, 08:19 от Cioccolata

# 314
  • София
  • Мнения: 2 995
Като заговорихте за анорексия, аз вече със сигурност съм питала, но при нас, по-точно при мъжа ми проблемът си остава. Какъв е начинът да качиш килограми с НВ ВМХ?
Той много слуша и си изяжда всичко, което му приготвя, но вече година си стои с едно ниско, дори поднормено за ръста му тегло (63-64 кг на 183). Започва да ме притеснява вече с тези хлътнали страни  Sad

Според вас увеличаването на мазнините или протеина би имал по-голям ефект?

Общи условия

Активация на акаунт