Витамин B12 - тема 2

  • 109 063
  • 836
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 11 844
Serenity__bg принципно В12 е хубаво да се приема поне 2-3 месеца, да се понатрупа, после направи почивка 20 дена и се изследвай. Относно Д, зависи колко ти е бил резултата, но 10к са сравнително малко особено пък сега зимата, когато въобще няма слънце. Аз приемам 2 пъти седмично по 10к, но при прием наведнъж на повече от 2к трябва да се приема и вит.К2 (МК7).Другия вариант е да приемаш всеки ден по 2к, пак е повече от твоите 10к. Вит.Д обикновено се трупа бавничко.

Може ли да се получи предозиране с Вит. В или с Вит.Д? Аз имам усещането, че предозиране Д-то, защото получих сърбеж по цялото тяло и обрив от двете страни на носа. Възможно ли е това да стане?

Витамин  В12, не може да се предозира той е водноразтворим и се изхвърля излишния. Виж с Д може да се предозираш, той е мастноразтворим и се натрупва.


tays първите таблетки в розовата опаковка са доста разпространени сега, има хора доволни от тях, аз лично не съм особено. Преди тях съм вземала подезични на Солгар и после взех тези и усетих разликата. Но тези на Солгар които си показала, не са като моите които аз вземах...поръчвах си от чужбина и на тях пише  Sublingual  (подезични)
Скрит текст:

Другия вариант е капките за нос https://alohaexpress.net/product/vitamin-b12-kapki-za-nos-5000-m … g-methylcobalamin

# 346
  • Мнения: 14 966
mibobo,
Много ти благодаря ! Flowers Hibiscus Някак психологически се мога да приема нещо на капки , затова ограничих избора с "или" , "или".
Щеше ми се сега да отскоча до някоя аптека и да взема , иначе до довечера кой знае в коя тема ще вляза и кой знае още какво ще ми хрумне  Tired Face

# 347
  • Мнения: 11 844
mibobo,
Много ти благодаря ! Flowers Hibiscus Някак психологически се мога да приема нещо на капки , затова ограничих избора с "или" , "или".
Щеше ми се сега да отскоча до някоя аптека и да взема , иначе до довечера кой знае в коя тема ще вляза и кой знае още какво ще ми хрумне  Tired Face

Капката е мазна и почти не се усеща, но те разбирам Peace. Ами тези розовите ги има по повечето аптеки вземай си тогава и почвай  Hug

# 348
  • Мнения: 14 966
Скрит текст:
mibobo,
Много ти благодаря ! Flowers Hibiscus Някак психологически се мога да приема нещо на капки , затова ограничих избора с "или" , "или".
Щеше ми се сега да отскоча до някоя аптека и да взема , иначе до довечера кой знае в коя тема ще вляза и кой знае още какво ще ми хрумне  Tired Face
Капката е мазна и почти не се усеща, но те разбирам Peace. Ами тези розовите ги има по повечето аптеки вземай си тогава и почвай  Hug
Благодаря ти пак. Ще пробвам , то ще си покаже.

# 349
  • Мнения: 1 967
Пила съм и двата вида. СОЛГАР подезични мисля, че са по-добри. В iherb са 3-4 пъти по-евтини.

# 350
  • Мнения: 187
Здравейте и от мен! Вчера изчетох цялата тема, тъй като се оказа, че и аз съм с дефицит на Б12, а и на вит. Д. Ето какви резултати ми излязоха: хомоцистеин 9,37 umol/l (референтни 5-12.00); вит. Б12 276pg/ml, вит. Д 23.9ng/ml. Видях, че препоръчвате витамините на Солгар и си поръчах от iherb, а докато дойдат ще си взема от тук. Може ли обаче да ви помоля да ми кажете по колко е добре да се приема - 1т/ден достатъчно ли е и колко дълго преди да се пуснат контролните изследвания. За вит. Д Вигантол или Джеймисън бихте препоръчали и по колко капки/ден?

