Малта - 2

  • 120 434
  • 828
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 2 636
Това е информацията за безплатните групи за децата от 3 месеца до 3 години (двамата родители трябва да работят). Има и линк към списъка с центрове, които работят по FCS. Когато станат на 3 години, отиват в Киндер групите към съответното Праймъри по район.

Иначе за платено записване из частните центрове едва ли има срокове - плащате си и тръгвате.

# 481
  • Мнения: X
Сигурно питаш за Child Care. И двамата родители трябва да работите или учите. Не става първо да запишат детето и после да си търсиш работа. За самото записване ви трябват трудовите договори или съответно документ, че сте студенти. Срокове за записване няма.
Може да изтеглиш подробна информация от тук.
http://education.gov.mt/en/Pages/Free-Childcare.aspx




Врабец, писали сме заедно естествено. Mr. Green
Май и за безплатните ясли няма срокове. После вече за Kinder има два пъти годишно.

# 482
  • Мнения: 2
Здравейте.Поздравления на всички във форума, които се отзовават и помагат с полезна информация.Ние също замисляме пътуване към Малта но за догодина понеже очакваме бебче и трябва да изчакаме да порасне.За детските ясли и градини получих доста информация и ми се изясниха доста неща но искам да попитам за някои други неща.Първо понеже ще сме с бебе кои места са най-подходящи за живеене в нашия случай?Аз съм маникюристка и гримьор по професия също имам висше със спец.Туризъм а мъжа ми е учител по английски в Бг.В кои район са повечето салони и спа центрове?И да попитам за реда на вадене на документи ?

# 483
  • Мнения: X
Няма подходящи и неподходящи райони за маникюристки, но без да искам да ви намалям ентусиазмът ще ви кажа, че тук маникюристки, фризьорки и всякакви подобни са буквално повече и се срещат по-често от магазини за хранителни стоки. С гримьорките положението е същото, отделно че и в почти всеки магазин за козметика има поне по един, а магазините за козметика са много. Това го казвам в случай, че решите сама да си отворите салон, защото иначе работа на заплата може и да си намерите, но искат лицензи, както и добър английски.
Въпросът за реда с документите аз поне не го разбрах. Първо решете какво ще работите и какви са наемите точно преди да тръгнете, после проучете възможно ли ще е да се издържате с доходите си, а документите са най-лесната работа.

Последна редакция: чт, 29 юни 2017, 15:54 от Анонимен

# 484
  • Мнения: 36
Здравейте, изчетох цялата тема от началото до края.
Направиха ми впечатление няколко неща:
- озлобяването на малтийците спрямо чуждениците ( било то леко или по-силно осезаемо)
- лошите условия за здравеопазване/зъболекарски услуги
- пренаселеността на острова
- лошите условия за пътуване
- високите наеми и трудността да си вземеш обратно всякакви депозити

От друга страна, има и позитивите като климат, много голяма българска общност, английски език, и тн.

За да не се повтараям, бях публикувала и друга тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=984041

Знам, че темата тук е по-скоро за хора, които живеят в малта, не за такива като мен, които обмислят преместване... Но все пак бих ви била благодарна ако изкажете мнението ви.

# 485
  • Мнения: 2 636
Голямата бройка българи въобще не виждам къде е към плюсовете (освен един чудесен магазин и два ресторанта, в които е приятно да идеш).
Климатът е според зависи от личното възприятие - в момента има гореща вълна с UV индекс 11+, който се води екстремен. Трябваха ми пет минути на паркинга, за да мога въобще да си вляза в колата и да пипна нещо вътре. Ще изпреваря следващата реплика - знам, че и в България е горещо в момента. Нещата са несравними.
Английският език - да. Докато не установиш, че все повече формуляри ти се връчват само на малтийски, че цената на стоката може да ти се обяви и според езика, който говориш (нямам предвид големите вериги) и прочее екстри. Ако имате дете в градинска/училищна възраст ще ви бъде още по-весело с "английския".
Като всяко място под слънцето, Малта може да бъде прекрасна или ужасна, според зависи как се движи личният ти живот, докато си тук. В общия случай истината е по средата.
Все пак това е тема, в която си говорим за нещата, които най-осезаемо вълнуват всички. Това, че някой е измрънкал за наема, не значи, че е потънал в черна депресия и малко преди това не си извел кучето, не си е купил нови гащи и не е изпил безгрижно едно кафе.
Аз лично не бих се преместила (и не съм го правила) без да имаме цялото семейство сигурна работа от ден 1, когато стъпим на новото място. Така че ми е малко трудно да дам съвет за местене "заради климата и българската общност". Според мен и Сандански чудесно отговаря на тези условия.   

