да стискаме палци за България!

  • 2 578
  • 75
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 406
Lennie, много си горчива, нямаш ли капка оптимизъм
по- добре така и всички песимисти да се изненадаме мноооооооооого приятно в Европата, отколкото да сме сигурни, че ще ни приемат, и после да ни е тъжно

# 61
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Lennie, много си горчива, нямаш ли капка оптимизъм, че все пак нещата може и за добре да тръгнат някога?
За съжаление е права Sad

в европа наистина има място за нас, но никога няма да сме държава, изнасяща технологии, ноу хау и тн. ще сме държава, изнасяща доматки ( евентуално), щепсели и ексцентричен туризъм ( сред чалгата).
А можеше. Друг е въпросът дали на същата тая Европа това щеше да й е изгодно и дали щеше да го позволи.

Arwen, ти си от Стара Загора и си ми почти връстничка - тоя 'паметник', дето седи в момента и всеки път като мина през града кръв ми капе от сърцето преди няма и 20 години беше най-модерният завод в Европа. Дори мениджърите на фирмата, която доставяше оборудването признаваха, че те на своя територия такъв нямат. Специалисти, каквито работеха там - също. И не беше само тая линия, имаше и други, в други области. Но тогава на Америка й бяхме големият проблем. Сега очаквам поне един-двама потребители, които се смятат за запознати с темата да се появят и да ми се смеят на писанията, но не ми пречат - доста дълго работих в системата и знам точно как стояха нещата. И точно за това съм песимист - от хора, с претенции да управляват държава, които могат да допуснат нещо изградено с толкова труд и средства да се разруши (без значение причините), какви 'далновидни' решения да очаквам? Силата на една държава е в ресурсите (ако ги има), в индустрията, която е развила и в хората, специалистите, които е създала. Политик, който мисли само с продължението на гърба си, не отчита и не цени тези фактори, от какъвто и цвят да е - не струва. Да създадеш нещо, после с лека ръка да го разрушиш, да принудиш специалистите (за които си потрошил сума средства за обучение) да работят ангария в чужбина, защото по незнайни причини и не знам чии заповеди си сложил черта на цяла сфера, определена като перспективна - това е най-меко казано безотговорно. А ако и както повечето хора (може би с право) подозират, че е направено с цел лична изгода за определени кръгове, спокойно може да се категоризира и като престъпление. Правилно ни нареждат на опашката на страните в преход, защото управляващите в никоя от другите, колкото да ги плюят и там, не допусна такова нещо, тяхната икономика си работи. Как да съм оптимистка?

# 62
  • Мнения: 11 315
[.

Arwen, ти си от Стара Загора и си ми почти връстничка - тоя 'паметник', дето седи в момента и всеки път като мина през града кръв ми капе от сърцето преди няма и 20 години беше най-модерният завод в Европа. Дори мениджърите на фирмата, която доставяше оборудването признаваха, че те на своя територия такъв нямат. Специалисти, каквито работеха там - също. И не беше само тая линия, имаше и други, в други области. Но тогава на Америка й бяхме големият проблем. Сега очаквам поне един-двама потребители, които се смятат за запознати с темата да се появят и да ми се смеят на писанията, но не ми пречат - доста дълго работих в системата и знам точно как стояха нещата. И точно за това съм песимист - от хора, с претенции да управляват държава, които могат да допуснат нещо изградено с толкова труд и средства да се разруши (без значение причините), какви 'далновидни' решения да очаквам?
Кой "паметник" имаш предвид, че се сещам за поне два? Роботиката или ДЗУто. Щото и двата са....  ooooh!
Ама аз друго се питам - толкова ли няма истински мераклии за политиката в тоя народ, че си избират "специалисти" дето мислят с продължението на гърба си? Мераклии дето наистина да запретнат ръкави и да сторят нещо. Аз не съм кьорава - виждам нещата, но просто не искам да повярвам, че си седим в блатото и се парфюмираме с "Шанел" и си мислим, че живота е хубав, не посегнем да станем и да продължим напред.

# 63
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
ДЗУ-то Sad.
Не ми се навлиза в подробности, че ще ревна Cry.

Мераклии може и да има, но никой няма да ги допусне в политиката. Ако ги допуснат - ще ги натиснат да следват начертаната линия Whistling

И на мен не ми се иска да е така, но за жалост все повече се убеждавам в правилността на това мнение (от друга тема) Sad

И накрая, не мисля, че европейците "ще ни тикат нагоре по пирамидата".
На Европа интелектуалци не й трябват. Трябва й евтина работна ръка и обслужващ персонал.

# 64
  • Мнения: 11 315
ДЗУ-то Sad.
Не ми се навлиза в подробности, че ще ревна Cry.

Мераклии може и да има, но никой няма да ги допусне в политиката. Ако ги допуснат - ще ги натиснат да следват начертаната линия Whistling

И на мен не ми се иска да е така, но за жалост все повече се убеждавам в правилността на това мнение (от друга тема) Sad

И накрая, не мисля, че европейците "ще ни тикат нагоре по пирамидата".
На Европа интелектуалци не й трябват. Трябва й евтина работна ръка и обслужващ персонал.
Съгласна съм с Василиса, но дори съм чувала мнение, че и за евтина работна ръка не ставаме, просто сме им далеч  Shocked.
А за ДЗУ няма да коментирам и аз, че покрай него изгоря половината град!  #Cussing out

# 65
  • Мнения: 2 381
.........
И накрая, не мисля, че европейците "ще ни тикат нагоре по пирамидата".
На Европа интелектуалци не й трябват. Трябва й евтина работна ръка и обслужващ персонал.

CTramell, не съм съгласна. Това е малко робска психика. Тук пишат предимно хора, които живеят в чужбина и не всички мият чинии. Който иска - може. Доказваме се всеки ден. При това на чужда територия. Лошото е, че манталитета си малко трябва да променим, а не е лесно.

Не знам какво мислиш за тази тема, но аз не мога да проумея цените и глупостта на хората (това е много елементарен пример):
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=100864.0

За ЕС съм, но не сега. Искам един доктор и един политик да видя осъден за корупция, преди да влезнем там.

# 66
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Niki1  bouquet,

радвам се и шапка свалям на всеки реализирал се. Още повече, защото знам какви усилия коства това точно на чужда територия. Мъчно и болно ми е обаче, защото доста хора, които в момента са навън, я имаха тази реализация и тук, можеха да продължат да се развиват и без да се преселват на хиляди километри и да се налага отново да се доказват, да започват всичко отначало и да убеждават работодателите си, че не слизат сега от клона, а напротив - доста често имат повече акъл и потенциал и от самите тях. Такава ми беше мисълта. Дали тогава щяхме да сме на опашката в списъците за където и да било и дали щяха да ни прилагат 'предпазни клаузи'?

А съм отчаяна, защото всеки ден се сблъсквам с все по-големи абсурди дори в работната си среда тук. Вместо да се поощряват идеи и схеми за ефективна и качествена работа, се прилагат безумни схеми за икономии, с които се увеличава печалбата на собствениците и се създава някакъва илюзия за компетентност на мениджърите, но истината е, че това застрашава крайния резултат и в един момент всичко може да рухне като картонена къщичка. А фирмата ни е една от големите, уж водещи в областта си - представям си какво е по другите. Всички следват една схема, по нея се движи и управлението на държавата. Това е трагичното. Не знам, надявам се да съм прекалено черногледа и бъдещето да ме опровергае. Но се съмнявам.

Темата, към която си дала линк не съм я чела, сега ще отида.

# 67
  • Мнения: 2 379
И накрая, не мисля, че европейците "ще ни тикат нагоре по пирамидата".
На Европа интелектуалци не й трябват. Трябва й евтина работна ръка и обслужващ персонал.
Съгласна съм с мнението на Василиса Умница, че причината за присъединяването ни към ЕС не е породена от чисто самарянски подбуди и не е с цел "да ни тикат нагоре по питамидата", за да ни е по-гот на нас. Обаче дали е заради политически стратегии, дали е защото търсят евтина работна ръка 33uu Причини си имат.

Вместо да се поощряват идеи и схеми за ефективна и качествена работа, се прилагат безумни схеми за икономии, с които се увеличава печалбата на собствениците и се създава някакъва илюзия за компетентност на мениджърите, но истината е, че това застрашава крайния резултат и в един момент всичко може да рухне като картонена къщичка ... Всички следват една схема, по нея се движи и управлението на държавата.
Много съм съгласна с това!
Абсолютно смятам, че управляващата ни прослойка не знае какво е ефективност, работи се танто за кукуриго.
А ако/когато влезем в ЕС няма "европейците" да ни управляват. Пак нашенските убафци ще са си по местата... Е, сигурно ще са малко по-самодоволни, отколкото са си сега (за справка: цъфналата физиономия на Станишев след вторнишкото мъмрене).

# 68
  • Мнения: 6 167
Хм, онова темата за телефончетата ли е?!)

мисля, че примери за успехи могат много да се дават,
но говорейки за ЕС според мен става в-с за България , за общата.. ....популация хора, чийто живот ще бъде засегнат от влизането в ЕС и за това колко държавата ( администрацията ) и народа ( хората) са подготвени, дали знаят всъщност какво е това и какво точно ще означава за всеки един човек, домакинство и тн?
липсва ми точно тоя момент - до колко хората знаят и са информирани какво ще стане с приемането ни в ЕС.
Аз лично знам много малко неща за това какво всъщност ще се промени.
А за лелята от град от селски тип Х в България ... не ми се рискува да разсъждавам в таз плоскост просто.

# 69
  • Мнения: 1 465
Темата за телефоните вчера я видях, но не си струва даже да се разпише в нея човек. Ама това е от ситуацията в БГ. Дразни ме по някой път това материалистично мислене.
 Ако е за обсъждане на мода... там определено ще се разпиша Peaceб

# 70
  • Мнения: 6 167
Е как да стискам палци ...

„ЕС се готви да приеме страната на алчността, убийствата и корупцията“ (The Times), „ЕС трябва да тресне вратата пред корумпирана България“ (The Sun), „Румъния и България в ЕС: Заплаха за Европа“ (Stuttgarter Zeitung) са малка част от представителната извадка на негативни материали, насочени основно срещу България.

......

"За сметка на това България със сигурност ще се присъедини по „гръцкия вариант“ - с политическо решение, но и с клеймото „по милост“. След това София още дълги години ще носи това присъединително петно."

....

Реакцията на българските власти

започна още преди докладът на комисията да бъде публикуван, като премиерът Сергей Станишев предупреди страната да не бъде унижавана. Министри от кабинета сериозно се притесняваха дали в последния момент няма да се появи текст, който да предлага клауза за отлагане на България. Високопоставен западен дипломат в София коментира, че допреди около месец тази опция наистина е била обсъждана, макар и не съвсем сериозно.

Затова твърдението на премиера Станишев и на министъра по европейските въпроси Меглена Кунева, че липсата на предпазни клаузи в доклада е голям успех, е доста странно. Първоначално се очакваше майският доклад да каже, че двете страни са готови за членство през 2007 г. (т.е. да отпадне възможността от генералната отлагателна мярка), и едва след като това се установи, през есента да се прецени дали София и Букурещ трябва да получат ограничителни мерки по отделни области. Първото не стана - окончателното решение беше отложено за есента, а за специфичните клаузи - за правосъдие и вътрешен ред и вътрешен пазар, тепърва ще бъде решавано.

Усещането от призива на Станишев пък, който беше широко цитиран, е, че на България вече не са й останали други аргументи и едва ли не моли за милост. Европейските депутати в Страсбург се питаха защо София не им дава муниции срещу евроскептиците, а само подсилва позицията, че решението е базирано само на политически мотиви и на инерцията на вече подписаните споразумения.

Ясно, че няма правителство в света, което би се самообвинило в провал, но вместо да си приписва съмнителни успехи и да разпространява унизителни декларации, можеше да посрещне доклада на комисията с план за действие. Очевидно е, че Брюксел иска две неща - няколко заловени престъпници и воля за действие. Според източник от кабинета сред министрите на БСП цари мнението, че тъй като няма гангстери в затвора, каквито и планове да измислят, те биха били безсмислени. Друга, по-вероятна версия е, че кабинетът не иска да обяви ясни мерки, тъй като се страхува да поеме отговорност. Благодарение на самоналожено бездействие следващата седмица в София трябва да дойдат експерти на Европейската комисия, които да пишат план за действие за приемане в ЕС. Така, ако пак се случи нещо неприятно, поне може да обвиним европейците...