# 351
  • Мнения: 11 844
Понякога може в началото малко по-висока доза примерно по 2таблетки за да се натрупа по-бързо, но аз и така съм пила от самото начало по 1 таблетка от 1000 и пак натрупах...е по-бавно. На сина ми взех от капките за нос и натрупа доста по-бързо там една капка е 2500. Хубаво е приема да продължи поне 2-3 месеца, после спиране на хапчетата за поне 20-на дена и изследване.
За вит.Д аз лично вземам Вигантол и за Джеймисън съм чувала, че са добри. Аз съм с почти същия резултат като твоя и вземам 2х10капки седмично като в дните които ги вземам приемам и по 1 капсула вит.К2, една позната взема всеки ден по 4капки + К2. Вит.Д се натрупва по-бавно особено пък сега зимата. Той е мастноразтворим и е хубаво да се приема с по-мазна храна за по-добро усвояване.
Аз още не съм си правила контролни изследвания, но мисля като направя пълни 3 месеца прием тогава да направя.

# 352
  • Мнения: 1 278
Аз следя друга тема за Б12, но наскоро открих настоящата, която също е много полезна.
Копирам информацията за моя случай (вкл.за вит. Д), която публикувах там, в случай че ще послужи на някого или имате препоръки към мен. Хетерозиготен носител съм по MTHFR, ACE и FACTOR 13.
Ноември:
      Д:  <5   при  N<12 дефицит; N<20 недостиг; N>20 норма
      В12: 137   (133-675)
Следва 5-седмичен прием на В12 по 1 табл. на ден Methylcobalamin 1000 mcg и Д х 10 капки Вигантол и преустановяване на приема на всичко за около 2 седмици (друга лаборатория, януари):
      Д    38,24 (30-100)
      В12   243 (190-914)
Продължен прием по същия начин и спиране само на В12 за 7 дни, т.е. пила съм го 21 дни, а Д – 28 дни:
      Д   133,59 (30-100) предозирана, Намалявам на 2-3 капки на ден, или през ден.
      В12   271 (190-914) Явно без инжекции няма да стане. 
Изписаха ми (както още при първото посещение, което аз не спазих!) по 1 ЦИАНКОБАЛАМИН от 1000 гами  на всеки 5 дни, общо 7 броя.
След прочетеното по темата възниква въпросът коя от  инжекционните форми е най-подходяща в случая - генетично не усвоявам добре витамини от В групата.
Все пак започнах с инжекциите и ще споделя резултатите след месец, но приемам и допълнителни съвети в случай че пропускам нещо.

# 353
  • Мнения: 11 844
Инжекции търсете хидрокси -формата  Peace

А за Вигантола извинявам се, не разбрах добре всеки ден по 10капки ли сте приемали? И така ви е изписан ли, защото според е много и затова сте се предозирали накрая  Rolling Eyes. Особено след второто изследване при 38 резултат е трябвало да намалите дозата.

Изследванията е хубаво да си следите в една и съща лаборатория, 7 дена за В12 не е достатъчно т.е. отразил се е приема на изследването...което показва наистина, че явно сте за инжекции или другия вариант е да пробвате капките за нос след като свършите инжекциите.

А В9 как ви е?

# 354
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
tays аз купих от първите и съм доволна.

# 355
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
Малко се стреснах с това предозиране на вит.Д .
моя е 36 изписаха ми 3-4 дни в седмицата по 10капки.Аз взимам през ден. Излседването е от 2 януари. Не съм правила контрола . Дали да намаля дозата?

От седмица смених Б12 (взех метилкобаламин-дано го изписвам правилно) ,може и да си внушавам,но изтръпването на ръцете намаля значително.От него се оплаквах,като вземах другата форма на витамина.

# 356
  • Мнения: 1 278
Фолиева киселина за първи път изследвах този месец: >23,8 (5,9 - 24,8) и тук високо... Д-р коментира, че може да е токсична в големи дози. Спирам я за няколко седмици, явно имам добър запас. Преди инвитро пак ще започна. Приемам от няколко години  (без изследвания с оглед бъдеща бременност) по 3 табл. дневно неофолик мета, напоследък нередовно и по 1-2 таблетки.
Всичко ми е изписано от лекари (имунолог и АГ).
Сега  намалявам Д от 10 капки дневно на  2-3 капки дневно, но не го спирам!. Казаха, че може и през ден за поддържане на нивото. Д-р също се изненада се от голямата разлика във втория и третия резултат като коментира, че явно Д бързо спада след спиране дори и само за 2 седмици.
за Б12 - Приех почти 80 сублингвални таблетки, но явно за мен е била ниска дозата от 1000 мг. Обръщам внимание, че имунологът още в началото ми назначи инжекции, но аз на своя глава реших да пробвам с таблетки и изгубих време. И аз се колебаех за хидроксокобаламин (дозировката му обаче е 2500 мг на инжекция), но забравих да попитам доктора и започнах по неговото указание с българския вариант. Нямам противопказание след 1-та инжекция, не беше и болезнена, както съм чела.


# 357
  • Мнения: 187
Понякога може в началото малко по-висока доза примерно по 2таблетки за да се натрупа по-бързо, но аз и така съм пила от самото начало по 1 таблетка от 1000 и пак натрупах...е по-бавно. На сина ми взех от капките за нос и натрупа доста по-бързо там една капка е 2500. Хубаво е приема да продължи поне 2-3 месеца, после спиране на хапчетата за поне 20-на дена и изследване.
За вит.Д аз лично вземам Вигантол и за Джеймисън съм чувала, че са добри. Аз съм с почти същия резултат като твоя и вземам 2х10капки седмично като в дните които ги вземам приемам и по 1 капсула вит.К2, една позната взема всеки ден по 4капки + К2. Вит.Д се натрупва по-бавно особено пък сега зимата. Той е мастноразтворим и е хубаво да се приема с по-мазна храна за по-добро усвояване.
Аз още не съм си правила контролни изследвания, но мисля като направя пълни 3 месеца прием тогава да направя.
Благодаря!! А при кого се следиш? Така като четох май малко лекари обръщат внимание на тези витамини и се чудя, ако просто отида на хематолог дали ще има смисъл.

# 358
  • Мнения: 11 844
Понякога може в началото малко по-висока доза примерно по 2таблетки за да се натрупа по-бързо, но аз и така съм пила от самото начало по 1 таблетка от 1000 и пак натрупах...е по-бавно. На сина ми взех от капките за нос и натрупа доста по-бързо там една капка е 2500. Хубаво е приема да продължи поне 2-3 месеца, после спиране на хапчетата за поне 20-на дена и изследване.
За вит.Д аз лично вземам Вигантол и за Джеймисън съм чувала, че са добри. Аз съм с почти същия резултат като твоя и вземам 2х10капки седмично като в дните които ги вземам приемам и по 1 капсула вит.К2, една позната взема всеки ден по 4капки + К2. Вит.Д се натрупва по-бавно особено пък сега зимата. Той е мастноразтворим и е хубаво да се приема с по-мазна храна за по-добро усвояване.
Аз още не съм си правила контролни изследвания, но мисля като направя пълни 3 месеца прием тогава да направя.
Благодаря!! А при кого се следиш? Така като четох май малко лекари обръщат внимание на тези витамини и се чудя, ако просто отида на хематолог дали ще има смисъл.

Така е, за съжаление и затова се следя сама. Аз първо не съм от София, та в нашия град още по-малко има свестни лекари. Въпреки, че утре ще водя детето при една хематоложка, та ще я видя...ако става, ще се прегледам и аз. Аз съм с Хашимото и съм във ФБ в 2 групи където има много информация за различните видове изследвания, дефицити, лечения...често се публикуват чуждестранни статии на лекари и т.н. и от там се самообразовам до колкото мога  Rolling Eyes . Но за сина си ми се иска да го заведа на лекар, все пак е дете и не ми се рискува.

Малага аз съм чела за фолиевата, че е фалшиво висока при дефицит на В12. Заради дефицита и тя не се усвоява и се натрупва в кръвта ...ето ти един цитат от тук

Скрит текст:
Повишени нива на фолиева киселина:

-При прием на:
храни, богати на фолиева киселина;
витамини;
медикаменти, съдържащи фолиева киселина;
Приемът на по-голямо количество витамин В9, отколкото са нуждите на организма, не предизвиква проблеми.

-При дефицит на витамин В12:
Телесните клетки се нуждаят от витамин В12, за да утилизират (усвоят) фолиевата киселина.
Това означава, че ако нивата на витамин В12 са много ниски, фолиевата киселина не може да се усвои от клетките и се натрупва в кръвта.

Изследването на фолиева киселина обаче не е надежден начин за диагностициране на дефицит на витамин В12.

-Синдром на сляпата чревна бримка;
-Пернициозна анемия;


Даже на места съм чела при дефицит на В12 да не се изследва В9 защото може да даде фалшиво високи резлутати.

# 359
  • Мнения: 187
Може ли да ви помоля да ми препоръчате и какъв ВитК да си взема.

Общи условия

Активация на акаунт