Вижте какво си намерих: Събирам идеи за употреба!!!

  • 9 788
  • 64
  •   1
Отговори
  • Сливен
  • Мнения: 382
Вижде какво изрових от един шкаф на свекърва ми. Това е в затворен вариант:


А ето така изглежда като се отвори:


До колкото разбирам могат да се правят разни формички, които се пълнят с нещо си. Предполагам стават и сладки и солени. Съдейки по пластмасовата дръжка си вадя извода, че е за котлон, а не за фурна. И аз съм до тук. Питах свекърва ми, тя каза, че към него вървяло на времето някакво листче с рецепти, но няма идея де е листчето.
Та чуденките ми са основно следните:
1. Какво тесто да забъркам?
2. Трябва ли предварително да се омазва формата?


Според мен тестото не трябва да бухва, ама какво точно да е?? newsm78
Ако не омажа формата, я извадя от вътре нещо, я не. Ако пък се хвана да я омазвам на всяко поставяне на тесто, с тия дребни фиурки има да си мажааа...  ShockedМислех да направя маслено тесто, за да не лепне по формата, но то пък е доста ронливо и после няма да мога да напълня формичките...
Така де. Събирам идеи и мнения!   Sunglasses

# 1
  • Мнения: 249
Лично аз не бих го използвала-то тежи сигурно 1кг. а и за нагряването му ще отиде 30мин., но ако си решена да пробваш мисля,че тестото трябва да е за курабийки или масленки. newsm78

# 2
  • out of space
  • Мнения: 8 573
И аз бих го изхвърлила, доста непрактично ми изглежда....Направо ненужно, но ти пък може да му намериш някое интересно приложение

# 3
  • Мнения: 672
Ммммм! Ако знаеш какви вкусни сладки с крем стават там! Ще трябва да преровя тефтера на майка ми и ще напиша рецептата.

# 4
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Едно време и мама имаше такова и сладките бяха много вкусни. Тестото беше нещо като за гофрети, а вътре - някакъв шоколадов крем. Но това са спомени. Не ми се вярва да е много удобно за работа.

# 5
  • Мнения: 901
Как ще хвърляш  #Crazy лелеле аз откога  искам да намеря тази форма .... Правят се страхотни пълнени орехчета. Печеш с това  половинките после пълниш с крем и .... после кантара е нагоре  Sunglasses
diemma ако не пусне рецептата.. ще ти пусна аз

# 6
  • Мнения: 1 489
И аз имам такава форма за орехчета и кошнички и наиистина ставт вкусни като се напълнят с крем.Отдавна не съм правила,но сега изрових от готварския тефтер рецептата:
1 пак. масло,2 1/2 ч.ч. брашно,1 ч.ч.пудра захар,1 яйце и 1 жълтък,1 пак.ванилия.В купата слагаме 2ч.ч брашно,маслото се стрива на трохи.След това захарта,яйцата и останалото брашно и се получава гладко и меко тесто.
Мисля,че не трябва да се намазнява формата,защото самото тесто е с масло.Пробвай първата доза без намазняване,а ако залепне намажи с олио.

# 7
  • Мнения: 146
Как ще хвърляш  #Crazy лелеле аз откога  искам да намеря тази форма .... Правят се страхотни пълнени орехчета. Печеш с това  половинките после пълниш с крем и .... после кантара е нагоре  Sunglasses
diemma ако не пусне рецептата.. ще ти пусна аз

абсолютно съгласна Wink

# 8
  • Сливен
  • Мнения: 382
Лично аз не бих го използвала-то тежи сигурно 1кг. а и за нагряването му ще отиде 30мин.,

За мен това, че тежи всъщност е плюс. Това означава, че ще пече равномерно. Може би наистина ще се загрява по-бавно, но пък веднъж загрято ще изкара доста голямо количество сладки. А тези

Абе, момичета, това че нещо е старо, съвсем не значи, че е по-лошо от новите неща. Дори в много от случаите - напротив. Кой знае нашите щерки как ще ни се присмиват hahaha дето толкова се възхищаваме от силиконовите форми. Wink


Цитат
diemma ако не пусне рецептата.. ще ти пусна аз
Пускай! Дори и diemma да пусне, няма да е зян. Колкото повече - толкова повече!  Laughing

# 9
  • Сливен
  • Мнения: 382
И аз имам такава форма за орехчета и кошнички и наиистина ставт вкусни като се напълнят с крем.Отдавна не съм правила,но сега изрових от готварския тефтер рецептата:
1 пак. масло,2 1/2 ч.ч. брашно,1 ч.ч.пудра захар,1 яйце и 1 жълтък,1 пак.ванилия.В купата слагаме 2ч.ч брашно,маслото се стрива на трохи.След това захарта,яйцата и останалото брашно и се получава гладко и меко тесто.
Мисля,че не трябва да се намазнява формата,защото самото тесто е с масло.Пробвай първата доза без намазняване,а ако залепне намажи с олио.

Мерси, Глория! А ти пробвала ли си го? Чудя се какво тесто става? Течно като за палачинки и кекс или такова дето се разточва? После - само в дупчиците ли се слага тесто или се покрива цялата форма?

Аз вече започнах да мисля вариации как ще спретна солен вариант с пълнеж от сирене "крема" и подправки... Wink

# 10
  • Мнения: 1 655
Майка ми и тя прави страхотни орехчета в такава форма. Като се изпече черупката, става доста твърда, а от крема като поседи 1 ден омекват страхотно. За това си мисля, че варианта за пълнеж с крема сирене няма да е много удачен. Няма какво да омекоти черупчицата.

# 11
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
мммм, много хубава преса Heart Eyes
майка ми какви орехчета правеше в нея едно време с ванилов крем Heart Eyes Blush
сега обаче нещо я затрила и ме е яд Whistling

# 12
  • Мнения: 1 489
И аз имам такава форма за орехчета и кошнички и наиистина ставт вкусни като се напълнят с крем.Отдавна не съм правила,но сега изрових от готварския тефтер рецептата:
1 пак. масло,2 1/2 ч.ч. брашно,1 ч.ч.пудра захар,1 яйце и 1 жълтък,1 пак.ванилия.В купата слагаме 2ч.ч брашно,маслото се стрива на трохи.След това захарта,яйцата и останалото брашно и се получава гладко и меко тесто.
Мисля,че не трябва да се намазнява формата,защото самото тесто е с масло.Пробвай първата доза без намазняване,а ако залепне намажи с олио.

Мерси, Глория! А ти пробвала ли си го? Чудя се какво тесто става? Течно като за палачинки и кекс или такова дето се разточва? После - само в дупчиците ли се слага тесто или се покрива цялата форма?

Аз вече започнах да мисля вариации как ще спретна солен вариант с пълнеж от сирене "крема" и подправки... Wink
Тестото се прави средно меко,като за разточване, правят се отделни топченца и се слагат във всяка формичка и отгоре се затиска с другата преса.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 208
И баба ми правеше такива орехчета с крем. Имаше и преса за по-големи форми и правеше праскови после ги оцветяваше с жълто и червено. Събираше очите на всички на разни поводи. И аз ще потърся рецептите и ако открия нещо ще ви пиша. newsm10

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
Майка ми има такава преса. Сладките са супер наистина. Бяха със ванилов крем. Тя не я ползва вече, ще взема да я изровя и да потърся рецептата.
Но наистина дали ще стане нещо със солен пълнеж?  newsm78
Кенга, ако пробваш, да кажеш.

За мен това, че тежи всъщност е плюс. Това означава, че ще пече равномерно. Може би наистина ще се загрява по-бавно, но пък веднъж загрято ще изкара доста голямо количество сладки. А тези

Абе, момичета, това че нещо е старо, съвсем не значи, че е по-лошо от новите неща. Дори в много от случаите - напротив. Кой знае нашите щерки как ще ни се присмиват hahaha дето толкова се възхищаваме от силиконовите форми. Wink

Тук си абсолютно права. Аз имам тиган за палачинки от същия материал. В него ми се изпичат най-добре палачинките.

# 15
  • Мнения: 1 671
В тази преса се правят най- невероятните сладки, които някога съм яла - в "100 гр. сладки" правят някаква модификация, но не е същото. Голяма играчка е да се направят, но резултатът е фантастичен. Някой знае ли къде се продават такива преси да си купя една? Нашата се затри по купони - с това хранехме гаджетата едно време  Laughing

# 16
  • Мнения: 294
ето и мойта рецепта:
4 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
1/2 ч.ч. олио
20 с.л. захар
1 бакпулвер
брашно, колкото поеме - да е мекичко

крем:
1 л прясно мляко
50гр маргарин
20 с.л. захар
2 яйца
4-5 с.л брашно
1 к.ч. смлени орехи

Замесва се тесто от което се къста малки топчета, слагат се във формата и се пекат
Приготовление на крема:
Процедира се ,както когато се прави се прави нишесте, само че когато се свали от котлона се добавят и орехите.След като се изпекат орехчетата се пълнят с крема

Трябва обаче да ти каже, че предварително трябва да се заредиш с търпение, защото си е пипкава работа, но пък резултата си заслужава Wink

# 17
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Е, как няма да пусна- ето заповядайте: Laughing
http://www.goblenite.com/phpBB/viewtopic.php?t=1086&sid=c852 … 200ac131a408eb093

# 18
  • София
  • Мнения: 301
В това се правят страхотни орехчета, и като престоят за да попие крема става невероятно. Като ходя у майка ще намеря рецептата.

# 19
  • Мнения: 2 142
Лелеееееее, Кенга страхотна преса! Със здраве да си ползваш, аз чакам сгоден случай и малко парички в излишък да си взема такава... Супер!  bouquet

# 20
  • Мнения: 3 880
Ехеее, това беше хита на 80те години Laughing Майка ми и приятелките й се иzтрепваха да правят пълнени орехчета в индустриални количества zа всякакви поводи Laughing. Обаче понеже не всяка имаше въzможност да се сдобие с таzи "екстра" си прехвърляха една от къща на къща според zависи кой има повод Joy. Ех спомени Simple Smile. Пълнеха ги с някакъв жълт крем, страхотен беШе, а на гъбките шапчиците ги потапяха в шоколад и след това в смлени орехи_ голяма гъzарийка Simple Smile

# 21
  • Мнения: 5 183
Ех, какви мили детски спомени ми навява твоята преса........

# 22
  • Мнения: 695
мисля,че мижеш да опиташ съсъ смес за гофрети.аз оба4е незнам такава.разгледай темичките сигурно ще има някъде такава рецепта newsm78

# 23
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Само да добавя, че е голяма играчка правенето. Навремето майка ми като кажеше, че ще прави орехчета и лошо ми ставаше - голямо изрязване пада на излишното тесто от формичките след изпичане.

# 24
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Много я наплашихте горката мама, изобщо не е трудно и резултата е наистина ужассссно вкусен. Тестото е средно твърдо, не си представям какво ще се получи със смес за гофрети. По Коледа правих и с медено тесто, станаха невероятни  Peace А махането на излишното по черупчиците става за секунди, отчупва се много лесно като изстинат, обикновено го правя докато се пече поредната доза. Пък виж за солени не ми е хрумвало  newsm78 Що пък да не стане с плънка от сирене и майонеза например  Joy

# 25
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
мисля,че мижеш да опиташ съсъ смес за гофрети.аз оба4е незнам такава.разгледай темичките сигурно ще има някъде такава рецепта newsm78

Сместа за гофрети не е ли течна? За тази преса трябва меко тесто, което се прави на топчета.

# 26
  • Мнения: 695
мисля,че мижеш да опиташ съсъ смес за гофрети.аз оба4е незнам такава.разгледай темичките сигурно ще има някъде такава рецепта newsm78

Сместа за гофрети не е ли течна? За тази преса трябва меко тесто, което се прави на топчета.
незнам аз просто предполагам  newsm12

# 27
  • Мнения: 1 216

Кенга, много мило ми стана да видя тази пресичка. Направо ми замириса на мамината кухня.
Стават много хубави сладки!
Запази го за поколенията това нещо желязно!!!

# 28
  • Мнения: 68
В къщи имаме такава пресичка.Отдавна не сме правили сладки с нея,но наистина са страхотни.Нашата рецепта е с маслен крем,доколкото си спомням.Имам рецептата в къщи,днес не мога да я пусна.Доста си е занимавка,но резултатът си струва.

# 29
  • Мнения: 6 472
Кенга едно време мама имаше такава преса и у нас беше нещо като семеен празник, като я вкара в употреба Mr. Green Невероятни орехчета правеше..... ееееех спомени Blush Направо ти завиждам на откритието - обожавам такива простички изобретения от едно време Flutter

# 30
  • ново
  • Мнения: 5 966

Кенга, много мило ми стана да видя тази пресичка. Направо ми замириса на мамината кухня.
Стават много хубави сладки!
Запази го за поколенията това нещо желязно!!!

Съгласна съм Peace. Върна ми много мили детски спомени от орехчетата на леля ми Heart Eyes. Аз имам такава преса в къщата, само че е за гъбки, ще я изровя още довечера като се прибера Simple Smile

# 31
  • Мнения: 11 547
М-м-м навява ми спомени от детството,когато мама правеше такива орехчета.Пълнеше ги с млечен крем и смлени орехи...Бяха доста сполучливи newsm10

# 32
  • Мнения: 672
Обещах да пусна рецептата, но се оказа, че майка ми я е загубила Sad Embarassed. Имам само за крема:

1л. пр.мляко
4 препълнени с.л. башно
6 жълтъка
10с.л. захар
1-2 ванилии

Сместа се вари до сгъстяване, като се бърка непрекъснато. След това се прибавя 1/2п. ч.масло.
6-те жълтъка (не е задължително) се разбиват на сняг и се прибавят към вече поистиналия крем.

# 33
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 352
Ех, какви мили детски спомени ми навява твоята преса........

Баба ми правеше невероятни орехчета и гъбки smile3521 Сега ми пуснахте мухата да ги изровя тези преси...

# 34
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Орехчета

І вариант:3 яйца, ½ ч.ч. олио, 1 ч.ч. захар, ½ ч.ч. кисело мляко, 1 амонячна сода, 1 бакпулвер, брашно, ванилия, орехи

ІІ вариант: 1 к.ч. мас,1 к.ч. олио, 1 к.ч. масло, ½ к.ч. захар, 1 яйце, 1 ам. Сода, брашно

яйцата + захарта се бият + олиото и киселото мляко, в което е разтворена амонячната сода. Бакпулвера се размесва с брашното. Меси се средно меко тесто.

Крем І: 1 ½ ч.ч. пудра захар, 2 п. Масло, 2 жълтъка, ванилия – разбиват се.
Крем ІІ : 1 ½ ч.ч. мляко + 2 ч.ч. орехи и захар се варят на слаб огън до сгъстяване + 1-2 с.л. кокос.
Крем ІІІ : 1ч.ч. мляко + 1 с.л. брашно, захар. Вари се до сгъстяване.
Изстиналите кремове се смесват и с получения се слепват орехчетата.
Нали знаете, че изрезките от черупките също се слагат в крема

# 35
  • Сливен
  • Мнения: 382
Благодаря на всички за идеите! Наистина не очаквах такъв голям интерес.  Sunglasses
Все още не съм намерила време да изпробвам някоя, но се надявам да се похваля, когато направя и моите орехчета (т.е. надявам се те да стават за хвалене Wink)

# 36
  • Мнения: 6 713
Аууу, такъв уред търся от много време - за сладки орехи е! smile3521

# 37
  • Мнения: 226
Моята майка има същата форма.Рецепти не мога да споделя , но си спомням че стажаха много вкусни сладки в тая форма.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 704
майчице,любимите ми сладки!
ние си нямахме наша си преса и постояно врънках майка ми да ходи да я взима от леля ми с желязното обещание от моя страна да не хуквам по улиците,а да помагам при пълненето..

ммммммм,късметлийка!

ти къде каза,че живееш? Crazy

# 39
  • Мнения: 202
Орехчета

І вариант:3 яйца, ½ ч.ч. олио, 1 ч.ч. захар, ½ ч.ч. кисело мляко, 1 амонячна сода, 1 бакпулвер, брашно, ванилия, орехи

ІІ вариант: 1 к.ч. мас,1 к.ч. олио, 1 к.ч. масло, ½ к.ч. захар, 1 яйце, 1 ам. Сода, брашно

яйцата + захарта се бият + олиото и киселото мляко, в което е разтворена амонячната сода. Бакпулвера се размесва с брашното. Меси се средно меко тесто.