" Капитал"

# 71
  • Мнения: 6 167


ето и още.. Cry

Брок ( председателя на комисията по външна политика на Европейския парламент) не беше много ентусиазиран от възможността за интервю, тъй като според него няма какво ново да се каже - проблемите са едни и същи от много време, а на него му е омръзнало да обяснява, че няма нищо против България. „Всеки път когато се каже нещо за проблемите ви, някой казва, че ви унижаваме или ви третираме като второкласни членове.“ Брок обяснява, че когато Оли Рен и Жозе Мануел Барозу се обадили предварително на правителствата в София и Букурещ, това, което чули от България, е „не ни унижавайте“, а от Румъния - „какво още да направим“.


и още...

Когато говорим за организирана престъпност обаче, какви са мерките? Петнадесет или двадесет престъпници в ареста?

Става въпрос за система. Не става въпрос да хванете двама от тримата престъпници. Системата - съдебната и полицейската, трябва да създава усещането, че при наличните ресурси полага всички усилия да залови престъпниците и да ги вкара в затвора. Ако имате 170 убийства и нито един убиец не е заловен, тогава няма какво да говорим за ефикасност и критерии за оценка.

Как си представяте, че ще работи наблюдението над България? Десетте страни, които се присъединиха през 2004 г., също бяха подложени на наблюдение, но очевидно то ще бъде по-сериозно за България и Румъния.

Ще гледаме конкретните случаи, защото ние никога не сме виждали такава липса на прилагане на законите. Тя никога не може да бъде 100-процентова, но вие сте прецедент. За първи път сме изправени пред толкова реална възможност от налагане на предпазни клаузи.



# 72
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Лениии, Лени... това 'не ни унижавайте' от устата на нашите политици аз го разбирам като 'не ни вземайте откраднатото' Twisted Evil. И тия приказки за 'свършилия преход' ако знаеш до каква лудост ме докарват, точно същите асоциации правя. К'ви престъпници да гонят, те ако трябва да направят нещата като хората, сами трябва да си сложат белезниците и да си облекат раираните костюми... ама познай кога ще стане това Confused. Виж, че не се и срамуват даже, пословично дебелоочие, ние си се впрягаме тука и трошим нерви, а кервана си върви, както е тръгнал.

Ще ни попържат, после ще ни приемат в крайна сметка и така... и дупе да му е яко на средностатистическия българин Cry

# 73
  • Мнения: 6 167
Тремел , аз му четох обръщението на нашия Премиер. Говори как трябва още да се напънеМ, да се мобилизираме и незнам си още какво - ама защо го прави това обръщение безумно към хората, каква демагогия...  като   в случая забележките са чисто институционални - къде са осъдените, къде е промяната на съдебната система, корупцията и тн.
това не е нещо, което народа да постига ( като икономическия растеж например), а което правителството трябва да наложи в собствените си институции.
България има към 6% икономически растеж ( вж. миналия доклад).
та, стискам палци, не е да не стискам, но... незнам защо всъщност..

# 74
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Съдебната система ми е болна тема на мене. В частния ми случай от маса години се съдим с един калпав строител. Делото ни срещу него е n-то поред, и други хора го съдят - за какво ли не. В коя нормална държава такъв човек щеше още да държи правото за строеж върху собствения ни имот? Не само, че нямаше, ами и в затвора да е влязъл досега. Обаче факт, държи го, вади фалшиви протоколи, че на обекта се работи и те МИНАВАТ пред съда. В действителност е спрял работа от няколко години вече. И е абсурд просто, почти завършената сграда си стои там като паметник на човешкото безумие, не може да се ползва, а без да е приключило делото ние не можем да забием и един пирон в това, за което имаме и нотариален акт даже, защото ще ни обвинят в самоуправство #Silly. Та така, и аз стискам палци... за нещо, не знам и аз вече за какво.

Общи условия

Активация на акаунт