Живот на село с малки деца

  • 31 494
  • 323
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 4 808
Да, и забравих да пиша, че аз пътувам със служебна кола, като за нея нямам разход за транспорт, а ММ работи на 5-6 км от вкъщи и има точно един светофар и едно кръгово до работа. Като цяло, аз обичам да шофирам и в колата даже си почивам докато карам извън града.

И аз така до работа - едно кръгово и един светофар. За Евксиноград говоря, май сме съседи Simple Smile
Не сме, аз съм в Бургас.

# 256
  • SF
  • Мнения: 21 167
Есме, пак не си разбрала. Повечето хора се изнасят на село именно заради уединението, за да избягат от досадни и шумни съседи и заради чистия въздух, разбира се.

Не обобщавай.
И стига вече с тоя Кауфланд. Била, Кауфланд, Т-маркет, Дар, Лидъл, Фантастико, Метро, Другнякакъв... = супермаркет.  ПАК не си разбрала, че името на веригата е без никакво значение за нашия разговор.
И в твой стил: Повечето хора пазаруват от супермаркети. Добре ли ти звучи така да ти казвам какво правят повечето хора?

# 257
  • Мнения: 1 558
Аз не бих си го причинила. Работя извън града и знам какви са неудобствата. Ако децата останат да учат в града трябва единия в семейството да е постоянно зад волана. А има ли и извънкласни дейности става още по-трудно. И ние имаме къща на 8 км от Варна  ( и тя в посока онова кръгово и светофар Simple Smile , има автобусна спирка на около 200 м, лятото е с доста редовен транспорт, но не виждам да отидем да живеем там, поне докато децата не станат самостоятелни. Да не говорим, че за всяко нещо почти се налага ходене до града. Опитът ми говори, че  повечето ни приятели, които се изнесоха от града започнаха поетапно да се връщат, когато децата тръгнаха на училище.

Последна редакция: вт, 21 ное 2017, 15:24 от __EtnA__

# 258
  • Мнения: 89
Аз да подновя темата, а и ще ми е и интересно в предвид пандемията, какво мислите за живота на село с деца. На мен  ми предстои и си имам своите притеснения. Както ме блазни и ми харесва, така и се позамислям. Селото е на 6км до града. Среден град в който и имаме апартамент. В града ще работим и децата ще са на градина и училище. Ще живеем основно на село.

# 259
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Нашето село, в което живеем 5 семейства, миналата година разцъфна. Изведнъж хората се сетиха за къщите си и от всеки двор имаше глъчка и детски смях. Много хубаво ми стана. Отделно се поправят 3 къщи и се строят 2 нови с идеята хората да живеят тук.

# 260
  • Мнения: 18 499
Аз да подновя темата, а и ще ми е и интересно в предвид пандемията, какво мислите за живота на село с деца. На мен  ми предстои и си имам своите притеснения. Както ме блазни и ми харесва, така и се позамислям. Селото е на 6км до града. Среден град в който и имаме апартамент. В града ще работим и децата ще са на градина и училище. Ще живеем основно на село.

Щом си оставяте апартамента, не го мислете толкова. И да не ви хареса, и да ви се наложи да останете известно време в града поради някаква причина - имате варианти.

# 261
  • Мнения: 89
Апартамента е на единия дядо, който много рядко стои в него, два пъти в годината по за седмица да речем. Общо взето си е празен. Можем да го ползваме ако решим което си е пак плюс. Но предпочетохме спокойствието на село пред това да вземем още един апартамент. А къщите в града са с много малък двор, комшии до комшии. И двамата сме живяли само в града. Харесва ми много идеята за село, само тази отдалеченост нещо ме стряска. Може би ще свикна и хубавато чувство ще надделее над другото. Селото е много спокойно. Има и живущи в него, засега само баби и дядовци видях и някой друго къщи с ония огради дето все едно замък има зад тях🙂 Хубаво ще е ако има семейства като нас.

# 262
  • Мнения: 18 989
6 км никак не е много за отдалеченост от града. Ние сме на 10 и повече време отнема в час пик придвижването в самия град, ако се налага да го пресичаме.