Крем І: 1 ½ ч.ч. пудра захар, 2 п. Масло, 2 жълтъка, ванилия – разбиват се.
Крем ІІ : 1 ½ ч.ч. мляко + 2 ч.ч. орехи и захар се варят на слаб огън до сгъстяване + 1-2 с.л. кокос.
Крем ІІІ : 1ч.ч. мляко + 1 с.л. брашно, захар. Вари се до сгъстяване.
Изстиналите кремове се смесват и с получения се слепват орехчетата.
Нали знаете, че изрезките от черупките също се слагат в крема

Това е рецептата към пресата и е най - страхотния крем, с който мама е пълнила орехчетата, а всички други кремове са по желание и са импровизация.
Скъпа Кенга, направи този крем- и няма да съжаляваш. Голяма играчка е - 3 крема се смесват , но вкуса е незаменим.

# 40
  • Мнения: 488
От тетрадката на майка ми:
Тесто:
3 яйца
3/4 чаена чаша олио
1 ч.ч.захар
1ч.л.сода за хляб
1 кофичка кисело мляко
ванилия и брашно колкото поеме за средно меко, но не лепнещо тесто. Правят се малки топчета и се пекат във формата. Излязлото извън формата се изрязва още докато е топло.
 
За крема(пълнежа):
1ч.ч. стопено масло
2ч.ч. прясно мляко
3с.л. брашно
3с.л. захар
2с.л. какао
смлени остатъци от изпечените черупки
Пълнят се по две черупки и се залепват, може да се сложи в средата и парче орехова ядка.Овалват се в пудра захар и се оставят да отлежат.

# 41
  • Мнения: 1 883
Страхотно уредче.По великден като ходя при мама ще си спретнем и ние такива сладки. Освен това уредче имаме и едно от което се правят вафли, става по тънко от гофрета, абе като вафлена коричка. Навиваш на фунийки или пурички и пълниш с какъвто ти душа иска крем. А после здраво на диетите Mr. Green

# 42
  • София
  • Мнения: 974
Малко в страни от темата, но можеш да използваш формата и за шоколадови бонбони с ядка....мисля, че ше станат добре smile3521

# 43
  • Мнения: 3 861
Лелеееее това е уреда с който се правят любимите ми сладки о т детството. За съжаление нямам такъв, а и рецепта не мога да ти дам, но ако решиш да го хвърляш мятай насам  Twisted Evil аз ще го хвана.

# 44
  • Мнения: 386
Искам да си купя такава преса,много!Кажете някой знае ли дали ги има още.Моля ви момичета ако някой е виждал или чувал кажете ми. cook Ще почерпя после.

# 45
  • Мнения: 5 500
Възможно е да ги има в някои магазини за домашни потреби...
И аз не мисля, че трябва да се хвърля, майка ми го има, страхотни сладки стават. Тестото както са казали вече е маслено, средно меко. Не се маже с мазнина, понеже тестото е маслено и не залепва.
Единствения недостатък според мен е, че алуминиево или поне на такова ми изглежда, ама само за сладки преживява се някакси Laughing

# 46
  • Мнения: 678
Da si priznaq i moqta baba ima takava "presa",i az kato ne sam qla sladki ot neq i neznam kak stavat re6ix da q isvarlq minalata godina pri edno 4istene Embarassed
Oba4e sam vigdala 4e i lelq mi ima moje da q iskam na zaem i da gi probam tiq prosluvuti sladki.  chef
Sigurna sam 4e nqma da sajalqvam,no neznam dali 6te uspeq da gi napravq

# 47
  • София
  • Мнения: 767
Орехчета

Крем І: 1 ½ ч.ч. пудра захар, 2 п. Масло, 2 жълтъка, ванилия – разбиват се.


Имам един въпрос, жълтъците остават сурови ,така ли?Кремът не търпи топлинна обработка?  newsm78

Ако е така не може ли жълтъците да се пропуснат и фатално ли ще е за крайния резултата?

# 48
  • Мнения: 2 653
И аз бих го изхвърлила, доста непрактично ми изглежда....Направо ненужно, но ти пък може да му намериш някое интересно приложение
Явно не си яла от тези сладки- това са ми най- любимите!!!
Добре, че се сетих да потърся тук за такава преса, че баба ми е загубила рецептата, а на мен така ми се ядат.Още утре и казвам рецептата да направи!
Благодаря ви момичета за рецепъите!

# 49
  • Мнения: 5 475
Едно време и мама имаше такова и сладките бяха много вкусни. Тестото беше нещо като за гофрети, а вътре - някакъв шоколадов крем.
Peace  и аз имам такива спомени!

# 50
# 51
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Тази преса май е руско производство?  Laughing

Сестра ми има такава, май само по Нова година прави орехчета и гъбки, пълнежа ако не се лъжа е от сварено конденз. мляко и се слага парченце орех вътре.

# 52
  • Мнения: 9 721
Моят втори опит. Напълних ги набързо с течен шоколад.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=49135

# 53
  • Мнения: 2 653
Моят втори опит. Напълних ги набързо с течен шоколад.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=49135
Е бива ли така да похапвате сладичко, а аз си чакам още моите от баба ми!Поръчала съм и тя другата седмица ще идва  и ще ми донесе.Направо нямам търпение.Само ми текат лигичките.Така ме запалихте с тази тема!

# 54
  • Мнения: 6 167
според мен това е форма за шоколадови бомбони

# 55
  • Мнения: 945
Никой не спомена момента с раzтичането на тестото по котлона  Joy Joy Joy

Аz много обичам теzи сладки, но майка ми само един път се престраши да ги направи. Обаче нещо все не улучваше количеството на тестото. И това ми ти тесто като се раzтече по котлона... една седмица вкъщи воня на иzгоряло... Но сладките бяха супер  Blush

# 56
  • Мнения: 2 653
според мен това е форма за шоколадови бомбони
Пресата е чугунена, а и към самата преса си върви един лист с рецепта за сладките и крема- поне така е купила баба ми по комунистическо време още.Тя е двойна има и капаче отгоре, корто като се затвори и прави формички като черупки само и като се сглобят от вътре е кухо- т.е там се пълни крема.
Иначе може и шоколадови бонбони да става, но не е много практично, защото има само 6-8 дупки , а шоколада докато се стегне и после следвашата доза....

Никой не спомена момента с раzтичането на тестото по котлона  Joy Joy Joy


Явно е въпрос на тренинг- карай я да ги прави по- често и ще видиш как ще знае колко точно смес , да слага. Laughing
А , всъщност как така се е разтекло по котлона newsm78 Тя пресата не се ли затваря преди да се сложи на котлона- т.т ако има нешо да изтича то не източа на котлона?

Последна редакция: нд, 16 юли 2006, 13:55 от fiona

# 57
  • Мнения: 945
А , всъщност как така се е разтекло по котлона newsm78 Тя пресата не се ли затваря преди да се сложи на котлона- т.т ако има нешо да изтича то не източа на котлона?

Това вече не помня, беше преди повече от 15 години (лелеее, много). Майка ми само веднъж ги прави, после подари пресата на леля... Mr. Green Но пък леля после какви хуууубави бадемчета правеше .... мммммммм

# 58
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Ама сместа за сладките не е течна, тесто е. Правят се топчета от него, що така ви е текло по котлона незнам... Thinking Явно рецептата е друга.
Courage, извинявай за закъснението, мила, едва сега виждам въпроса ти. Жълтъците остават сурови - да, едва ли ще е фатално да се пропуснат. Или може да ги добавиш в млечния крем, който се вари.
Забелязвам, че в рецептите от старите тефтери редовно има сурови жълтъци и никой не се притесяваше тогава. А защо сега толкова треперим от тия сурови яйца незнам...

# 59
  • Мнения: 42
Орехчета

І вариант:3 яйца, ½ ч.ч. олио, 1 ч.ч. захар, ½ ч.ч. кисело мляко, 1 амонячна сода, 1 бакпулвер, брашно, ванилия, орехи

ІІ вариант: 1 к.ч. мас,1 к.ч. олио, 1 к.ч. масло, ½ к.ч. захар, 1 яйце, 1 ам. Сода, брашно

яйцата + захарта се бият + олиото и киселото мляко, в което е разтворена амонячната сода. Бакпулвера се размесва с брашното. Меси се средно меко тесто.

Крем І: 1 ½ ч.ч. пудра захар, 2 п. Масло, 2 жълтъка, ванилия – разбиват се.
Крем ІІ : 1 ½ ч.ч. мляко + 2 ч.ч. орехи и захар се варят на слаб огън до сгъстяване + 1-2 с.л. кокос.
Крем ІІІ : 1ч.ч. мляко + 1 с.л. брашно, захар. Вари се до сгъстяване.
Изстиналите кремове се смесват и с получения се слепват орехчетата.
Нали знаете, че изрезките от черупките също се слагат в крема
Притесняваме втората съставка на крема и по точно орехите не стават ли гадни като се варят в млякото? Thinking

# 60
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Нямам спомен да са ставали гадни. Аз по принцип правя по-мързеляшки крем, мама навремето си играеше с тоя връткавия, но си ставаше разкошен. Ако толкова се притесняваш сложи орехите накрая.

# 61
  • Мнения: 3 323
nesto mai ne i e nared na taia presa. nie imahme takava no tja bese vdlabnata dvustranno t.e. kato se zatvori i ot dvete strani stava ednakvo.... ne kato v tava relefa da e ednostranen. receptata bese mai tazi s sodata i maika mi mazese predi tova s edno pamuche napoeno s olio. kakvoto izleze stava na tanka korichka i se otchupva.

# 62
  • Мнения: 2 653
bese vdlabnata dvustranno t.e. kato se zatvori i ot dvete strani stava ednakvo.... ne kato v tava relefa da e ednostranen.
Ами тази форма не ги прави като в тава- тя прави кухи формички  от 2 части , които се запълват с крем и се затварят.

# 63
  • Мнения: 491
Орехчета

І вариант:3 яйца, ½ ч.ч. олио, 1 ч.ч. захар, ½ ч.ч. кисело мляко, 1 амонячна сода, 1 бакпулвер, брашно, ванилия, орехи

ІІ вариант: 1 к.ч. мас,1 к.ч. олио, 1 к.ч. масло, ½ к.ч. захар, 1 яйце, 1 ам. Сода, брашно

яйцата + захарта се бият + олиото и киселото мляко, в което е разтворена амонячната сода. Бакпулвера се размесва с брашното. Меси се средно меко тесто.

Крем І: 1 ½ ч.ч. пудра захар, 2 п. Масло, 2 жълтъка, ванилия – разбиват се.
Крем ІІ : 1 ½ ч.ч. мляко + 2 ч.ч. орехи и захар се варят на слаб огън до сгъстяване + 1-2 с.л. кокос.
Крем ІІІ : 1ч.ч. мляко + 1 с.л. брашно, захар. Вари се до сгъстяване.
Изстиналите кремове се смесват и с получения се слепват орехчетата.
Нали знаете, че изрезките от черупките също се слагат в крема
Притесняваме втората съставка на крема и по точно орехите не стават ли гадни като се варят в млякото? Thinking

Не, не стават гадни. Вълшебно вкусен е тоя крем! Те орехите са смлени и става като гъсто орехово мляко. И мама прави трите крема и ги смесва. Това е най-якия крем! На времето слагаше сурови жълтъци - като вземахме пресни яйца от баба, сега масления крем го прави без яйца. Пак става голяма вкусотия. Пипниво е, ама си струва. Особено ако има и помощници - може и купон за правене на орехчета да се спретне!
Гъбките са друга работа - там пресата не прищипва, за да стане куха формичка и да се напълни с крем, а обратното - там тестото изпълва формичката и става готова гъбка. Те не се слепват, мама топи шапката на гъбката в червена сладкарска боя и после в кристална захар. Гъбките са по-ефектни, ама по не са вкусни - поне за мен - то си е само курабийка.
Тези преси се правеха по комунистическо време като допълнително производство. В завода на мама се призвеждаха авточасти, а от оставащите там метали се произвеждаха тези преси. Сега със сигурност не ги правят при тях, на друго място незнам  newsm78

# 64
  • Мнения: 4 406
баба ми имаше няколко такива, правеше твърдо тесто , замесено със свинска мас... не се мажат формите, не залепват, но наистина дълго се нагряват... навремето токът беше евтин, едва ли им е пукало на бабите...

Общи условия

Активация на акаунт