Козунаци месите ли?

  • 52 871
  • 400
  •   1
Отговори
# 90
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
5 яица
2 ч.ч захар
1 ч.ч олио
1 ч.ч кисело мляко
1/2 ч.л хлебна сода
1 ч. ч прясно мляко
кубче мая
около 1 1/2 кг. брашно

подмесва се маята - в купичка се забърква каша от маята, малко брашно и 1/ ч.л захар . Гъстотата на сместа е като на боза. Сместта запоцхжа да шупти и надига и в един момент намалява обема си . Точно тогава трябва да се смеси с останалите продукти .
Яйцата и захарта се разбиват добре , пробавя се прясното мляко и цялата смес се затопля . Но не остажяите да заври че се пресичат яйцата. Аз тая процедура я правя в млековарката - на водна баня и не ми загаря сместта .
Прави се кладенче в брашното където се изсипва част от яйцата,киселото мляко разбъркано с хлебната сода и маята.Постепено се доизлива и останалата смес от яицата .
За тези които не обичат да бъркат тестото с ръце мога да им кайа да бъркат с лъжица докато тестото почне да лепне по нея . Тогава трябва вече с ръце .
Тестото трябва да е средно твърдо .
Слага се в хладилник . Там престоява от вечерта до сутринта .
Като се извади се изчаква около час да се отпусне . Размесва се със свинска мас и се оформят различни вкусотии по ваш избор

Да ви е сладко   Cool  Laughing

Може и да се замеси тестото и да се чака да втаса без да се слага в хладилник. За по бързо може и във фурната. Аз я загрявам на около 50 градуса и като сложа тестото я изключвам. Така тестото ми втасва за около 30 мин.

# 91
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Да попитам и аз:казват, че за месенето на козунак, всички продукти трябва да са предварително затоплени.С яйцата как да стане номера?Ако ги извадя вечерта от хладилника, до сутринта няма ли да се развалят на стайна температура ConfusedВие как ги затопляте Confused

# 92
  • Мнения: 1 708
Да попитам и аз:казват, че за месенето на козунак, всички продукти трябва да са предварително затоплени.С яйцата как да стане номера?Ако ги извадя вечерта от хладилника, до сутринта няма ли да се развалят на стайна температура ConfusedВие как ги затопляте Confused

Ами аз ги вадя от вечерта и ги оставям на стайна,нищо им няма! Peace

# 93
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Да попитам и аз:казват, че за месенето на козунак, всички продукти трябва да са предварително затоплени.С яйцата как да стане номера?Ако ги извадя вечерта от хладилника, до сутринта няма ли да се развалят на стайна температура ConfusedВие как ги затопляте Confused

Ами аз ги вадя от вечерта и ги оставям на стайна,нищо им няма! Peace

И аз така практикувам!

# 94
  • Мнения: 200
Да попитам и аз:казват, че за месенето на козунак, всички продукти трябва да са предварително затоплени.С яйцата как да стане номера?Ако ги извадя вечерта от хладилника, до сутринта няма ли да се развалят на стайна температура ConfusedВие как ги затопляте Confused

Ами аз ги вадя от вечерта и ги оставям на стайна,нищо им няма! Peace

И аз така практикувам!

Аз също си ги вадя от вечерта.

# 95
  • Мнения: 3 927
И аз вадя яйцата от вечерта от хладилника, когато правя кифлички с мая - не се развалят! Simple Smile

# 96
  • София
  • Мнения: 974
Една приятелка прави страхотен козунак....рецептата й не е нещо усобено, но загрява яйцата на котлона. Според мен това е много трудно, защото ако не внимаваш ще направиш омлет Joy
Иначе и аз ги оставям на стайна температура и не съм имала проблеми, но немога да си крива душата козунакът ми никога не е ставал толкова хубав като нейния.
Ако някой има желание да пробва и да сподели, ще е интересно  bouquet

# 97
  • Мнения: 3 927
Мими, сега се чудя с коя рецепта за козунак да правя репетиция за Великден. Имам подобна на твоята за козуначени кифлички, наистина стават вкусни, но без да се късат на конци.....

А сега пека Великденските курабийки пак по рецепта, която отлежава в хладилника една нощ - ужасно вкусно......пека и хапвам, пека и хапвам.....добре, че дозата е голяма Wink

# 98
  • Мнения: 1 708
Селянка,ето и снимката на брашното:
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=556588

# 99
  • Варна
  • Мнения: 3 888
А сега пека Великденските курабийки пак по рецепта, която отлежава в хладилника една нощ - ужасно вкусно......пека и хапвам, пека и хапвам.....добре, че дозата е голяма Wink

Може ли рецептата за курабийките?

# 100
  • Мнения: 3 927
Може, sladka hapka няма да ми се сърди, че я разпространявам, а не я "присвоявам" Wink

Тя е тук, в темите за Великден от миналата година:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22450.0

Избрах си именно нея точно заради маста. От опит най-меките и топящи се маслени топчета или локумки, които съм правила са именно със свинска мас!
За глазурата отгоре обаче към разбитото яйце добавам винаги по 1-2 с.л. прясно мляко - това е практика в немските рецепти.
И наистина, направи половин доза, защото стават ужасно много - аз с половин доза пека повече от  2 ч. и половина, а имам още една тава Simple Smile
За по-интересно изрязвах с формички, макар че курабийките много се надуват и не си личи ке зайче, кое патенце, кое гъбка Wink
Ето резултата:

http://www.bgphoto.net/photos/2105/o632803511093281250.jpg
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=2105&AlbumId=5778& … p;PhotoId=2007190


Последна редакция: вт, 11 апр 2006, 11:20 от Taneto

# 101
  • Мнения: 135
Меся,но миналата година не можах newsm45.Много е различно с домашен козунак!

# 102
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Момичета,да споделя-днес направих генерален козунак с брашно Техра
пише"Козуначена готова брашнена смес".Аз го купих от Била.Козунакът ми стана чудесен.Според мен поне 80 % заслугата е на това брашно.
Аз го правя близък по вкус на козунаците Балоко-с портокалови корички,стафиди,много ароматизатори.

# 103
  • Мнения: 1 182
dani66 по коя рецепта го прави?И аз ще правя генерална репетиция но вече не знам по коя рецепта-толкова много има  chef  chef

# 104
  • София
  • Мнения: 2 019
dani66, а като ползваш тази "козуначена готова брашнена смес" в нея има ли набухватили, или си слагаш пак мая както си е по рецепта?

Общи условия

Активация на акаунт