Прага - въпроси и съвети

  • 4 647
  • 24
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 22 954
Здравейте,единствената тема,свързана с Прага,която намерих е от преди 8 г,а последният отговор е отпреди 6 г, и за това реших да направя нова,защото имам нужда от помощ.(Ако има някаква актуална тема,моля някой да ми напише линка.)

Живот и здраве скоро ми предстои пътуване до Прага,имаме си билети,резервиран хотел,но имам няколко въпроса,понеже в интернет прочетох различни неща,а в цяла София не можах да намеря пътеводител за Прага...

1.За градския транспорт сме решили да си вземем карта за 72 часа,вярно ли е,че закупуването и от машинките може да стане само с монети?И също така как се процедира?Валидира се само 1 път билетът и след това не се валидира никъде,така ли?
2.Интересуваме откъде мога да хвана трамвай 22 и автобус 112 има ли някакви метростанции,до които спират?
3.За разходка с корабче по реката предварително ли трябва да се закупят билети или може на място?

За сега това са основните въпроси,които ме интересуват и ще съм много благодарна,ако някой може да ми отговори.Също така,ако може да ми препоръчате някакви заведения или изобщо да ми дадете някакви съвети ще съм много благодарна   bouquet

# 1
  • Мнения: 30 802
Карти продават и лелките на летището.

22 се хваща от централните станции- Музеум, Мустег. Ходи из стария център. Има и нощни трамваи.

112 не се сещам, но ще се ориентираш, има лесни карти.

Корабчето се плаща на място, препоръчвам джаз корабче.

# 2
  • София
  • Мнения: 22 954
Карти продават и лелките на летището.

22 се хваща от централните станции- Музеум, Мустег. Ходи из стария център. Има и нощни трамваи.

112 не се сещам, но ще се ориентираш, има лесни карти.

Корабчето се плаща на място, препоръчвам джаз корабче.

Mного благодаря   bouquet

# 3
  • Мнения: 30 802
112 свързва с Дейвицка май. Голяма и важна метростанция.

# 4
  • Мнения: 462
Апаратите в метростанциите не помня приемаха ли банкноти, но апаратите на спирките на трамвая НЕ приемат банкноти, това е така, наистина. Билетите са с времетраене и се маркират в устройството(на входа на метрото или в трамвая/автобуса) еднократно и можеш да сменяш превозните средства до изтичане на времето. Аналогично смятам, че еднократно се маркират и картите(не съм ползвала). Метрото е много лесно достъпно(без въртележки или самозатварящи се врати), подобно на берлинското. На станциите има дипляни с карти и разписания. Трамваите покриват голяма част от Прага, където не стига метрото и са много бързи.
Желая приятно пътешестване из Прага!  Grinning

# 5
  • София
  • Мнения: 22 954
Апаратите в метростанциите не помня приемаха ли банкноти, но апаратите на спирките на трамвая НЕ приемат банкноти, това е така, наистина. Билетите са с времетраене и се маркират в устройството(на входа на метрото или в трамвая/автобуса) еднократно и можеш да сменяш превозните средства до изтичане на времето. Аналогично смятам, че еднократно се маркират и картите(не съм ползвала). Метрото е много лесно достъпно(без въртележки или самозатварящи се врати), подобно на берлинското. На станциите има дипляни с карти и разписания. Трамваите покриват голяма част от Прага, където не стига метрото и са много бързи.
Желая приятно пътешестване из Прага!  Grinning


Благодаря,аз от градския транспорт в Берлин имам лоши спомени понеже си купихме билети,които мислехме,че са за 24 часа,но се оказа,че важат за 12 часа или нещо такова  и си имахме проблеми с контролата   #Crazy

А за този автобус 119,който трябва да вземем от летището важат ли картите и билетите или за него трябва отделен билет?  newsm78

# 6
  • Мнения: 462

[/quote]

Благодаря,аз от градския транспорт в Берлин имам лоши спомени понеже си купихме билети,които мислехме,че са за 24 часа,но се оказа,че важат за 12 часа или нещо такова  и си имахме проблеми с контролата   #Crazy

А за този автобус 119,който трябва да вземем от летището важат ли картите и билетите или за него трябва отделен билет?
 newsm78
[/quote]

Посочих берлинското метро за пример на лесен достъп, а за билетите и картите там не съм склонна да се съглася, че не са ясни, трябвало е да обърнете внимание какво купувате. Няма такъв за 12 часа, но няма да спорим тук за това.

