Нашите ОРХИДЕИ тема 14-отглеждане, грижи, проблеми

  • 85 906
  • 775
  •   1
Отговори
# 495
  • София
  • Мнения: 529
И аз минах през Кауфланд  Mr. Green

Скрит текст:
Това е новото попълнение:

Щеше да е супер ако вървеше без семейството паячета в листата  Rolling Eyes Сега ще ходя до Бриколаж да търся субстрат и ще я пресадя. Не съм сигурна дали няма и в корите.

И някои от старите:


# 496
  • Мнения: 9 908
https://lh5.googleusercontent.com/-w7ht_B8TZjI/VQ1oea5u1UI/AAAAA … 5-no/DSC_0860.JPG

за пръв път пиша тук, за пръв път виждам и орхидея отблизо, а се сдобих с тези две, които умират. Навън е 35, сянката е проблем, в саксиите има  малко дървени парченца и аз идея нямам какво да правя. Не трябва ли да им сипя пръст, корените са отвън? Жълтеят с часове, вътре няма начин да ги прибера...

# 497
  • София
  • Мнения: 529
Само аз мога да сложа снимки и после да реша да си пререждам албума... Осакатила съм си снимките по- горе, а не ми дава да редактирам.

Скрит текст:
Това е новото попълнение:

Щеше да е супер ако вървеше без семейството паячета в листата  Rolling Eyes Сега ще ходя до Бриколаж да търся субстрат и ще я пресадя. Не съм сигурна дали няма и в корите.

И някои от старите:



Аз отидох до Бриколаж за субстрат и се върнах с още една орхидея  Mr. Green . Имаше преоценени по 5 лева...жал да ти стане.

Тити, това черното, което се вижда отгоре какво е? Кори или корени? Дай снимки на корените да видим -   ако са прозрачни саксиите и ако може по-отблизо. Тук предполагам е моментът на поливане? Не седят така постоянно нали?

# 498
  • Мнения: 9 908
ъъ, ами така седят. Едните корени са върху подложка.
Другите са се смесили корени с парченца дърво.
поливани са преди 7-8 часа.

аз пак да кажа, че за пръв път виждам отблизо орхидеи, никога не съм се интересувала, мислех че тук изобщо не виреят. Приемам съвети какво да правя.

# 499
  • София
  • Мнения: 13 262
Тити, могат да виреят на температури до 26-27-28 градуса и не трябва да ги грее пряка слънчева светлина. Ако не ги прибереш вътре, е немислимо да оцелеят. Точно в кори виреят и не е нужно да ги местиш в нещо друго. Поливат се много нарядко - при теб ще е на 4-5-7 дни. Ще познаеш като гледаш корените в прозрачната саксия - трябва да станат сребристи като тези, които са във въздуха. Всъщност предишният собственик май е рязал въздушните корени, защото виждам само един.  ooooh!  Корите също изсъхват и цялата саксия олеква.

Корените, които видях на едната снимка не са много наред. Има много изсъхнали. Но пък май разложени/меки няма. Ако ѝ е добре и с тези 2-3 корена, които се виждат ще успее да тръгне и да си пусне нови. Но не трябва да е на 35 градуса и слънце. Wink На този етап, листата са в много добър вид. Имат големи шансове. Помисли и за някаква тор за корени. Може и да е за чушки и домати, само концентрацията, в която се използват е в пъти по-малка от тази, предписана на етикета. В България е разпространен "Кристалон" с различни цветове според нуждите. Мисля, че е холандски и може и при вас да ги има, но ще е в други опаковки - http://www.sortovisemena.bg/bg/products/torove/kristalon/  Иначе и обикновена тор за орхидеи ще ти свърши работа, но тя ще е за цялостно развитие, а в момента при теб корените не са добре. Торенето трябва да става поне през едно поливане, т.е. при теб ще е на около 2 седмици. И това е заради корените. Ако всичко тръгне както трябва, разреждаш

Не мога да разбера около корените на втората орхидея (тази, която е  без въздушен корен) какво има. Ако е нещо, което задържа влага (слагат разни гъби), трябва да се махне. Иначе ще загние основата на растението.

Светланка, честито!  Hug

п.п. Намерих Кристалон в чували, т.е. вижда се името на производителя - http://www.kvsagro.com/index.php?p=search&kw=%D0%BA%D1%80%D0 … D&x=0&y=0

Последна редакция: сб, 21 мар 2015, 16:46 от Тaня67

# 500
  • Мнения: 9 908
прибрах ги веднага.
ще пътувам; затова и не могат да останат вкъщи, но се сетих да помоля една съседка градинарка да й ги занеса за 2 седмици.
много подробен отговор, благодаря ви!

# 501
  • София
  • Мнения: 13 262
прибрах ги веднага.
ще пътувам; затова и не могат да останат вкъщи, но се сетих да помоля една съседка градинарка да й ги занеса за 2 седмици.
много подробен отговор, благодаря ви!

Ако са само две седмици, спокойно можеш да ги оставиш сами. Просто ги накисни повечко преди тръгване. Не знам дали си чела, но най-доброто поливане за тях е потапяне на цялата саксия в съд с вода за 15-20 минути и отцеждане. Кашпите, в които са в момента стават идеално за целта. А ако те притеснява, може под саксиите да сложиш някакви камъчета и да сипеш вода. Така ще има влага в кашпата. Но внимавай корените и корите да са над водата, защото могат много бързо да загният.

# 502
  • Мнения: 9 908
o, ами чудесно тогава.
не съм чела, сега си отворих един линк за реанимация на орхидеи, но е много за четене.

# 503
  • Мнения: 6 391
Със съжаление видях днес, че орхидеите ми започват да прецъфтяват. Уж трябва да съм свикнала вече с това съвсем естествено, нормално нещо, но си страдам всеки път Laughing . И все пак, представиха се отлично този сезон - цъфтят от началото на годината и мисля, че могат още 1-2 седмици. Огледах дали някоя случайно не се излъгала да пусне нов цветонос, ама не, няма Crossing Arms . Само листенца и коренчета.

Допълвам с екзотична красота от FB страницата на БАН:

(от тук)

Последна редакция: вт, 24 мар 2015, 14:18 от Impala

# 504
  • Мнения: 114
Чета ви редовно и много сте ми помогнали.Полека- лека и аз се сдобих с 15 орхидеи.Намериха си мястото и виреят много добре.Даже успях да завъдя кейки и едната вече ще цъфти.След като се похвалих,искам да попитам,купувал ли е някой семена и развъждал ли е орхидеи по този начин?В китайските сайтове има много добри предложения,но искам някой да сподели личен опит.

# 505
  • Мнения: 6 391
Наскоро стана дума за това, така че помня и потърсих: от тук надолу.
Попадала съм и аз на такива оферти из интернет магазините. Не вярвам да се получи нещо.

# 506
  • Мнения: 13 924
Наскоро стана дума за това, така че помня и потърсих: от тук надолу.
Попадала съм и аз на такива оферти из интернет магазините. Не вярвам да се получи нещо.

Нали писах вече - става в  лабораторни условия. Подариха ми книга на английски , като гледам в какви условия -  в колби с бели престилки,специални миксери и подгревеи в някакваъ разтвор да покълнат до мииини рамери, после ги местят ев някаквъ субстрат.... после пак ги местят ... зави ми се свят. ако беше толкова лесно щеше да го правят под път и над път.


Аз се чудя защо и не виждам причина да го направя освен ако не е нещо мнооооого екзотично. Обаче екзотичното иска и екзотични условия,  много треперене поддръжка- защо с ами тези излишни грижи в  панелка с парно  Joy

# 507
  • София
  • Мнения: 529
Аз такова...да не ме набиете...днес отидох до Бриколаж с намерение да "преслушам" преоценените орхидеи. Ииии уцелих ново зареждане. Ако знаете какво е дете в сладкарница - ей ме на  Mr. Green
Имаше поне 200 орхидеи според мен - на един огромен подвижен стелаж, на няколко реда. Направо ми идваше да си го забутам целия към изхода  Heart Eyes Цената все още е намалената (разбирайте 11 лв.), но видях, че от 26-ти влиза в сила новата брошура и стават 9,95.
Обикалях, кляках, избирах и накрая се усетих, че от персонала вече ме гледат подозрително и е време да си ходя. Та равносметката е две нови красавици и един цветарник (ужас...в началото се чудех като споменавахте по 100-200 орхидеи...а сега се ужасявам, защото все по-ясно разбирам как се получава тази бройка). И сега ме е яд, че не си взех още една  Mr. Green Имаше уникални цветове. Особено едни с дребни цветчета, но много разклонени и кичести - самият цветонос прилича на дръвче.

Скрит текст:

# 508
  • Мнения: 6 391
Не твърдя обратното за семената, напротив Laughing .
Офертите обаче си ги има, включително за екзотични видове. Търговците явно разчитат на незнание и на това, че едва ли ще му се занимава на някого с разправии при (подозрително) ниската цена.

.svetlanka.,
Да са ти честити Hug , много са красиви. Отиди утре за третата Mr. Green .

# 509
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Добре, че при нас няма Бриколаж Whistling ...

Честити, много са нежни Peace!

Общи условия

Активация на акаунт