Отговори
  • Мнения: 41
Здравейте!
Моля за съвети, мнения или личен опит.
Със семейството ми живеем от 6 години в Словения. Преди два месеца решихме да се преместим в Шотландия и заминахме без детето. Сега се върнах да я взема, но сама и въпросът ми е ще имам ли нужда от декларация съгласие за пътуване на дете в чужбина? Принципно тя вече е напуснала България, но ме притеснява това че паспорта на детето е нов и в него няма печат, че е излязла от страната. Не знам дали е важно, но пътуваме от Милано до Единбург. Словения и Италия нямат граница и няма да имаме проблеми.


Благодаря на всички които ще се включат!


# 1
  • София
  • Мнения: 2 082
StanislavaKoeva, пътуваме много с децата в чужбина, като в повечето случаи пътуваме без съпруга ми. Само на българската граница са ми искали декларация за съгласие за пътуване на дете в чужбина, и то не всеки път  Peace

# 2
  • UK
  • Мнения: 2 838
А детето сега къде е - в България или Словения?  Ако е в Бг.  ще ти трябва декларация, ако е в Словения няма да  ти трябва.  Ако е с български паспорт де,  ако е с чужд паспорт не би трябвало да ти трябва.
 Хубаво е двамата с таткото да си направите декларации докато детето навърши пълнолетие  Peace

# 3
  • Мнения: 41
В момента сме в Словения. Тръгваме от тук с влак до Милано и от там летим до Шотландия. И да с български паспорт е.

Значи да разбирам че не се налага да имам декларация?

# 4
  • София
  • Мнения: 2 082
Според мен, не е необходима.

# 5
  • Мнения: 7 325
За дете български гражданин искат декларация само на българската граница.

# 6
  • Мнения: 41
Много благодаря на всички  bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 7 992
Декларация се изисква от българските гранични власти за излизането на дете-български гражданин с двама родители - български граждани. Ако единият от родителите е чужд гражданин и детето пътува с родителя-бг гражданин, не се иска (поне на теория).

Общи условия

Активация на акаунт