Сега за автобус 119: това си е обикновен автобус и ДА, билетът(карта) за него е стандартния, но ще трябва да се прехвърляте на метро в покрайнините на Прага, а може би и след това и с багажите няма да е мн. удобно.
При положение, че "дългият" билет струва някъде около 1 евро, бих ви посъветвала да ползвате шатъла, който е директен до централната ж.п.гара(има една или две междинни спирки, на които има само слизащи) и струваше 2,20 евро някъде. Но пък в зависимост от това, къде ви е хотела, може да се наложи да ползвате и друг транспорт от гарата. Ще си прецените.

П.П. Разровичкайте из сайтовете и вижте цените на билетите, защото пиша по спомени от преди 2 год.
Ако още нещо ви интересува - питайте!

# 7
  • София
  • Мнения: 22 954
O за Берлин изобщо не споря,може да не е било 12 часа,купихме билети в ранния следобед и се оказа,че са важали до малко след полунощ.Не знам точно как беше,да наистина не обърнахме внимание и никой не ни е виновен,честно казано се бях подвела от 1 сайт,но вече минало-заминало  Simple Smile

Благодаря за информацията,ами хотелът ни е близо до 1 от спирките на метро на линия C.Разликата в цената не е толкова голяма,наистина бих избрала по-удобния вариант.Четох,че с линия 119 можем да слезем на метро,мисля че спирката беше от линия А и идеята ми беше да се прехвърлим на C,но сега погледнах и до колкото видях спирката на централна гара е на линия C,така че определено шаталът ще е най-удобният вариант за нас.Четох,че в градския транспорт задължително трябва да си вземем билет за куфара,това така ли е?И ако изберем да ползваме шатъла за него пак ли от летището се купуват билети или от шофьора и за него конкретно трябва ли ни билет за куфара?

# 8
  • Мнения: 462
За шатъла билетите ги дава шофьорът(от една машинка излизат като касови бележки - това са билетите). За куфар не са ни искали да имаме билет, но ние пътувахме само с шатъл и в двете посоки, поради близостта на хотела ни до ж.п. гарата.

П.П. На слизане на ж.п. гарата, идвайки от летището, спирката е от едната страна на булеварда, а за в обратна посока - отсреща, точно до стената на гарата. Мисля, че шатъла върви на 30-40 мин. На спирката има разписание.

# 9
  • София
  • Мнения: 22 954
За шатъла билетите ги дава шофьорът(от една машинка излизат като касови бележки - това са билетите). За куфар не са ни искали да имаме билет, но ние пътувахме само с шатъл и в двете посоки, поради близостта на хотела ни до ж.п. гарата.

П.П. На слизане на ж.п. гарата, идвайки от летището, спирката е от едната страна на булеварда, а за в обратна посока - отсреща, точно до стената на гарата. Мисля, че шатъла върви на 30-40 мин. На спирката има разписание.

Mного благодаря,ако се сетя друго ще пиша пак   bouquet

# 10
  • Мнения: 206
Някой ползвал ли е автобусите за разглеждане на Прага и ако да маже ли малко инфо

# 11
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Рових за нещо друго, но попаднах на тази оферта и ме заинтригува http://www.grupovo.bg/offer_30297&refid=23574&webid=67
Включва и трансфер. За х-ла има не лоши отзиви. На път съм да резервирам, но да се допитам все пак и тук.

# 12
  • Мнения: 1 164
Мама Саня, според мен офертата си заслужава. Обикновено като видя такава цена, все си мисля да няма някаква уловка някъде. Хотелът е на хубаво място. В този район сме били и ние. Имате и свободно време и възможност и за самостоятелни разходкаи. Ако не сте били в Прага- много е хубава.

# 13
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Благодаря ти за отзива! Малко спонтанно и непланирано се получи, но вече купих  Grinning

# 14
  • Мнения: 1 164
Благодаря ти за отзива! Малко спонтанно и непланирано се получи, но вече купих  Grinning
[/quote

Супер. Тъкмо после ще разкажеш как е. Ние сме били самостоятелно през Виена. Весело прекарване. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт