Университети в Германия и други държави с немски език 10

  • 92 436
  • 748
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: X
Русалка, аз не те убеждавам в значението на математиката изобщо, а в нещо конкретно. Мисля, че твоят човек не си дава сметка колко му помага математиката, която е учил. Не мисля, че има смисъл да си мерим професионалното ниво на приятелите/роднините, макар че информацията ми е от източници, които отдавна са в чужбина и работят като девелопъри зa световни софтуерни компании от ранга на WMWARE, Corel, Unisys и т.н. Много добре беше казано в линка на английски - знанията по математика ги ползваш, без изобщо да го разбираш. Но ако я нямаше като познание, нямаше да можеш да се справиш с разработката. Така че за мен е напълно нормално в Германия да искат много теоретична математика в софтуерните дисциплини - това ми беше мисълта. А тези знания не отменят знанията по програмни езици и кодиране. А дали са 4 или 3, не мисля, че е чак толкова важно, аз смятам, че "колкото повече, толкова повече"  Simple Smile, но ако някой държи да са по-малко, си търси такава възможност, ако се предлага  такава.

Реализацията на софт девелопър е комплекс от фактори и не мисля, че е толкова просто да се определи, че видите ли, може и без много мат да си добър (което ти казваш). От всичко, което знам за тази сфера, това не е така, но ако някой смята така, е свободен да търси програма с по-малко мат. Аз за себе си съм убедена, че намалената мат ще свали качествата му на девелопър и ще намали конкурентноспособността му като такъв, но това си е негова работа, не моя.

Колкото до у нас, не съм гледала баловете за Информатика м.г., но традиционно те са най-високите за прием с математика. Т.е., колкото и да са като абсолютна стойност, са най-високите като относителна, поне така беше по наше време.  Абсолютната им стойност зависи от трудността на задачите през дадена година, но относителният им ранг зависи от това как е класирана тази специалност спрямо всички специалности с математика в различните БГ унита. В този смисъл абослютната стойност не  е информативна. И привличат най-добрите математици, но само от тези, които остават да учат в България. Защото голяма част от най-добрите отиват да учат в чужбина. От друга страна, както и с правото, специалност Информатика се нарои в n на брой университети и университетчета. Но в СУ и ТУ си държи най-високи балове с математика - не знам друга специалност с математика да е с по-висок относителен бал, може би само ССС от УАСГ.  

Последна редакция: пт, 16 фев 2018, 11:35 от Анонимен

# 196
  • София
  • Мнения: 18 151
Ми не са най-високите балове там традиционно, там е работата. Информатиката, понеже все пак говорим за нейния еквивалент в Германия,  в СУ е малко като спасителен пристан за неуспелите да се справят на ниво на изпита, та да им стигне балът за далеч по-желаните в общия случай  КН или СИ.  И това е трайна тенденция (от години е така). Независимо през текущата година колко сложен или не е бил изпитът, информатиката  НЕ е водеща като бал определено. А ТУ не следва да е показател за това  какво държи или не като бал. Поне в СУ се кандидатства с математика2 (тоест има задачи и от профилирана подготовка) или с редуцирана оценка по мат1(след умножение с определен коефициент), докато в ТУ сложността на изпита е максимално  близка до тази на ДЗИ, да не говорим, че се приема и с матура по БЕЛ вместо поне такава по мат, ако не с изпит, което малко или много е смехотворно. Тоест дори не можеш да твърдиш, че там влизат непременно най-добрите по мат сред останалите тук и незаминали за чужбина, понеже  на доста от тях единствено оценката им по мат от дипломата за средно е връзката с науката при приема им в иначе инженерна специалност..  Останалото в бала им е ДЗИ по БЕЛ/ДЗИ по физика. Втората  поне има връзка с математиката, докато справянето по БЕЛ на ДЗИ не знам какъв индикатор е з а знания по мат.. А тази оценка от дипломата по мат знаем колко субективна може да  е в зависимост от училището. И въпреки това излизат  и оттам достатъчно добре справящи се с програмирането.  За знайните и незнайни нароили се университетчета, предлагащи у нас специалност "Информатика", въобще пък не става дума.. Спирам дотук, да не разводняваме все пак темата.

