Консултации с д-р Антоанета Георгиева, специалист вътрешни болести и пулмология

  • 6 687
  • 27
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 549
В тази тема може да задавате Вашите въпроси към д-р Антоанета Георгиева от Болница "Здравето"

Д-р Антоанета Георгиева е специалист по вътрешни болести и пулмология.
Тя е международен здравен координатор на Болница "Здравето" и МЦ "Детско здраве".
Завършва медицина в Медицински университет – гр. София, където придобива и двете си специалности и става дипломиран преводач на медицинска литература с английски език.
Работи 10 години в клиниките на Университетска болница по белодробни болести "Св. София".
Между 2004 г. и 2013 г. работи към Корпуса на мира – САЩ като лекар - специалист и общопрактикуващ лекар в условията на американската здравна система, където придобива широк клиничен и терапевтичен опит според стандартите на американската клинична практика.



Правила на темата

Тази тема е от типа “Виртуален кабинет”, не е предназначена за създаване на дискусии, а е консултативна тема от вида "Въпрос от потребител – Отговор от специалист".
За да бъде максимално полезна и добре организирана и да бъде улеснен специалистът, който ще отговаря на Вашите въпроси, както и с оглед получаване на по-бърз и точен отговор, молим да спазвате следните правила:

- въпросите следва да бъдат зададени максимално ясно и с възможно най-подробно описание на проблема

- въпросите следва да съответстват на областта на компетентност на д-р Георгиева

- не отговаряйте на въпроси, зададени от други потребители - темата не е дискусионна



Информацията, предоставяна в тази тема, не може да замени посещението при лекар, поставянето на конкретна професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Процесът на разпознаване и диагностициране на заболявания, състояния или симптоми е комплексен и не може да бъде изчерпан посредством неприсъствена комуникация между лекар и пациент. В тази връзка предоставяните мнения и консултации в тази тема отразяват единствено предположения на специалиста, базирани на обема информация, предоставена им от потребителите, и те не следва да се възприемат като поставяне на диагноза и назначаване на лечение.

Отговор на Вашите въпроси може да очаквате в рамките на 3 до 5 работни дни.
Темата не е предназначена за диагностициране и реакция на спешни състояния.
В случай че имате притеснения относно спешно здравословно състояние на детето Ви, моля потърсете съдействие от личния лекар или на телефон 112.

При желание всеки потребител е свободен да се допита и до останалите родители по даден проблем и/или да предизвика дискусия, публикувайки отделна тема в тази група - въпреки че въпросът му би повторил вече зададения тук, това няма да се счита за нарушение на Правилата за ползването на сайта.

Последна редакция: пт, 08 май 2015, 15:41 от Mamma

# 1
  • Мнения: 17
Здравейте,
Моето детенце е на 1,9 г. Зимата няколко пъти имаше задна хрема. Секрета от носа никога не е бил различен от воднист. Най-вероятно, защото до сега не е ходил на градина. След последната хрема ми направи впечатление, че вечер като си легне му се запушва носа и диша през устата. Това продължава вече 2-3 месеца. През деня нищо му няма. Няма секрет. До скоро си мислех, че е от сухия въздух заради радиаторите, но вече повече от месец не ги ползваме, а нослето продължава да се запушва вечер. Педиатърката до сега не го е погледнала, но по телефона ми изписа някакво лекарство или билка, с което да го мажа и то щяло да му успокои лигавицата и да му се отпуши. Аз обаче не искам да правя каквото и да било без да го види доктор. Какво е вашето мнение?

# 2
  • Мнения: 38
Здравейте,
Моето детенце е на 1,9 г. Зимата няколко пъти имаше задна хрема. Секрета от носа никога не е бил различен от воднист. Най-вероятно, защото до сега не е ходил на градина. След последната хрема ми направи впечатление, че вечер като си легне му се запушва носа и диша през устата. Това продължава вече 2-3 месеца. През деня нищо му няма. Няма секрет. До скоро си мислех, че е от сухия въздух заради радиаторите, но вече повече от месец не ги ползваме, а нослето продължава да се запушва вечер. Педиатърката до сега не го е погледнала, но по телефона ми изписа някакво лекарство или билка, с което да го мажа и то щяло да му успокои лигавицата и да му се отпуши. Аз обаче не искам да правя каквото и да било без да го види доктор. Какво е вашето мнение?
Здравейте,
За съжаление не мога да Ви дам изчерпателен отговор на базата на дадената информация. Би следвало да обсъдим
* с какво е лекувано детето откакто е с хремата (капки или лекарства през устата);
* вземан ли му е назален секрет за микробиология, кога и какъв е резултатът;
* какво е изписала неговата педиатърка?
Мисля, че наистина ще е най-добре да бъде прегледано от специалист Уши нос гърло, за да се прецизира лечението му. Засега промивайте носа само с физиологичен разтвор по 2 мл във всяка ноздра или с Низита, Куикс,Стеримар и др.
Д-р Георгиева

# 3
  • Мнения: 22
Здравейте! Не зная дали тук и към Вас трябва да задам въпроса си. Аз работя в детско заведение и в групата ми има болни от варицела деца. Аз съм боледувала от нея, но синът ми, който е студент не е. Сега не смее да си дойде у нас, защото не знаем, дали аз, след като съм боледувала съм заразоносител поради контакта с болни деца? Моля Ви осветлете ни, защото детето ми не може да не се прибере цяло лято. Благодаря!

# 4
  • Мнения: 38
Здравейте! Не зная дали тук и към Вас трябва да задам въпроса си. Аз работя в детско заведение и в групата ми има болни от варицела деца. Аз съм боледувала от нея, но синът ми, който е студент не е. Сега не смее да си дойде у нас, защото не знаем, дали аз, след като съм боледувала съм заразоносител поради контакта с болни деца? Моля Ви осветлете ни, защото детето ми не може да не се прибере цяло лято. Благодаря!
Здравейте,
Извинявам се за късния отговор, бях в отпуска и нямах достъп до интернет.
Заразно-носител е само човек, който боледува от варицела.
Не съществува риск вашето дете да заболее от варицела.
Д-р Георгиева

# 5
  • Мнения: 4
Здравейте д-р Георгиева, моето детенце, на 4 год. има проблем с дробовете. Всеки сопол слиза надолу и прави бронхеолити и по-тежки състояния, беше така като бебе, а след изкарана варицела, отново имунната му система рухна и вече половин година не спира да боледува. Непрекъснато сме на антибиотици, за мой най-огромен ужас, всички доктори са на различно мнение, казват ми ту, че е астматик, ту, че е алергичен,ту разни други, неразбираеми за мен неща. Единно мнение няма, всеки препоръчва различни неща, излизат му обриви и по тялото, педиатърката ни не ни праща на алерголог, защото точно сега бил много обострен... Като беше бебе, на своя глава не дадох изписания от педиатърката ни пореден антибиотик и той се закрепи, от тогава 3 години не беше боледувал тежко, сега на своя глава отново не дадох антибиотик, а използвах хомеопатични лекарства и сополите не слязоха надолу, но остана суха кашлица, която от 2 седмици не спира, засилва се нощем или сутрин, на пристъпи, после цял ден не кашля, диша спокойно, но тази сутрин чух, че дробчетата му започват да свирят и съм в ужас какво да му давам и на какъв доктор да го водя, за да не ни изписват антибиотик... И още нещо, ако детето ми е астматик, то тогава чух, че по здравна каса ни се полага инхалатор и безплатно лечение, а докторите мълчат... Излишно е да казвам, че съм стигнала до тук, защото съм загубила всякакво доверие в докторите, за това, моля ви за професионален, но и за чисто човешки отговор. Благодаря!

# 6
  • Мнения: 38
Здравейте д-р Георгиева, моето детенце, на 4 год. има проблем с дробовете. Всеки сопол слиза надолу и прави бронхеолити и по-тежки състояния, беше така като бебе, а след изкарана варицела, отново имунната му система рухна и вече половин година не спира да боледува. Непрекъснато сме на антибиотици, за мой най-огромен ужас, всички доктори са на различно мнение, казват ми ту, че е астматик, ту, че е алергичен,ту разни други, неразбираеми за мен неща. Единно мнение няма, всеки препоръчва различни неща, излизат му обриви и по тялото, педиатърката ни не ни праща на алерголог, защото точно сега бил много обострен... Като беше бебе, на своя глава не дадох изписания от педиатърката ни пореден антибиотик и той се закрепи, от тогава 3 години не беше боледувал тежко, сега на своя глава отново не дадох антибиотик, а използвах хомеопатични лекарства и сополите не слязоха надолу, но остана суха кашлица, която от 2 седмици не спира, засилва се нощем или сутрин, на пристъпи, после цял ден не кашля, диша спокойно, но тази сутрин чух, че дробчетата му започват да свирят и съм в ужас какво да му давам и на какъв доктор да го водя, за да не ни изписват антибиотик... И още нещо, ако детето ми е астматик, то тогава чух, че по здравна каса ни се полага инхалатор и безплатно лечение, а докторите мълчат... Излишно е да казвам, че съм стигнала до тук, защото съм загубила всякакво доверие в докторите, за това, моля ви за професионален, но и за чисто човешки отговор. Благодаря!
Здравейте,
Съжалявам за проблемите, които има детенцето Ви.
След прекарана варицела имунитетът се повлиява и за около 6 месеца заболеваемостта от инфекциозни заболявани е по-висока. Вирусът остава в латентно състояние в организма и имунната система се адаптира към присъствието му.
Сриркащите хрипове и честите рецидиви на бронхиолит при вашето дете могат да се дължат на астма.
Астмата е хронично протичащо заболяване,характеризиращо се с:
1.   Пристъпи на задух
2.   Наличие на сухи свиркащи хрипове. Свиркането често се чува от разстояние.
3.   Стягане в гърдите.
4.   Суха и мъчителна кашлица.
При астмата съществува хронично възпаление и повишена чувствителност на бронхиолите по отношение на различни дразнители. При контакт с дразнител настъпва реакция, изразяваща се в стесняване на бронхиолите, те се запушват и дишането е затруднено. Хиповентилацията на бронхиолите и алвеолите създава условия, в които може лесно да са развие бактериална инфекция.
Етиологията на асмата е комплексна. За развитието на заболяването има значение,както генетичната предиспозиция, така и факторите от околната среда. История за астма, атопичен дерматит или алергичен ринит в семейството подкрепят диагнозата. Факторите от околната среда са прах, животински косми, полени, химикали.
Диагнозата се поставя на базата на историята на заболяването и чрез извършването на специални инструментални изследвания. Те се извършват с уреда за функционално изследване на дишането – спирометър. При увеличаване на FEV1(форсиран експираторен обем) с повече от 12%, след прилагането на бронходилататори диагнозата е почти сигурна. Друг важен показател е промяната във PEF(Върхов експираторен дебит) с повече от 20% в рамките на 3 дни.
Прогнозата на асмата в детска възраст е добра. Често с настъпване на пубертета астмата при децата изчезва.
При астма личният лекар можа да изпише по здравна каса инхалаторно лечение с препоръчан от специалиста медикамент, но не и самия небулизатор за домашна употреба, чрез който се прилага медикамента на тази възраст.
Ако имате още въпроси не се колебайте да ги зададете.


# 7
  • Мнения: 478
Здравейте , д-р Георгиева!

Детето ми е на 2,9г . Без наследствени и вродени болести,2-ро напълно нормално протекло раждане.Изключително здраво и нормално развиващо се дете..до 2-рата си година.От септември 2014г до днешна дата е хоспитализирана 5 пъти,първите диагнози-бронхиолит и пневмонии,последните бронхиална астма-чисти пристъпи.На профилактика е със Сингулар и Фликсотид . Вентолин и Солдесанил-при нужда.Не посещава детско заведение. Но от септември м.г. до сега всеки месец е на антибиотик,било то венозно или през устата.Около 20 дни е здрава,останалите на антибиотици,антихистамини и тем подобни агресивни препарати,товарещи както и черния дроб,така и бъбреците и т.н. Всичко започва от носа-бистри секрети,след 2 макс 3 дни е със спазъм,ако не се реагира,нещата слизат към дробовете.Моля дайте съвет с какво може ,поне да се разредят тези боледувания.Предварително благодаря!

