Лишаване от родителски права

  • 2 249
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 408
Здравейте! Предполагам, това е поредната подобна тема, но казусът е леко специфичен и бих била благодарна, ако получа компетентно мнение  и отговор на въпросите си. Накратко. Разведена съм от 3,5 години. Първите месеци получавах редовно издръжката от 80 лв, която съдът присъди за детето. В началото на миналата година обаче по ред причини се преместих в друго населено място.  Само отварям една скоба-исках да се срещнем и да му кажа, че се местим, но той не пожела, въпреки, че му казах, че е много важно да се видим. Още първия ден на новото място му пратих СМС, в който написах къде сме, че детето е записано на градина, че всичко е наред и т.н. Очаквах да се обади, да се поинтересува какво се случва, но той не го направи. През цялата минала година ми прати всичко на всичко три пъти пари за издръжката, а тази година не е пратил нито лев. Не е звънил да се интересува от детето, въпреки че има и адреса, и телефона ми. Междувременно разбрах, че е уволнен от работа заради явяване в нетрезво състояние, месеци наред беше безработен,после си е намерил друга работа. Оказа се обаче, че е присвоил оттам голяма сума пари, заради което е издирван от Икономическа полиция и Прокуратурата. Въпросът ми е-при тези факти-тотална липса на интерес към детето, неплащане на издръжка / сумата вече е над 1400 лв/ и криминално досие, мога ли да искам лишаване от родителски права? Ако да-мога ли да сменя името на детето? Само допълвам-мъжът, с когото живея сега, ми предложи, ако е законово възможно, да му даде своето фамилно име, разбира се, след като сключим брак. Благодаря предварително за отговорите.

# 1
  • Мнения: 7 001
Ако да-мога ли да сменя името на детето? Само допълвам-мъжът, с когото живея сега, ми предложи, ако е законово възможно, да му даде своето фамилно име, разбира се, след като сключим брак. Благодаря предварително за отговорите.
За да даде новият мъж име на детето, той трябва да го осинови, дори да сте женени.  Peace За да го осинови, предполагам, че наистина правата на биологичния баща трябва да са отнети.

# 2
  • Мнения: 1 408
Да, и аз така предполагам. Но дали фактите, които посочих, ще са достатъчни за отнемане на родителски права? Аз така или иначе ще се консултирам с адвокат, но ми се щеше да съм по-информирана предварително.

# 3
  • Мнения: 2 650
Относно издръжката, можеш да си я изискаш от държавата ( мисля, че беше  за година назад при неплащане), от там  ще си получаваш минималната от общината, а държавата, чрез съдия испълнител, ще си търси дължимото от   бившия ти. За родителските права мисля, че поне пет години трябва да е доказано неинтересуващ се родителя,за да му се отнемат правата ( като  дори да му отнемеш правата, той пак си дължи издръжка).Не съм юрист и говоря по памет от това, което съм чела, защото съм се интересувала от подобен казус. Адвокат ще ти обясни най-добре! Успех Hug

# 4
  • Мнения: 1 408
Благодаря ви!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт