Що е то газифициран апартамент?

  • 11 521
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 401
Някой живял ли е у нас в такова чудо?
До колко е изгодно, удобно, безопасно?
Има ли неудобства и недостатъци?
Когато хората са на работа може ли да се оставя отоплението да работи на някакъв олекотен режим или е опасно?
Как се разпределят сметките?
Има ли неотменими такси примерно не ползваш ,но плащаш?
Колко често се засича?Колко струва извънредна засечка?
Каквото се сетите и е от значение ,а не съм попитала.
Много благодаря за отделеното време и за споделеното!

Последна редакция: пн, 05 окт 2015, 12:41 от mamamari

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 529
За сега нито едно неудобство не съм намерила Peace
Всичко ни е газифицирано без фурната. През лятото плащахме най-много 20 лв. за газ и около 55 лв. за ток. Обитаваме 130 кв.м. етаж от къща/чиста жилищна площ/. Четирима човека живеем, като всички минаваме по два пъти през банята и пускам пералня всеки ден, през почивните дни и по три Simple Smile

Ние си го плащаме всеки месец, но един съсед си го е разпределил равномерно и плаща по 80 лв месечно и през лятото го изравняват.

# 2
  • Мнения: 4 401
Интересувам се с цел отдаване под наем .Специфичното ,е че след излизането на един наемател и преди влизането на следващия е наложително да се прави засечка.Как се случват нещата?Има ли неотменима такса ,коят не включва консумация но е дължима всеки месец?Такива неща.

# 3
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 529
Нямам представа, но и да има ще е нещо минимално. При 20 лв които плащаме ще е нищожна.

# 4
  • Мнения: 25 620
Не знаех, че има перални на газ.
А отоплението? Чувала съм, че е по-скъпо, отколкото с климатици например.

# 5
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 529
Не знаех, че има перални на газ.
А отоплението? Чувала съм, че е по-скъпо, отколкото с климатици например.

Пералня, сушилня, климатици за охлаждане, компютри и прочие не са на газ. Чувала си, но не е. В зависимост какъв е котела, какво е жилището и още хиляди условности отоплението на газ за мен е най-доброто и икономично. Правя сравнение с отоплението на ТЕЦ в тухлен апартамент, вътрешен, но под него колони т.е. ветрилник-нямаше стопляне с нищо Peace

# 6
  • Мнения: 46 518
Майка ми и баща ми имат.
Не е изгодно да се топлиш на газ, но е удобно. За безопасно - според мен е, освен ако не се направят някакви самоволни промени.
Има ли неудобства и недостатъци? - не мисля.
Как се разпределят сметките? - при тях са месечно.
Има ли неотменими такси примерно не ползваш ,но плащаш? - само ако нямаш никакво потребление, но е минимална 3-4 лв.
Колко често се засича? - всеки месец.

Ползват го за бойлер и печка (и фурна, и котлони). Трима човека са, излиза им 20-25 лв.
Отоплението е скъпо. Всички на улицата им се отказаха да го ползват, въпреки че хвърлиха по няколко хиляди за газифициране. Пускат го само в много големите студове.
Иначе в годината, в която пробваха да се топлят за 3 стаи (2 по 16 квадрата и 1 към 22) + баня и тоалетна им излезе към 300 лв. (без бойлер и готварска печка). В по-топлите зимни месеци към 200.
Опитвали са всички видове отопление за същия имот. Тези цифри не са успели да ги стигнат с нищо друго.

# 7
  • Мнения: 6 993

Ние живеем в газифициран апартамент.
Изгодно, Oh, well... Mr. Green Печката ни е изцяло газова (т.е. и фурната), топлата вода е на газ, отоплението ни е на газ. Лятото е много изгодно, зимата не чак толкова.  Crazy
Лятото сметките ни за газ са от порядъка на 20 лв газ, 40 лв ток. Зимата отопляваме хол, спалня и баня (кухнята си се отоплява от готвене), най-големите ни сметки са от 250 лв, но ММ мисли, че имаме проблем с котлето и че сградата ни не е изолирана, според него ако купим ново котле (2к поне) и някога санират сградата, би трябвало да ни излиза по-малко. Ама не вярвам да е кой знае колко по-малко Mr. Green. От друга страна не знам колко струва отопление на ток или парно на такива квадрати (някъде 60 квадрата), та нямам точна база за сравнение. Иначе държим 21 градуса вкъщи.
Лично на мен ми се вижда много удобно, ужасно много свикнах и не мога да си представя да идем пак в изцяло токова къща  Mr. Green Особено готвенето на газ ми е много приятно  Crazy А пък и мога да си включа парното, когато аз реша, че ми е студено, не завися от някоя топлофикация.  Мога и да си го спра, ако реша, че ми е топло.  Не сме имали проблем, мисля, че е безопасно, ако е поставено от специалисти и не избягвате годишните проверки (25 лв). Недостатъци - ако ти се развали котлето, спира топлото и топлата вода. Но пък бързо идват и поправят, срещу съответната сума. Ама нашето е старо, може би десетина годишно, ново може би да прави такива проблеми (при нас е проблем с електрониката).
Оставяме си отоплението, да, може да се оставя, когато те няма. За неотменими такси не знам, ние веднага пуснахме газта като се нанесохме, че беше зима, и от тогава не сме я спирали. Всеки месец се засича, не ни е трябвала извънредна засечка и не знам за цена.

# 8
  • Мнения: 46 518
...От друга страна не знам колко струва отопление на ток или парно на такива квадрати (някъде 60 квадрата), та нямам точна база за сравнение...

И ние сме в 60 квадрата, панел.
Нощем 17-18, денем 20-21 градуса.
Последната зима излезе 246 лв. (за целия отоплителен сезон).
Предните бяха по-топли и малко по-ниски като цена. Но това зависи и от етаж, изложение...

# 9
  • Мнения: 172
Ние сме етаж от къща 100кв.м . отоплението е с 30% по евтино от ток. Ако изобщо не се ползва газ месечната такса е 2.50- предполагам че за всеки град е различно. Нашият котел има опция в случай че отсъстваме и температурата падне под определен градус се включва парното за да не замръзне системата - това не значи че апартамента се отоплява, има опция да се поддържа постоянна зададена температура, има опция за дневна постоянна температура и нощна такава. Предполагам че това зависи от самият котел. Ние плащаме изконсумираното количество.

# 10
  • Мнения: 17 987
Ние сме на газ- няма такова удобство  Peace
20 лв лятото заради топлата вода, около 100 в най- студените зимни месеци, около 400-450 лв на сезон, в къщи е баня, цяла зима се ходи по къси ръкави. Навсякъде равномерна температура- баня, коридор, врати не се затварят при нас. Да уточня- среден апартамент, изцяло вътрешен, с изолация, изложение юг- север.
Били сме и на ТЕЦ, газта е много по- удобна заради това, че си пускаш когато ти кефне , не чакаш бойлер да ти стопли водата....не се сещам за недостатък.

Аз не готвя на газ, защото котлона ми е вътре, а четох, че се отделят доста вредни газове /
с две думи- от страх  Embarassed/. Ако беше котлона на тераса щеше да е на газ 100 %.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 121
Ние живеем в газифициран апартамент.
От друга страна не знам колко струва отопление на ток или парно на такива квадрати (някъде 60 квадрата), та нямам точна база за сравнение. Иначе държим 21 градуса вкъщи.
Позволявам си да направя сравнение с нашия изцяло "токов" апартамент – 60кв., апартамент като част от етаж от къща, 3 външни стени, без изолация, дебели тухлени стени. Simple Smile
Скрит текст:
Лято:
Плащаме средно около 60-65лв. за ток, климатика сме го пускали най-много 2 пъти. Бойлера е включен денонощно, пералня, сушилня (дори и лятото ползвам често) и миялна се ползват понякога през ден, друг път всеки ден, а през почивните дни може и по 3-4 пъти. Готвенето е по-рядко.
Зима:
Както и лятото: пералня, сушилня, миялна, готварска печка. Отопление: хол с кухненски бокс 20кв., спалня и тя почти 20кв. В хола климатика е пуснат нонстоп от есента, та чак до пролетта. Градуси – 23/24 вечер, 20 през деня (с високи тавани сме и има значение), спалнята се отоплява само в двата най-студени месеца. Най-висока сметка за изминалата зима – 180лв., през останалите студени месеци между 120 и 150лв. По-миналата зима, когато беше много студено имахме и сметка от 230лв., но тогава и спалнята се отопляваше непрекъснато.
Това го пиша, за да могат повече хора да направят някаква съпоставка между едното и другото Wink

# 12
  • Мнения: 697
Моя приятелка живя около 5-6 години с газифициран апартамент. Както с всичко останало, си зависи, как ползваш услугата.

# 13
  • Мнения: 17 987
Моя приятелка живя около 5-6 години с газифициран апартамент. Както с всичко останало, си зависи, как ползваш услугата.

Аз пък бих казала, че много малко зависи от това как я ползваш  Mr. Green
Зависи от изложение, изолация и дали са ти зиморничави съседите  Laughing

Още нещо се сетих- когато ние прекарвахме инсталацията ни предложиха някакъв датчик, който показва, че температурата е спаднала и котела се включва. Това се прави в най- студената стая. Ужасно се радвам, че сме го спестили- сега радиаторите ни са с вентили със степени, настроили сме само тях. В северните стаи, спалните само се спи, температурата в тях е идеална за спане, иначе котела би се включвал много по- често, а това в южните стаи въобще не е необходимо, там си е жега. Така че много не вярвайте на това, което ви убеждават майсторите, все пак всяка част се продава отделно  Peace

# 14
  • Мнения: 46 518
Моя приятелка живя около 5-6 години с газифициран апартамент. Както с всичко останало, си зависи, как ползваш услугата.

Така е. Но ако си пробвал алтернативни методи и си поддържал същата Т, за едно и също жилище, можеш да си направиш сравнение кое е изгодно и кое не.

Общи условия

Активация на акаунт