Парфюмни размисли и страсти - 185

  • 62 983
  • 736
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31 333
Сандалово дърво


Сандаловото дърво /Santalum, Sandalwood/ представлява вечнозелено паразитно дърво, което впива корените си в други дървета. Достига височина до 9 метра и има кафяво-сивкаво стъбло, много тънки и гладки клони, жилави листа и малки розово-лилави цветчета. За да достигне сандаловото дърво зрялост, трябва да минат от 30 до 60 години.

Сандаловото дърво е разпространено в Шри Ланка, Хавай, Южна Индия и голяма част от южните острови в Тихия океан. Употребата на сандалово дърво датира от поне 4000 години. В миналото кервани са пренасяли дървесината от Индия до Гърция, Рим и Египет. Голяма част от древните храмове са били построени с тази дървесина, а египтяните са използва сандаловото масло по време на ритуалите за балсамиране.

В миналото се използвало за производството на мебели, което довежда до почти пълното изчезване на сандалово дърво. Поради това, в наши дни дървесината му се използва само за добиване на етерично масло. Етеричното масло се извлича чрез парна дестилация на парчета от узряло дърво – около 60 години.

Колкото е по-голямо дървото, толкова повече е съдържанието на масла и то е по-богато на аромати. Сандалът под формата на паста и олио, се използва за направата на козметични продукти и лекарства. Използва се в различни производства – ароматизатори за уста, ароматни пръчици, различни хранителни продукти, дезодоранти, парфюми, ароматизатори за стая, сапуни, душ-гелове, кремове и лосиони.



Въпроси за мнения и пазаруване от сайтове, моля, тук: Изпитани сайтове за парфюми

Лекциите на Натали Никол за начинаещи и не толкова начинаещи парфюмани:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=630784.270 пост №278

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=630784.msg20742366#msg20742366 пост №554

Данни за теглото на пълни и празни флакони.

Формула на Бижу за съотношението мл - грам: 1мл. парфюм = 0,73 гр.

"Номинации на Мадам Оче - 2012 г."

"Номинации на Мадам Оче - 2011 г."

Предишната тема.

# 1
  • Мнения: 36 053
Моля, оставете енцо в предишната тема. Има тема за доверени сайтове и ментета, също и тема конкретно за енцо. В текущата тема обсъждаме друго.

# 2
  • Франция
  • Мнения: 898
Чудесна нова тема, densi   bouquet

Имах едно ветрило от сандалово дърво, не знам къде го запилях.
Обожавам гладко-млечния завършек, който сандаловото дърво придава на парфюмните композиции и доста от парфюмчетата ми са със сандалово дърво в базата. Омекотява и балансира по-острите и прашни нюанси на ирис и ветивер, облагородява общото звучене на аромата.
От парфюмите с доминиращо сандалово дърво имам Santal Massoia на Ермес - много деликатен парфюм с мирис на вкусно смокиново мляко.  Simple Smile Ще се радвам в темата да науча повече за по-ярките и с повече характер сандалови парфюми като Santal Majuscule и Santal Blush.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 880
Прекрасна тема, densi   bouquet

Обичам сандалово дърво в аромати.Усещам го в Crystal Noir на Версаче,който разносвам вече цяла седмица, харесвам го в Coco на Chanel, обожавам го в Sensous на Ести Лаудер - въобще приятна нотка ми е през студените дни  Heart Eyes.
Вкъщи редовно си паля и едни пръчици от сандалово дърво от индийски магазин.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 5 951
Благодаря за темата, Densi, отново с интерес ще я следя  Simple Smile

Относно сандаловото дърво - аз не разпознавам различните съставки (освен някой ясно изразяващи се като ванилия, роза и смокиня), а харесвам парфюма по цялостния аромат.
Сега виждам Veka е писала за Crystal Noir и Sensous - Версаче го имах преди няколко години, а Sensous го имам от онзи ден, явно те са единствените със сандалово дърво, които съм ползвала. Сеншъс ми харесва, но по-скоро заради меда в него.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 458
Здравейте,прафюмни феи.Честичко поглеждам темата и благодарение на вас със се сдобила с много хубави аромати.Напоследък съм безпаметно влюбена в Том Форд Arabian Wood ,но за съжаление бутилката все повече намаля.Бихте ли ми предложили нещо със подобно звучене.Благодаря:)

# 6
  • Мнения: X
И на мен Сеншъс, както и Ноар версията му, са ми любимите сандалови аромати в момента. Дюн и Самсара са два други, вече класически аромати, които са с ясно доловим сандал.
Тази съставка може да бъде и много дразнеща, ако е съчетана с бели цветя, като в Pure Poison например.

# 7
  • София
  • Мнения: 849
Денс, благодаря за темата  Hug

Аз явно харесвам сантал.. и Сантал Масоя обичам (макар, че рядко го нося) и Santal Majuscule и Jeux de peau на чичко Серж, и Адикт, и Хипнотичната отрова, и Самсара, и черния кристал и Сенсъш, и.. и.. и...  Crazy

И точно снощи за пореден път тествах Comme des Garcons Blue Santal и работата отива към.. още един сантал Wink

# 8
  • Мнения: 17 546
Малко ме измъчва сандаловото дърво в парфюм. То винаги е леко предозирано като интензитет дори в парфюмите, които харесвам. И ароматът на пръчиците е приятен, но да речем час, след като в стаята е горяла такава пръчица. Просто миризмата на сандалово дърво е твърде осезаема за мен.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 571
densi, благодаря за хубавата тема!   bouquet

Записвам се от първите тоя път, да не ви изпускам! Hug

Много харесвам аромата на сандалово дърво, успокояващ и приятен е. Харесвам по принцип дървесни нотки в базата. Но моно аромат сандал според мен ще мъжкарее... (Не съм тествала, само предполагам).

Харесва ми в Коко Шанел, както и в Ши Ууд на Ди Скуерд.  Heart Eyes  Харесват ми и сандаловите ароматни пръчици.

# 10
  • Мнения: 43
Единственият парфюм,който познавам добре със сандалово дърво е Sensuous на Estee Lauder. Много уютен парфюм,прекрасен по това време на годината.
Малко извън темата споделям за новото Нарцисо. Избягвах го,даже хич не го харесах от капачката в магазина,все го подминавах и дори не съм го пръскала,до вчера. Уж нищо особено,пък взе че ми хареса  Crazy Мек,кремест,силно белоцветен аромат,като еквивалента на бежов пуловер,много много удобен.Сега е в уиш листата,но си трябват още няколко теста.

# 11
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Благодаря за темата, Денси  bouquet
Аз също, като Бижу, предпочитам сандаловото дърво да е в умерена доза и не толкова осезаемо, тъй като в обратния случай ми докарва главоболие. Харесвам Сеншъс на ЕЛ, но като че ли там, според моя нос, сандаловото дърво не превзема аромата Thinking
Очаквам другата седмица да се сдобия с Неонатура на Ив Роше - 50 мл. обаче ще са ми много, който има желание за подялба, да ми пише на ЛС Peace

# 12
  • Мнения: 5 042
Обичам аромата на сандалово дърво, когато е във ветрило. Но от повечето парфюми, които имат сандалово дърво в пирамидата си, върху моята кожа се усеща само то. Точно заради него размених Бронзовата богиня - нямаше кокос и млечното усещане на лосион за слънце, ами миришеше на сандалово дърво. Преди няколко дни пробвах Ме на Ланвен - след като утихнаха връхните нотки, единственото, което усещах, е сандалово дърво, а боровинките изчезнаха бързо и без следа. Явно на моята кожа сандаловото дърво задушава останалите съставки от пирамидата, знам ли...

# 13
  • Мнения: 17 546
Току що получих Fancy Jessica Simpson, на когото се каня повече от година, но след неколкократни невероятни суперлативи за него от Дезидерата Hug , с която имаме сходни вкусове го поръчах от тук. Първите ми впечатления са смесени, защото много праскови, много бадеми и много круша ме връхлетяха заедно с много ванилия и много карамел, но не хрупкав, захарен карамел, а карамел лакта, от онези меки и много хубаво ухаещи бонбони от детските ми години. Ароматът е плодово-млечно-карамелен. Както и Дезидерата писа, пет минути остава това, което ме смущава в самото начало и после като се пооттеглят силните плодови и бадемови нотки, остава нещо доста приятно. Усеща се амбра и сандалово дърво, което и тук в началото ми идва в повече. Гардения и жасмин за сега не откривам. Първите ароматни акорди ми напомниха на 212 Sexy Carolina Herrera, но там има пипер, който ме дразни. След това, изобилието от праскови напомни на Siren Paris Hilton, но в пъти по-плътен и мощен от него. Не познавам нито един от посочените във Фрагрантика за прилика с Fancy и не мога да кажа дали прилича на някой от тях наистина. Виждам, че един от тях е Бонбона на V&R, който е сравняван и с Прада Кенди, и с Ин Контрол на Бритни и намирам нюанси от Ин Контрол, в някаква степен дори и от Прада, така че общо взето парфюмът е в този дух - сладък, карамелен, вкусен, прасковено-крушов по един прекрасен начин като на прясно и още топло сладко от тези плодове, намазано на препечена филийка, и с розичка сметана отгоре. Определено е много приятен, не знам доколко е подходящ за жена на моите години, по-скоро е по-младежки, защото е доста жизнерадостен. Хората обичат вкусни и познати аромати и вероятно наистина се харесва от широка аудитория, защото е уютен и познат, а не абстрактен аромат. Шишето е евтино и елементите от метализирана пластмаса са прости, но като за звезден парфюм толкова. Ароматът си струва точно тези пари, които дадох от него, макар да не звучи евтино, но ако трябваше да го купя за повече, щеше да ми е неприятно, след като го получа. Blush
Мисля, че е удобен за носене в свободното време, у дома с топли пухкави чорапи и халат, в планината на екскурзия, но още утре ще го пробвам сред колегите в съвсем друга и работна обстановка! Crazy

Последна редакция: чт, 06 ное 2014, 13:43 от Бижy

# 14
  • Франция
  • Мнения: 898
Страхотно описание, Бижу  Simple Smile ето затова обичам тази тема! Вдъхнових се и аз да се разпиша с някое ревю   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт