Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 11

  • 52 338
  • 753
  •   1
Отговори
# 570
  • София
  • Мнения: 30 142
И аз цедя с Медела-swing. Взех да се притеснявам, че помпата не е наред или гърдата е тотално запушена. Той се нервира при сучене от тази гърда. Освен да я предлагам нощно време в просъница, а денем да редувам и да предлагам повече другата гърда. Не съм чувствала гърдите напрегнати от много време (имах спиране на кърмата за определен период). От няколко дена е така и се чудя, дали да се радвам на притока на кърма или да се притенявам, че бебо не изсуква достатъчно кърма?

# 571
  • Мнения: 992
Ако не е задействан рефлексът на потичане е невъзможно да се изцеди. Иначе с Меделата съм цедяла още в родилното невероятно твърди гърди.
Има и техника за ръчно цедене в блога на Хедра.
След скок на растежа гърдите са винаги такива или ако бебето е изморено от празниците и паузите са много дълги, както стана при нас. Ако е доволно и не се оплаква няма как да суче малко Simple Smile Кърмата не е АМ.
Ноо...аз имах често свръхлактация - проблема на многото предно мляко. При много пълни гърди суче само първото, а то не е мазно. Затова много мляко не значи, че много ще наддаде. Трябва да е достатъчно, а това става със саморегулация, която различно идва. Сукането стимулира лактацията много, гърдата просто се отзовава максимум до два-три дни. Като почнат зъбите много кърмачета сучат ожесточено, на мен това даже ми харесва (засега Simple Smile, хубаво е и за бебето, и за лактацията.
Така че меките гърди си имат мляко и колкото по-меки са, толкова по-мазно е то. Затова бебето трябва да я изсуква добре, ако трябва да се предложи отново за заспиване,  a не да се бърза да се цеди. Като стои полупълна се намаля излишното мляко.

# 572
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Препаратите от типа на тера флу бяха от позволените при кърмене, нали? От вчера съм взела само чист парацетамол, но за хремата не е много ефективен

# 573
  • Мнения: 992
В английските форуми пишат за Терафлу, че намалява лактацията, има цитирани и медицински източници. За бебето изглежда безопасен.
Според Хедра:
"Противоалергични и деконгестанти - отпушващи носа.
По принцип по време на кърмене (а и не само тогава) се препоръчва да се избягват комбинирани лекарства - ако е нужно, всяко от нещата може да се взема поотделно. Ако не ти е запушен носа, защо да пиеш и отпушващата съставка. А ако нямаш температура, защо да пиеш парацетамол. Ако пък просто ти е запушен носа, локалното приложение на капки за нос е по-щадящо и по-ефективно.
Т.е. всяко от нещата е ок да се взима по време на кърмене, но комбинациите не са най-добрия вариант дори да не си кърмачка - удобни са за приложение, но натоварват организма."

# 574
  • София
  • Мнения: 8 649
missence , понякога изходите на каналчетата са доста близо едно до друго и отделните им струйки се сливат в една. Напълно възможно е едната гърда да е по-слабо стимулирана и от там да произвежда по-малко кърма, но в крайна сметка е важно общото количество.Недостатък е, че с времето може да се получи асиметрия в гърдите. Можеш да предлагаш в просъница, както и сама казваш.
Дали си пробвала да махаш и слагаш накрайника на помпата през няколко всмуквания? Аз бях с обикновената електрическа медела и имам спомен, че това ми действаше при запушване. Рефлексът за потичане на кърмата явно беше блокиран по някаква причина(притеснение, болка, самата помпа някак не действа добре) и се налагаше да махам накрайника през няколко всмуквания и да слагам пак.
При първия ми мастит(без да казвам, че ти имаш такова, просто го споменавам) 2-3 дни не течеше абсолютно нищо от гърдата ми, докато цедях с помпа, не знам дали бебето успяваше да изсуче нещо.
Лецитин обикновено помага при запушване, повечето майки пият по 3-4 капсули на ден, като след преминаване на проблема го спират постепенно.
 
Прахчетата при настинка по-скоро не се препоръчват, заради помощните вещества. Доколкото знам, по-добре е да се пие парацетамол и/или нурофен. Като ако се редуват двете, трябва да има минимум 4 часа пауза между тях.

# 575
  • Мнения: 1 119
Аз вече на 2 пъти пия парацетамол и Прополки.
Иначе бебка също имаше предпочитания към едната гърда, като за периоди тотално отказваше другата. Даже обмислях да си останем само на една гърда. За момента май приема двете нормално, но след много упорство от моя страна. Поддържах лактацията с цедене. Също съм с Медела Суинг.
И при мен от едната гърда се виждат ясно разделени струйки, а от другата се сливат в една обща "капка".
Мислите ли, че бих могла да пробутсм замразена кърма в пюрета и каши, тъй като се оказа, че бебка отказва да я пие. Дали ще я разпознае?

# 576
  • София
  • Мнения: 30 142
Благодаря ви, момичета!

Цяла нощ го държах на гърда. Дано да е изсмукал всичко. Сега се опитвам да изцедя, но почти нищо не пуска, явно се е справил. Да видим! При мастит трябва ли да има бучки или не е задължително?
Иначе пия х 1000мг лецитин на ден. Освен да увелича дозата?
Ох, толкова тегава работа с това кърмене, че нямам думи, ама няма как!

Аз пих парацетамол и смучех прополки. Така ми каза лекар.

# 577
  • София
  • Мнения: 8 649
При запушчване е нужно малко повечко лецитин(да кажем 3-4, даже съм чувала 5 таблетки по 1000млг на ден), защото го има в много продукти, които консумираме ежедневно.Разгражда мазнините и се предполага, че ще "разгради" задържаната кърма, която е виновна за запушването.
Може да има запушен канал и да не се напипва бучка, ако е по-навътре в гърдата.Понякога има и блистери, които не се виждат отгоре на зърното, а са навътре.
Missence, ще се справите  Hug  Ти в момента се справяш и правиш, каквото трябва.

На мен нещо ми е лошо и се притеснявам да не съм лепнала от гадния грип. Чак толкова не съм боледувала , докато кърмя, освен някоя настинка и стомашно неразположение.Преди няколко месеца ме хвана един ужасен вирус с повръщане, но беше за един ден. Дано не съм лепнала грип, че казват, че е продължителен.

# 578
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 412
За хрема много ефективно при мен и малкия се оказа намазването на ноздрите отвътре с мед. Peace Дори синузита си облекчих така. Simple Smile

# 579
  • Варна
  • Мнения: 321
missence, сега се сетих аз, че понякога при запушване докато я кърмех нощем от незапушената гърда, с едната ръка цедях с помпата от другата страна запушената, така задействането на рефлекса на потичане помагаше да изцеля по-лесно проблемната гърда. При мен се случваше много често запушване, явно бях предразположена, и съм пробвала какво ли не #Crazy но винаги при запушване при мен имаше болка в гърдата, зачервяване и висока температура

# 580
  • София
  • Мнения: 30 142
Благодаря ви, момичета! bouquet
Ще увелича дозата лецитин и ще пробвам това с кърменето и цеденето едновременно. Дано се получат нещата.
minch, нямам болка, зачервяване или Т, но това не е гаранция явно. Днес предлагам винаги първо тази гърда и после другата.

# 581
  • Варна
  • Мнения: 55
ЗдравейТе, да Ви попитам какво мога да пия за са си увелича количеството карма.Пия едни прах чета Галактогил,но ефект не виждам.Бебето ми е на месец и половина кърмя го ,но напоследак гърдите ми не се пълнят както преди. Засега му стига,но понякога ако го сложа след час и половина и няма сякаш,защото са меки и той дърпа и пуска ядосва се и почва да плаче.

# 582
  • София
  • Мнения: 8 649
 isi-suv. , по колко пъти за 24 часа кърмиш? Бебето как е наддало за 1 месец ?
След първия месец, при някои жени малко по-късно, кърмата се регулира и гърдите омекват. Може да ти се струва, че са празни, но просто там "на склад" се държи малко мляко и основната част слиза, когато бебето засуче.
Бебето кога започва да плаче при кърмене? Още като го слагаш на гърда, няколко минути след започване...

# 583
  • Мнения: 13
Здравейте, имам дъщеря на годинка (15.12.2015 е родена). Кърмим се на поискване от както е родена. Искаше ми се да се кърмим до годинка, но сега отбиването ми се вижда мисия невъзможна и  сега незнам как да постъпя.
Измъчва ме най-вече, че суче по цяла нощ. Имаме и някои нощи с по-малко кърмения, но основно са много на често. Като се роди до към четвъртия -петия месец си спеше добре през ноща, с едно две пробуждания. Спи при нас от какато се е родила. В момента суче следобед като я приспивам и вечер за заспиване, но винаги се събужда след 15-30 минути след заспиване и пак търси. Предлагала съм и по-често през деня, но само се лигави и си играе със зърното. Суче хубаво само когато е сънена. Преди обед я приспивам в количката, но ако се пробуди с плач я слагам на гърда. Сега мисля да започна да я приспивам и следобед в количката, защото там определено спи по-добре и не ме търси постоянно. Зъбите доста я мъчат и винаги седмица преди да излезне зъб е леко болна, най-вече с хрема. В същото време се притеснявам за имунитета и. Сега на контролните изследвания хемоглобинът и е 105.
Молбата ми към Вас е да ми дадете съвет как да процедирам от тук нататък, за да се отбием постепенно и безболезнено.

# 584
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 412
И аз ще очаквам подобни съвети, но моят е на годинка и 8 месеца.
Опасявам се, обаче, че темата е с друга насоченост, та не знам тук дали има достатъчно отбили жени, за да кажат как става. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт