Нашите орхидеи – тема 40

  • 28 747
  • 748
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 42
ДХ3 интересно е това с водата на дъното, при мен корените гният така и винаги внимавам да не остава вода след поливане. За торенето мисля, че орхидеите ще цъфтят и без тор, но не така обилно. Много ютубъри, които следя, регулират количеството и състава на торта според сезона и орхидеята, но това ми се струва толкова сложно, че дори не смея да си помисля да го правя. Аз слагам тор целогодишно и поливам според теглото на саксията, при някои орхидеи поливам по-често зимата заради сухия въздух.

За съжаление имам няколко орхидеи, които мисля, че пуснаха цветонос, но той спря да расте и не мръдва Confused Четох, че се дължи на редица фактори, никой от които не смятам, че е налице при мен, та съм в пълно объркване

Скрит текст:






Мисля, че мини маркът пуска цветонос Hug

# 16
  • Мнения: 22 766
Аз досега уморих 7-8 докато им баех с тор, пръскане, внимаване…Имам две приятелки, които са спецове на орхидеи и ги гледат така.И аз започнах- ни пускат цветомоси като луди и почти не спират.Даже опадалите цветоноси стоят живи и сега пускат издънки, освен новите, които са тръгнали.Та…ще ги държа така щом им харесва и не умират, което ми е най-важното.😅

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 2 134
Честно казано и моите галенички на село лятото та до преди месец гледах така. Поливам като оставям два три пръста на дъното на кашпата. Те сами се гледаха и всички са с цветоносни, но там е по светло и сега есента има по големи температурни амплитуди. В къщи под 21гр. не пада. Днес пресаждах пак Милтония. Новите булби с въздушни корени ги наврях по надолу, че нещо съхнат и страдат, пък сега да видим. От едни растение преди четири години сега имам четири растения.

# 18
  • Мнения: 22 766
И у дома
има температурни амплитуди.Между 19
и 22гр. варира дневна-нощна.
Единственото лошо е, че
им опитат листата в стъклото и изгарят.Но нямам друг подходящ
прозорец

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 2 134
И у дома
има температурни амплитуди.Между 19
и 22гр. варира дневна-нощна.
Единственото лошо е, че
им опитат листата в стъклото и изгарят.Но нямам друг подходящ
прозорец
В къщи на перваза в кухнята са така опират се в стъклото, но преди много години сме слагали фолио -мат, светло е, но не изгаря листата лятото.

# 20
  • Мнения: 13 782
Орхидеите който имат в чинойката вода наричам миещи крачета ( мой си термин от години). При него има и плюсове и минуси. Приложим е за орхидеи чиито корени стигат до долу. В противен случат поливането отгоре само и останалата вода в Чинийките не им е достатъчна и те  се дехидратират. Корените или техните части стоящи по-дълго във вода променят структурата си. Липсва им веламен (онова сивото) което е слой от умрели клетки запазващ влагата. В случай с постоянен контакт с вода, водата запазва ща се под веламена не успява да бъде изпита и коренът започва да гние. Ако сте гледали орхидеи на водно отглеждане ще видите че Веламеновите корени се заменят от растението с невеламенови. Там си има други минуси но да не разводнявам. "миещите крачета" е режим който не е подходящ за всяка орхидея и за всякакви условия. Ако сложите младо новозакупени растение в подходящ сезон и с подходящи условия няма да имате проблем, но ако нямате достатъчно светлина, первазът ви е гладен, растението е старо - може да не успеете.

# 21
  • Мнения: 36 421
Вашите орхидеи хващат ли се за мебелите? Имам една, която е на дървен рафт и има доста въздушни корени (здрава е, впрочем) и непрекъснато се опитва да се хване за рафта - два-три от по-големите въздушни корени са се разширили там, където се допират до него и се залепват здраво (аз ги отлепвам периодично).
Чудя се дали е нормално това, другите не го правят, а тази напоследък започна да опитва по-упорито. Става дума за обикновен фаленопсис.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 2 031
Импала , благодаря за новата тема. Flowers Blossom

Записвам се с един ден.фал и едно фалче. Simple Smile


Една миниатюра. Simple Smile


Тази е нова. Simple Smile

И да се похваля. След 2-3 години чакане доживях лиодорото ми да има цветонос. Simple Smile

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 2 134
Ре-ге много полезна и вярна информация 🤗.
Всички орхи на село имат "крачета" отдолу. Лятото е много топло в стаята таванска е и напича отгоре. Вратата стои отворена за проветрение. Малкото вода в кашпата се изпарява/изпива за два дни. Загнили корени няма, напротив повече корени и листа, когато почиват.

Флорен, красота 🤗

# 24
  • Мнения: 6 261
Ох не знам за какви крачета говорите, звучи ми едно такова фино… а това е цяло крачище 😂
Всичките ми са в такива кашпи и просто докато не се овъртят отвсякъде там, не мирясват

# 25
  • София
  • Мнения: 3 890
pppqqq, нормално е. Фалчетата са епифити - живеят закрепени за кората на дърветата. Корените им образуват светла грапава част - ризома, с която се "залепва" за околните повърхности. Веднъж отлепен, коренът не се захваща отново с тази си част. Трябва да се удължи и да образува нови ризоми. Обикновено означава, че растението се чувства добре и гледа да завземе повече територия или поне така съм чела.

Споделям линк на търговец на азиатски фалчета у нас. Това е за всички, които са си мечтали да имат това или онова чудо, но няма как да си го поръчат от азия самостоятелно. Цените са солени, но на фона на 19 лева за фалче в Кауфланд от последното зареждане, започват да ми се виждат поносими.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100063771444422

# 26
  • Мнения: 36 421
Благодаря за информацията Simple Smile Точно този сайт гледах вчера, искам тази зелената с лилаво в средата (Белина?), обаче не знам дали ми се дават 60 лева, а и в момента чакам ЧП.

# 27
  • София
  • Мнения: 3 890
ЧП е?

# 28
  • Мнения: 36 421
Черен петък Simple Smile Набелязала съм много неща, които дебна за намаление...

# 29
  • Мнения: 5 241
Здравейте.
Записвам се и аз във вашата темичка с 6 броя орхидеи. Много ги обичам. Всички са Фаленопсис мисля. Преди месец и нещо пресадих част от тях и имат нови листа, чакам и нови клончета. Една непресадена има 3 нови клончета, та около Коледа я чакам да цъфти.
Какъв тор използвате за орхидеите?

Общи условия

Активация на акаунт