Студенти в UK- 6

  • 113 180
  • 763
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 3 200
... А според мен Карина възкликна, щото темата стана доста колетна,  ще каже някой, че само с това се занимаваме -  пращаме буркани хихи. ...
Аз съм с доста "стаж" в темата и повярвай - в пъти ми е по-досадно, отколкото на теб.
Защото това е всяка година - все едни и същи въпроси, защото такива като теб и въпросната дама не си дават труда да прочетат не само първа страница и предишните теми, където има 99% от отговорите на въпросите ви, но дори отговорите на същите питания, дадени в няколко поста по-нагоре.
Защото всяка от вас иска да й бъде отговорено конкретно на нея - на същия въпрос, ама с друг словоред!
Да - досадно ми е!
Досадни са ми безкрайно дъвканите теми:
"Здравни осигуровки"
"Кога ще получи оферта?"
"Кой университет е по-добър?"
"А дали ще "я/го приемат", въпреки, че изпълява офертата?"
"Ама в коя стая ще бъде?"
"Банкови сметки"
"Ама не може ли с българска карта?"
"Ние (!) сме в ххх университет, има ли дечица там, да ги запознаем" - любимото ми, особено от прелитащи в интернет пространството и специално регистрирани с цел запознанство обекти  Laughing
След по-малко от месец ще почнете "Какво да сложа в багажа? Я кажете още нещо - да не забравя. Дипломата да сложа ли? (1000 пъти)"
А пък, ако някой поиска да сложи храна за из път (защото си познава детето, или защото два сандвича и пакет солети ще им дадат първоачално спокойствие, или защото просто така иска), ей такива изтънчени като вас започват да подмятат компетентно как там храна има. Представяш ли си - другите не знаят!
Добре, че сте изтънчените, да обяснят на простите лелки, че децата им отиват в цивилизацията.
Още децата ви не са тръгнали, ама вие вече сте наясно с битието има там. Че и с битието на другите. Пък да не говорим с магазините и възможностите.
Ама хайде да си замълчите, а?
Не ви ли прави впечатление колко от хората с опит престанаха да пишат или се вясват от време на време? Защото ни писна!
Всеки си задава неговите "най-важни" въпроси и ако някой може и иска, ще отговори!

А, да - аз съм от простите. Пращам колети. И винаги са искани и чакани. Слагам и храна - и в колет, и за из път. Пък от нея и децата на изтънчените си взимат с кеф. Защото там се научават да ценят дребните неща. 

Няма нужда да ме репликирате - знам колко съм зла, как си отговарям на ника, как изобщо не съм cool и т.н., и т.н. Така че няма как да ме засегнете, напразно ще си търкате клавиатурите.

# 661
  • my own world....
  • Мнения: 1 076
Сигурно ти е писнало да четеш едно и също, но както във всяка тема в този форум всеки си задава въпроси без да чете 1000 страници, както и във всяка тема все има и някой кисел дет да се обиди Simple Smile Във форума съм от години и на мен пък ми е писнало от киселяци, но както казах във всяка тема е това. Та моят призив да не ги взимаме навътре те чуждите реплики и да я караме кротко и мирно пак го повтарям, а всеки си решава дали ще се натръшква или ще намери чуство за хумор и ще отговори както Малечка за кебапчетата Simple Smile  И накрая -  Уич, кефиш ме,засега.

# 662
  • Мнения: 157

А аз да напиша на мене каква информация ми дадоха - 5 кг.-40 лв., 10кг.-45 лв., 15, 25, 30 кг. - 52лв. Доставка от 4 до 6 дни.
 

Странно...но не споря. Говорим за Арамекс, нали? Казвам само това, което ми каза служителката. Даже ми обясни, че по тази причина ще ни е по-изгодно да пратим максималните килограми, защото цената така или иначе е една и съща  newsm78 .
Да, да, за Арамекс говоря. Знаете ли, ние работим с тях, т.е. фирмата в която работя. И може би са ми дали преференциални цени като за редовни клиенти. Но дори и да струват max килограми 72 лв., пак си заслужава човек да ги ползва. И при тези цени, пак бих изпратила колети с тях.


