Йоркширски териер- тема 7

  • 74 314
  • 761
  •   1
Отговори
  • Мнения: 90
Йоркширският териер- голямо сърце в малко телце
 


Хранене на кучето
Приучаване към хигиенни навици
"За" и "Против" кастрацията
Хотели, които приемат домашни любимци
Коя марка храна да изберем за кучето си
Как да четем етикетите на сухата храна
С куче на море
Анализи на кучешки храни(на английски)
Курс обучение на малкото куче от Андрей Сиделников
Кучето само у дома
Защо да не купуваме кучета от борси, зоомагазини, посредници и ферми
От къде идват вносните кученца
Легитимни развъдници за йоркшири
Първа помощ за животните при ухапване от пчели,оси,паяци
Онлайн съветник за домашния любимец
Фейсбук страница, посветена на йоркширският териер
Фейсбук група, посветена на йоркширският териер

Статия за кучето и доминантното поведение- методи на дресировка и коригиране на нежелано поведение- превод благодарение на Зори
Скрит текст:
Всяко куче , независимо от неговия размер и порода има  характеристика на поведението на вълка . Куче, което живее в семейство, го смята за своя глутница . В нея има йерархия, в която един представител е  по-главен от другите, с други думи , той е водач на глутницата . Колкото по-висока е позицията на животното в йерархията , толкова по-големи права и преимущества има.
Обикновено , лидерът определя правилата и изисква тяхното изпълнение (доминиране) . Той винаги е пръв , принуждава останалите да го последват . Лидерът яде пръв . Той може да вземе храна от други членове на глутницата. Той е инициатор на всички действия в „глутницата” , независимо дали това е игра или лов. Той спи на високо .

Това поведение на кучето ,  е заложено в него от раждането му. Желанието да стане лидер и да доминира има всяко куче . Ето защо, за да се намали доминантността на кучето , не трябва да му се позволява  да се държи като водач/лидер. Затова трябва да се спазват по-долу описаните правила :
Корекция на доминантно поведение:

За да решите този проблем , трябва да се изпълняват  тези правила както и да се занимавате с обучение за послушание:

1 . Винаги стопанина влиза или излиза през всяка врата . Тоест, пред изхода и входа , трябва да спрете , да влезете или излезете първо вие,  и след това да разрешите на  кучето да излезе или влезе . Лидерът  винаги влиза и излиза  пръв през всяка врата .

2 . Винаги първо вие слизайте или се качвайте  по стълби . Кучето трябва да върви редом с вас или леко да изостава , а не да тича напред, Лидера води!

3 . Напълно игнорирайте  кучето , ако то иска храна, когато вие се храните . По време на хранене , кучето не трябва да бъде близо до стопанина. Преди да дадете  храната на кучето , вземете  купата с една ръка и му я покажете, с другата ръка вземете бисквита, или парче плод и гледайки кучето в очите изяжте бисквитата гледайки го в очите. След това му дайте купата с неговата храна. Лидерът винаги яде пръв!

4 . Винаги  игнорирайте  кучето , ако то дойде към вас с покана да играете с него или да го погалите, когато почивате. Тоест, ако вие се занимавате с нещо или просто почивате, а кучето скимти или ви побутва да му обърнете внимание, кажете строго команда „ Фу” и го отпратете на място. Изчакайте 1-2 минути идете при него, похвалете го и поиграйте с него. Инициативата за всяко действие има лидерът!

5 . Забранете достъпа до легла, дивани  и кресла. На високо спи само лидерът!

превод от : http://yorklove.com

Тези правила + дресировка/учене на команди снижават ранга на кучето и решават доста поведенчески проблеми.  На пръв поглед изглеждат безмислени и дори малко груби, но с  добре дресирано  и възпитано куче се живее лесно и приятно. Ученето и  налагането им и дресировката отнемат месец-два-три, но после за кучето се превръщат в условен рефлекс.

Най-важните команди, които трябва да изпълнява всяко куче са :
„Фу” –строга забрана, абсолютно недопустимо – при безпричинен лай, вземане на храна от непознат или лапане на боклуци по улицата, качване по мебели и т.н
„Не” – „по-мека” забрана, за всичко останало.
„Седни” с изчакване
„Легни”
„Редом” или „До мен” – на който как му е удобно да я назове.
„Ела тук” или „При мен” – абсолютно задължително да се спазва безпрекословно, преди да се пусне от повод.

Може да пропускам някоя важна, някой ако се сети да допълни.
Другите като „Дай лапа”, „Танцувай”, „Умри” и т.н са си по ваше усмотрение, но колкото повече „учи” кучето, толкова по-дисциплинирано е то.



Списък с необходими неща за отглеждане и поддръжка на йоркширски териер. Включва и неща от първа необходимост за бъдещи стопани.
Скрит текст:
1. Супер премиум храна, съобразена с нуждите на породата. Препоръчани марки- Аcana, Nutram, Artemis, Royal Canin, Advance, Eucanuba, Pro Plan, Taste of wild.
2. Освен храната, козметиката е много важна за поддръжка на козината на йоркито в добър вид. Задължително е използването на балсам и шампоан, съобразени с типа козина. Няма универсално добри продукти, трябва да се пробват, за да се установи кои са подходящи. Козметиката висок клас е силно концентрирана и се разрежда преди къпане според указанията на конкретния продукт. При правилна употреба шампоан+балсам се използват за повече от година. При йоркита с по-гъст косъм задължително се използва и спрей за разресване. Препоръчани продукти-  Pure Paws( Ултра възстановяващ шампоан, Ултра овлажняващ балсам), 1All Systems (Супер почистващ и овлажняващ шампоан, Протеинов балсам), Biogroom(Natural Oatmeal шампоан, Protein Lanolin шампоан, Natural Oatmeal балсам, SILK TM балсам , Спрей за разресване и предпазване от заплитане Coat Polish), Chirs Christensen ( Day to Day Moisturizing Conditioner Ежедневен овлажняващ балсам, DAY to DAY Ежедневен Овлажняващ Шампоан,  Spectrum Ten Conditioner for Soft & Smooth Coats Балсам , Spectrum Ten Shampoo for Soft & Smooth Coats шампоан, Silk Spirits ТЕЧЕН КОПРИНЕН ПРОТЕИН за лесно разресване и блясък на козината), Oster(Lavender and chamomile шампоан, Strawberry балсам) Biogance ( Biogance Long Coat шампоан, Biogance GlissHair conditioner балсам, Xtra liss spray- Спрей за разресване на възли).
3. Купички за вода и храна, клещи за рязане на нокти, хигиенни подложки(памперси за постила на земята), нагръдник и повод, препарати за вътрешно и външно обезпаразитяване(по съвет на вет), транспортна чанта за кола, легло.
4. Гребен и четка за разресване. Важно е четката и гребенът, с които ще решим кучето си да са подходящи за дългокосмести породи, за да избегнем накъсването на козината. Важно е четката да няма топчета на върховете, а да бъде с метални антистатични иглички
 Дължината на игличките е от 27 до 35мм. Такива четки има на 1 All Systems( цени от 36 до 55лв), Chris Christensen(от 60 до 110лв), Camon ( от 25 до 32лв).
Гребенът трябва да е с метални антистатични зъбци ( 6-10лв)
5. Дентални продукти за поддръжка на устна хигиена(използват се ежедневно)- спрейове, дентални ламели, четки и паси за зъби, води за уста. Спрей за зъби( Candioli, Versele Laga, Virbac, Canina, Camon, Biogance etc).
6.Лосион за ушна хигиена( 1-2 пъти седмично) Virbac Epiotic, Otifree, Versele Laga, Canina, Candioli, Biogroom, Biogance etc.
7. Лосион на очи- Canina, Versele Laga, Candioli, Camon.


Как се шинират уши, за да се изправят




Старите теми
Тема 1
Тема 2
Тема 3
Тема 4
Тема 5
Тема 6

# 1
  • София
  • Мнения: 11 987
Благодаря за новата тема  bouquet

Гласувах с Роял Канин, но мисля да пробвам отново смяна с по-качествена храна.

# 2
  • Мнения: 657
Цоп в новата темичка Flutter

змия, благодаря ти за коментара за зъбките Wink Водихме бандита при доктора, ще се наложи да му извади цели 5 зъба, иначе имало опасност да му се обърне захапката ooooh! Насрочихме операцията за другата седмица Peace

И аз гласувах с Роял Канин, но се случва да купуваме и други марки когато й омръзне тази Simple Smile Адванс също много ги харесва Wink

Да ви покажа една снимчица на ревнивка Бея с тумбака ми Grinning Все още успява да се намести в скута ми, но до кога ли Laughing

Скрит текст:

# 3
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542



Хора "Развъдник Рая не е никакъв развъдник. Това са си чиста проба търгаши, които внасят/разполождат нерегламентирано животни. .......................

Elfadora ние търсихме "Нашето" куче, а не непременно куче за изложби. Най-вече държахме да имаме взаимно привличане с кутрето и да е здравичко. В крайна сметка го взехме от частно лице. Видяхме бабата, майката на снимка и бащата. Минахме през двама доктори и двамата казаха, че взимаме здраво кученце. Не е за пренебрегване и разликата в цената.

Да вмъкна пак питането за скимтенето през ноща. Дайте съвет какво да правим?

# 4
  • Мнения: 26



Хора "Развъдник Рая не е никакъв развъдник. Това са си чиста проба търгаши, които внасят/разполождат нерегламентирано животни. .......................

Elfadora ние търсихме "Нашето" куче, а не непременно куче за изложби. Най-вече държахме да имаме взаимно привличане с кутрето и да е здравичко. В крайна сметка го взехме от частно лице. Видяхме бабата, майката на снимка и бащата. Минахме през двама доктори и двамата казаха, че взимаме здраво кученце. Не е за пренебрегване и разликата в цената.

Да вмъкна пак питането за скимтенето през ноща. Дайте съвет какво да правим?

скимтенето ще престане след няколко дни, те бързо се научават да спят през цялата нощ, и моята Тара беше така 4-5 нощи и след това самичка си свикна

# 5
  • Мнения: 207
Хоп и аз в новата тема. Hug
Тери е вече с нова прическа. Поръчах му и очилца, та ще покажа снимки на лигльото като дойдат. Mr. Green
Обаче са го нападнали бълхи... явно каишката вече не действа и ще трябва да се купи нова. ooooh!
Ще ходим и на море на 15 август, така че ако има някой по това време на Златни пясъци да казва.

# 6
  • Мнения: 90
AvAnA няма лошо да е от човек, аз споменах, че предпочитам да взема йорки от човек, който е развъдил кучетата си у дома, отколкото от борса/магазин. Вярно е, че разликата в цената е голяма и едно йорки от развъдник е на доста висока цена за нашите стандарти, но пък в крайна сметка сумата не е непосилна, предвид това, че кучето става член на семейството ти за 12-16години. По принцип това, че едно куче е с родословие не го прави изложбено куче. Родословието е просто документ за произхода на кучето и за принадлежността му към дадена порода, не е гаранция за перфектна визия на кучето. В развъдниците кучетата се продават по класове- пет клас за домашен любимец, брийд клас за развъждане и шоу клас за развъждане и изложби. А относно здравето на кучето гаранции никога няма. Дори и в развъдниците. Предимството на развъдника, от гледна точка на здравословното състояние на кучето, е че кучета с доказани генетични дефекти се отстраняват от разплод, което гарантира здраво кучило, но и тук има изключения.
Скимти, защото иска да спи при вас. Ако до сега е спало с другите кученца в кучилото е нормално докато свикне, че ще спи само да скимти. Но ако го вземеш да спи при теб после няма отърване. Аз така направих от втората вечер, но на мен спалнята ми е ниска, бях сложила една възглавница и кучето слизаше и се качваше без проблем по нея. Сега вече спи където иска. Има две кучешки легла, понякога спи в тях, по-често ми спи на леглото.

# 7
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542
След дълго четене из нета относно скимтенето тази нощ почти реших проблема. Дадох й една плюшена играчка, която разнася напред назад. Носи си я и на леглото и спи с нея. Само малко ръмжене имаше по едно време, но се оказа че се е събудила и си играе.

Не съм я учила на нищо за сега, защото си мисля че е малка /няма 3 месеца/. Тя обаче ми се струва, че има някакви хигиенни навици. Ходи на терасата да ака, а за пишкането ходи и на памперса и на терасата и в много редки случаи пред входната врата. Както казах взехме я от частно лице и вероятно това, че е живяла с други кученца в домашна обстановка има значение. /или ми се е паднало много интИлИгентно куче  Joy/

  

# 8
  • Мнения: 445
Здравейте...и аз да се включа...И моята Джиджи е от човек, намерен от обява. Даааа не е перфектното йорки, 4 кг., но пък няма толкова здраво ДЖУВОТНО  Mr. Green Щом преживя Нова година навън(избяга и се изгуби), търпи ежедневните "игри" с децата и досега не сме ходили нито веднъж на вет....а и да....и млечните й зъби си паднаха самички....
Да ви кажа друго не ми трябваааа....няма толкова мило, послучно и сладко създание. Вярно е, че най-вероятно съм имала късмет, тъй като жената, от която я купих и до ден днешен ми помага, с каквото може.
И за да не съм голословна ви пускам снимчицииии:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=769438699746417&set= … ype=3&theater

# 9
  • Мнения: 549
Благодаря за нована темичка  bouquet Ние се сдобихме с кърлеж за сефте това лято Mr. GreenСлава богу,не се беше впил WhistlingСедеше на върха на ушето .Авана,мойто куче скимтеше като бебе,но щом си сложех ръката върху него си се свиваще на топка и заспиваше.Креватчето му е до спалната.

# 10
  • София
  • Мнения: 343
Продавам женско мини йорки родено на 11.05 с поставени ваксини и чип.Кученцето е отгледано в домашни условия,майката е моя.Може да ми пишете на лични

# 11
  • Мнения: 28
Здравейте, преди време бях писала в темата, че искам и аз да взема на децата кученце от тази порода. Тъй като сумата от 1000 лв. ми идва малко в повече, реших да търся по частни обяви, въпреки, че знам че това крие безброй рискове. Довечера имам среща с една жена, да видя кученцето, та искам да ви питам какво да гледам и какви въпроси да й задам? Моля, да ми отговорите, защото наистина се притеснявам ! Качвам и линк с обявата, а кученцето, което ще гледаме е на първата снимка. Кажете вие как преценявате нещата.
http://olx.bg/mini-yorkita-i53762728

# 12
  • София
  • Мнения: 343
Ако наистина кученцето е родено на 15 юни няма как да са му поставени всички ваксини,а най-вероятно само първата

# 13
  • Варна
  • Мнения: 437
Момичета,предстои ми другата седмица за първи път да изкарам малчо навън.Каква каишка и повод да купя и какъв препарат против кърлежи и бълхи...

# 14
  • Мнения: 207
SiMa_, на тази цена няма начин кученцето да има родословие. Ако е родено на 15 юни най-вероятно има само една ваксина. Поискай да видиш родителите или поне единия, гледай бебето да е жизнено и игриво. Погледни му вътре в ушите дали няма ушен кърлеж - представляват малки тъмни боклучета.

aalko, вземи нагръдник, а не нашийник. Поводът ти си избери дали да е от обикновените или от ролковите. За препарата не мога да ти помогна, но знам, че на бебета не се слагат каишки, така че ще трябва да го накапеш с Адвантикс, Фронтлайн или нещо друго.

Общи условия

Активация на акаунт