Нашите орхидеи – тема 40

  • 28 749
  • 748
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 386
Здравейте, ОРХИДЕЙОМАНИАЦИ!!!
Здравейте и вие, открили по случайност тази тема!
Пожелавам на всички орхидеите ви да ви радват с дълъг и обилен цъфтеж!
На всички нас - писали, пишещи и бъдещи членове - приятни моменти на четене и споделяне на грижите около нашето прекрасно хоби!

пожеланието/заклинанието на BЕЩИЦА
"Дълго да ти цъфтят, акари да не ги сполетят, трипсите да ги пропускат; само листа, корени и цветоноси да пускат "

За тези, които са новаци в заболяването „ОРХИДЕЙОМАНИЯ”:
Трябва да знаете, че ОРХИДЕИ е обобщено понятие – има много видове и всеки вид изисква различни грижи.
Ако има нещо конкретно което ви интересува или търсите конкретен съвет, е хубаво да знаете вида на вашата красавица. Не сте ли сигурни или просто не знаете, трябва да пуснете снимка за разпознаване – така съветите ще бъдат много по-точни.

СВОБОДНА ГРУПА НА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ОРХИДЕИ ВЪВ FACEBOOK
В БИБЛИОТЕКАТА на групата можете да намерите много информация за отглеждането на орхидеи.
(С благодарност за труда по превода и систематизирането!)


ПОЛЕЗНИ ПОСТОВЕ ОТ TEMИТЕ
Скрит текст:
Първи грижи за нова орхидея - _re_ge
Информация за субстрати и торене от Ботаническата градина на БАН - second
СУБСТРАТИ, ТЕХНИТЕ КОМПОНЕНТИ, СЪСТАВЯНЕ НА РАЗЛИЧНИ СМЕСКИ И ВИ … И ИЗБОР НА САКСИИ
СВЕТЛИНА , ДООСВЕТЯВАНЕ И НЕГОВИТЕ ПРИНЦИПИ, ПАРАМЕТРИ НА ДООСВЕ … СЪДОВЕ ЗА ОРХИДЕИ
ТОРОВЕ
ВИДОВИ ФАЛЕНОПСИСИ  и ПЪРВИЧНИ ХИБРИДИ
Готови смески субстрати за различни видове орхидеи - maya_76
ПОЛУХИДРОПОННО ОТГЛЕЖДАНЕ / семихидропоника
БРАСИЯ / BRASSIA
МИЛТОНИЯ и МИЛТОНИОПСИС
Вдървено стъбло на ванда - _re_ge
ВАНДА
ЦИМБИДИУМ / CYMBIDIUM
АЛИЦЕАРА / БЕАЛАРА
СКЪПОЦЕННИ ОРХИДЕИ
КАМБРИЯ
БРАССАДА, БРАСИЯ, БУРАГЕАРА, ОНЦИДИУМ
ПАБСТИЯ И ЗИГОПЕТАЛУМ
MИЛТАСИЯ
ПРЕПАРАТИ ЗА ЗАЩИТА НА РАСТЕНИЯТА ОТ БОЛЕСТИ И ВРЕДИТЕЛИ – ОБЩА  … ИЯ И КЛАСИФИКАЦИЯ
РИНХОСТИЛИС, ПАФИОПЕДИЛУМ
ХАБЕНАРИЯ, ПЛЕЙОНЕ
ХАБЕНАРИЯ (немски източник)
DENDROBIUM "NOBILE"
Основни грешки при пресаждане на фалчета - Raya
Основни правила при закупуване на фалчета - Raya

ПРЕДИШНИ ТЕМИ

# 1
  • София
  • Мнения: 3 890
Честита нова тема и чудесен празник на имениците днес!

# 2
  • Мнения: 15 018
Благодаря за темата.
Както скоро споделих, крепят ме само една цъфнала и два цветоноса, които тепърва излизат.

# 3
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 975
Благодаря за новата тема 🌻🪷🦋

# 4
  • Мнения: 6 265
Записвам се с цъфтеж от тези дни.

# 5
  • Мнения: 36 423
Благодаря за новата тема. Сега видях, че всички пет офисни орхидеи имат цветоноси Simple Smile Преди бях снимала две от тях.

# 6
  • Мнения: 17
Благодаря за новата тема!:four_leaf_clover:

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 2 134
Благодаря на Импала за новата цветна тема 🤗

Убеждавам се, орхидеите които са слабо обгрижвани на село се отблагодаряват подобаващо. Всички ( 5бр. Фалчета, 2бр. Милтония и 3бр.Цимбидиум) са с цветоносни 🤩.
Днес прибрах вътре Цимбидиумите и половината цветя на майка ми, които бяха на отворената тераса.

# 8
  • Мнения: 42
Поздравления за цимбидиумите, едни от най-красивите за мен орхидеи, които обаче не мога да се престраша да отглеждам. Нагледах се на красоти на едно изложение на орхиде пролетта, очите ми останаха в тях. Ще споделя и с вас Heart Eyes не всички са цимбидиуми, ама карай да е весело
Скрит текст:

































# 9
  • Бургас
  • Мнения: 2 134
И моите очи останаха в тях- красота 😍. Кое е изложението? Със сигурност не е в Бг.
Навремето в Бургас Флората я правеха много хубаво имаше страхотни аранжировки от цветя екзотични и не толкова, но за жалост последните години е станала комерсиална. Нищо красиво и интересно не може да се види.

# 10
  • Мнения: 42
Скрит текст:
И моите очи останаха в тях- красота 😍. Кое е изложението? Със сигурност не е в Бг.
Навремето в Бургас Флората я правеха много хубаво имаше страхотни аранжировки от цветя екзотични и не толкова, но за жалост последните години е станала комерсиална. Нищо красиво и интересно не може да се види.
Изложението е в една ботаническа градина в САЩ, не е в България както предположи. Ходила съм на няколко изложения в специални оранжерии за орхидеи и не могат и на малкия пръст да стъпят на това, не мога да си обясня защо. С удоволствие ще ида пак догодина. Понеже приемат доброволци, попитах дали още набират с идеята да ходя уикендите и да понауча занаята, но така и не се записах. А и предполагам, че тези като мен няма да бъдат допуснати до орхидеите, вероятно ще ни дават да прекопаваме градинки и садим теменужки Heart Eyes

# 11
# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Да се включа и аз в новата тема - благодаря, Импала Flowers Rose
Американските изложения винаги спират дъха Heart Eyes

Според вас тези бебета Ванди дали ще успеят да се адаптират към гледане във кори?

Въобще дали ще оцелеят, не че съм се засилила да копувам
Ако не са с космически цени, аз бих пробвала. Изглеждат читави растения. Принципно, за да се адаптират към кори, е достатъчно да пият корените вода. Сфагнум не бих слагала - все пак ванда си обича проветрението на корените. По-скоро бих подходила поетапно и с внимание - примерно, първо често пръскане за да видя как са - засушаване 1 ден; така примерно 20тина дни; после бих накиснала за няколко часа във вода - пак засушаване.... И в този ред на мисли, накрая бих сложила кори ама рехаво и чак като дойдат жегите (и всичко е наред) бих я засипала.
Общо взето - занимавка... Но пак казвам - ако парите си заслужават. Иначе, като изключим играчката, има да я чакаш да цъфне.....

# 13
  • Мнения: 22 776
Връщам се във вашите редици и съм изключително щастлива да кажа, че най-накрая моите орхидеи си намериха мястото и ме радват много.Виреят на западен прозорец, няма топлина около тях,даже има движение на въздух, защото са на стълбище.Единственото лошо е, че первазът е тесен и им опират листата в стъклата.Лятото изгарят понякога.Имам една, която не спира да цъфти и постоянно пуска цветоноси.Ето я:


Всички 4 ще цъфтят скоро.Преди тях доста ми минаха през ръцете и все умираха, но тези успях да отгледам.
Не им слагам тор, държа ги винаги с вода на дъното на саксията.Това го знам от приятелка.Понякога ги засушавам.Общо взето колкото по-малко ги гледам, толкова по-добре 😅

# 14
  • Мнения: 36 423
Поръчвали ли сте от тук? Напускали са страхотни неща, но скъпички:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063771444422

Общи условия

Активация на акаунт