# 663
  • Пловдив
  • Мнения: 2 017
Хайде малко да сменим темата.Споделете тези които са завършили вече образованието си с какво се занимавате сега?Там ли останахте да работите ?Доволни ли сте?

# 664
  • Мнения: 76
Хайде малко да сменим темата.Споделете тези които са завършили вече образованието си с какво се занимавате сега?Там ли останахте да работите ?Доволни ли сте?
Съгласна съм, това е много по-полезна информация за нас и нашите деца. Пък и доста майки тук са се поизнервили покрай предстоящото заминаване... само дано не се отрази на децата... Simple Smile

# 665
  • Мнения: 822
Да правим нова тема всяка година, заминаващи:), защото определено е досадно, но това ни е на душата сега.

Реализацията, определено вълнува всички, но е  доста относителна, а и касае студентите , щот тук сме основно майки,  дето се чудим как да ги изпратим, докато тях ги вее вятър на бял кон.
Съгласна съм, че там има всичко и да поръчам маратонките до БГ и после наобратно не е рационално, но ще има ли  време да учи и да се запознава с магазините?!?  Някой са като детето на Lady_A, ако са и в тежка специалност и трябва да покриват с 2 месеца , ще имат може би време за по 4 до 6 часа сън, какъв български магазин в Лондон?!?, може да споделети как е с натоварването, аз имам чудни спомени за прекрасни студенски купони, ама тук:),
За темата реализация, доколкото помня, преди да паднат ограниченията ни за работа в UK имаше 6 или 12 месеца , в които можеш да пребиваваш и да си търсиш работа след като завършиш, чудя се дали има тенденция да се върне това.

# 666
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 299
Хайде малко да сменим темата.Споделете тези които са завършили вече образованието си с какво се занимавате сега?Там ли останахте да работите ?Доволни ли сте?
Дъщеря ми остана. Вече две години работи в Саутхемптън. Работи по специалността си.Трудно си намери работа. Ходи на доста интервюта, и то какви с по 3, 4 кръга на отсяване. Имаше около два, три  месеца след завършването й  в които беше без работа.
По този повод да ви питам за здравното осигуряване на работещите  ( или да ме насочите къде да попитам). Както казах в началото нямаше работа и аз тук в НАП подадох декларация обр.7 че започва да се осигурява като безработна. Впоследствие като си намери работа служителката от НАП ми каза да си донесе формуляр формуляр Е104 с него като се представи в офиса на НАП ще се изчистват натрупаните внесени осигуровки, т. е ще ги върнат. Да ама детето ми казва че в UK не дават такъв формуляр ( с такова име), а някакъв друг и тя не знае какъв. Някой минал ли е по този път да разкаже по-подробно?

# 667
  • Мнения: 119
До сега, а и в момента, не е правилно да се осигурява здравно в две държави от Европейския съюз. Минах по този път-от Англия този документ ще и го дадат само ако напусне там работата си и държавата. И на нас ни го искаха от Здравната ни каса, но от Англия не го дадоха при условие, че се работи и живее там. Тук може с тяхната здравна карта да ползва спешна помощ. Какво ще стане по-късно, не се знае. Това е моят личен опит.

# 668
  • Мнения: 1 152
С риск да съм досадна, ще попитам отново за банките  Embarassed
Ние ще процедираме, както повечето- една сметка тук, която ще захранваме, и една сметка там, която дъщеря ми ще си открие. За Бг проучихме условията в Уникредит, ОББ и ДСК и ще избираме една от първите две.
Имам въпрос обаче за сметката в Англия. Дъщеря ми се е спряла на една от банките, които  UCAS  са предложили- NatWest. Ясно е, че всяка банка предлага някакви бонуси (NatWest дават карта за намаление при пътуване с жп транспорт за целия период на обучение), но по-важно е да са минимални или никакви таксите за обслужване.
Та в този ред на мисли, мами, бихте ли споделили опит и да препоръчате банка с добри условия за студенти.

 bouquet

# 669
  • Мнения: 1 120
Поне тази банка, в която са моите двама няма такси за обслужване, преводи... на студентските сметки -Barclays. Да не те заблудя, че ние всички сме малко пердета за подробностите, но така мисля...

А и провери тукашната Париба, някой ми каза, че с тяхната дебитна, та студентска дебитна ли теглел в Англия без такси?!?, и на мен нещо странно ми звучи?!?!

# 670
  • Мнения: 12
Хайде малко да сменим темата.Споделете тези които са завършили вече образованието си с какво се занимавате сега?Там ли останахте да работите ?Доволни ли сте?

Здравейте, аз май писах един път за реализацията на завършилите ми две по-големи момчета, но ще споделя отново. Те завършиха компютърни мрежи, трудно намериха работа по специалността - по близо около година търсеха в Лондон, но с помощта на една агенция си намериха работа. За сега са доволни общо взето, единия смени работното си място за по-добро заплащане, другият е доволен, ценят ги работодателите - ами това е, щом децата са щастливи и аз съм така. Имат приятелчета, наши деца, които също останаха там и работят, но половината от познатите им се прибраха в България. Сега изпращам най-малкия син, в университета Есекс, в Колчестър, ще учи компютърни науки - лети на 26.09. Имаме резервирана стая в общежитието, по 80 паунда на седмица, покъщнина батковците ще му купят, защото за тези онлайн дето си ги поръчваш и ти ги доставят в стаята, казаха че са много скъпи. Ще има кредитни карти две - от ОББ и от Пощенска, и една дебитна. Отделно ще носи и пари кеш, а там ще си открие сметка, но не съм сигурна още в коя банка, чакам батковците да ни ориентират. В момента чакаме да стане готова ЕЗК, имунизациите за всеки случай ще вземе от личната лекарка, но сега тя е в отпуск. Това се сещам.

# 671
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
И на двете ми деца сметките бяха в Лийдс, без такси, безплатни преводи и т.н. Обикновено в университетите ги ориентират в кои банки да си открият сметка.
И аз съм с две работещи момичета. И преди съм писала малката завърши миналата година, остана да работи за фирмата, в която си кара плейсмънта. Не е ходила по интервюта, не е имала месеци без работа, просто продължи да си работи след завършването с нов договор. Тя и през третата година си работеше за тях. Харесва си работата, екипът, шефовете, доволна.
Голямата завърши преди три години. Започна да кандидатства за работа през Юни, началото на Юли вече имаше насрочени интервюта, така се случи, че още на първото я харесаха, а и тя искаше да работи там, така че началото на август започна. Толкова бързо станаха нещата, че не беше успяла квартира да си намери. В момента учи и работи за същата компания. Харесва си работата, колегите, натрупа опит в работата, вече всички я познават и важното е че са доволни и тя, и те.

# 672
  • Мнения: 1 994
Откри си сметка в Barclays. Сметката е за студенти и е  без такса за обслужване. Доволен е и няма проблеми с обслужването.

Случи се така, че преди два месеца имаше проблем с малка сума. Веднага му издадоха нова пластика и сумата до три дена беше възстановена по сметката. Действаха много експедитивно. Не искам и да си помислям, ако се беше случило с карта от  наша банка, през какви перипетии щеше да премине.

# 673
  • my own world....
  • Мнения: 1 076
И аз с риск да досадя -  от сметка в англ банка има ли смисъл,  ако не работят или не получават стипендия...

# 674
  • Мнения: 1 994
И аз с риск да досадя -  от сметка в англ банка има ли смисъл,  ако не работят или не получават стипендия...
При нас имаше смисъл. Плащане за ползване на пералня в общежитие само с английска карта/поне при него беше така/ .Молеше съквартирантите да плащат те и им плащаше на тях. Сега втората година вече наем на квартира се плаща през английската карта, такса за интернет. Това са малкото неща които се сещам. И когато сметката е без такса за обслужване, нищо не пречи да я има и като иска да си внася малки суми в нея за да може когато се наложи да се разплаща с нея.

Общи условия

Активация на акаунт