# 486
  • Мнения: 36
Да от моят пост не става ясно, че работата не е проблем, но затова и не го споменавам.
притеснявам се просто дали малта е правилното място, на моменти ми звучи супер, на моменти.. не толкова.
Страшна жега и липса на зеленина ме тревожи доста, но пък близостта на сицилия мв привлича.
да ферибота е скъп, но пък поне два пъти в годината може да си го позволиш.
Отделно че имаме и дете на 4 години, което говори английски и с тоя малтийски малко...

# 487
  • Мнения: 2 636
Разходете се до тук, преди да решите. Много неща може да не се окажат такива, каквито ги мислите - и в добра, и в лоша посока.

# 488
  • Мнения: 36
Мъжът ми ще ходи в средата на юлиза три дни,но за съжаление ние не можем да отидем с него, т
и след това трябва да вземем решение..
как е социалният живот? Лесно ли се завързват контакти? Ако местните не са много дружелюбни, това значава пак предимно българи и други чужденци като социална среда..
Може би това е решаващото, защото в бг имаме доата приятели. Но искаме да поживеем малко и извън БГ

# 489
  • Мнения: 2 636
как е социалният живот? Лесно ли се завързват контакти? Ако местните не са много дружелюбни, това значава пак предимно българи и други чужденци като социална среда..

Е, това си е индивидуално и до късмет. Не е толкова страшно, хора поне има колкото искаш  Wink

# 490
  • Мнения: X
Врабец, сега като чета как са ни разбрали четящите, предлагам да си пишем по-често във ФБ вместо тук, че им изкарахме име на малтийците и не знам как ще доказват, че нямат сестра.  Mr. Green

# 491
  • Мнения: 2 636
Чек, и аз отдавна се каня да я отсвиря тази тема, и май сега е моментът Simple Smile Уж е подфорум за живеещите в Малта и да си спамим за ежедневни и по-важни неща, а реално е обърната на "Не съм стъпвал/а в Малта, но ще емигрирам там, та кажете как е времето и ще ми се зарадват ли малтийците". След което следва анализ на постове, кой какво е искал да каже за хора и места, където питащият не е стъпвал.

# 492
  • Мнения: 4 204
Ами напишете на 1- ва страница какво разрешавате да ви питат хората и какво не, че да си знаят и да не ви безпокоят .

Някой пистолет ли ви опря в челото да отговаряте в обществен форум, не разбрах. Аман от придаване на важностти.

# 493
  • Мнения: 2 636
Ами напишете на 1- ва страница какво разрешавате да ви питат хората и какво не, че да си знаят и да не ви безпокоят .

Някой пистолет ли ви опря в челото да отговаряте в обществен форум, не разбрах. Аман от придаване на важностти.

Ама ти нещо караш ли се на някого сега? Че да знам, дали се да уплаша  Laughing Мисля че след страниците с безкрайни съвети, които 2-3 потребители сме изсипали тук, мога да кажа, каквото казах. Или не?

# 494
  • Мнения: 4 204
Ти можеш да си пишеш каквото си искаш, както и всички останали, пък като не ви харесва не отговаряйте. Не се ли разбра още в първия ми пост?

Общи условия

Активация на акаунт