Отговори
# 15
  • Мнения: 7 091
На мен тази тема също ми е доста интересна, защото в момента ми е трудно да се справя със страха от болката при раждане... Rolling Eyes
Опитвам се да се подкова с информация най-вече от форумите и от опитните майки и донякъде се надявам, че като се наплаша повече, след това ще преживея по-лесно болките...
Може би това не е най-удачната стратегия, ама при мен понякога точно тя има ефект в трудни моменти.
Само искам да питам, топлият душ при започнали контракции облекчава ли болката, може ли човек доста време да си постои в банята?
Знам също, че разходките помагат за разкритието, обаче мисля, че ако водите са изтекли, не се препоръчва ходене, поради опасност от инфекция или по-трудно изгонване на бебето... Така ли е и какво може да се направи в този случай? Hug

При теб е останало много малко време за да се подготвиш добре предварително, но това не означава, че дори и няколкото дни, които са останали не може да ги използваш за това и да ти помогне.  Според мен ако обърнеш внимание на методите на дишане ( има пусната такава тема в момента), също ако можеш да отидеш и на акупунктура ( в някои от козметичните центрове в БГ предлагаха, ако някой има по-вътрешна информация да сподели за да не съм голословна), можеш и да използваш и визуализацията на едно безпроблемно и леко протичащо раждане като метод за релаксация ( мога да ти пусна линкове за да видиш как става това, в момента имам обаче проблем с Интернета и има доста голяма вероятност да не мога да вляза до понеделник вечер, затова и пиша набързо, ако може някое от другите момичета да потърси линкове, че при теб е останало малко време. Жалко, че нямам възможност да се задържа повече в момента, но обещавам на всички, които се интересуват да отговоря в понеделник. ).
Можеш да използваш  както горещ душ, така и горещи компреси на таза, и двете много помагат. Относно душа при вече изтекли води - не съм 100% сигурна, това трябва да го проверя, защото при мен беше обратното и просто не съм обърнала внимание, а не искам да те подведа.
За разходките и изтеклите води- няма причина да е по-трудно изгонването на бебето, защото смяната на позицията пак е форма на движение по време на раждането, а тя се препоръчва.  Честно казано обаче ми се струва, че в БГ няма да погледнат с добро око на разходките при подобна ситуация, затова трябва да се наблегне на други неща- топлите компреси, масажа, ароматерапия ( можеш спокойно да си вземеш шишенце в болницата с екстракт за масажа, това никой няма да ти го откаже. Хубаво е да се дискутират обаче тези ти желания с лекаря предварително, не бих се учудила дори ако акушерката ти помага за масажа, но все пак зависи от човека.
За съжаление спирам за момента да пиша по темата, ако някой иска нещо да пита - пишете, както казах в понеделник ще отговоря.
Лек ден на всички и честит празник на тези, които празнуват!  bouquet

# 16
  • Мнения: 7 091
Приемах хомеопатични 2 препарата ,и техники на дишането .Родих доста бързо ,но по принцип второто раждане е по-бързо та не разбрах доколко ми е помогнало всичко .

Би ли споделила какви препарати приема и дали ти бяха изписани от хомеопат? Ако да- може да пуснеш координати, за да може майчетата в София, които се интересуват да получат квалифицирана информация по въпроса. Аз също имам списък с хомеопатични, но те са от американски лекар и не знам дали повечето се продават в БГ. Ще пусна списъка в понеделник.

# 17
  • Мнения: 3 760
Чудесна темичка.
Аз мечтаех да родя във вода, но естествено не съм се надявала да стане. Но поне да ми бяха позволили да сменям позициите... Крещяха ми дори ако леко се извъртя на една страна. А по гръб болките бяха...мани!
Живот и здраве за второто ще се подготвя!
С дишането имах проблем - опитвах се да дишам както бях чела, че трябва, но това много ме изтощаваше и увеличаваше болката. Предполагам, че не съм го правила като хората.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 743
Други  Peace
Имам предвид, планирано нормално раждане 1 ден след термина с таблетки, система и т.н. медицински прийоми  Laughing  Hug

# 19
  • Мнения: 7 091
На мен тази тема също ми е доста интересна, защото в момента ми е трудно да се справя със страха от болката при раждане... Rolling Eyes
Опитвам се да се подкова с информация най-вече от форумите и от опитните майки и донякъде се надявам, че като се наплаша повече, след това ще преживея по-лесно болките...
Може би това не е най-удачната стратегия, ама при мен понякога точно тя има ефект в трудни моменти.
Само искам да питам, топлият душ при започнали контракции облекчава ли болката, може ли човек доста време да си постои в банята?
Знам също, че разходките помагат за разкритието, обаче мисля, че ако водите са изтекли, не се препоръчва ходене, поради опасност от инфекция или по-трудно изгонване на бебето... Така ли е и какво може да се направи в този случай? Hug

Oще не са ми спряли нета и проверих това, което си питала. Да, може да вземеш душ след като ти е изтекла водата и да, може и да ходиш. Трябва да имаш предвид обаче, че мнението на лекаря в този момент също е много важно- може да има друга причина да не може да се разхождаш, не опасността от инфекции.  В нещата, които прочетох сега обаче изрично е споменато, че не трябва да ходиш сама ( което е логично разбира се), т.е ако може някой да е с теб за да не паднеш, да не се удариш или да не ти прилошее.  Опасността от инфекции при изтичане на водите е по-скоро от прегледите след това и ако евентурално се слага фетален монитор, който се залепя на главичката на бебето( не знам дали тези се използват в БГ).

# 20
  • Мнения: 704
Много е интересно да четеш за нетрадиционни техники при раждане.
Само, че ... с четенето ще си останем, поне тук - в провинцията.

Последна редакция: чт, 08 юни 2006, 22:51 от Vali

# 21
  • Мнения: 3 161
Нямам възможност да изчета цялата тема, но страшно ме интересува и да, бих опитала подобни техники.  Дано да стават повече такива майки, които проявяват интерес, а информацията да е по-лесно достъпна.

# 22
  • Мнения: 2 271
Използвах техниката на дишане,която ми показаха гинеколожката и акушерките.Мисля,че имаха ефект.А и през цялото време до самия момент на раждането ходех-по леко се понасят контракциите ,по-бързо се получава разкритие и бебето по-бързо навлиза в таза.

Родих за 3 и 1/2ч от началото на първата контракция,а съм първескиня!

# 23
  • Мнения: 313
Темата е много интересна...ще я следя с интерес. От моето раждане, протекло по традициония  начин, си спомням най-вече многото викове  и крясъци на лекари и акушерки. Бях като стъписана #Crazy 

# 24
  • Мнения: X
Бях се подготвила с хомеопатия-предварително се консултирах и определено имаше ефект.Ако не друго поне по-бързо се възстанових...А за самото раждане ползвах техники на дишане...но като се има впредвид,че раждах в държавна болница,за без пари и без уговорка и впоследствие разбрах,че макар и не много силни,болкие ми са били основно по заслуга на докторите-окситоцин,насилствено скъсяване на времето за раждане с често туширане,натискане и скачане на корема ми и накрая епизеотомия....но какво да се прави-смяната свършва бързо....А и все пак тука е така....
Сега отново се подготвям за раждане/по ред причини може и секцио де се наложи/но поне ще пробвам да предявя някакви претенции-затова съм решила в частна клиника да раждам-пък дано да мине....

# 25
  • Мнения: 7 091
Извинявам се, че не можах да отговоря по-рано на зададените въпроси за тези, които проявяват интерес, както обясних, по технически причини така се наложи.

Първо искам да уточня, че нещата за които пишем са напълно приложими и в повечето случаи дори по-евтини от други методи за облекчаване на раждането. Обещах да пусна книги, ще пусна и на английски и на български каквото съм чела, ако има майки, които разполагат с информация ( книги, сайтове, файлове и т.н.) на други езици нека да се включат.
Една голяма заблуда е, че тези техники, които описваме са неприложими в български условия, в български, било то и провинциални болници и едва ли не са лукс, който бременните не могат да си позволят. Психическата подготовка на бременната няма никакво отношение към лекарския екип или болница, при които родилката отива да ражда, не да бъде “израждана”. Майката е активна страна в раждането и не трябва да се възприема като пасивна, да се поддава на отрицателни психически стимули ( разкази за тежки раждания, които други майки с гордост описват, задълбочаване в редица усложнения, които могат да възникнат по време на раждане). Казвам това последното особено за жени с по-слаба психика и поддатливи на внушение. Това не значи човек да не е информиран, а да е избирателно иформиран. Има много хора, които са впечатлителни и подобна информация не им се отразява ползотворно. Всеки сам трябва да си прецени до каква степен може да понесе да бъде информиран. Ако родилката може да използва всичката налична информация, която има за раждането и след това да се абстрахира от отрицателните неща, които е прочела, толкова по-добре. Психическата релаксация се отразява на физическото състояние на раждащата жена.
Много акушерки описват матката на стресираната родилка като абсолютно бяла на цвят от липса на кръв. Аз самата бях свидетел на нервна криза на родилка точно в момента, когато трябваше да изгони бебето, не е приятна гледка. Тази жена беше толкова паникьосана ( раждахме при един и същи доктор и видях, че отношението беше абсолютно равностойно между двете ни), че вместо да се вслуша в думите на лекарите ( трябваше да влезе в родилна зала защото бебето излизаше) тя се тръшна на пода, започна да крещи, после тръгна да скача през прозореца и какви ли не ужасии. Лекарите не можеха да я успокоят повече от 15 минути, бебето беше започнало да се задушава, наложи се да я вържат и да извадят бебето с вакуум, защото тя просто не беше адекватна на нищо . Страшна картина е да видиш някой, който не се владее по този начин и застрашава както собствения си, така и живота на детето си. След като извадиха бебето – кризата и моментално мина и докато лежахме в родилна зала 2 часа имах време да поговоря с момичето и да разбера защо се държеше така по време на раждането. Оказа се, че момичето е било наплашено от разкази на “приятелки”, колко много боли при изгонването на бебето, как ще се разкъса цялата и какви ли не “хубави” неща. Момичето ми сподели, че откакто е забременяла е била обект на такива “приятелски” споделяния с повод и без повод от познати и не дотам близки жени. Стигнала е до положение, че не е можела да се отърси от мисълта за това колко тежко ще бъде нейното раждане , какви усложнения ще има и затова е изпаднала и в паника. Точно след половин час това момиче просто не беше същото- говореше спокойно, дори се усмихваше на закачките, които и казвах за нейното бебе ( голям сладур беше Simple Smile) .
Положителното мислене не се възпитава от лекарите в момента на раждането. Това е “задачата” на майката по време на бременността, да подготви себе си и бебето за едно безболезнено и леко раждане. 
Упражненията на Кегел са един елементарен начин дори да си помогнете. Тук в клуба има достатъчно информация за това как точно се правят. На мен лично с тях ми беше най-трудно да “ не забравям” да ги правя. Затова си бях казала ( колкото и смешно да звучи) по време на рекламите по телевизията ще си ги правя, те ме “подсещаха”. Определено имаше ефект и се възстанових много бързо.
За йога упражненията- има организирани курсове, може да си изтеглите и от Интернет. http://bya.dir.bg/magazine/4-7.htm

За ароматерапията-  тя също не е скъпа и човек дори със собствени познания базиращи се на няколко прочетени материала може да си помогне не само при ражане. Ето един материал на български : http://www.biberonbg.com/info/aromatoterapia.htm
Там е описан и масажа, както и масажа на пиринеума. Има страшно много материали в Нета, само да пуснете едно търсене в Гугъл, всичката тази информация ще ви излезе. Има и на английски много полезни неща ( казвам за английски, защото него ползвам и съм чела много полезни неща, но предполагам има и на други езици). И това е информацията, до която имате достъп като до този клуб т.е не е нещо по-различно от това да се разтърсите за тема в клуба. Иначе има книги, които не са чак толкова скъпи и също много полезни, в БГ-Мамма сайта също има събрани и преведени много статии. Вярно е, че когато човек не знае какво да търси е по-трудно. Затова пуснах тази тема- за да “подскажа”, че има и такива методи, леснодостъпни и лесноизълними( някои изискващи постоянство и концентрация, но това е нашата роля като майки, да се грижим за най-доброто за децата си).
Хомеопатия и раждане- ще напиша списъка с хомеопатични, които предписват тук, но пак казвам- добре е да се консултирате със специалист хомеопат. Има книги като например “ Хомеопатия за жени” ( не помня автора), където също пише по въпроса.  На английски мога да препоръчам “ Homeopathyfor pregnancy and birth” на Miranda Castro.  Ето и сайт на английски:
http://72.14.207.104/search?q=cache:pW7YHPpThWwJ:www.midwiferyto … ;ct=clnk&cd=2
  и още един  с информация за преди ,по време на раждането и след него:
http://72.14.207.104/search?q=cache:jFt__kFALFcJ:www.homeopathyw … ;ct=clnk&cd=3

Техники на дишане ( погледнете в темата, която има на първа страница, там има линкове на БГ)
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/955/70/     , а ето и  няколко примерни сайта на български ( ако желаете мога да пусна по-подробна информация и на английски, наистина техните сайтове са по-добре направени и включват повече неща):
http://transitiontoparenthood.com/ttp/parented/pain/breathe.htm

http://72.14.203.104/search?q=cache:7bSvS7v3LyQJ:babies.sutterhe … ;ct=clnk&cd=1


Методи за релаксация:
На български: http://72.14.203.104/search?q=cache:aC_Y-qFBNcYJ:www.roditeli.in … ;ct=clnk&cd=1
На английски: http://www.americanpregnancy.org/labornbirth/relaxationtechniques.htm

Автогенен тренинг ( не можах да намеря за бременност и АТ  на български, но ще схванете замисъла):
http://72.14.203.104/search?q=cache:jUGH1kEo1EAJ:www.infotel.bg/ … ;ct=clnk&cd=1
Горещо препоръчвам книгата на Владимир Леви “ АТ. Релаксация. Самовнушение. Самоконтрол”, Някои от техниките на Дейл Карнеги са такива също.
Хипнораждане ( Hypnobirth) ( самохипноза)- препоръчвам книгата на Ерхард Фрайтаг “ Изкуството на подсъзнанието, помощ от несъзнанието”на български, на английски книжки:
http://www.amazon.com/gp/search/ref=br_ss_hs/104-5772982-3815902 … ;Go.y=0&Go=Go
( достатъчно е добра книгата на Монган, макар че е доста по-евтина от на О'Нийл). Има и дискове към книгите, ако човек е запознат обаче с основите на самохипнозат аможе спокойно да си запише и сам. Препоръчвам книгите на Улиям Хюит на български по въпроса.
, ето и сайтове за тази практика на английски  на първо търсене в Гугъл:
http://www.google.com/search?hl=en&sa=X&oi=spell&res … birth&spell=1

За смяна на позициите при раждане и акупунктура просто нямам време в момента да напиша. Обещавам като ми пуснат нета да пусна и това.
Искам да добавя, че информацията, която съм изкарала далеч не е динствената, това е просто прашинка от информацията, която може да получите по тези въпроси, дори и на български. Просто изисква време да се потърси и събере.

# 26
  • Мнения: 7 091
Докато не ми отрежат днеска Нета се надявам да успея да пусна и статията  от книгата ми за хипнораждане защо боли при раждането и защо е толкова важно да е релаксирана майката, ако не успея, извинете ме.  Превеждам набързо, така че не парадирам за перфектен превод, все пак е по-добре от нищо.

# 27
  • Мнения: 7 091
Успях! Още не са ме отрязали Simple Smile

Страхът: Враг в родилната зала
Матката е перфектно създадена да ви помага по време на раждането на вашето бебе. След като разберем начина по който матката функционира естествено, когато не е притисната от усещането за страх, коцепцията за по-комфортно, лесно и безболезнено раждане става очевидна и затова и постижима. ( тук има и илюстрации, които няма как да покажа). Вижте илюстрациите- тоеа е процеса във вашето тяло с който ще работите по време на вашето раждане. Това е начина по който мускулите на раждането са програмирани да работят- в перфектен синхрон.
Матката има 3 мускулни слоя. Двата слоя, които ще обсъдим ние са външния ( къето мускулите са вертикално разположени) и вътрепния, където мускулите са хоризонтално кръгово разположени около вашето бебе ( подобно на вълни). Кръговите хоризонтални мускули са най-гъсто разполовени в долната част на матката( точно до шийката на матката). За да може шийката на матката да се отвори и да позволи на бебето да слезе лесно по родилния канал, тези хоризонтални мускули трябва да са отпуснати и да “ изтънеят”. Силните мускули на външния слой на матката са с най-висока концентрация към горната част на матката. Те преминават и през задната страна на матката. Когато тези мускули започнат да се стягат те придърпват вътрешните хоризонтални мускули, което позволява на шийката на матката постепенно да изтънее и да се отвори с нещо като вълновидно движение.Когато майката е спокоина тези два вида мускули работят в хармония. ( тук съкращавам малко, за да не се повтаря, мисля, че разбрахте механизма).  Отрицателният ефект на страха при раждането може да бъде проследен до функциите на автономната нервна система на тялото ( АНС).  Тя е комуникационната мрежа вътре в нашите тела.  Нейната най-важна функция е да интерпретира съобщенията, които получава, да реши какво действие да предприеме в отговор на съобщението, което е получила и след това веднага да изпрати тази “заповед” към другите системи в тялото. Отговорите на импулси, които са предадени чрез АНС не са под нашия контрол, те са подсъзнателни ( по-скоро несъзнателни). За целта на определянето на влиянието на стреса при раждане трабва да разгледаме двете подсистеми на АНС- симпатичната нервна система( СНС) и парасимпатичната нервна система(ПНС) ( мисля, че така се наричат и на български, ако някой знае по друг начин да ме поправи).Тези системи контролират “заповедите” които ни карат да забавим или учестим дишането си, да мнигаме с очи, да забавим биенето на сърцето си и т.н. СНС се задейства, когато сме под стрес, изплашени или стреснати. Затова ние ще наричаме тази система “спешно отделение”. Нейна задача е да реагира като защитен механизъм на тялото. Моментално реагира с “ бори се, изчезвай или замръзни” отговор вътре в тялото. Когато е задействана тя кара зениците на очите ни да се разширяват, ускорява скоростта и силата на сърдечната ни дейност и т.н. Прекратява дейности като например храносмилането и най-важното затваря артерии водещи до органи, които не са основни за функцията “ защита” на тялото. Подготвя тялото да се справя със спешни ситуации и опасности. Създадена е да ви спаси живота.  Дейностите на това “ спешно отделение” са да ви накарат да застанете нащрек. Поради тази причина не трябва да прекарвате повече от 2 до 5 % от съзнателния си живот в това “спешно отделение”.
От друга страна, ПНС, която ще наричаме “ оздравително отделение” поддържа тялото  и душата ви в  състояние на хармония и баланс. Поддържа функциите на тялото в състояние на спокойствие, забавя сърдечната дейност, забавя изгарянето ( не знам дали на БГ е така) на вредните невропептиди и т.н. Това са нормалните функции на нашето тяло, би трябвало да живеем в тази среда от 95 до 98% от нашето съществуване.
Как това се свързва с раждането? СНС  отговаря не само на реални заплахи, но и на перцептивни такива ( възприети може би по-добре). С други думи, негативните послания, които  майката постоянно получава са обработени от тази система като реални. След време тези негативни послания стават част от нейната система на разбиране и пречат на хинмическия баланс в нейното тяло всекидневно. Те засягат нейното емоционално състояние и това на бебето също. Когато майката присъпи към раждането с неразрешени страхове и стрес нейното тяло вече е в защита и хормона на стреса “катеколамин” (catecholamine) е освободен. Нейното тяло е изпратено в “бори се, изчезвай или замръзни” отговор на това.  Смята се, че катеколамина се отделя в големи количества преди и по време на раждане.
Когато обстоятелствата не са нито “бори се”, нито “ изчезвай”( логично в процеса на раждане), тогава тялото естествено избира третата опция “ замръзни”. Тъй като матката не е създадена като част от защитния механизъм на тялото, кръвта е пренасочена далече от нея към други части на тялото, които имат отношение към защитния механизъм. Това кара артериите , които отиват към матката да са напрегнати, ограничаващи изтичането на кръв и кислород през тях. ( в предния постинг бях писала за белите матки от липса на кръв, това е подобно на механизма на пребледняването на лицето при стрес).  С ограничен приток на кислород и кръв, жизненоважни за  за функционирането на мускулите на матката, хоризонталните закръглени мускули на вътрешния слой до шийката се стягат и “затварят”, вместо да се отпускат  и отварят както би трабвало. Горните вертикални мускули на външния слой продължават да се опитват да ги дърпат нагоре и назад, но долните хоризонтални мускули се противопоставят на това и така шийката не получава разкритие. Когато тези два вида мускули работат едни срещу други, а не заедно, това предизвиква усещане за непоносима болка при раждащата майка. Това обаче има ефект не само върху нея. Горните мускули избутват бебето и натискат главата му срещу заторените хоризонтални мускули. Това е допълнително допринася за дискомфорта на майката, както и на бебето. Тогава се чуват реплики от типа на “ не се получава разкритие”. Ограничения кислород за матката означава, че и бебето получава по-малко кислород. При продължителен период от време, това е повод за притеснение. Тази ситуация често е описвана като “ липса на прогрес при раждането” и завършва с медицинска интервенция. Това, от което раждането се нуждае  не е приряност “ да се задвижат нещата” ( с туширане например), но повече осъзнаване на важността на спокойствието, релаксацията и окуражаването, които много повече биха помогнали за развитието на раждането. ( тук има описана теорията на доктор Дик-Рийд, за Страх-Напрежение(стягане)-Болка синдром, няма да се впускам в подоробности).  Този доктор не е доживял за да види своята теория подплатена с откриването на ендорфините. Още по-жалко е, че  и след тяхното откриване много малко лекари са с отворени разбирания за връзката, която съществува между  раждането, АНС с нейната възможност да секретира ендорфини( така наречените “хормони, които ви карат да се чувствате добре”), които отпускат мускулите и позволяват на тялото да се отвори.
Опитите да се забърза раждането имат за резултат само повече болка за майката и бебето, изнервяне на медицинския персонал и т.н. Хипнораждането позволява на тялото да работи на собствен ход, чрез използването на релаксация и визуализация за да се ускори отделянето на ендорфини и да се скъси раждането. 
Има и още по статията, но нямам възможност да преведа сега повече. Извинете ме за грешките ако има такива, не съм проверявала, защото бързах да я постна преди да ми отрежат нета.
Ако някой се интересува повече по въпроса нека да пита.

# 28
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Bubble79, спокойно може да ползваш душа вкъщи, особено на силна струя насочена към кръста или където ти е най-приятно. Ако водите ти изтичат, трябва да прецениш как изтичат. Ако са на капки и по малко, няма проблем да се движиш и да правиш каквото искаш - това значи, че или спукването е високо, или главата на бебето е слязла в таза и няма опасност от пролапс на пъпната връв. Ако изтекат бурно, тогава първо трябва да легнеш за около половин час, за да позволиш контракциите да избутат главичката надолу и да се избегне опасността от пролапс. Тези неща ми бяха обяснени от моята гинеколожка, но само защото изрично попитах - рядко ги казват.
При вземане на душ няма проблем от внасяне на инфекции, но трябва да поддържаш водата на приятно топла температура, не гореща, за да не ти стане лошо и наистина задължително да има някой при теб и на какво да се държиш (аз бях съвсем сама вкъщи, така че нямаше кой да ме наглежда - но се държах за мивката Laughing). Можеш да прекараш в банята колкото искаш - дори да е часове, като естествено следиш честотата на контракциите и внимаваш да стигнете навреме до болницата. Ако раждането започне като по учебник, може да тръгнете за болницата когато контракциите станат на 4-5 минути. Ако започнат бурно и на кратки интервали, тогава бързо ще се ориентираш Mr. Green Инстинктът е чудесно нещо и няма да те подведе Grinning

# 29
  • Мнения: 3 161
Tandoori, много е хубаво, че ни образоваш. Благодаря и за темата, и за линковете и превода.

Съгласна съм, че повечето неща, за които говориш, са приложими навсякъде. Те са въпрос на мислене главно на майката. Но все пак разбери, че в България болниците не създават условия и трябва да се пребориш с персонала понякога, за да те оставят да раждаш естествено - дори и да си платиш, отношението към теб е като парче месо, на което му се случва нещо, на което правят нещо, и което няма много роля в процеса на раждане, освен да страда и да го боли.

Под влияние на приятелка, която роди в Германия, аз влязох в АГто много позитивно настроена и спокойна (макар че не бях подготвена с конкретни техники), но отношението на сънени и кисели акушерки, грубата клизма, връзването на монитор и лежането по гръб през цялото време определено ми подействаха негативно на психиката и затрудниха процеса - дотолкова, че едно нормално тръгнало раждане с разкритие 7-8 см завърши със секцио по спешност. Още ме е яд, и даже си мисля, че ако не знаех от приятелката ми как може да протече едно раждане, щеше да ми е по-лесно - щях да си мисля колко трудно и страшно е било всичко и как докторите са спасили са спасили живота на бебето и моя.

Ако имах възможност, бих отишла и аз като Хедра в последния момент, но след секцио второто раждане е много по-рисково и не бих могла да си позволя този лукс. Затова имам големи притеснения за евентуално второ раждане и се колебая дали направо да се навия за планово секцио, каквото със сигурност ще ми предложат. Но тази тема ми връща малко надеждата, че има какво да направя, така че да се подготвя за нормално и спокойно следващо раждане.

Иначе подкрепям изцяло тезата на Tandoori, че стресът и ужасът правят от раждането кошмар, иначе болките са поносими и преодолими и е най-важно да се погрижим за психиката си.

Общи условия

Активация на акаунт