Последна редакция: пт, 16 фев 2018, 12:39 от пенсионирана русалка

# 197
  • Мнения: X
руслка, сега разбирам - аз под шапката на "информатика" (събирателно) слагам и СИ и КН, а ти ги разделяш. Моя грешка и се коригирам - КН и СИ са с най-висок бал по математика, защото са най0търсени, а и, както  вече много пъти казах,  за софтуерен инженер или компютър сайънс е нужна много математика. И защото компютърен инженер е доста повече от кодер. Моите примери бяха точно в тази посока, в ТУ специалността не е информатика, а е "Компютърни системи и технологии (на немски език)", тоест нещо като къмпютър сайънс, и е обща със съответния факултет на ТУ Карлсруе, един от добрите немски унита в тази област. Не знам какъв е интересът към нея, обаче, защото децата, които знаят добре немски и имат добра мат, обикновено отиват да учат в Германия.

Та, за КС/КН и СИ балът по математика е най-висок изобщо, мисля, че ССС и още една-две от УАСГ го гонят, това в БГ.  И з атези дисциплини, незавсимо къде, дали в БГ или извън, трябва мноог добра математика. Пък вече всеки си прави избора.

Последна редакция: пт, 16 фев 2018, 12:47 от Анонимен

# 198
  • Мнения: 3 410
Момичета, доста задълбахте в темата, успокойте се Heart
Наистина си е много математиката в Германия, но аз съм учила ТУ в Бг и съм учила същите математики като Криси сега в ТУ Берлин, и след като аз съм оцеляла и съм си взела изпитите, няма причина тя и всички умни деца да се справят.
Оставете я тая математика на мира bouquet

# 199
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Предполагам, че в приложните университети математиката в компютърните науки не е толкова застъпена. Но май няма в темата студент, учещ в такъв тип уни?

# 200
  • София
  • Мнения: 18 151
Има, синът на КараК, страхотно момче, което лично познавам. Интересно е да сподели точно тя колко математика учи синът й,  взимащ стипендия за успех (всички тук знаем дали това е лесно), поканен вече и да работи по специалността си, тоест достатъчно добър. Погледнах сега програмата му (извинявай, КараК, че те изпреварих) - 2 математики срещу 4 на брой  в унито на дъщеря ми. Разликата си е доста осезаема и точно това имах предвид  постове назад, хората  все пак да гледат къде и колко мат се учи, понеже последната е често препъни-камък. А иначе специалността е една и съща.. И в никакъв случай не мога да приема, че заради това, че е учил по-малко мат отколкото друг другаде, ще е  по-посредствен програмист, просто драскач на кодове.. Според личните ми наблюдения, след вече наличен опит над познати деца, баш за информатиката изборът му може би е по-правилният. В унитата се залага на академичността, на  силното теоритизиране  и в програмирането, докато в хохшулетата акцентът е върху практиката. А за такава специалност практиката е от особена важност..

Последна редакция: пт, 16 фев 2018, 14:25 от пенсионирана русалка

# 201
  • София
  • Мнения: 217
    Здравейте момичета, току що прочетох последните постове и се включвам.
Да, синът ми е в HTW Берлин, той си направи този избор преди три години, след  голямо чудене и внимателен преглед на бакалавърските програми по информатика за различни университети. Даже предварително онлайн беше правил някакъв курс ТУ9 от техническите университети в Германия и след това му изпращаха покани да кандидатства, в някои от тях.
За математиката не съм запозната колко са учили, утре мога да го питам. Русалка много по-добре от мен може да прочете за това, защото отлично знае немски, а децата ни са съученици от 91 НЕГ.
Мисля, че беше втори семестър, когато синът ми недоволстваше, че не учи всичко, което иска.  Тогава дъщерята на mama Tin, беше така добра и отзивчива, че се срещнаха и говориха в Берлин, за това какво точно се учи по същата специалност в ТУ, чудеше се дали да не се премести там. Но реши и всичко, което го интересуваше допълнително си намери и започна да гледа лекции он-лайн от най-добрите професори от Бъркли и Станфорд.
Аз нямам директен поглед върху това как се реализират компютърни специалисти завършили в различните престижни университети, работя в съвсем друга област и това, че съм учила 5 висши математики не ми помага особенно. Но на този етап знам, че работодателите се интересуват какви конкретни знания и умения има бъдещият специалист, интересува ги по какви проекти е работил, препоръки, преценяват до колко е умен и до колко може да се разчита на него. Работодателят на сина ми е от фирмата, която му е спонсор за Дойчланд стипендиум, от една година работи за него.

