Майчинството счетоводно-63

  • 48 403
  • 759
  •   1
Отговори
# 750
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396

Имай предвид, че за времето в отпуск за гледане на дете се взема МРЗ, която е била актуална тогава, т.е. близо 12 месеца в базата са на МРЗ.

Да взимала съм 340 лв., но вече сума време съм на работа. Работодателят ми е изплатил трите дена въз основа на месечната заплата. Да не би НОИ да плащат (както и майчинството) на база назад към майчинството от 340 лв.?! Това би било някакво безумие...

Плаща се на база осигурителния доход 18 месеца назад, т.е. имаш 12 месеца в базата на МРЗ, затова е толкова ниска сумата на обезщетението.

# 751
  • Мнения: 113
Плаща се на база осигурителния доход 18 месеца назад, т.е. имаш 12 месеца в базата на МРЗ, затова е толкова ниска сумата на обезщетението.

Благодаря ти, Lady Brinne! Егасимуси Sad Това значи, колкото и болна, жива - умряла да ходя на бач тия месеци. То това си е наказание, че съм била майчиство, един вид. 

И последно, ако е болничен за дете - принципът пак ли е същия?

# 752
  • Мнения: 2 726
Пак е същият  Peace

# 753
  • Мнения: 1
Здравейте,имам едно малко въпросче.Приятелката ми е в 3-ти месец и 2013/2014 е работила общо 5 месеца на заплата 345лв,а сега работи във наша фирма от миналия месец и сме я назначили на 600лв заплата.Въпросът ми е има ли смисъл да плащаме в момента 240-250лв осигуровки,а не минималните на минималната заплата и ще има ли изобщо разлика в майчинството,защото по калкулаторите в интернет излиза,че няма да има никаква разлика дали ще я назначим на 600 или на минималната заплата.

Поздрави

# 754
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Здравейте,имам едно малко въпросче.Приятелката ми е в 3-ти месец и 2013/2014 е работила общо 5 месеца на заплата 345лв,а сега работи във наша фирма от миналия месец и сме я назначили на 600лв заплата.Въпросът ми е има ли смисъл да плащаме в момента 240-250лв осигуровки,а не минималните на минималната заплата и ще има ли изобщо разлика в майчинството,защото по калкулаторите в интернет излиза,че няма да има никаква разлика дали ще я назначим на 600 или на минималната заплата.
Определено няма особена изгода от плащане на осигуровки още 4 месеца по 240лв., при положение че останалите месеци дохода е нисък.

# 755
  • Мнения: 31
Здравейте,
Имам една питанка. Дали някой има представа, на кой дати се плаща майчинството първата година.
Аз родих на 23.01. Болничния от болницата е представен на 10.02. Все още не е платен. В сайта им пише ,че се обработва. 15 работни дни от представянето минаха на 5.03
В същото време парите за Януари ми бяха изплатени на 03.02 / това е част от 45дневния болничен преди раждането/ За съжаление НОИ не си вдигат телефона, ако изобщо ме свърже де.

# 756
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Здравейте,
Имам една питанка. Дали някой има представа, на кой дати се плаща майчинството първата година.
Аз родих на 23.01. Болничния от болницата е представен на 10.02. Все още не е платен. В сайта им пише ,че се обработва. 15 работни дни от представянето минаха на 5.03
В същото време парите за Януари ми бяха изплатени на 03.02 / това е част от 45дневния болничен преди раждането/ За съжаление НОИ не си вдигат телефона, ако изобщо ме свърже де.

Напиши мейл до НОИ.

# 757
  • Мнения: 31
Пуснах запитване. А някой знае ли в какъв срок отговарят.
Благодаря   bouquet

# 758
  • Мнения: 94
Здравейте момичета,
Много моля за помощ. Моето дете става на 2г. на 9 април, платеното ми майчинство изтича на 8.4.15. Приеха ни на ясла и първият ден, на който ще я посетим е 16.3.15.  Първата седмица ще я водя само до обяд. Аз се връщам на работа на 6часа. Разбрахме се с работодателя, че ще си остана на договор на 8 часа, а разликата от 2 часа ще се приспада от платени отпуск, който се е натрупал.
Въпросът ми е:
Кога точно изтича платеното майчинство, след като сме на ясла на 16.3.15? Дали на 16ти март или на 8ми април? От това зависи дали да се връщам веднага на работа или да поизчакам до 8ми.
Какво и къде имам да декларирам и попълвам, за да не попадам под ударите на закона Simple Smile /случи ми се с първото дете/.
Ако  договорът ми е на 6 часа, губя ли  някои предимства от 8 часов трудов договор?
Благодаря предварително и се извинявам, ако някой вече е задал същия въпрос.

# 759

Общи условия

Активация на акаунт