Отговори
# 705
  • Мнения: 519
Бебата пропуска вечерния сън от около две седмици. Иначе през деня си спи на 2 - 3 часа, но вечерното просто започна да го прескача и няма сила на света, която да я приспи....при все, че все още се приспиваме на ръце. Не мога да се пречупя да я оставя да плаче, за да се научи да заспива сама, но и другото не е вариант. Вече натежава доста и ако е някое от по-трудните заспивания е голяма мъка  #Crazy

# 706
  • Мнения: 87
Не съм се включвала отдавна понеже няма какво да допринеса за дискусията, но понеже някой пита за белите и пълнозърненстите храни, та да напиша какво знам и какво пише в една книга, която имам. Незнам дали логиката на педиатърката на Ижинка е същата. Извинете за английския, мога да редактирам и преведа по-късно. Незнам как да скрия текста също.

"White bread, pasta and rice are fine for babies. Use whole-grain foods occasionally, and gradually introduce more during the toddler and preschool years.

Why? Foods that are full of fiber (which helps digestion and promotes good health), such as vegetables, fruits and whole grains, tend to be quite bulky and don't provide much energy for your baby. This is great if you are a mom watching her waiting, but bad news for a baby because her little tummy becomes full of low-calorie fiber, which does not provide enough energy or other nutrients for her to grow, and leaves less room for other more nutritious foods.

What to watch out for: fruits and vegetables provide many essential nutrients, so it's a question of getting the balance right. Too many high-fiber foods can displace other nutritious foods such as dairy foods, meat, fish, eggs and healthy oils. If as a family you eat only whole wheat bread, this is okay for your baby as long as she isn't having a lot of other fiber-rich foods such as lentils and beans."

# 707
  • Мнения: 87
Да додам и за съня какво знам. Аз за 7 месеца успях на прочета N на броя книги за съня, тъй като моя син е т.нар. short napper, т.е. спи кратки дневни дремки по 30-40 мин и се рових много да разбера как да му помогна да спи по-дълго. Но се оказа, че 20% от децата между 6 и 21 месеца са short napper и нищо не може да се направи. Пише, че между 6 и 9 месеца дремките може да са и още по-кратки, но да са много на брой (т.нар. snaps). Между 9 и 12 месеца общо взето нещата се изглаждат и дремките от само себе си стават по-малко на брой (1 или 2), но по-дълги.

В останалите случаи децата спят обикновено 2 пъти на ден (сутрин и следобед) + кратка вечерна дрямка, т.е. общо три пъти. Около 9 месец тия деца твърдо спят само 2 пъти, т.е. вечерната дрямка отпада. Естествено това са само ориентири и всяко дете може да премине в новия период по-рано или по-късно.

Друго, което знам и което се оказа 100% вярно при мен - много често последната дневна дрямка не трябва да е дрямка, а времето, в което детето да се слага за нощен сън. Аз така неправилно си държах детето до късно вечер и мислех, че така ще спи по-дълго, а се оказа, че на него му се спи за през нощта. Аз мисля, че съм казвала и преди, че масово се препоръчва лягане към 7-7:30. Мога да препиша примерни схеми от една книга, която имам, ако някой се интересува.

Дано съм полезна на някой. Всеки сам си преценя естествено и отсява това, което смята, че работи за неговия конкретен случай. Просто исках да споделя какво съм прочела и знам от опит. 

# 708
  • Мнения: 519
Paulca, много ти благодаря за инфото. Беба спи точно по описания от теб начин - по 40 минути, като швейцарски часовник е. В последните два дни като че ли увеличи времето на 50 минути, че и час, да видим тенденцията ще се запази ли. Заспива вечер към 9 след къпане и хранене и не се буди до 6.30, че понякога и до 7 сутринта, да чукна на дърво.
Вчера зачетох в една книга, че на 7 месеца детето спяло на ден по три пъти по час и половина и изтрещях. Та ние ако съберем три часа сън, пляскам с ръце.......

# 709
  • Мнения: 1 390
Дреб си увеличи следобедния сън на 2 часа, а останалите дремки са по половин час, понякога може да откара и един, ако го гушкам. Ама нали мъж ще става, не може цял живот да се гушкаме  Joy не, че ми е проблем Simple Smile проблемът е приспиването, напоследък е голяма драма, освен ако не е в количката навън.

# 710
  • Мнения: 1 073
.... масово се препоръчва лягане към 7-7:30. Мога да препиша примерни схеми от една книга, която имам, ако някой се интересува.
Тая книга по нас е писана Simple Smile
paulca Аз всеки път те чета с интерес и бих прегледала книгата ако я има някъде онлайн. НЕ, че ми е някакъв голям проблем съня, ама вече много силно ми се чете нещо, та да го съчетая и с полезното. Аз търсих и безплатна версия на книгата за захранването, която цитира, ама не намерих и може да си я купя вече, че и това ще ми е интересно да прочета.

Забравих да се отчета от ДК преди няколко дни. Стана ясно защо нощния сън е бил толкова кошмарен през последния месец- скок в растежа! След слабото наддаване от 250 гр миналия път, сега беше качил цели 800гр. Shocked
Понастоящем е 8900см и 75см. И даже 2 см глава - това вече го очаквах, че изведнъж му порастна балката Simple Smile е и косата бая се ошуми де Simple Smile.
  bouquet Hug

# 711
  • София
  • Мнения: 357
ижинка, обясни ли педиатърката защо обикновени, а не пълнозърнести сухари? Или това важи само за започването?
Това, което paulca е писала май е причината за препоръката. Каза ми нещо от рода, че не било нужно да го натоварваме допълнително.

paulca, и аз благодаря зза обяснението за съня - значи си имам един short napper, от което аз много страдам, защото тъкмо заспи с 300 зора и се захвана нещо да правя и той се ококорва. Ето днес бяхме на разходка с дете на година и половина - то спа час и половина, Никола 2 пъти по 30 минути.
ymemansi, с този високия мъж вече минахте ли на дрехи с размер до 1 година Crazy Laughing

# 712
  • Мнения: 87
Nutty може би трябваше да уточня, че има и други причини децата да спят 40 мин само като по часовник и да не могат да направят преход между два цикъла на съня и да консолидират съня - например заспиват с биберон, изпускат го и като трябва да минат в следващия цикъл, биберонът го няма и те се будят да го търсят. Друга причина - заспиват на ръце, майка им (или който ги приспива) ги слагат в кошарата, те се будят и понеже им е непознато (т.е. това не е състоянието, в което са заспали), се будят, т.е. минават от т.нар. partial arousal до complete arousal. Много научно го обясних, извинете, но така съм го прочела. Но факт е, че 20% са short napper така или иначе. Моят син също последните няколко дни спи 1 час сутрин, което е рекорд. В тази връзка завиждам искрено на danny_p за 2-часовата дремка. Явно си има long napper, което е прекрасно! Моят син никога не е спал толкова!

Nutty - има и такива деца, които спят толкова. Те са само потвърждение на факта, че колкото повече спят децата, толкова повече спят (sleep begets sleep). Важното е общия сън за деня и нощта да е достатъчен. Моят син спи кратко през деня (3 или 4 пъти по 40 мин), но 7:30 до 7 сутринта, та общо е ОК.

Ymemansi, незная дали книгата я има онлайн. Аз я имам твърдо издание, не съм я търсила. Тя е много популярна (healthy sleep habits, happy child by dr. marc weissbluth), много хора й казват the sleeping bible. Методите вътре не са за всеки, но биологичното описание на съня е много полезно. Не може да я няма онлайн, тя е доста стара за разлика от тази за захранването, която е от 2014 първо издание. Сега погледнах - първо издание е от 1987, преработена 1999 и после второ издание 2003.

Между другото за fiona и майките на близнаци - има и Healthy Sleep Habits, Happy Twins.

Последно да кажа за смяната на времето понеже тука това беше преди 3 седмици може би. И есента, и сега напролет, като се събудихме в неделя по новото време и си карахме по новото време и не сме имали никакви периоди или грижи да свикваме с него. Единствено, което направих, е да затъмня стаята доста понеже 7:30 е доста светло навън още и сутрин също става светло.

Ижинка - на година и половина и твоето дете може да спи толкова. В книгата пише, че когато дремките стават по-малко на брой се увеличава продължителността. Много се надявам това да е вярно и за нашите деца! Пак там пише, че на 15 месеца 56% от децата спят само 1 път на ден и предполагам е нормално да е час и половина.

Последна редакция: нд, 22 мар 2015, 20:21 от paulca

# 713
  • Мнения: 616
Аз си мислех,че само ние още си спим реално след всяко ядене(т.е на 3-4 часа най-много),но ме успокоихте Simple Smile .Иначе бебо става към 7,играе 40 -60 мин.,яде и поспива още към час-та аз това не го броя към дневен сън,тъйкато никой не става от спалнята  Laughing После една дрямка от около час,една от 2 часа най-много и вечерта към 7 още 40-50 мин.

# 714
  • София
  • Мнения: 2 901
Моята спеше по 40 минути, ама точно!!! до преди няколко дни. Вече спим 2 пъти по 20 часа и нещо и вечер като я измия и оправя, заспива към 20:00-20:30, но ако се разбуди от нещо, ще се кокори докато цялата къща си легне и стане напълно тихо и тъмно, демек до към 11:30.

# 715
  • Мнения: 1 390
Хихи, бебе-мечта, да спи по двайсет часа Simple Smile))

Дребното започна да спи по два часа следобяд преди две седмици някъде, но само навън - ако си е вкъщи, макс половин час. Сега пак му се доспа и го приспах, странно ми се струва това спане по никое време. Ще се събуди след малко за банята.

И аз я четох тази книга, но не я дочетох. Може да пробвам да го къпя в 8.30, но ми се струва, че ще му е рано. В 7.30 пък е кукуряк, подскача из вкъщи Simple Smile сутрин се буди към 7, а тази сутрин ми видя сметката в 6.30. Подозирам скок в растежа или пак не му стига яденето, което едвам му натъпквам. Нямам търпение да сменим времето, за да започне да се буди в 8 Simple Smile)))

# 716
  • Мнения: 1 073
Хихи, бебе-мечта, да спи по двайсет часа Simple Smile))
 
Даже 2 х 20 часа Simple Smile Simple SmileSimple Smile

paulca мерси много, ще я потърся тази библия Simple Smile

ижинка той се движи с 4 месеца напред и другия като стане на 8 ако запази темпа ще мина на 12-18 Simple Smile Иначе сега си е на 9-12 още и даже щях да ти казвам, че май имат еднакви гащи с твоя момък от една снимка дето качи преди в групата. Едни раирани на Джордж Simple Smile

# 717
  • Мнения: 519
Paulca,  бибата като причина за краткия сън отпада веднага, защото не ползваме. Обаче се приспиваме на ръце, та може и там да е разковничето. Въпреки че като заспи веднага я поставям в легълцето и тя де факто от този момент нататък спи по 40 минути. Или е заради начина на приспиване, или ще се окаже short napper. При всички положения я оставям сама да си състави график за спане, гледам вечер да си ляга по едно и също време и да й спазвам трите часа и половина между храненията. От там насетне малката рулира Simple Smile

# 718
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Много поелзна тема за съня обсъждате. На мен ми е болна тема нощният сън, четох няколко книги, на Трейси Хог и на Елизабет (забравих фамилията), единственото, което постигнах, еда заспива по-рано вечер. Но нощем се буди постоянно, след заспиване има едно будене след 40 минути (понякога и по-малко), след това точно на 2 часа. Не съм спала повече от 2 часа (обикновено 2 пъти по 2) от 3 месеца и вече едвам издържам. Наддал е много малко този месец и явно наистина има нужда от нощното ядене..

Да си кажа за дневното спане. Аз се опитах да ги докарам до 2 по 1.30 часа  като по книгите, но не ми се получи. Ако стане в 6, заспива в 7 за 30-60 минути (зависи дали е гушнат) и после към 10. Ако стане в 9 заспива в 9 за около час. После има обедно спане от 1.30 до 3 (случва се обаче и да му е само 30-40 минути). И след 3-3.30 до 7.30-8 обикновено не спи. Но си почива, към 17-18 го нося в раницата 30 мин, ако иска да спи, напоследък само кротува без да заспива. Та на практика имаме 3 до 4 спанета дневно и мислех, че това е много зле, но като ви гледам повечето сте така. Сега да се научи и нощем да спи и ще е приказка!

Педи каза да давам допълнителна каша между следобедното и вечерно хранене, нпкой процедирал ли е така? Каква давате?Храненето ни беше в 15.30 и после в 19, сега го правя в 15.30, 18 и 19.30, дано има ефект

# 719
  • Мнения: 2 653
paulca, ижинка, благодаря за информацията!
За спането-В първите месеци аз също съм оставяла да къпя децата към 9-10 и да лягат след това. Нощният сън се подобри, когато започнах да спазвам сегашния режим. В  7-7:30 ги къпя(общо ми отнема 20-30 мин) и директно по леглата за сън. Най-много да издържат 10тина минути игра. Та при нас също действа този метод. След обяд спят в повечето случаи 2 часа, преди нощното спане имат 30-60 минути, сутрин-имат едно доспиване след храненето в 6 и после дремват за 30-60 минути преди обяда. Но както казах сутринта, спаха до 7:30 и директно пропуснаха първото доспиване и си изкараха 3 часа до следващото хранене. Но тогава заспаха пък директно след като им извадиш шишетата от устата.
Мен също ме притеснява вечерното заспиване в 8 как ще става скоро.

Nutty, може би знаеш, но да кажа. (направо съм готова за свекърва  Laughing) Може и да преминава в по-лек сън, ако там му е хладно. В смисъл, гушнато в мама е много топличко, а после изведнъж хлад. Единият вариант е да я увиваш в одеялце и така да я оставяш увита. Другият вариант е да постелеш одеяло върху чаршафите в леглото, примерно поларено, защото то си е топличко, за разлика от памучното.

Пипи, аз още дълго ще държа децата на вечеря само с мляко. Междинно може да им дам плод само. Те вечерят в 7, а следобедната им закуска е в 3:30-4. Обаче заспиват с бутилка мляко, правя 60-100 мл по-слаб разтвор от нормалното. Следващото им хранене е чак в 6 сутринта.

Общи условия

Активация на акаунт