Нашите орхидеи – тема 40

  • 28 766
  • 748
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 2 823
Според мен вътре е "заровено кучето", има някакво гниене явно. От топлина по друг начин изглеждат листата, като стопени. Тук много равномерно и навсякъде е пожълтяването.
За мен е кауза пердута. И както Impala се изрази и много ми хареса - време е за нова. Wink

# 736
  • Мнения: 8 062
Или измръзнала... долната 1/3 на най-новото листо ми изглежда не толкова засушена, а "гниеща", като мокра отвътре... (не гледам мокрото отгоре на листото в дясно, то уж от "капане" от цветоноса, но... не мога да си представя откуде точно от цветоноса ще излезе толкова течност)

# 737
  • Мнения: 13 798
каквато и да е причината ако не се вземат спешни мерки е пътник. Тя и без това в момента е на кантар, давам й само 50%

# 738
  • Мнения: 8 062
_re_ge, много си щедра Wink
Аз съм от тези, дето не изхвърлят до последно... виждам макс 10% шанс.

# 739
  • Мнения: 13 798
_re_ge, много си щедра Wink
Аз съм от тези, дето не изхвърлят до последно... виждам макс 10% шанс.
ШтШт, да не уплашим жената. /изтрий се.

# 740
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Ако иска да се пробва да я съживи, но ще отнеме време. Ако ли пък  няма нерви - нова да си вземе. По-лесно е.
Да ви питам: тези новите формати фалчета, дето ги продават само с един много голям цвят, следващото цъфтене пак ли е такъв цвета голям и единствен или си цъфти стандартно с по-малки и много повече цветове?

# 741
  • Мнения: 6 387
Анджи, Singolo ли имаш предвид? Ако да, това е приумица на производителите на орхидеи, за да създадат нещо по-интересно сред морето от фаленопсиси. Накратко казано, избират по-едро цъфтящи по принцип хибриди и после отрязват върха на цветоноса. Така растението се съсредоточава върху единствения останал цвят и той става по-голям от обичайното, нормалното. Чела съм, че дори третират с нещо си, за да останат листата по-малки - за контраст, за да изглежда цвета още по-голям. Саксията обикновено също е малка, корените стават ненормално дебели. По цветовете се пръска брокат, боя, пишат се послания... За мен това е неестествена, "изнасилена" работа, не приемам нещо живо да се третира като консуматив.
При нормални, домашни грижи такова растение ще си се развива естествено, ще цъфти с повече, макар и по-дребни, цветове. Стига да оцелее, разбира се, защото съм чела и за доста неуспехи с тях.

# 742
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Благодаря за разяснението. Да, точно Синголо имах предвид. Много дебели корени и доста от растенията са в окаяно състояние пък и скъпи. Затова предпочетох първо да попитам пък после да го мисля. ❤

# 743
  • Варна
  • Мнения: 2 033
И тази успя да отвори. Много нежно се съчетават двата цвята. Simple Smile

# 744
  • Мнения: 13 798
Благодаря за разяснението. Да, точно Синголо имах предвид. Много дебели корени и доста от растенията са в окаяно състояние пък и скъпи. Затова предпочетох първо да попитам пък после да го мисля. ❤
Дебели са заради начин по който се торят. имаше в Фв групата една дама която го беше стабилизирала след това. корените изтъняха до нормални като се не торят като замаЕни. Цветът по-нататък пак беше едър но не и като купешкия.

# 745
  • Мнения: 549
Здравейте!
Излезе пъпка на една от орхидеите ми, която седя близо месец, но така и не се отвори, а изсъхна. Каква може да е причината?

# 746
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Здравейте!
Излезе пъпка на една от орхидеите ми, която седя близо месец, но така и не се отвори, а изсъхна. Каква може да е причината?
На растението не му стигат силите. Пробвай да подхраниш с тор за цъфтеж, тоест съдържа повече "P"  от обозначените 3 букви (NKP). И при мен първите 2-3 пъпки от цветоноса изсъхнаха, на едното мини не се и развиха, но последващите вървят добре, а на другото мини  първите две бяха добре, но ги засушава. Останалите за сега вървят добре.

# 747
  • Мнения: 8 062
Или й е станало течение (студено), сменено й е мястото, има вредители, нещо е болна (още повече ако е изкарала само една пъпка)...

# 748

Общи условия

Активация на акаунт