# 263
  • SF
  • Мнения: 21 167
Понякога в София отнема повече време да стигна от квартал до квартал, отколкото да пътувам до Пазарджик. Но това е само понякога. Simple Smile А и за другите градове не тръгваме от Околовръстното.
Искам да кажа, че движението в града си остава.
Лично на мене селския живот не ми се услажда. Особено, ако имате деца, докато не вземат книжка, тези 6 км биха били проблем. Много родители се превръщат в шофьори на децата си.
Ако това не ви е проблем, може би игрите в двора, биха били интересни за децата ви.
Аз говоря като теоретик, защото никога не съм живяла на село и не съм се сблъсквала с ежедневния живот - камина с дърва, складирането им, чистене на двор, косене. Едно е това да се прави през уикендите, друго е да е ежедневие. На мене лично би ми тежало.

# 264
  • София
  • Мнения: 381
6 километра са си 8-9 минути с кола и то със скорост 50 км/ч, дори пеша са около час и дадесет минути, една нормална разходка. Не знам какво ви притеснява. Разстоянието е изключително малко. Ако не ползвате автомобил и няма друг вариант за транспорт, вече си е проблем. Относно работата по двора, мен лично ме разтоварва. Обикновено през топлите месеци е повече, но денят е голям и няма нищо по-приятно след цял ден затворена в офис да почовъркам нещо по двора. Събота и неделя почти винаги са ни свободни за разходки и други забавления, защото когато си там постоянно, дори и да има да се свършиш нещо, винаги може да го отметнеш през седмицата. По друг начин седи впроса с ваканционния имот - там си заробен всяка събота и неделя, защото ако пропуснеш един или два уикенда после става джунгла - също от опит споделям.

# 265
  • Мнения: 316
Е то зависи и от дефиницията за "село". Аз под село разбирам населено място с под 2-3 000 души население, където липсват базови условия за нормален живот от съвременна гледна точка и социални контакти.
Но други под "село" разбират и малки градове с по 10-15 000 души, което си е нещо коренно различно.
А игрите на двора ще са интересни на децата до 6-тата или 7-мата им година Simple Smile

# 266
  • Мнения: 10 384
Село е село с 200-300-500 души макс.
Тия по 2-3000 са си баш баш градове или някакви много близки до голям град села, чакащи да им станат квартали, повечето административно и всякак свързани със съответния. Та дали ще се водиш на село, защото по дефиниция е такова, но реално е почти квартал на града, или ще си на село село, без магазин или даже кметство...
Ние си взехме място със силната зона на едно сравнително близко до града село, но със 100тина ако има души население, като виладжиите реално са даже повече като гледам Simple Smile
Само на 3км от същото, е село с 3000 души население... Там няма разлика от градски квартал (бивше село пак) - къщите са една в друга, вече има и комплекси с блокчета и кооперации.. еми нищо селско.

Ама и двете са село. И реално са на еднакво разстояние от града.

# 267
  • Мнения: 18 499
Село с 2 000 души е голямо село Simple Smile
Потребителката пише, че "има и живущи" в селото, където са купили...

Simple Smile А 6 км. могат да бъдат приятна разходка в пригодена за това среда, но могат да бъдат и ходене по шосето в самото платно за коли, автобуси, камиони и пр. с риск за живота.

# 268
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Ние реално сме в село до малък град. Градът се е стопил до размера на голямо село, а селото ни до вилна зона , само 4 км до града. Синът ми топлите месеци си кара колелото до там. До областният град са 40 км  които вече не ме се виждат много - пътят е хубав и зиме чист,  бързо се стига. Реално в задръстванията във Варна съм губила повече време.

# 269
  • София
  • Мнения: 381
el_al не знам какво разбираш под базови условия за нормален живот. Селото в което избрахме да живеем има не повече от 300 човека. Оптичен интернет, със скорост за която само съм си мечтала в София, трифазен ток, два водоизточника. Ток и вода спираха по-често в София, отколкото в това несъвременно село. Имам си сушилня, съдомияна, барбекю, навес за колите, камина за кеф, климатици, електрическо котле. Относно социалните контакти - в София съм родена и живала 40 години. Досега лазарки и коледари не са идвали у дома. Не съм присъствала и на огньове за сирни заговезни. Никой не е канил децата ми или мен на организирани за децата коледен празник, за първи март, трети март, събор, вадене на кръст от реката и т.н и т.н. Да на децата им омръзва да играят на двора, ама си се цопват в басейна лятото, скачат на трамплин, целят баскетболния кош, това барабар с комшийските деца. Като редуват различни дворове, ходят да ритат на игрището, което от общината направиха миналата година, карат колела, катерят баири, правят си барбекю в гората и да не изброявам още колко забавления си измислят. Когато попитат децата ми в училище от какво се нуждаят растенията например, няма нужда да четат в учебника, защото са видели нагледно и още и още и още.

Общи условия

Активация на акаунт