# 8
  • Мнения: 38
Здравейте , д-р Георгиева!

Детето ми е на 2,9г . Без наследствени и вродени болести,2-ро напълно нормално протекло раждане.Изключително здраво и нормално развиващо се дете..до 2-рата си година.От септември 2014г до днешна дата е хоспитализирана 5 пъти,първите диагнози-бронхиолит и пневмонии,последните бронхиална астма-чисти пристъпи.На профилактика е със Сингулар и Фликсотид . Вентолин и Солдесанил-при нужда.Не посещава детско заведение. Но от септември м.г. до сега всеки месец е на антибиотик,било то венозно или през устата.Около 20 дни е здрава,останалите на антибиотици,антихистамини и тем подобни агресивни препарати,товарещи както и черния дроб,така и бъбреците и т.н. Всичко започва от носа-бистри секрети,след 2 макс 3 дни е със спазъм,ако не се реагира,нещата слизат към дробовете.Моля дайте съвет с какво може ,поне да се разредят тези боледувания.Предварително благодаря!


Здравейте,
Съжалявам за проблемите,които имате и разбирам притеснението Ви.
Инфекциите на дихателните пътища водят до изостряне на астмата, както и други фактори от околната среда като полени, плесени, животински косми (пърхот) и други. За да Ви посъветвам,трябва да зная колко време без прекъсване и на каква доза Фликсотид e било детето? С какво устройство го получава? До колко ефективно го вдишва и още други особености на неговия случай.
Надявам се, че бих могла да Ви помогна.
Поздрави,
Д-р Георгиева

# 9
  • Мнения: 478
Фликсотид ни изписаха през април 2015г, 2 пъти по 2 впръсквания ,при нужда.Само няколко пъти се опитах,но детето е твърде малко,според  мен самите впръсквания са не ефективни,тя не може да си поеме въздух и да го вдиша като голям човек.

# 10
  • Мнения: 38
Фликсотид ни изписаха през април 2015г, 2 пъти по 2 впръсквания ,при нужда.Само няколко пъти се опитах,но детето е твърде малко,според  мен самите впръсквания са не ефективни,тя не може да си поеме въздух и да го вдиша като голям човек.

Здравейте,
За да мога да Ви отговоря на въпроса, би трябвало да зная в каква доза е изписан Фликсотида? Два пъти по колко микрограма и по повод на какви оплаквания ? - Честота и тежест на пристъпите, прием на други медикаменти, съпътстващи заболявания?
За ефективното му приложение при деца по-малки от 8-10 години се използва обемно устройство.
С най-хубави пожелания!
Д-р Георгиева

# 11
  • Мнения: 12
Здравейте д-р Георгиева,
на синът ми който е на 1 година и 8 месеца преди около 15 дни забелязахме жълт налеп на езика колкото петдесет стотинки, без никакви други симптоми. Заведохме го на лекар и направихме изследвания  на АСАТ, АЛАТ, урея и креатинин и изследване на микрофлора. Кръвните изследвания са в норма, но посявката показа наличието на мораксела катаралис и кандида глобрата имаме и антибиограма. И двете бактерии са чувствителни на Аугментин и още два антибиотика. Въпроса ми е има ли как да избегнем оралния антибиотик и да приложим друго по щадящо за детето лечение. 
Благодаря Ви предварително!

# 12
  • София
  • Мнения: 5 197
Здравейте д-р Георгиева.
Имам момче на 3ги10м. Роден в началото на 9месец. По време на бременноста имам тежка операция с пълна упойка и последвало лечение.  Роден е със секцио.
Имал е само атопичен дерматит, който израсна.
Ходи на детска. Боледува, главно от сополи и червено гърло. И чат-пат ангини.
От около 2седмици има кашлица, която лекувах със стодал и витамини. Дневната кашлица спря. Но 1-2 пъти на ден получава пристъп на кашлица,  почервенява целия, и опитва да повърне и в същото време да преглътне. Не кашля през останалото време, но като получи пристъпа на кашлица р ужасна.
Слушан е от 4 лекари. Никой не чува нищо.  Пълна кръвна картина от преди седмица, показва че всичко е в норма. УНГ, казва пе няма нищо по особено. Леко зачервено гърло, позасъхнал секрет. Друг лекар казва, шеко подути лимфни възли.  Днес бяхме до белодробна в двора на майчин дом. Прослушаха го 2пъти. Отказаха да му направят снимка. 
Изписват каквото всички останали.
Капки за нос, инхалации с физ.р-р. Зиртек, и витамини.
От 10дни му давам зиртек и му капя в носа макситрол. Инхалация правим от 2дни.
Също забелязвам , че бълнува буди се , говори нещо, съвсем спокойно обаче не с рев. Забелязвам , че се напишква през нощта или рано сутрин а вече отдавна спи без памперс, и почти никога не се е изпускал...

Пристъпите продължават.
Аз ли не правя нещо както трябва?
Къде другаде да отида да го прегледат за да разбере защо се дави от кашлица?
Искам да.му направя снимка на бял дроб, въпреки че казват че не е нужно? Ще го заведа на секрет за нос? 
На алерголог ли да го заведа или?
Предложиха ни да останем в отделението за няколко дни в белодробна?
Или тази кашлица идва от инфекция на червата/ като летен вирус/
Няма температура, храни се, пие си всичко.  Не е отпаднал, секрета от носа не изтича навън...
Притеснявам се, защото този пристъп на даване е ужасен.
А реално никой не ми казва как да изчезне и с какво. Бяхме и на море за 4дни, може би там спря дневната кашлица...
 Насочете ме,  къде да отида? 
Какво е нужно за да се разбере причината.
Ще се радвам да ми отговорите

Последна редакция: пт, 21 авг 2015, 22:07 от grgrigorova

# 13
  • Мнения: 24
Здравейте, дъщеря ми е на 6г. На 3г и 11мес е оперирана от киста на белия дроб , от тогава до днес е с постоянни ежемесечни боледувания от пневмонии, бронхиолити ... лекувана е с прекомерно много АБ , няма отвърдена диагноза, лекарите се лутат между имунен дефицит , алергична и/или бронхиална астма... Лекувам я най-често със Зинат 250мг, разл вид капки за нос, ако има бронхоспазми и вентолин о,3+ НаХл 3мл по 3пъти на ден... Натровила съм я и с тоя Вентолин , но немога да я инхалирам с кортикостероиди заради имунния дефицит... Единствено нещо в норма от ПКК и е хемоглобина ... левкоцитите са винаги ниски от рода на 2,5 или 3 , а тромбоцити варират от 80 до 100 ... утайка висока ... казвам Ви 10 дена в месеца сме без антибиотик ! Водила съм я на всякакви лекари ,правени са и всевъзможни изследвания ... при хематолози , пулмолози , ревматолози, унг ... всеки път се стреля на сляпо и се стига до едно пооправяне ... и след 6-7дена отново ни текват сополи (зелени , винаги ни почват боледуванията така ) и на другият ден температура , хрипове , пълни със секрети нос и бели дробове Sad Незнам какво да правя вече ... от няколко дни почнах комбинация от ШС на номера 4,6,12 по 3т. тъкмо бяхме спрели със Цефиксим , който давахме 5 дена заради темп и бронхиолит .... и ето ни след една седмица пак с температура ,задръстен нос , давеща отхрачваща кашлица и сигурно пак ще се почва с АБ.. Sad Моля Ви кажете ако знаете или се сещате за друго лечение , препоръка или някакво решение ... Хубав ден

# 14
  • тук и там
  • Мнения: 11 703
Здравейте,дъщеря ми е на 5 години и е със диагноза астма.Всичко започна преди около три години,когато тръгна на ясла.Започна със постоянни боледувания,които винаги завършваха със бронхиолити.Заболяванията винаги протичат по един и същи начин-бистри сополи,кашлица-само сутрин и вечер,на 2-я ден кашлицата става влажна -пак само вечер и сутрин и предизвиква повръщане.Всъщност-при нас винаги прекалено многото секрети са проблем-чуват се от разстояние,детето още не може да отхрачва и съответно  повръща.Има проблем със храненето-липса на апетит -особенно през тези периоди,които за съжаление са почти през цялото време и съответно е около 15 килограма..Забелязвам че често има лош дъх сутрин,но няма  никакви стомашни оплаквания..На лечение със Монтелукаст и Фликсотид е от две години.Монтелукаст от 4 мг-вечер и Фликсотид 250 мкг-по едно впръскване вечер.Инхалации с Вентолин ,бромхексин и физ.разтвор-понякога и атровент към това-при нужда.Правили сме тестове за алергии-отрицателни са.Подобрение не виждам  кой знае какво след приема на лекарствата,дори забелязвам,че вече кашля и лятото,нещо което преди да започнем с лечението -не се случваше,кашляше тогава само през останалите сезони.Въпросът ми е-какви изследвания можем да направим още за да открием причината за тази кашлица?При нея няма суха кашлица и задух,получава се хрип от задържането на секрети..Моля за съвет-какво да правим от тук нататък и към какъв специалист да се обърнем.Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт