Как забавлявате малкото човече вкъщи?

  • 4 640
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 12
Здравейте, мили майки!
Моето дете е на почти 10 месеца и изпитвам затруднение, когато трябва да го гледам вкъщи. Момченцето ми може да седи, пълзи, да се обръща, още не ходи, но седенето бързо му омръзва, а когато лази, се насочва към ръбове, столове, контакти и други потенциални опасности. Играчките не привличат много вниманието му. Тъй като се умарям да ходя след него му пускам бейби тв, но се притеснявам, че това е вредно за моето мъниче. Моля помогнете ми със съвети относно това как да занимавам мъника, може би някакви по-специални играчки за тази възраст или друго, идеи приемам всякакви, само и само да не стои залепено за телевизора.
Предварително благодаря!
 Wink
Пи Ес: Много често обича да се изправя и да подскача, да имитира стъпване - това не е ли вредно за неукрепналите му ставички? Също бих желала да питам дали постоянното взимане под мишници може да ги увреди. Третият ми въпрос е на тази възраст колко често миехте ръчичките рна детето си, защото моят постоянно си търка очичките и ме е страх, че ще ги замърси.

# 1
  • София
  • Мнения: 28 631
Оставях го да пълзи почти навсякъде, бях обезопасила контактите, бях вдигнала острите предмети. Той се удряше в началото, но така се научи да се пази. Не съм вървяла непрекъснато след него. Щом иска да се изправя - остави го, но да се изправя само и да се държи за мебелите - ако може. Ако не може, значи не му е дошло времето.

ПП Ще ти преместят темата, не е за този раздел.

# 2
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
Моето от 3 месечно пребиваваше на земята.Бях постлала едно меко одеало там и слагах играчки.Имах и активна гимнастика но не проявяваше интерес.Пропълзя на 6 месеца и от тогава до прохождането в 10-ти месец  се придвижваше пълзешком.Оставях го да се изправя по леглата и се придвижваше така по мебелите из цялата стая докато един ден не се пусна сам.Ръбовете не са ме притеснявали изобщо.Стоях до него ако стане нещо да го задържа,но никога не съм му помагала да се каччи някъде.И по площадките също.И затова на 1 година се катереше по стъпалата на пързалките сам,а другите деца с помоща на майките си.И досега е такъв пъргав.Смятам че  епо-добре да се научи как да пада,вместо да стоя над него като орлица и да викам като побъркана"Не тук ще се спънеш,не там ще паднеш,там не е за теб"

# 3
  • Мнения: 16
Напълно съм съгласна. Не съм привърженик на подхода: " Не пипай това,не пипай онова!".
Моята дъщеря също е на 10 месеца. От около 2-3 месеца се изправя, сега ходи   държейки се за мебелите и като всяко новоусвоено умение в момента й е любимо. В началото и аз изтръпвах да я гледам как се поклаща. Докато позакрепне, все седях зад нея. Сега вече пада по дупе и съм спокойна. Децата на тази възраст по мои наблюдения харесват предметите на възрастните повече от играчките си, обичат да ги разглеждат и разбира да ги лапат, нали така опознават света. Когато малката започна да пълзи и да се изправя, обезопасихме къщата, затворихме шкафовете, за да не рови в тях и сложихме предпазители на ръбовете на масата. Оставих й един само един шкаф, в който тя много обича да си роди, вътре слагам всякакви неща, които да разглежда и да се занимава с тях- кутийки, лъжички, стари спирали, абе изобщо какво ли не. Съветът ми е: обезопаси една стая и го остави да вилнее, под твой контрол, разбира се, да пълзи, да се изправя, да рови из вашите неща, много ще се забавлява. И като бонус- ще се изморява много и ще спи по-добре. 

# 4
  • София
  • Мнения: 1 340
Всяко дете е толкова индивидуално Simple Smile
При това хубаво време, аз бих го извеждала навън. А ако си седим вкъщи - по-скоро обезопаси терена и го пускай да пълзи спокойно.
А ако искаш да се занимавате заедно, има много игри за тази възраст.
Когато дъщеря ми беше на тази възраст беше една много тежка зима с ужасно много сняг и разходките ни навън не траяха много дълго. На играчките не обръщаше много внимание. Правех си списък с игри за целия ден и я занимавах.
Бях махнала всички ножове и остри предмети от чекмеджетата с посуда и я оставях спокойно да рови и да се забавлява.
Кули от кубчета сме правили, слагали сме чашки една в друга, в буркани ми е слагала и вадила щипки за пране, пяла съм песнички, оставях я да се храни сама, като взима с ръчички от чинийката разни пюрета, с мекичка топка сме играли, гимнастика и танци /естествено гушнати/, магнитчетата по хладилника ми редеше, криеница с ръчички и т.н.
И като насъбереш всички игри и денят е минал.

А иначе - няма как. Сега е периодът, в който на твоето мъниче му се иска, но не може. Иска да ходи като теб, да обикаля от стая в стая, иска да опознае света и ти трябва да си до него. Разбирам те, че се изморяваш, но няма как. Ще мине този период. Ще се научи да ходи и тогава ще е малко по-спокойно.

# 5
  • Мнения: 4 771
Моето лазеше навсякъде, при положение обаче че бях вдигнала всички опасни предмети, бях обезопасила контактите и бях затворила шкафовете, фурната, миялната и хладилника със специални закопчалки. Моят съвет е да излизате повече навън, когато времето го позволява. На тази възраст моето дете отдавна вече ходеше на ясла, така че у дома е бил само когато е болен. Ако не се притесняваш от микроби и болести, е хубаво да го събираш с други деца на неговата възраст - не че могат да си играят особено, но пък се опипват, разглеждат, е понякога и хапят, но пък така се социализират.

Ръцете, дори и сега, мия винаги след разходка навън, преди ядене и преди лягане. Ако видя през останалото време, че бърка в тоалетната чиния или пак е разровил саксиите, също мия, но не се вталявам много по въпроса. Ако знаеш какви неща събира моето дете от улицата?! Повтарям, повтарям, ама никаква чуваемост засега.

Със специални игри не съм го занимавала. Опитвам се да го науча сам да си занимава. Но задължително четем книжки по 2-3 пъти на ден - четенето не трае повече от 5 минути, толкова му е концентрацията, но се надявам, че така ще си изгради някакви навици в бъдеще.

Телевизор обаче пускам само когато правим инхалации и трябва да стои около 20 минути мирен. Иначе не въпреки че аз ползвам телевизора за фон и преди да се роди детето, непрекъснато работеше.

# 6
  • Мнения: 1 129
Много често обича да се изправя и да подскача, да имитира стъпване - това не е ли вредно за неукрепналите му ставички?

Не. Някои деца на 10 месеца прохождат. Щом бебето само иска да прави такива неща, остави го.

Също бих желала да питам дали постоянното взимане под мишници може да ги увреди.

Не, стига да си внимателна не мисля, че има опасност за детето.

Третият ми въпрос е на тази възраст колко често миехте ръчичките рна детето си, защото моят постоянно си търка очичките и ме е страх, че ще ги замърси.

Предвид това, че детето вече пълзи, а колкото и да чистиш няма как подът да е идеален, мий ръчичките много често. Аз мия дъщеря ми, която е на същата възраст кажи-речи на всеки час.


По останалите ти въпроси:

Бейби тв е забавен за децата на тази възраст. Филмчетата са образователни и аз го пускам на дъщеря ми, но не я оставям да гледа повече от 30 мин на ден (разпределени, тъй като филмчетата там са по 10-тина минути) и далеч от екрана на телевизора.

Ако бебето обича да скача можеш да му купиш бънджи. На стойка или за врата. Повечето деца се радват на такова нещо, но краткотрайно. Нашето го ползвахме около 2-3 месеца. Но пък беше голяма радост за малката.

Друг вариант са надуваемите детски центрове за игра. Обикновено ги водят от 2+ годинки, но ако бебето седи стабилно само, спокойно може да се забавлява в такъв. Сега смятам да купувам подобно нещо

# 7
  • София
  • Мнения: 7 994
От 3-месечна възраст, та досега, синът ми (2 год.) кара деня си на пода. Бях обезопасила зоните на достъп и той пълзеше из целия апартамент. Аз лежах на пода и периодически проверявах какви ги върши. Ръбовете бях обезопасила със силиконови протектори, шкафовете - със закопчалки и всичко чупливо - на високо. Не съм му ходила по петите да го предпазвам, защото иначе нямаше как да се научи. Намесвах се единствено при висока вероятност да се нарани по-сериозно.
Не съм го оставяла да гледа телевизия, защото така се заседява и няма да се умори. За да се умори, го водех за ръка да обиколим 1-2 пъти блока, но на тази възраст той вече стабилно стъпваше и вървеше, държейки се за нещо/някого. През останалото време сърфираше из къщата (времето не позволяваше да сме навън дълго).
С миенето на ръцете не се престаравах, защото мига, в който докосне пода, те пак са мръсни.

# 8
  • Мнения: 8
Ние имаме близнаци, момче и момиче на 11 месеца. Родиха се в седмия месец и затова възрастта им отговаря на нормално 8 месечно бебе  и за мен като майка е много трудно да ги опазя. Принудихме се да им купим пластмасова оградка, в която си играят и не се притеснявам от ръбове и контакти или от нещо друго. Децата са много бързи и понякога за секунди стават бели, затова взехме това решение и сега съм много доволна. Пълзят си на воля, а за забавление -трудно е, деца са и всичко бързо им омръзва. Моят си например взема играчка и след 10 сек. я хвърля през рамо. Докато момиченцето сама си играе, дори с пакетче от мокрите кърпички, разбира се обезопасено без наилончето, което се залепя и може да мине половин час без да ме потърси. Различно е, искат винаги внимание.

# 9
  • Мнения: 11 747
На всеки час да мия ръце?! Ръцете ѝ ги мия само, когато е пълзяла навън, по асфалта. Иначе никога. Мръсотията е нужна на детето, за да изгражда имунитет и да се приспособява към околната среда. Иначе се отключват алергии.
Телевизия не пускам.
Пълзи навсякъде, не е обезопасявано, не е ограждано, понякога ходя след нея, но не постоянно.

# 10
  • Мнения: 12
Благодаря на всички за навремените отговори!
Бяха ми полезни.
Pina, и аз така знам за имунитета.
jeni_petkova, вие откъде купихте пластмасовата оградка?
милинка, добре че ме подсети и ние купихме обезопасители.
Поли, бънджи още нямам, а относно вариантите за прохождане бях чела, че проходилките (паяци) не са полезни, вярно ли е? А и теб ще попитам - откъде да търся център за игра?
violenzaa, възхищавам ти се - цял списък с игри!
Александра83, отскоро и синът ми се изправя, държейки се за нещо, което ме прави още по-неспокойна.
tani80s, има ли активна гимнастика за тази възраст, защото в един магазин ми казаха, че вече сме я надраснали?
Извинявайте за неинформираността ми, но аз съм "прохождаща майка" Blush

# 11
  • Мнения: 1 129
Поли, бънджи още нямам, а относно вариантите за прохождане бях чела, че проходилките (паяци) не са полезни, вярно ли е? А и теб ще попитам - откъде да търся център за игра?

Всеки си преценява сам. Има хора, които са против използването на проходилки. Аз малката я слагам, откакто започна да се изправя сама и да стои стабилно, държейки се за опроа. Това беше към 7-мия й месец. Но я слагам за не повече от 30-тина минути на ден - разделени на по 10 минутки средно.

В предния си пост (в скрития текст) съм ти пуснала два линка към центрове за игра. В тези сайтове има и други.  Peace

# 12
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
Активната гимнастика според мен е за малки бебета които не могат да седят стабилно.Затова тя е легнала,т.е. детето е легнало и играчките висят над него.За нас АГ нямаше смисъл понеже пропълзя на 6 месеца и само това му беше интересно.От гимнастиката ползвах само играчките,но отделно от нея.То същата работа вършат и играчките в количката,а и ние бяхме все по вън.

# 13
  • София
  • Мнения: 613
Здравейте мамчета, темата ме интересува, моето момче утре ще стане на 3 мес, доколкото разбрах, доста майки слагат бебчетата си на тая възраст на земята да пълзят. При нас обаче има два основни и големи проблема- имаме две котки вкъщи, а сме в две стаи- дневната ползваме всички заедно с котките, те не влизат в спалнята, но пък там няма място за пълзене. Много ме притеснява въпроса с пропълзяването, все го мисля, постоянно има косми по земята, почти всяка сутрин мия пода, и след малко пак косми  newsm45
Дори и да постеля нещо на пода, бебо нали като пълзи ще излезе от постланото и пак ще ходи го голия паркет. Какво мога да направя, дайте идеи!  Иначе бих го сложила на пода още сега, а не само на креватчето или на гимнастиката. Той много обича да разглежда, постоянно се кокори и гука, дори и като се кърмим.

# 14
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 752
На 10м синът ми почти не пълзеше, дори и не се изправяше, а си играеше на пода с различни играчки или ходеше с паяка, играеше си с кака си. Интересното стана на следващия месец, когато започна да пълзи и да се изправя сам, но съм нямала проблем  с разни неща от земята, които да лапа или да бърка в шкафовете. Стана по самостоятелен и точно тогава много хубаво се заиграваше, а когато не искаше и аз прибягвах до Бейби тв.

Общи условия

Активация на акаунт