НВ-ВМХ, част 92 - за здравословното хранене

  • 51 867
  • 738
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 170
И аз не вярвам витамините да навредят - може би на първо време едни мултивитамини с допълнително селен и магнезий
тук има интересен материал за връзаката цигари и щитовидна

# 421
  • SA
  • Мнения: 3 196
Не знам да има много сигурни тестове нито за селен, нито за йод.
Но при хипотиреодидизъм без автоимунно заболяване, мисля че на първо място това трябва да се има предвид.

# 422
  • Мнения: 6 346
Да, щом Т4 е нисък, значи жлезата не произвежда достатъчно. След като не е Хашимото, значи не е увредена, а е вероятно да не разполага с достатъчно йод за производството на хормона. (Йод плюс тирозин всъщност). Ако Т4 е ОК (по средата на границите), но Т3 е нисък, тогава значи не достига селен за превръщането. Това са по-общите положения. А вече може и йодът да е ОК, и селенът, но хормоните да не се усвояват добре в клетките заради ниски витамин Д и А - това ще се разбере само по симптомите вероятно или от изследване на нивата на Д и А (за А не знам дали се прави, честно казано).

Естествено, кортизолът (от стрес) също влияе - когато е повишен, Т4 не се превръща в Т3, а в rT3 (reverse T3) и на практика пак се получава хипофункция.

А за йода в САЩ правят някакво натоварване за 24 часа и се мери количеството в урината, но дори там не е масово изпълнявано изследване.

# 423
  • Мнения: 2 577
Ехооо, как сте?
Толкова дълъг пост бях написала преди време и или са ме затрили или нещо се е прецакало заради "ремонта" на форума.

Много се извинявам понеже чета доста, а ми е трудно да запомня кой какво е питал да споделя с моето изтощение, ускорен пулс и сърцебиене как се оправих (някой се оплакваше) Изследвах витамин Д и магнезий, в момента в който включих ударни дози се родих, буквално. Толкова зле се чувствах, че не мога да опиша, постоянно ръцете и краката ми бяха като гумени, имах чувството, че мозъкът ми е обвит в пелена, имах сърцебиене даже в пълен покой, стигах до състояния близки до паник атаки, но витамин Д 5000 Е и магнезий 600гр. и сега съм една щастлива, спокойна и енергична мадама newsm18 Laughing

За цикъла да споделя, че имах период когато бях на 21-22г. в който ми се случваше точно като описаното, проблемите ми започнаха когато стигнах 44кг. отне ми доста време да кача кг. и да ми се нормализира, имах проблем и с това, че на 40гр. умирах от студ., лошото е, че при мен кг продължиха да падат, слава Богу се измъкнах от тази дупка. Та може и калориите да са ти малко, независимо, че се чувстваш супер, само да кажа за протокола, че на 38кг. корема ми беше залепнал за гърба, но под пъпа все пак имах два пръста запас. Mr. Green

За веганите личното ми мнение е, че са хора с психични увреждания, които в дългосрочен план преминават във физически. Имам наблюдения, но не ми се навлиза в излишни спорове. Мнението ми е, че всеки има свободна воля да живее по моментните си разбирания, без това да наврежда на никого. Освирепявам обаче, когато потърпевши са деца.

Тъй като поста ми се е затрил да кажа и за моите изследвания за алергии. Правих кръвен тест за непоносимост към глутен. Резултатите включват пет категории, от които при мен 4 са (-) и една е (+++), лошото е, че ходих при няколко лекаря, които се почесват и в крайна сметка Google помогна да разбера поне за какво става въпрос- anti-intrinsic factor е положителен, което означава, че не усвоявам витамин Б12, сега ще ходя на гастро, защото даже и това не можеха да ми кажат-при какъв специалист да отида. Иначе при този проблем има безплодие, повтаряеми аборти (два за сега при мен), изтръпване на крайници (което ме мъчеше доста време)
Правих и тестове за алергии с инжектиране и надраскване, освен домашен прах, влага и мухъл се оказа, че имам към соя и телешко месо. За телешкото понеже не можах да го преглътна, направих опит, след като бях на диета и се захраних два пъти ядох-веднъж печено сукалче на фурна и веднъж телешки кюфтета. Резултата беше Cry Cry Cry червени лишеи отстрани на корема, по ръцете и няколко по краката. Много ми е гадно, честно, но каквото такова. А я да ми каже как да избягам от соята? Имам чувството, че има и в минералната вода. hahaha

Извинете ме за дългият пост.   bouquet
Имам и още за казване, но малко по-късно. Joy Joy


П.П. ако някой има мнение или информация за това чудо (anti-intrinsic factor) ще съм безкрайно благодарна да сподели. Поръчах от айхърб витамин Б12, сега го получих и ще чета в каква комбинация да го пия.

# 424
  • Мнения: 6 346
Хоп-Троп, много се радвам, че имаш подобрение от витамин Д и магнезий! Hug Това не са ударни дози, а просто са ефективни - достатъчно високи, че да усетиш подобрение. Много хора приемат и повече.

За Б12 не съм се интересувала много, само съм чела, че не се усвоявал много добре през устата и най-добре било да се приема на инжекции. Но ако се приема добавка, знам, че трябва да е метилкобаламин, а не цианокобаламин.

За соята моето мнение е, че трябва да четеш много внимателно етикетите и на храните, и на хранителните добавки и лекарствата, които приемаш (четеш листовките в случая). Ако едно и също лекарство го има във вариант с пълнеж соев протеин или масло и съответно без тях, тогава искай варианта без. Соевото масло се използва например в Геритамин, Герикапс и всички масови форми на А + Е, а мисля, че и в други мастноразтворими витамини може да се срещне, например в някои видове вит. Д, така че когато поръчваш, чети внимателно. А за соев протеин, ако се използва някъде като пълнител, също трябва да четеш. А иначе нищо чудно соята да не се обявява винаги, кой знае. Thinking Но поне чети етикетите, когато можеш.