За Хохшулето мога да кажа, че имат непрекъснато най-различни практически проекти, учи се по-малко теория, по-малко са студентите в една специалност, синът ми познава професорите лично, знаят името му. Беше намерил интересни материали по дадена тема, изпратил ги на професора и той ги беше качил като го цитирал.
Магистратурата мисли да продължи същата специалност  в същия университет.
Да добавя, дипломата, с която завършват хохшулето е със същия статут като на тази от университет.

Последна редакция: пт, 16 фев 2018, 17:55 от kara.k

# 202
  • Германия
  • Мнения: 8 104
Следя темата отскоро и само да вметна, да, в ТУ има доста теория, на поне в нашият университет тя дава основите, за да можеш след това сам практически да приложиш наученото. Като идея за бъдещите студенти, може да се види Vorlesungsverzeichnis на съответната специалност за всеки семестър, доста от нашите професори качват учебния материал онлайн и може да се види дори съдържанието на лекции и упражнения и да знае човек какво го чака и дори да научи предварително специфични думи.

# 203
  • Мнения: 487
Влизам  за малко,за да уточня едно неволно  подвеждане от моя страна в снощния ми пост. На английски език е бил не изпита по компютри на дъщеря ми,а някакво състезателнено представяне,свързано с челюстите,което носело точки за държавния изпит. Честно казано в последно време дъщеря ми имаше доста изпити и вече не се интересувам толкова подробно ,както в първи курс,особено за тези ,които не са чисто медицински.Тя ми споменава какво учи,но явно част от информацията ми се е омешала.

# 204
  • Мнения: X
Офф: понеже Русалка повдигна въпроса и ми стана интересно, взех, че се зарових и сравних учебните планове на специалност "Информатика" и на спец. "Софтуерно инженерство" във ФМИ. Програмите са почти идентични, за какво са им отделни специалности, не разбирам. Иначе и двете специалности имат интегрално и диференциално смятане 1 и 2,  линейна алгебра, аналитична геометрия, дискретна математика, т.е., 5 теоретични математики плюс статистика, което пак си е математика. Има и трета специалност "компютърни науки", пак с подобна програма  Shocked

Русалка, в HTW Berlin имат три математики, не две: https://ai-bachelor.htw-berlin.de/fileadmin/HTW/Zentral/ZHV_IIIA … Informatik_BM.pdf
математик 1, 2 и 3 по един семестър, а какво се крие зад тези математики, не знам, не е описано, но вероятно пак същото, което и във ФМИ. Само гледам, че дискретната математика е прехвърлена в магистърската степен, нормално, предвид че обучението е тригодишно, а във ФМИ - 4 годишно за бак. Не виждам особена разлика с ФМИ, освен че нямат статистика, което за мен е пропуск.

Последна редакция: пт, 16 фев 2018, 23:10 от Анонимен

# 205
  • София
  • Мнения: 18 151
Аз не зная въщност дали синът на  КараК е приложна или инженерна информатика. Но това няма значение в случая, тъй като аз сравнявах идентични специалности - тоест инженерна с инженерна. И отношението е точно 1:2, 2 срещу  4 математики. В приложната видно се изучава друго дори и по отношение на програмиране.

# 206
  • Мнения: 478
В заключение - математиката в Германия си е зор, и то голям, освен ако нямаш абсолютен афинитет като щерките на Русалка Wink, а и германците си имат солидни знания от обучението им преди това за разлика от повечето " наши " деца

# 207
  • София
  • Мнения: 217
Синът ми е Приложна информатика в ХТВ, учили са три математики, статистика също са учили, дисциплината е под друго име, нещо свързано с машинно учене, май спомена, че два семестъра са го учили, не съм компетентна и да не напиша някоя глупост.  Simple Smile
Иначе каза, че ако изучава повече математика ще е по-добре, защото му е необходима в работата. Каквото му трябва допълнително си го намира и научава, на този етап се справя, за взимането на изпитите по математика не е имал проблем.

Последна редакция: пн, 19 фев 2018, 16:59 от kara.k

# 208
  • Варна
  • Мнения: 3 247
статистика също са учили, дисциплината е под друго име, нещо свързано с машинно учене, май спомена, че два семестъра са го учили, не съм компетентна и да не напиша някоя глупост.  Simple Smile

Това предполагам е machine learning / deep machine learning , което е една много модерна и все по-набираща популярност област. Има голямо търсене на такива специалисти.

# 209
  • Мнения: 3 410
Да, и Криси я учи тая дисциплина и като започне да ми обяснява какво учат, очите и почват да греят. Много и беше интересна.

Общи условия

Активация на акаунт