# 425
  • Мнения: 5 713
За Б12 - да, метилкобаламин и високи единици (5000 mcg), защото не се усвоява всичко. Хубаво е да е в комбинация с фолиева киселина; в някои добавки присъства; примерно тук:
http://www.iherb.com/Now-Foods-Methyl-B-12-5000-mcg-120-Lozenges … ;sr=null&ic=9
И таблетката не се гълта директно, а се държи под езика.

# 426
  • Мнения: 1 849
Подкрепям казаното до тук, Нинке. Би могла да пробваш с йод 150мкг и селен 100мг-така ги изписват обикновенно. Също може да експериментираш да вдигнеш малко въглехидратите-100-120гр дневно, ако де чувстваш добре така. Аз бях с тсх 3 и нещо точно преди да забременея. Направих точно това, което написах. Забременях, родих, продължавам да пия йод и селен, приемам малко повече въглехидрати от преди и тсх ми е 1,27.

# 427
  • SA
  • Мнения: 3 196
Хоп-Троп! , щом имаш някои симптоми на дефицит на вит.В12, задължително си изследвай нивото му и ако имаш сериозен дефицит, направо минавай в началото на мускулно приложение.
Интризинг-факторът е протеин, който се синтезира в стомаха, свързва се с вит.В12 и само в такава форма той може да се усвои в по-долните отдели на храносмилателната система. Ти щом имаш антитела срещу него, те нарушават този процес и дори и да пиеш вит.В12 на таблетки, той пак ще се усвоява трудно. Решението е или мускулно ( в случай че имаш по-сериозен дефицит), или това което Вери е предложила - сублингвално в големи дози.
Ако искаш прочети тук:
http://paskaleva6.blogspot.co.za/
Опитала съм се да синтезирам информацията около недостига на вит.В12.
Също при тези хранителни непоносимости и автоимунни процеси, е вероятно да имаш leaky gut, така че може би не е лошо и в тази насока да направиш нещо - например някакъв хубав пробиотик, повече пробиотични храни, костни бульони и подобни неща.

Последна редакция: чт, 03 сеп 2015, 21:19 от kameloth

# 428
  • Мнения: 170
Подкрепям казаното до тук, Нинке. Би могла да пробваш с йод 150мкг и селен 100мг-така ги изписват обикновенно. Също може да експериментираш да вдигнеш малко въглехидратите-100-120гр дневно, ако де чувстваш добре така. Аз бях с тсх 3 и нещо точно преди да забременея. Направих точно това, което написах. Забременях, родих, продължавам да пия йод и селен, приемам малко повече въглехидрати от преди и тсх ми е 1,27.

Много ти благодаря.
Може би имаш право да вдигна леко въглехидратите - до някъде се чудя дали и опитите да се свалят килограми нямат принос за проблема. Бих искала да чуя другата седмица и доки какво ще каже, но то не пречи да се проббва и да се след време да се псунат само въпроснтие хормони Wink
Много ми се иска да се размина с хормоните..

# 429
  • Мнения: 2 199
Привет   bouquet
Надявам се нямате нищо против да включа две статии(плюс видео) относно недостиг на витамин Б12, става въпрос за дете, но все пак може да е информативно за някой. Статиите и видеото са на български:

# 430
  • Мнения: 6 346
Дефицитът на Б12 май наистина е често срещан, все повече виждам да споменават някаква генетична мутация, която водела до него и била доста масова. Правят се тестове, но дори в Щатите не са масови, а обикновено самите пациенти по прочетени симптоми в нета си ги изискват или направо си ги плащат сами, защото става въпрос за генетично изследване, а те са по-скъпи май.

# 431
  • Мнения: 20 172
Хоп троп, беше ми много полезно споделеното от теб. И аз понякога чувствам мозъка си в мъгла и имам проблеми с концентрацията, ще си ревизирам май дозата вит.Д. Чудя се дали да не взема да си изследвам и В12 Thinking

Каква статия ми излезе в Гугъл за хипото:

Препоръката е да се открие ендокринолог, който при терапията ви взима предвид и признаци като това как се чувствате при лечението, независимо само от показателите на TSH от изследванията. Този специалист би ви предложил най-удачният вариант за постигане и на цели като овладяване на теглото и неговото връщане в предишни за вас граници.
http://www.puls.bg/health/diets/news_16110.html

Това си е направо мисия невъзможна Simple Smile

# 432
  • Мнения: 170
 Joy Връщането на теглото или намирането на специалист, които да даде най-доброто решение  Laughing

# 433
  • Мнения: 11 739
Чета ви сега и стигнах до мненията на Лиса и бързам да пиша - Лиса, ако не си решила да се откажеш изцяло от режима и да ядеш всякаква храна, един непоискан съвет и аз да дам. Можеш да си спазваш режима и просто да увеличиш дневната дажба въглехидрати. Аз се старая да са до 100 г като готов продукт дневно и с това количество нямам описаните от теб симптоми - иначе ги имах същите като ядях много малко въглехидрати дневно и не говоря за месец-два. Ако имаш желание - опитай. Придържай се към режима като цяло, просто въглехидратите да са повече.

# 434
  • Мнения: 6 346
Точно така, Мери, на много жени не понася да държат въглехидратите прекалено ниски (под 50 грама). Същото го писах и на Рейн. Тогава решението е да са около 100 грама - това пак е нисковъглехидратно хранене, просто не е най-рестриктивният вариант.

Общи условия

Активация на акаунт